Valtion omistajaohjauksesta hallituksessa vastaava ministeri Jyri Häkämies (kok.) vastaa rajuin sanankääntein blogissaan kritiikkiin, jota eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Jouko Skinnari (sd.) on häntä kohtaan esittänyt.
- SDP ja Skinnari ovat unohtaneet omat päätöksensä ja vaativat minulta ihan toista, miten itse ovat toimineet. Todellista opportunismia. Ymmärrän, jos SDP:ssä ollaan vaivautuneita. Jotain rotia! pauhaa Häkämies.
Häkämies kirjoittaa, että demarit ovat aiemmin muun muassa siunanneet "Stora Enson Amerikan valloituksen ja siitä myöhemmin syntyneet miljarditappiot".
- Skinnari itsekin siunasi aikanaan Rautaruukin hallintoneuvoston varapuheenjohtajana satojen työpaikkojen vähennykset, Häkämies kirjoittaa.
Kovasanaista oli myös Skinnarin kritiikki. Hän sanoi, että Häkämies on täysin epäonnistunut tehtävässään valtio-omisteisten yritysten kanssa.
Skinnarin mielestä Häkämies ei ole puuttunut valtioyhtiöiden toimintaan, mikä on mahdollistanut valtionyhtiöiden johdon laiminlyönnit. Se näkyy hänen mukaansa muun muassa Stora Enson viennin romahtamisena ja työttömyytenä.

Kommentit
Paljon on mennyt pieleen...
Luulen, että molemmat Skinnari ja Häkämies ovat oikeassa - valitettavasti.
Ammattimiehiä?
Kansanedustajien palkkoja pitäisi joko nostaa tai laskea,
päästäis näistä pyrkyri pelleistä jotka ei missään muualla pääsisi vastaavaan ansiotasoon kuin politiikassa.
Huonolla palkalla töihin ajaisi vaikuttamisen halu.
Korkeampi palkka taas saattaisi nostaa riman näiden juoksupoikien saavuttamattomiin.
Ajatus suunta tai vakaumus ei tee mitään eroa toiminnan laaadussa.
Hävettää
Voi sitä myötähäpeän määrää kun iso mies itkee. Pitäisiköhän kutsua ihan äiti apuun?
Elääkö
Elääkö Skinnarin äiti ja tuleeko helsinkiin?
Vaiettu Krow How...
Häkäpää saikin kansallisomaisuuden myynnillä kymmeniä miljardeja arvoaan pienemmällä potilla nimensä suurinten tuholaisten riviin! Kaupan jälkeen kun lannoitteet kallistuivat nelinkertaisiksi!
Ei ole media asiaa kaivellut, luulisi jotain laitonta olevan yrityskaupassa kun prosentilla arvostaan meni! Kuka vetikään välistä ja mitä?
Maan tapa?
Häkämies kantaa poliittisen vastuun! Mitäs muuten kuuluu sille Kemijärven liimapalkkitehtaalle, jota veronmaksajat rahoittivat muutamalla millillä? Palkkia varmaan menee maailmalle, kun on niin vähän kilpailtu ala? Vaikka pikkurahojahan ne.
Onko Häkämiehellä
koskaan ollut mitään auktoriteettiä teollisuuspomojen pöydissä? Kuten edellä joku sanoi: juoksupoika.
Silti olen vakavasti sitä mieltä, että paperiteollisuuden rappio alkoi jo demareiden aikana jostakin yleisestä maailmanvalloistusharhasta, jossa ikivanha imperialismi muokattiin semioottisesti uudelleen.
Siitä piti tulla koko maailmalle vaurautta lisäävä aate. Niin ei todellakaan käynyt, vaan siitä tuli entisen riiston jatke. Kuilu köyhien ja vauraiden välillä kasvaa vain.
Mutta miksi kokoomus päästi näitä leuhkoja pauhaamaan? Eikö se ole merkkinä heikosta itsetuntemuksesta puolueen roolista? Samalla laillahan puolustusvoimat ovat harhailleet semioottisen suonsa huuruissa.
Surkeutta
Säälittävää.
Stora Ensonkin Karvinen pitää Häkämistä täysin pilkkanaan, eikä ministeri itse edes ymmärrä.
Häkämies on suoraselkäinen mies
Miehiä saakin näistä purppuravasemmiston inisijöistä hakea, toki löytäähän sieltä yhden, hänen nimensä on Liisa Jaakonsaari.
Mutta..
Skinnarin jäljiltä Rautaruukki on paremmassa kunnossa kyllä kuin Häkämiehen jäljiltä valtion salkku..
Näköjään demarit osaavat hoitaa paremmin osakesijoituksia kuin kokkarit.
Onhan tuo vähän
Onhan tuo vähän säälittävä yritys pelastaa kasvot.. siis hallituksen. Valtio-ohjaus tässä tapauksessa hoidellaan tilausohjauksina. Ja ai jai jai kun keinottelu professori tykkää ja ylistää.
Huippusaavutus
Huippusaavutus oli kuitenkin Partek/Mönkäre
Säälittävää
Demarit myyvät vaikka äitinsä päästäkseen hetkeksi julkisuuteen ... edes vähäksi aikaa.
Vielä säälittävämpää
Porvarit vievät rahan- ja vallanhimossaan vaikka leivän nälkäisen suusta.
Miksi pitää olla valtion yhtiöitä, joita kukaan ei osaa johtaa
ikuisuuskysymys
Tässä se pointti onkin!
Salakankee taitaa osua vahingossa häränsilmään. Hän puhuu siitä, että "miksi pitää olla valtionyhtiöitä, joita kukaan ei osaa johtaa".
Omistaja ei johda, se omistaa. Yhtiökokous ohjaa, mutta sekään ei johda. Hallitus valitsee yhtiön toimivan johdon ja johtaa jo strategioitakin. Toimiva johto huolehtii operatiivisesta johtamisesta hallituksensa antamien ohjeiden mukaan.
Kun Nokia Oyj:n yhtiökokous kokoontuu, ei siellä "omistajat johda". He keskittyvät valitsemaan hallituksen, vahvistavat tilinpäätöksen, kuulevat tilintarkastajien lausunnon ja antavat vastuuvapauden hallitukselle ja johdolle.
Tätä on omistaminen. Älkäämme odottako valtioltakaan muuta niissä yhtiöissä, joissa valtio on omisytajana vain vähemmistöosuudella.