Sunnuntai 27.5.2012

Tilanneviesti

  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.
  • Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.

Lahjusrikoksesta epäilty Tiura: Raportin saa julkistaa

Luotu: 
16.3.2010 19:33
  • Kuva: Jarkko Mikkonen / Uusi Suomi
    Marja Tiura (kok.) on kiistänyt syyllistyneensä lahjusrikoksiin.

Kansanedustaja Marja Tiura (kok.) toivoo, että Opetushallitus julkistaisi kohuttuun Anna Tapion kouluun liittyvän tarkastuskertomuksen tai ainakin sen johtopäätösosan. Tiura on toiminut koulun säätiön hallituksessa.

MTV3:n uutiset kertoi aiemmin tiistaina, että vaalirahakohun keskelle joutuneen koulun säätiöön tehty tarkastus on tavanomaisesta poiketen julistettu salaiseksi.

-Mielestäni siinä (raportissa) ei ole mitään salaista. Opetushallitus ei tietääkseni esitä toimenpiteitä tarkastuksen johdosta, Tiura kommentoi asiaa tiistaina illalla.

MTV3:n haastatteleman Opetushallituksen edustajan mukaan raportin salassapidon taustalla on se, että kouluun kytkeytyvä epäilty lahjusjupakka on syyteharkinnassa. Yksi neljästä epäillystä on Tiura itse. Hän on kiistänyt syyllistyneensä rikokseen.

Tiura pyysi viime vuonna Valtiontalouden tarkastusvirastoa selvittämään, onko julkista rahaa saavan koulun taloutta hoidettu lakia noudattaen. Asia siirrettiin Valtiontalouden tarkastusvirastosta opetusministeriöön ja tarkastuksen teki Opetushallitus.

 

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

jani73

Kun Rouva tietää että sitä ei tulla koskaan julkaisemaan - taas kerätää sääliääniä - julkaise Marja-täti se raportti vaikka blogissasi - me maksamme sakot jos saat poliisilta tuomion. Veikkaampa että paskanpuhuja Marja-täti piiloutuu taas virkavallan taakse :)

machdevelop

soitti siis liikemies X:lle, ja pyysi lippua! Maksoi huonekalut, kun ne oli jo kertaalleen toinen maksanut, mutta vasta kun asiaa alettiin selvittämään. Yksittäinen koulu saa 20 t.€:n koneet lahjoitukseksi, mikä ei mitenkään liity koulun tulevaan urakkaan. Haiseeko?