- Sopua osoittaa se, että jos eduskuntaryhmien puheenjohtajat yksituumaisesti sitoutuvat ja on yhteinen tahtotila siitä, että sekä hallinnon uudistus että rahoitusjärjestelmä on vietävissä eteenpäin. Siihen täytyy tulla eduskunnan laaja tuki, Lindén sanoi.
Lindén sanoi jatkavansa lain valmistelua, "jos siihen on riittävän yksituumainen tuki". Eduskuntaryhmien puheenjohtajat käsittelevät lain kohtaloa keskiviikkona.
Lindén ilmoitti viime viikolla, ettei vie Yle-lakia ja sitä kautta myös kiisteltyä Yle-maksua eteenpäin, koska riittävää parlamentaarista tukea ei ollut. Lindénin ratkaisua on hämmästelty laajasti myös poliitikkojen keskuudessa. Ylen toimitusjohtaja Mikael Jungner jyrähti asiasta eilen A-studiossa kovasanaisesti.
- Jos tällä ryhdikkyydellä olisi Suomen asioita hoidettu 70 vuotta sitten, niin kaikki puhuttaisiin venäjää. On selvää, että on yksittäisiä kansanedustajia ja kansalaisia, jotka ovat eri mieltä. Mutta se, että kesken kaiken annetaan periksi ja lykätään homma seuraavalle hallitukselle, on vastuutonta, Jungner sanoi.

| 06:31 | Kiinan vienti ja tuonti supistuivat tammikuussa — YLE Uutiset |
| 06:13 | Poliisien lakkoilu leviää Brasiliassa — YLE Ulkomaat |
| 06:03 | AL: Arabimaat pyytävät Suomelta apua poliisien kouluttamisessa — MTV3.fi |
| 06:00 | Orbanin törmäily on tärvännyt poliitikkojen maineen Unkarissa — MTV3 Ulkomaat |
| 05:59 | "Vähän kuin Suomen pelkokerroin" - lukijat huolissaan lumenpudottajista — MTV3.fi |
| 05:30 | TS: Äidinkielen ylioppilaskoe uudistuu jälleen — MTV3.fi |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Hallituksen enemmistö????
Hallituspuolueilla on enemmistö eduskunnassa. Miksi ihmeessä demarien vastarinta voi kaataa hallituksen aikeet?
Mihin hallituksen enemmistö on kadonnut?
Hallitus on toimintakyvytön, jos se tyytyy vain totemaan, että ei asiasta tule mitään, jos demarit vastustavat.
Linden ja hallitus pelkäävät vaaleja ja haluaisivat nyt demarit kaikkien päätösten takuumieheksi.
Eli kilveksi demarit kyllä hallitukselle kelpaisivat, mutta kolmikantaisiin työryhmiin heitä ei kelpuuteta.
Vanhasen-Kataisen hallitus on toimintakyvytön toimitusministeristö, joka hoitelee lamasta huolimatta vain juoksevia asioita.
Voihan sitä lonksutella...
....Eli kilveksi demarit kyllä hallitukselle kelpaisivat, mutta kolmikantaisiin työryhmiin heitä ei kelpuuteta...
Voishan se Katainen hieman lonksutella niitä hallituksen ovia demareille, niin rauhottuisivat vähän!
diibadaabaa
Päätöksen lykkäämisen kaataminen demarien niskaan on pelkkää huuhaata, demarit nimenomaan kannattavat tuota järjenvastaista mediamaksua, ainakin mikäli Heinäluomaa, Viitasta ja Jungneria uskoo. SDP onkin tässä asiassa tekemässä poliittista itsemurhaa.
Lindéniä rupesi hirvittämään kansan kosto vaaleissa, jos mediamaksu päätetään ottaa käyttöön. Tekosyyksi hän keksi että demarit vastustavat hänen Lintilän komitean ehdotuksiin lisäämänsä "ulkopuolista" valvontakomissiota, kun kokoomuksen tarkoituksena on lisätä vaikutusvaltaansa Ylessä suuremmaksi kuin sille kuuluisi. "Riippumaton asiantuntija" näet tarkoittaa Lindénin kielenkäytössä kaupallista mediaa ja sen asianajajaa, kokoomusta itseään. Kokoomus on muutenkin siirtynyt propagandassaan ajamaan omaa asiaansa riippumattomuuden ja epäpoliittisuuden nimissä.
Toivottavasti edes Vasemmistoliitto ajaisi kiivaasti Ylen rahoittamista valtion budjetista, kuten Arhinmäki äskettäin ilmaisi. Heillä on sentään aito tarve puolustaa köyhää kansaa, kun oikeistopuolueilta tämä on silkkaa vaalitaktikointia.
Jos ja kun joku on eri mieltä, katsotaan vaalien jälkeen, jos päätös sinne lykätään.
Kansa tietää
Kyllä kansaa tässä on kuunneltava - niinhän tehdään NATO -jäsenyydessäkin!
"Kyllä kansaa tässä on
"Kyllä kansaa tässä on kuunneltava - niinhän tehdään NATO -jäsenyydessäkin!"
80 % kansasta kannattaa ilman muuta ylemaksun tuloa = he, jotka ovat tähän asti maksaneet suurempaa tv-lupamaksua myös lusmujen puolesta.
Lehtitalot ovat vastustaneet tätä käytännössä vain tv-maksun nimen muutosta ja antavat tilaa kaikille hörhöille, jotka eivät viitsisi maksaa kulutuksestaan.
Hörhöllä
olen kai sitten hörö, ei ole enään ollut tuota sohvaperunantekolaitetta vuosiin, radiokin lähti kun ohjelmat muuttuivat soittolistoiksi yms. Mediamaksua maksan aivan tarpeeksi yksityiselle teleyhtiölle netinkäytöstäni ja tiedän, että meitä on monta "hörhöä".
Aivan toisin
"80 % kansasta kannattaa ilman muuta ylemaksun tuloa = he, jotka ovat tähän asti maksaneet suurempaa tv-lupamaksua myös lusmujen puolesta."
Mitä olen asiasta kommentteja lukenut, niin juuri 80%:a tuntuu koko "pakkovero"-ajatusta vastustavan.
Johtunee siitä, että YLE:n "pakkoveron" hinta on paljon ennakoitua isompi ja sen on ajateltu vielä nousevan.
Mielenkiintoista on edelleen että YLE:n pakkoverokeskustelussa ei oteta kantaa YLE:n toimintoihin millään lailla tai hinnan "halventumiseen".
" 80 % kansasta kannattaa
" 80 % kansasta kannattaa ilman muuta ylemaksun tuloa = he, jotka ovat tähän asti maksaneet suurempaa tv-lupamaksua myös lusmujen puolesta. "
Taitaa olla aika tarkalleen juuri päinvastoin.
Maksu
Esitetyssä muodossa, että kaikilta perittävä saman suuruinen huoneistokohtainen (vast) maksu on naula Suvin arkkuun ja tätähän Pia Viitanen ja muut Demariaa sairastavat ajavat. Ylen toimintaa on selkeästi organisoitava uudelleen ja osa ohjelma tarjonnasta kortin taakse. Uusinat, uusinan perään lopetettava. Henkilöstöä selkeästi vähenettävä ja Yle:n voisi siirtää Helsingistä ihan muualle, nykyajan välineillä ohjelma tuotanto on mahdollista missä vain! Ylen eilen illan ykkös UUTINEN oli jalkapalloilijan leikkaukseen tulo Suomeen?????
Toimittaja pihalla
tämän aamun tv-uutisissa turkulainen yle-toimittaja ei tiennyt, tuleeko Victoria Turkuun vai ei, vaikka asia kyllä oli tiedossa ainakin espanjankielisessä BBC:ssä...
Suvi Linden on rohkea nainen
Suvi Linden on rohkea nainen koska uskaltaa tiukan paikan tullen sanoa ei ja pohtia asiaa tarkemmin.
Kansa on kuitenkin kertonut jyrkän mielipiteen eli vastustavansa YLE maksua joten Suvi teki viisaasti ja rohkeasti laittamalla asian jäihin kunnes saadaan aikaan päätös mikä mielyttää enimmistöä.
Itse henkilökohtaisesti voittaisin rahallisesti kyllä Yle maksun tullessaan mutta vastustan YLE maksua koska rahalle ei saa vastinetta. Yle ohjelmistossa ei ole yhtään ohjelmaa mitä perheemme katsoisi. Emme edes seuraa YLE uutisia, joten en ymmärä Mikael Jungerin kohua saada rahaa kansalta joka ei ole tyytyväinen YLE palveluihin.
Mielipiteeni on vain minun mutat kannattaisi YLE:n parantaa palveluita siten että ihmsiet olisivat valmiit maksamaan niistä.
En edes käsitä miksi ihmisten ketkä eivät omista TV:ta, radiota, tietokonetta tai multimedia puhelinta joutuisivat maksamaan YLE maksua? Siihen kysymykseen kannattaisi varmasti syvällisemmin syventyä herra Jungerinkin!
Vauvasta vaariin
Hallituksessa kuitenkin yksi reaaliaikainen "ei maito mattimainen".huoneistossa kymmenen katsojaa ,toisessa yksi jolla ei telvisiota jostain syystä . Ilmeisesti toiset katsovat tämän demokradiaksi.
Yle-maksu/budjetti/kyyläryhmä
Suvi Linden on Yle vastaan MTV/Nelonen puristuksessa. Mainoskanavien ajatuksena on näivettää Yleä ja "hävittää" Yleä kilpailijana. Linden on kovan paikan edessä. Kokoomuksen olisi saatava demarit mukaan hyväksymään kyyläysryhmä ja ylen uusi rahoitustapa. Jotain uutta on iskettävä keskiviikkona pöytään. Yksi uusi elementti kattaukseen voisi olla sellainen, että osa Ylen kuluista otettaisiin suoraan valtion budjetista ja osa veronluontoisesti Yle-maksuna. Ne voitaisiin korvamerkitä. Yle-maksu olisi esimerkiksi 100 euroa. Tällä mallilla "autettavia" kansalaisia olisi merkittävästi vähemmän. Heidän osuutensa olisi mahdollista maksaa sossuluukulta. Tällainen maksutapa olisi kaiken kaikkian oikeudenmukaisempi ja järkevämpi kuin puhdas budjettirahoitus tai noin 200 euron Yle-maksu. Kyyläryhmästä päästäneen helposti yksimielisyyteen, kunhan tärkeämpi asia on pyyhkäisty pöydältä. Suvi Linden taisi tehdä yksin tai Jyrki Kataisen tuella hienon tempun vetäistessään asian pois agendalta. Kimmo Sasin ulostulot ovat hieman outoja. Jää miettimään ovatko ne kokoomuslaista pelin politiikkaa. Toisaalta on muistetava Sasi asema sopassa ja se että hän on ulkopuolinen siis hallituksen ulkopuolinen.
En ymmärrä oikein tätä
En ymmärrä oikein tätä käsitystä, että sossu-luukulta haettaisiin rahaa. Se edellyttä aina vaikeaselkoisten lomakkeiden täyttöä ja oman varallisuuden tarkkaa ilmoittamista. Kyllä se varmaan menee niin, että rahat ovat pois puhelimen tai internetin käytöstä. Se on aika turhauttavaa, koska virastojen asiointi hoituu netissä sekä palvelunemeroiden kautta.
Epäoikeudenmukainen yle maksu
Taasko oikeisto jyrää vähävaraisille pakollisen maksun.
Budjettirahoitus ainoa oikea muoto.
Toinen vaihtoehto
Maksulliset tv-kortit,joihin ladataan katseluaikaa.Näin ei haittaa,vaikka taloudessa olisi useampi tv.Maksetaan vain katseluajasta,jolloin Ylelläkin on syytä panostaa laatuun saadakseen katsojaluvut nousemaan eli "tulos tai ulos".
Barrikadeille !
Jos mediamaksu on sittenkin tulossa vastoin Suomen kansan selvän enemmistön tahtoa on kansalaisten velvollisuutena osoittaa mielipiteensä näkyvästi. Myös maahanmuuttajat ovat ovat tässä asiassa suomalaisten tukena. Avainkysymys on siinä tukeeko ammattiyhdistysliike jäseniään. Jos tukee, niin puheet mediamaksusta eli tulonsiirto yksineläjiltä ja köyhiltä rikkaille voidaan lopettaa. Olemme palanneet 60-luvulle. Entiset keinot tepsivät tänäänkin. Olkaa päättäväisiä ja rohkeita!
YLE on turvattava
Kaupallisilta kanavilta tulee vain kevyttä viihdehuttua (esim. maikkari, liv, yms... 100% täyttä tuubaa) ja ainoa keino taata marginaaliset asiaohjelmat - marginaalisia siksi, että eivät ole kevyttä katsojia huoraavaa viihdehuttua - on tuottaa ne yhteiskunnan varoin.
Sen sijaan...
Kiinteä YLE maksu on isku vähätuloisia, yksin eläviä ja opiskelijoita kohtaan.
Miettikää parempi ratkaisu, tana.
Mediamaksuvaalit tulossa
Lindén ei halua kantaa mediamaksuristiä yksin ja vaatii siksi "eduskunnan laajan tuen", jotta puolueet olisivat kollektiivisesti syyllisiä.
Kummallista tosiaan
Onhan se enemmän kuin kummallista, että enemmistöhallitus vaatii opposition demareita hallituksen YLE-ratkaisujen taakse!
Miksi ihmeessä enemmistöhallitus tämmöiseen on mennyt?
Miksi hallitus ei käytä enemmistöään - ja näyttäisi näin toimintakykynsä.
Kyllä demarit kelpaavat hallitukselle suojakilveksi, mutta ei esim. kolmikantapöytään.
Hallitus on ihan pihalla ja pääministeri kiertää iloisena Afrikkaa.
Suvi?
Hallituksen köykäisin salkku on Suvi Lindenillä - eikä ihme. Lindenin poliittinen kunnianhimohan on jokseenkin olematon! Yle-maksusta olisi voinut tulla asia, josta Suvin työ Vanhasen kakkosessa olisi edes joten kuten muistettu, mutta nyt rouva ministerin yli kävellään mennen tullen.
Parin satasen Yle-maksu olisi käytännössä alentanut rehellisen tv-katsojan vuosikustannuksia. Se jos mikä olisi ollut vaalitemppu Kokoomuksen tiliin. Tämän peruuttaminen tahri nimenomaan Lindenin imagon aivan riippumatta siitä, oliko puheenjohtaja Kataisella sormensa pelissä. Ja nyt vihjaillaan jo peruuttamisen peruuttamisesta - arvotonta jaarittelua!
Suvi Linden on jo kertaalleen (v.2002) joutunut jättämään paikkansa valtioneuvostossa kesken kaiken. On kai pakko uskoa, että ministeriainesta hänessä ei kerta kaikkiaan ole.
eikö tasapuolisin keino
olisi veroäyrin nosto?
verot lisääntyvät joka tapauksessa ja näin maksu olisi reilu pienituloisille. kai se on aivan sama, miksi sitä nimitetään, jos verotus kiristyy varmasti joka tapauksessa.
jos polttoaine, tupakka, ruoka, ja kaikki on korkeasti verotettua, on hassua rutista siitä, että joku tietty vero olisi epäoikeudenmukainen. valtio saa kyllä omansa tavalla tai toisella.
On se niin mediata...
Junkkerin nyt on turha jyrähdellä mistään,pelkkä pelle...Tuo mediamaksu mielestäni täysin laiton ryöstöyritys. Kun siirryttiin tähän dikidiki aikaan, meille sitä boxia ei hommattu, eikä hommata. Yle on täysin turha suojatyöpaikka nykyisessä mittakaavassa. Maksut kortille, jos sitä soopaa joku haluaa, yle dietille ja junkkereiden "koulutusmatkat" pannaan. Ei ole meillä torpassa edes tv antennia, netistä jo maksetaan ja tikulla kuuluu nettiradio ja lataantuu joskus juutuuppi ku oikein innostuu. Jos tuo ryöstö menee läpi,seuraavana tulee varmasti autoverolappu kaikille vaikka ei olis autookaan jne...
Älkää viitsikö, isot ihmiset
Eikö tämä suomettuminen ala jo riittää? Pankaa se tarpeeton lafka budjettirahoitukseen ja saatte siten "demokraattisen" rahoituksen, jos kerran on pakko sitä soopaa tuottaa. Miksi te aiotte sossuttaa pariasataatuhatta kansalaista luukulle noin vain, eikö tämä kansalaisten kyykyttäminen ole jo nyt tarpeeksi ihmisarvoa alentavaa? Keskittykää enemmän työllisyyden hoitoon kuin näihin sekundäärisiin ongelmiinne.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Banaanitasavalta
kulttuuri-imperialismia pakottaa kaikki samaan muottiin
ei kaikki katso tv:tä! Miksi tehdä sellainen oletus, joka on pihalla kuin viluinen talkkari.
Jos Yle luokitellaan = määritellään instituutioksi, silloin sen rahoitus pitää tulla suoraan valtion budjetista!
Valtion tiedotuslaitos.
mitä sontaa
Tämäkin vain sieltä tulee läpi "yllätyksenä"
kyllä sellaista paskatuubaa täynnä tämä paapominen ja pakkoverotus että tuntuu ettei työtä tekevällä ihmisellä ole mitään arvoa suomenmaassa.
Ylen ohjelmisto sisältää todella paljon ylimääräistä sontadraamaa ettei todeksikaan.
Järki vissiin kadonnut
Juu-u. Olin jo innoissani, että järki voitti ton maksun suhteen, mutta taashan se kummittelee. Ei tollanen pakollinen maksu oo kyl yhtään nykypäivää. Toivottavasti joku jaksas ainaki selvittää sen laillisuuden EU:ta myöten. Ei niit Ylen kameramiehii oo muutenkaan kiva kattoo kuvaamassa aina samansorttist kuvamatskuu taustoittamaan mitättömii uutisjuttui jostain turhast aiheest saati sitten maksaa siitä.
Yliturvonnut YLE
Eikö Sasi ole YLE:n hallintoneuvoston puheenjohtajana väärä mies (=jäävi) torppaamaan viestintäministerin päätöksiä? Mikä kiima tämä(kin) epäoikeudenmukainen pakkovero on nyt laittaa käytäntöön?
YLE on suomettunut "virallisen totuuden" äänitorvi, jonka tarkoituksena on vain vahvistaa konsensusta. Suurin osa ohjelmasta on yksipuolista propagandaa. Tämän tuottamiseen ei tarvita noin suurta koneistoa. Yksi TV-kanava ja yksi radiokanava veronmaksajien rahoituksella riittää. Näyttäkää uusinnat sitten vaikka Areenassa.
Yle lihoiksi
Suomessa ei tarvita nykyisen kokoista ja jalkasienen lailla leviävää Yleä. Yle pitäisi laittaa lihoiksi, kuten niin moni muukin valtionyhtiö. Mikä pyhä lehmä se Yle on, ettei sitä muka voida sopeuttaa nykyaikaan?
Julkiselle Ylelle pitäisi määrittää jokin järkevä toimintataso ja rahoittaa se kokonaan valtion budjetista. Loppupalat Ylestä voi lopettaa tai myydä, jos ne kelpaisivat jollekin kaupallisele toimijalle, kuten Suomi TV:lle, muille mainoskanaville tai vaikka ruotsinkielisten rikkaille säätiöille.
Kyllä kulttuuria ja urheilua osataan lähettää kaupallisillakin kanavilla. Ylen supistaminen antaisi muille toimijoille tilaa hengittää. Netissä Yle voisi keskittyä Saksan malliin vain siihen omaan tuotantoonsa, mitä se muutenkin lähettää pääkanaviensa kautta telkussa tai radiossa.
Ei asuntokohtaista yle-veroa
Niinpä. Kansan mielipideilmasto on selvästi pakollista yle-pakkoveroa vastaan. Miksi sitä ei kuulla. Käärme lähti Lintilän (kesk.) työryhmän esityksestä, kun kaikkien sanottiin sitä kannattavan. Ihmeellistä on myös yrityksille keksitty rasitus, kun niiltä peritään yle-vero moninkertaisena. Suvi toimi rohkeasti pistäessään yle-veron jäähyille. Siitäkös demarit räksyttivät olan takaa. Asuntokohtainen yle-maksu on vähävaraisten sortamista. Ei sitä sossu tai Kela korvaa.
Minua YLEn antaa!!
Jos YLE saa Suomessa verotusoikeuden, niin jokainen asiaa kannattanut kansanedustajaehdokas ja puolue menettää vaaleissa äänemme loppuiäksemme. Aivan hullu esitys jo alunpitäen.
YLE:ä pitää koskea tämän elämän lainalaisuudet kuten muitakin
yrityksiä. Kohta "mediamaksu"-menettely koskee muitakin valtion yrityskiä!
Totuus on se että YLE on ensin saneerattava kokoon joka vastaa
kansainvälisesti pientä väkilukuamme. Ylessä on lantioille kertynyt aivan liian paljon rasvaa. Tämä mammutti ei silti
pysty tarjoamaan laatua. Se tarjoaa ohjelmistossaan 1/3 uusintoja.
Suomi tulee hyvinkin toimeen ilman YLE:ä. Yle ei tule toimeen ilman rahojamme ja se yrittää laittaa kätensä yhä syvemmälle taskuihimme.
Vastustan näitä pyrkimyksiä hautaan saakka. Kyllä on
surullista ja harmittaa rosvoamisen yritys.
KYLLÄ PISTÄÄ VIHAKSI!!
Ei Ylen syönyttä hoideta mättämällä sen suuhun lisää
lihottavaa mähmää, vaan päinvastoin. Pulskea pannaan dieetille. Tästä on kysymys, ei muusta
Nimet julki
Toivottavasti yksityiset viestimet kaivaa esiin kaikkien mediamaksua kannattavien kansanedustajien nimet, että osaan minä ja osaa muut tätä epäoikeudenmukaista maksua vastustavat olla äänestämättä näitä tyyppejä.
vastaan vai puolesta?
"Toivottavasti yksityiset viestimet kaivaa esiin kaikkien mediamaksua kannattavien kansanedustajien nimet, että osaan minä ja osaa muut tätä epäoikeudenmukaista maksua vastustavat olla äänestämättä näitä tyyppejä."
http://www.facebook.com/group.php?v=wall&gid=28200... Täällä esim. Juha Iisakka nimimerkin alla on lista, jossa vastustajat ja kannattajat.
TÄYSIMITTAINEN KAPINA MEDIAMAKSUA VASTAAN
MENIKÖ JOKU MIINAAN
Aika ihmeellistä, että demarit menivät tähän ansaan.
He vaativat nyt suureen ääneen tätä mediamaksua, joka
kohdistuu pahemmin vähävaraisiin. Ei sitä voi kompensoida
esim. toimeentulotuen kautta, koska on suuri määrä sel-
laisia vähävaraisia, jotka koettavat ja joutuvat selviyty-
mään ilman näitä tukia.
Tässä todella vasemmisto hätäpäissään lähti siihen samaan
lauluun eli kailli vika on hallituksessa eivätkä huomanneet
asian osuvan omaan nilkkaan.
Todella ovela veto kokoomukselta.
Sasi S ja RKP saa
Sasi S ja RKP saa näköjään aina tahtonsa läpi. Tämähän näyttää olevan aivan banaanitasavalta.
SUVI LINDENILLE
Olet rohkea nainen! Kansa katsoo sinua tarkkaan. Ole rohkea myös jatkossa epäoikeudenmukaisuuksia vastaan.
Menestystä sinulle!
Onko se nyt niin, että koko Ylen talous muka pyörisi vain FST:n
ympärillä? Tokkopa.
Juu
Eilen sitä mieltä,
Eilen sitä mieltä, tänään tätä mieltä ja huomenna taas jotain muuta mieltä eli mitä Jyrki boy ja EK milloinkin ohjeistaa.
Hetken jo kuvittelin
Suvi Lindén oli muutaman päivän ajan jo kunnioitettavalla tasolla, mutta selvästi raaka painostus veti kyykkyyn.
Hallitus kokoontuu
Fuck the poor
http://www.youtube.com/watch?v=-e0BV6ftXEk
Oi ei!
Hetken aikaa jo näytti sille, että rohkea Suvi-ministeri onnistuu kuoppaamaan Yle-maksun.– Ja nyt taas neuvotellaan!
On se niin vaikeaa (erityisesti Kepulle) tehdä asiat yksinkertaisesti ja tasapuolisesti ilman eri systeemejä: budjettirahoitus!
yle-maksu nykyisellä kaavailulla on susi
Kaavaillulla epäoikeudenmukaisella kohdentamisella ja sisällöllisesti sika säkissä-perusteella Yle-maksu on susi.
On surkea ja kansalaisia edustamaton eduskunta jos Yle-maksua ei korjata niin että sek kohdistuu vain Yle tiukasti rajattuihin ydintoimintoihin joita voi olla vain uutis-, ajankohtais- ja dokumenttitoiminta sekä maakuntatoiminta ja että muut alueet saa tuottaa kaupallinen media josta Yle ostaa palveluita jos ostaa.
Jussi Vaarala 16.3.2010
blogina
http://ejv54.blogit.uusisuomi.fi/2010/03/16/yle-ma...
Jungner vetäisi Venäjä-kortin
Osoittaa Jungnerin epäasiallisuutta, kun pakkoveroa täytyy puolustaa "puhuttaisiin venäjää" väitteillä.
Jungner vetosi myös Lintilän "yksimieliseen" työryhmään.
(Lintilän työryhmä:
Mika Lintilä( k),Tarja Filatov (s), Jari Koskinen (kok), Anni Sinnemäki (vihr), Matti Korhonen (vas), Bjarne Kallis (krist), Raimo Vistbacka (ps),
Ulla -Maj Wideroos (r) ja virkamiehiä 5 kpl.)
Lintilän työryhmä oli siis muutaman ihmisen salaisen työryhmä, jonka työstä edes kaikki toiset eduskuntaryhmien jäsenet eivät tienneet.
Tulos:
Kaikkia kotitalouksia koskeva, talouden asukasluvusta,tuloista ja median käytöstä riippumaton,yhtäsuuri veronluontoinen ulosmitattavissa oleva maksu.
Tämä uusi vero olisi käänteentekevä nykySuomen historiassa.
Se olisi päänavaus käyttömaksuihin olemattomasta.
Alunperin maksua ei ollut tarkoitus mitenkään korvata kenellekään.
Nyt esitetyt mahdolliset kompensaatimallitkaan eivät koske kuin pientä osaa vähävaraisista, ja aiheuttavat isoja hallintomenoja.
Esim. pelkällä kansaneläkkeellä oleva ei voi saada mitään tukea näillä toimilla tähän maksuun.
Lopputulos:
Lisää virkamiehiä, vouteja ja tuomioita!
Kansa maksaa enemmän, ja YLE saa vähemmän!
erittäin terävää argumentoitia
ehdotan tekijälle mielipidekirjoituksena lehtiin laittamista
näinkö
Kysymys - ovatko tämän näytön perusteella istuvat kansanedustajat tyhmiä asioiden sisällöistä ja niiden kansalaisvaikutuksista piittaamattomia asioilla opportunistisesti ja puoluepoliittisesti pelaavia piittaamattomia täysin tehtäväänsä sopimattomia tolloja.
Kaavailtu yle-maksu on joka suunnasta katsoen ulkolaistenkin silmissä totaalinen torvelous. Aivan käsittämättön tyhmyyden diplomityö.
Sanaton
Vetää mietteliääksi.
Meinaako Yle ulosottaa Yle-maksun varattomilta ja opiskelijoilta
nyt ei ole enää televisiotakaan jonka takavarikoisi!
Rikosvälineen, koska maksu ei perustu siihen katsooko vai ei, vaan siihen, että on ylipäänsä olemassa! Se on siis olemassaolo-vero! suomeksi. "Ursäkta att jag finns till -skatt!" på det andra inhämska.
Asuuko täällä joku?
Nimenomaan! TV-lupatarkastajat muuttuvat olemassaolon tai asumisen tarkastajiksi. Aletaan kyttäämään kuinka monta päivää viettää asunnossaan kun ei ole siellä virallisesti kirjoilla... melko vastenmielinen ajatus.
näin
1. eduskunta on kansanvallan elin jonka pitäisi tehdä sisällöllisiä tavoitemäärittelyjä yhteiskunnassa ja osoittaa resursseja niihin
2. Yle on kansallinen demokratian instituutio joka on tai pitäisi olla sisältöintensiiviinen kuin mikä
3. eduskunta ei voi määritellä median sisältöjä mutta se voi määritellä sisältöpuitteet millä Yle toimii - ja sen pitäisi ne määritellä - ja samalla määritellä se mitä se jättää kaupallisten toimijoiden tehtäväksi - etenkin siitä syystä että kaupalliset toimijat eivät kykene siihen sisältöintensiteettiin eikä laatuun mitä parlamentaariselta yleltä voi odottaa - toiseksi parlamentaarinen Yle ei ole niin suhdanne- tai rahoittajan-halukkuus-herkkä instituutio kuin puhdas kaupallinen joten se sopii erityisesti Ylen edelläesittämieni ytimien peruskallion omaiseksi tuottajaksi
Mihin tätä rahaa tarvitaan - ja paljon
Tästä voi ottaa pari ajatusta:
http://www.uusisuomi.fi/raha/64853-digita-kaarii-m...
näin
Koko Yle-maksukeskustelun lähtökohta ajastaan jäljessä
16.3.2010 19.28 | jussi vaarala | Yleinen
Kun digiboxit tuli raotettiin keskustelussa sitä asiaa hieman että onko se lähestymistapana ajastaan jäljessä.
Mutta ei menty niin pitkälle että ei ole kysytty onko koko televisioapparaatti ajastaan jäljessä - ja onko koko mediakeskustelu aivan liian välinelähtöistä ja aivan liian kapeaa ja aivan liin huonosti osaansa ja asemaansa kokonaiskulttuurin kentässä ymmärtävää.
Mutta minä menen niin pitkälle - näin - ja sanon on aika kiertyä kehän umpeen - kulttuurikehän - miten - näin:
kyse on siitä
mistä tahtoo maksaa. jokainen ei autoile, tupakoi, käytä alkoholia niin paljon että hinta haittaa.
tietty budjetti se on oltava valtiollakin. jos madalletaan polttoaineveroa, autottomat eivät ymmärrä mikä järki siinä on, jos tupakkaveroa nostetaan, röökaajat hyppivät seinille jne. ruokaa syö jokainen ja se on kallista ja kallistuu kesällä entisestään.
terveydenhuolto on pielessä kun ei ole rahaa. ja jengillä ei ole muuta intoa kuin huutaa kuorossa "ei lisää veroja! valtio on nylkyri..!"
sama vero% ylelle joka jannulle niin köyhän pari euroa ei veisi sitä nälkäkuoleman partaalle. vauraammalla olisi varaa siitä satasestaan ja toisestakin luopua.