
- Venäjä on tärkeä naapuri ja kauppakumppani, mutta hyvään naapuruuteen kuuluu se, että asioista voidaan puhua suoraan, hän sanoo SS:lle.
- Jos ajatellaan puutulli- ja elintarvikekiistaa sekä keskustelua lapsiasioista, näkisin, että näiden asioiden osalta olisi voitu käydä suorempaa keskustelua ja tuoda Suomen näkemykset paremmin esille, hän painottaa.
Puoluejohtajien varovaista ulostuloa Suomen ja Venäjän välisessä elintarvikekiistassa haukkui aiemmin tällä viikolla Uuden Suomen blogissaan kokoomuksen kansanedustaja Tuulikki Ukkola.
Suhtautuuko Suomi liian varovaisesti Venäjään? Ota kantaa US-kyselyssä.

| 03:16 | Niinistö esittäytyy presidenttikollegoilleen — MTV3.fi |
| 01:33 | Euroministerit antavat Kreikalle ehtoja — YLE Uutiset |
| 01:16 | Tukipaketista ei sopua - Kreikalle lyötiin kolme ehtoa Brysselissä — MTV3 Talous |
| 00:41 | Kodak lopettaa kameroiden valmistuksen — YLE Uutiset |
| 00:18 | Länsi-Savo: Kiireettömät "hätäpuhelut" soitetaan pian numeroon 0295 000 — MTV3.fi |
| 00:11 | Euroopan presidenttejä voi bongata tänään Helsingissä — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Kyllä kansa tietää
Urpilainen on taas lukenut lehtien yleisönosastoja ja SDP:llä on yksi mielipide lisää.
Oppositiojohtajalle täysi
10.
Siis asennetta.
Ei mitään vikaa. Grrattiss.
Parempi näin
Hyvä, että yleisönosastoja lukemalla edes tutustuu kansaan ja sen mielipiteisiin.
Nykyinen hallitus vain elvistelee omalla elitistisellä erinomaisuudellaan ja haistattelee työnantajalleen, Suomen kansalalle.
Ei sellainen peli yleeensä palkanmaksua kovin pitkäksi aikaa takaa,
Jokainen voi kokeilla esiintyä työnantajansa edessä nykyhallituksen tyylillä ja katsoa kuinka käy!
turhia alkeleita on otettu
-mielestäni ilman valtakunnan rajoja hallitsee
raha ja valta liikennettä rikolliset
-punamafia,keltamafia,mustamafia,valkomafia jne
-työnipuolesta olen saanut seurata venäjän-kaupallisen
konsulaatin toimia suomessa 20vuotta.
-SDP täysin valtiopuolue.
-lainaus:ww.netikka.net/mpeltonen/protokolla2.htm
Urpilainen tsemppaa
Tämän päivän hesarissakin eräs venäläinen maahanmuuttaja totesi, että suomalaiset ovat liian pehmeitä, ja että suomalaisten pitäisi sanoa asiansa suoremmin Venäjän kanssa.
Ei suoruus ole mitään Venäjä-vihaa. Suorapuheisuus vähentää väärinkäsityksiä ja edistää siten maiden välisiä suhteita ja molemmminpuolista kunnioitusta.
Suoruus ja rääväsuisuuus eivät ole synonyymeja. Suomettumisen ajan hissuttelu ja hyssyttely kuuluu eilispäivään.
Venäjä, Venäjä, Venäjä
Kataisen hallitus oli tyystin hiljaa elitarvikekiistassa. Selittämään laitettiin virkamies kuten US:n uutisoinnistakin kävi ilmi.
Voi olla, että syynä ministereiden puhumattomuuteen ovat heidän kesälomansa. Eihän ulkoministeri Stubbikaan siksi ehdi EU:n ulkoministerikokoukseen. Onneksi sentään triathloniin on aikaa.
Neuvostoliitto ei koskaan kaadu
Maatalousministeri Anttila käski kysymään Väyryseltä, Väyrynen lienee ollut sitä mieltä että mediapeliä.
Hih!
Nimimerkki on ansiokkaasti aiemmin kehottanut hallitusta ja varsinkin ulkoministeriä olemaan puuttumatta liian rajusti Venäjä-suhteisiin ...
Ja nyt sitten ei ole puututtu tarpeeksikaan ...
Hih, hih!
Jos minua tarkoitat niin olet ymmärtänyt väärin tai minä en ole saanut sanottua asiaani selvästi. Kovasti mainostettu uusi ulkopolitiikka on valitettavasti jäänyt enemmän uhittelun tasolle (Venäjä, Venäjä Venäjä yms.).
En oikein ymmärrä ettei hallitukselta tule lausuntoa, vaikka Venäjän lapsiasiainvaltuutettu kertoo käsityksensä Suomessa asuvien kohtelusta, minkä maan lakia noudatetaan. Asiassa piti presidentin ja ulkoas.valiokunnan pj. Salolaisen tulla oikomaan käsityksiä. Asia olisi kuulunut jo aiemmin eräille ministereille.
Ylläoleva nimimerkki "Haggis" kiteyttää oikein hyvin minunkin käsitykseni ulkopolitiikassa nousatettavista periaatteista.
Leipää ja juustoo
Huutelua juoksuhaudoista:
Lavrov: Suomalaiset toverit, tulkaa hakemaan leipää!
Hurja-Jutta: Tuu sinä juusto hakemaan leipäs päälle makkaraa!
Jungner: Kyl maar mahorkka ja votkakii maistus.
Urpilainen oikeassa
Venäjän historian ja kansanluonteen tuntemus olisi eduksi,tätä tällä hallituksella ei ole.Heidi Hautala on esimerkki, joka tekee enemmän hallaa kuin hyvää, hänen kannattaisin olla hiljaa.Populistiksi tai rasistiksi leimaaminen on vastenmielinen ilmiö tässä ajassa.
On kova hätä hallitukseen?
Tiukempi suhtautuminen Venäjään, ja Isä Mitro presidentiksi.
Kelpaisiko
"isä Jaakob", kun 1999 uhosi vaikka yksinään haastavansa Martti Ahtisaaren..?
Moskova
ei ole raastuvanoikeus, tiesi Paasikivi meitä suomalaisia neuvoa.
Jali Raita, diplomi-insinööri
Somero
Älkää surko
Älkää olko huolissanne. Onhan valtion palkkalistoilla oleva salainen agentti toveri Bäckman päässyt tunkeutumaan naapurimaan sisäpiireihin. Se harvalta onnistuu. Tietoa tulee.
Dosantti Bäckman
Dosantti Bäckman osaa vain siksi, että on ruotsalainen.
Ankea lapsuus?
Bäckman on tiettäväst6i käynyt lukion Helsingissä, mutta olisiko käynyt sitä edeltävän koulunsa Ruotsissa?
Hartwallin ent johtajan Erkki Bäckmannin poika
ei mistään roletääriperheestä vaan
kunnon porvari
Porvoon eliittiä!
Hartwallin entinen toimitusjohtaja Erkki Bäckman oli viime vuoden (2008) kovatuloisin porvoolainen.
Halonen otti jo tiukemman asenteen Venäjästä
Hän otti poloisen Medvedevin käsikynkkäänsä. Seuraavaksi Halonen ottaa Medvedeviä solmiosta kiinni niin kuin Bushia.
Mitä sanoo Putin?
IS:n mukaan tilannetta seurataan Venäjällä
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen...
Kravaatti
on vertauskuva. Ja sen suoruus.
Halonen on ihminen, sikäli kaikkien muiden kokoinen.
Naiseni
on yhtä kanssani.Tasa-arvoa tai ihmisyyttä ei tarvitse selitellä.
Esipuhe oli tarkoitettu ymmärtämään sitä, että Jutta on minulle vain tytteli, SAK:n kompromissi hautaustaan odotellassaan.