Sunnuntai 27.5.2012

Timo Soini: Mauri Pekkariselle viritettiin ansa

Luotu: 
15.6.2010 10:24
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Mauri Pekkarinen ja Mari Kiviniemi ensimmäisen kierroksen jälkeen puheenjohtajavaalissa.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kirjoittaa blogissaan olevansa yllättynyt Mari Kiviniemen valinnasta keskustan puheenjohtajaksi. Soini kirjoittaa ajatelleensa, että Mauri Pekkarinen voittaa puheenjohtajakisan.

Soinin mielestä menettely Pekkarista kohtaan puheenjohtajakisassa oli tyly. Hän vihjaa, että Pekkariselle viritettiin ansa.

- Kuukausitolkulla annettiin ymmärtää, että peli on reilu ja valinta puoluekokouksen käsissä, kunnes kalkkiviivoilla puolueen eliitti ryhmittyy Kiviniemen taakse jopa puolueen pää-äänenkannattajaa hyväksi käyttäen, kritisoi Soini.

Soinin mielestä Pekkarisen voitto torpattiin, koska hän olisi ottanut todellisen vallan puolueessa.

- Puoluesihteerivaali oli niin ikään tylytys. Apollonkadulla käy pian Laanisen Lana, Soini kirjoittaa.

Lue Soinin blogi tästä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Leila

Mauri Pekkarinen tietää sen täysin hyvin eli ei puheenjohtajavaalin kehitys ja lopputulos voinee olla hänelle yllätys. Hän on itsekin pelannut kovaa ja härskiä peliä poliittisen uransa aikana. Sic transit gloria mundi.

Sniper

Olen Leilan kanssa samaa mieltä. Jos joku pj-ehdokkaista oli sielultaankin peluri, se oli juuri Mauri. Hän itse luuli voittavansa pokerin, mutta toisin kävi.

Minusta Kääriäinen ja Lehtomäki tekivät oikein keskustapuolueen ja maankin kannalta ilmoittaessaan kantansa julkisesti. Hehän olisivat voineet sen saman tiedon levittää kokousväelle yön aikana muutoinkin.

Me emme tarvitse enää pekkarointeja maan hallituksen pääministeriltä. Mari on asiallinen ja jo iästäänkin johtuen tähtää ensi kevättä pidemmälle. Mauri olisi aloittanut osaoptimoinnin ja pyrkinyt vain vaalivoittoon keinolla, millä hyvänsä. Mari ymmärtää, että maailma jatkuu 2011 vaalienkin jälkeen.

Hannu Mikael

Maukka ja Pate joutuivat ikäväkseen toteamaan, että kumpikaan ei ole ikuinen ja korvaamaton.
Vastoin omaa oletusta kaikkivoipaisuudesta.
Pekkaroinnit, väyrystelyt ja korhostelut olivat jo leimanneet koko puolueen kepulikonstikkaaksi, joten oli jo aikakin kasvopesuun.

TakojaIlmarinen

Jos nyt joutuisi valitsemaan tämän siltarumpu spelialistin, jalasmökki vaarin ja citykanin välillä olisi valinta citykani.
Ainut joka sanoi ymmärtävänsä pääkaupunkiseutua. Pekkarointi yritti päin vastoin saada fyrkat pois niin kehäradalta kuin metrosta. Oikein kävi sille p.pekkariselle. Menköön istumaan korhosen seuraksi sinne sontakuoppaan, jonne kyllä kuuluu väyrynenkin.
(henkilöiden nimet pienellä, koska eivät ole kelvollisia isolla kirjaimella kirjoittamiseen)

jopala

Ansan virittäjät ottivat varmaan mallia Pekkarisen mallista ydinvoiman lisärakentamisluvissa. Eikös hänkin antanut ymmärtää että peli on reilu ja valinnassa on mukana kaikki vaihtoehdot - myös tsoukiksi osoittautunut - kunnes kalkkiviivoilla hallitus pläjäytti kaksi lupaa.