Sunnuntai 27.5.2012

Shkupollin ex-nainen tiesi: ”Minusta tulee ennakkotapaus”

Luotu: 
27.5.2010 13:08
Päivitetty: 
27.5.2010 13:18
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Ampuja oli uhkaillut myös naisystävänsä työtovereita ja esimiehiä Prismassa. Heidän joukossaan oli kaksi ampumatragediassa surmansa saanutta työntekijää.

Kauppakeskus Sellon ammuskelijan Ibrahim Shkupollin naisystävä osasi pelätä, ettei pääsisi eroon miehestä hengissä.

Shkupolli oli uhannut tappaa eroon pyrkineen naisystävänsä ja sanonut tekevänsä sen niin, että koko maailma muistaa hänet, ilmenee keskusrikospoliisin esitutkintamateriaalista.

Krp:n todistaja muistaa sairaalloisen mustasukkaisen Shkupollin vainoaman naisen kertoneen, että ”hänestä tulee ennakkotapaus Suomessa”. Naisystävä oli sanonut sukulaiselleen suoraan, että ei tulisi pääsemaan Shkupollista eroon ennen kuin tämä tappaa hänet.

Shkupolli oli uhannut tappaa ensin naisen, hänen sukulaisensa ja ystävänsä ja sen jälkeen itsensä.

Shkupolli oli uhannut suoraan myös Sellon Prisman johtotiimin miesjäseniä, jotka olivat käskeneet Shkupollia jättämään naisen rauhaan työpaikalla. Shkupolli oli käynyt Prismassa pyörimässä muun muassa surmaa edeltäneenä päivänä.

Kaksi uhkailtu johtotiimin jäsentä sai surmansa verilöylyssä. Prisman johtajan todistuksen mukaan uhkaillut eivät olleet ilmoittaneet asiasta poliisille, koska eivät olleet pitäneet asiaa niin vakavana.

Shkupolli surmasi entisen naisystävänsä, tämän neljä työtoveria ja itsensä uudenvuodenaattona Espoossa.

Henkilöt: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Olisko syytä kirjata lakiin, että rikoksiin, vaikka kuinka vähäisiin, syyllistyvä maahanmuuttaja/turvapaikan hakija/pakolainen poistetaan maasta välittömästi.

Sama homma, vaikka kansalaisuus olisikin jo myönnetty. Kansalaisuus pois ja ulos maasta. Perhe syyt tms. ei ole mikään este. Jos perhe haluaa, voi seurata perässä.

Nollatoleranssi maahantulijoiden tekemille rikoksille. Omastakin takaa riittää kriminaaleja, muualta ei tarvita yhtään lisää.

PropJock

Aika selvää, että Shkupolli oli pahemman kerran sairas. Kuinka se liittyy kansalaisuuteen tai maahanmuuttajuuteen? Ym. kirjoittajien logiikalla Suomesta pitäisi karkottaa kaikki potentiaaliset rikolliset. Mikä sinällään olisi ihan mielenkiintoinen ajatus, mutta ketä jäisi jäljelle?

Vieras

Helppo vastaus;

1. Matti Vanhanen ja Mertala
2. Kanki Kaikkonen
3. Drita
4. Siikala Orimattilasta
5. Pekkarinen
6. Timo Kalli puheenjohtajaksi
7. Muutama muajussi jotta voidaan pitaa byrokratia ylla
8. Kepuleiden puoluesihteeri jotta voidaan pitaa byrokratiaa ylla.
9. Koti
10. Uskonto
11. ja isanmaa

karkoitukset aloitettava

Suomesta tulee EUn rikollisten keskus ja hyvää vuhtia siihen ollaan menossa. Johtaahan Suomi monia EUn rikostilastoja jo nyt. Minä viihdyn siistissä maissa, joista esim. rötöstelevät romanit on karkoitettu.