Eduskunnan puolustusvaliokunta ehdottaa, että aktiivista kilpa-ammuntaa harrastavalle alle 20-vuotiaalle annettaisiin myös vastaisuudessa rinnakkaislupa käsiaseeseen. Lupa annettaisiin poikkeuslupana tai erivapautena.
Valiokunta huomauttaa, että aselakiehdotuksen mukaan kivääriaseeseen voidaan antaa rinnakkaislupa ampumaurheilua varten myös yli 15- ja alle 18-vuotiaalle.
Puolustusvaliokunta ehdottaa myös, että käsiaseluvan ehtona olevaa harjoitteluaikaa lyhennettäisiin kahdesta vuodesta 6–12 kuukauteen.
Valiokunta moittii sitä, että seuroille annetaan esityksessä valvontatehtäviä, mutta ei lisäresursseja.
Puolustusvaliokunta antoi asiasta iltapäivällä lausunnon hallintovaliokunnalle.

Kommentit
Holmlundin esitys on täysin susi
Holmlund on epäonnistunut ministerinä, kuten myös Demlan kätyri Ritva Viljanen kansliapäällikkönä.
Hah
Pelleilyä. Miten voi tulla "kilpa-ampujaksi". Ensin on pitänyt harrastaa ammuntaa 5 vuotta, että saa poikkeusluvan?
Ja ampumaseuroja ei pidä sotkea mitenkään näihin lupakäsittelyihin mukaan.
Täyttä farssia koko homma. Mutta onhan meillä varaa.
Ehdotus:
Heitetään uusi, epäonnistunut aselaki roskakoriin ja aloitetaan sen valmistelu puhtaalta pöydältä.
Ei kun pidetään vanha laki
...mutta noudatetaan sitä myös. Ihan kaikki. Myös viranomaiset!
+1
+1
Edelleenkään ei ole tehty
Edelleenkään ei ole tehty mitään koulukiusaamisen ja syrjinnän vähentämiseksi, joka aiheuttaa mielenterveysongelmia. Ai niin - kyllähän sitä Rasismiin puututaan.
On kuin sammuteltaisiin jatkuvasti pieniä tulipaloja.
Jos joku hullu haluaa aseen, se hankkii sen piittaamatta mistään luvista.
Täysin uudenlainen konsepti
Poliisi alkaa noudattamaan nykyistä aselakia niin kuin se on kirjoitettu. Ns. AYO perutaan ja siihen vetoaminen johtaa jatkossa automaattisesti virkavirhesyytteeseen.
Joo..
Ei ole kyllä mitään lisättävää tähän paitsi, että mikä ase on kuvassa?
Glock 30
Saattaisi olla Glock 30. Toi on siis Glockki lyhyemmällä rungolla ja kahvalla, Suomessa ns. "taskuase".
Käsiaseita ei kotisäilytykseen!
Käsiaseiden säilytys on oltava ampumaseurojen tiloissa, poliisiasemilla tai muissa poliisin hyväksymissä turvallisissa tiloissa.
Käsiaseiden lupamenettelyn on oltava kyllin tiukkaa.
Mistä näitä asekammoisia oikein sikiää?
Tämä argumentti on jo kumottu tuhanteen kertaan. Ei voi olla oikeasti totta, että nimimerkki "ei käsiaseita koteihin" ei ole tutustunut asiaan liittyvään argumentointiin ja luettuaan sen on vielä tätä mieltä. Vedänkin johtopäätöksen, että ko. nimimerkki on a)tyhmä kuin vasemman jalan saapas b)fiksu, mutta heittelee näitä täkyjä kiusallaan tai c)kerrassaan tietämätön että tämä hieno idea mullistavaa kaiken tähänastisen. Tai sitten ei yhtikäs mitään... Voi hyvä tavaton.
Pertti Eilavaaran lausunto
Usari voisi tutustua Pertti Eilavaaran perustuslakivaliokunnalle antamaan lausuntoon ja mielellään julkaista sen. Uuden ampuma-aselain valmistelutyö, sen lähtökohdat että tavoitteet saavat siinä aika kovaa kritiikkiä.