Sunnuntai 27.5.2012

Puhelut paljastavat: Moni suomalainen hautoo itsemurhaa

Luotu: 
29.4.2010 10:40
Päivitetty: 
29.4.2010 10:41

Suomen Mielenterveysseura on erittäin huolissaan kasvaneesta itsemurhauhkasta.

Tammi-maaliskuussa itsemurhauhkan vuoksi Mielenterveyseuran kriisipuhelimeen soitti 254 ihmistä. Puheluita tuli 23 prosenttia enemmän kuin viime vuonna, jolloin kriisipuheluita tuli vastaavana aikana 206.

Soittajista suurin osa oli 31–65-vuotiaita. Naisia soittajista oli 150 ja miehiä 109.

– Syynä voi olla se, että itsemurhaa yrittänyt on kotiutettu sairaalasta liian pikaisesti ja itsemurha-ajatukset ovat alkaneet vallata uudelleen mielen. Hoito on myös voinut jäädä kesken, ja jos ihmisellä ei ole läheisiä eikä tukiverkostoa, yksin selviytyminen tuntuu mahdottomalta, valtakunnallisen kriisipuhelimen koordinaattori Jaana Paasu arvioi.

Akuuteissa tilanteissa soittajia ohjattiin ottamaan yhteyttä hätäkeskukseen tai sinne soitettiin heidän puolestaan.

Aiemmin apua saatiin nopeasti Mielenterveysseuran päivystysyksiköstä, SOS-autosta, mutta vuoden alusta sen toiminta siirtyi Helsingin kriisipäivystykseen.

Suomessa tehtiin 1033 itsemurhaa vuonna 2008.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

läheinen

Suomalainen yhteiskunta jäsenineen on ajautunut totaaliseen kaaokseen, jossa jokainen taistelee kynsin ja hampain selviämisen puolesta - osa fyysisistä syistä ja osa henkisistä, toiset vain saadakseen lisää aineellista hyvää.

Kaikkia tukipalveluita on karsittu, ihmiset ovat muuttuneet entistä itsekkäimmiksi ja kovemmiksi, muista ei enää välitetä, syrjäytyneet ja mielenterveysongelmaiset tarvitaan vain sylkykupiksi tai muiden egon nostamiseksi - ei heitä ole tarvis auttaa tai tukea. Aggressiivisuus on päivän tunnussana. Ei ole enää läheisiä eikä tukiverkkoja, on vain yksinäisyyttä ja kärsimystä.

Kiitos poliitikkojen ja kaikkien ihmisten välinpitämättömyyden, itsekkyyden ja yhä lisääntyvän ahneuden...

Lempi

SPR: "Läheisen kuolema. Liikenneonnettomuus. Työttömyys. Avioero. Sairaus. Ne ovat arkisia, joskus odotettujakin tapahtumia. Silti ne voivat tuntua ylipääsemättömän raskailta. Jokainen reagoi järkyttäviin tapahtumiin. Se on tervettä ja tavallista. Voimakkaita tunteita voivat herättää myös ajatukset siitä, mitä minulle tai läheisilleni olisi voinut tapahtua. Jokainen reagoi järkyttävään kokemukseen. Ihmiset ovat yksilöitä, toinen reagoi samassa tilanteessa voimakkaammin kuin toinen. Reaktiot on kuitenkin hyvä tunnistaa - niin itsessään kuin muissakin. Hyvä on miettiä sitäkin, miten voisimme tarvittaessa olla tukena lähimmäiselle. Näille sivuille www.redcross.fi/apuajatukea/henkinentuki/fi_FI/ on listattu mahdollisia tuntemuksia ja reaktioita, joita järkyttävän kokemuksen jälkeen saattaa esiintyä. Älä vertaa omaa suhtautumistasi toisiin. Reagointi erilaisiin tapahtumiin on aina yksilöllistä."

www.apua.info
www.mielenterveysseura.fi
www.mielimaasta.fi
www.mll.fi - Mannerheimin lastensuojeluliitto
www.mtkl.fi - Mielenterveyden keskusliitto
www.nyyti.fi - Opiskelijoiden tukikeskus
www.pela.fi - Pelastakaa Lapset ry
www.nuortenkriisipiste.com
www.rikosuhripaivystys.fi
www.traumaterapiakeskus.com
www.tukinet.fi
www.huoma.fi "

Tukea ja neuvoja:
www.redcross.fi/apuajatukea/henkinentuki/fi_FI/

KK

Joka päivä kolme suomlaista surmaa isensä ja toinen päivä suomalainen vanhus tekee itsemurhan ja se on ollut julkista tietoa ympäri maailmaa pitkään. Mielenterveysseura syöttää läketeollisuuden konsulttiina mielialalääkkeitä asiakkailleen joilla niin nuoret kuin vanhuksetkin pilleröidään vastuuttomiksi itsestään.
Nämä LEMPIN LINKIT paljastaa miten paljon rahaa syydetään
puolueiden perustamille yhdistyksille ja järjestöille. Tuossa oli vain pieni osa. Olisiko Lempi itse STAKESin duunari ? Uskollisesti usuttaa ihmisiä yhdistyksiä ylläpitämään. Terve yhteiskunta ei tarvitse YHDISTYS-MAFIAA. Perheillä, lapsilla, aikuisilla, kuin vanhuksillakin pitäisi olla hyvinvointi. Jos ei ole ei se valtion kustantamilla yhdistyslinkeillä kohene. Siis kunniaan perhe ja työ, yhdistysmafia purettakoon.

Lempi

Yhdistykset ja järjestöt ovat kylläkin pääsääntöisesti perustettu niiden ihmisten toimesta, jotka kantavat vastuuta itsestään ja lähimmäisistä... ja puolueissakin vaikuttavat ihmiset. En ole stakesin työntekijä.

Vapaaehtoistyö on ilmaista. Esimerkiksi vanhuksia voi jokainen ihminen auttaa www.mummollekaveri.fi ja www.redcross.fi/tulemukaan/fi_FI/

Miten työllistäisit ihmisiä ja auttaisit rikkonaisia perheitä?

Vieras

Yhteiskunta tarjoaa säästetyille sukupolville pili-pali-kursseja, orjatyötä palkatta ja tiedon miljardivelkojen maksajaksi päätymisestä ja suurten ikäluokkien saavutettujen etujen turvaamisesta eläkkeelle pääsemisen ainoaksi vaihtoehdoksi sairaseläkettä tai työkyvyttömyyseläkettä, joilla ei elä. Kuten minimitoimeentulotuen tason ollessa laskennallisesti -94 juuri ja juuri minimissä elämisen turvaava, hintojen kehitys kun on ollut mitä on, voivat kaikki syrjäytetyille kateelliset kokeilla elämistä homeisissa lähiöissä ilman mahdollisuutta vaikuttaa tulevaisuuteensa!
Lapset ja nuoret jätettiin heitteille jo viime laman seurauksena, leikkauksia ei koskaan korjattu ja lisää säästetään vaikka YK on huomauttanut lasten ja nuorten heitteillejätöstä. Kyllä edustajien omat palkat nousevat 10% vähintään vuodessa, rikollinen toiminta rehottaa hallinnossa ja virkamiehistössä korruption aiheuttaessa suunnattomia kustannuksia.
Maassa on liikaa ihmisiä jotka istuvat tarpeettomissa viroissa jätti palkoin, samaan aikaan kun yli miljoona on tipahtanut alle köyhyysrajan, rajan alla kituminen on jo perinnöllistä, suurten ikäluokkien ja suuryritysten etujen ajaminen muista välittämättä aiheuttaa seurauksia, vaikka kellään ei mistään mitään vastuuta päätöksien teossa olekaan!
Miksiköhän maastamuutto on räjähtänyt käsiin ja mielenterveysongelmat moninkertaistuneet 10 viime vuoden aikana? Mitä voi vaatia yhteiskunta joka ei muuta tarjoa kuin mielialalääkkeitä lääketehtaiden pitkäaikais seurannan koekaniinina artisti maksaa sopimuksella. Jo lapsille syötetään järkyttävät määrät testaamattomia lääkkeitä, sisäilmaongelma sairastuttaa kammottavat määrät ihmisiä, autoimmuni sairauksien yleistyessä viranomaisten pyöritellessä silmiään uskaltamatta ottaa kantaa ongelmiin!
Sairas yhteiskunta tuottaa sairaita jälkeläisiä! Hallinnollinen rakenteellinen korruptio vailla valvontaa tuhoaa maamme ja eliitti varastaa minkä kerkeää, eikä lait koskekaan kaikkia!

guppe

Eikös Ruotsissa jokainen mielenterveyspotilas saa niin paljon hoitoa kuin tarvitsee? Ruotsissa taidetaan panostaa oikein tosissaan ihmisten hyvinvointiin, kuten myös Norjassa ja Tanskassa. Suomi on valinnut tärkeimmiksi asioikseen kaksikielisyyden ylläpidon ja maataloustuet. Ne ovat meidän valintojamme, mutta niistä voitaisiin leikata sellaiset 1,5miljardia € ihmisten hyvinvointiin.