Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Suomalaissotilas tyri teltassa - kuusinumeroinen lasku

Suomalaissotilas tyri teltassa - kuusinumeroinen lasku
Julkaistu: 29.7.2010 14:42
Päivitetty: 29.7.2010 14:46
Mittavat vahingot aiheuttanutta tulipaloa suomalaisrauhanturvaajien leirissä Tshadissa puidaan oikeudessa.

Kihlakunnansyyttäjä Jaakko Tapala on nostanut yhtä rauhanturvaajaa vastaan syytteen tuottamuksellisesta palvelusrikoksesta.

Palo syttyi toissa vuoden joulukuussa ja tuhosi kaikkiaan neljä majoitustelttaa sekä rauhanturvaajien aseita ja varusteita.

Tapalan mukaan parikymppinen rauhanturvaaja käsitteli räjähteitä huolimattomasti leirin majoitustiloissa. Hän avasi vahingossa valoraketin, vaikka oli luullut käsittelevänsä toista ainetta. Valoraketin räjähdys sytytti palon.

Turman aiheuttamat aineelliset vahingot olivat satoja tuhansia euroja. Kaksi rauhanturvaajaa sai lieviä palovammoja.

Tuottamuksellisesta palvelusrikoksesta voidaan tuomita kurinpitorangaistukseen tai vankeuteen enintään kolmeksi kuukaudeksi. Asia ratkaistaan Helsingin käräjäoikeudessa.

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Neljä telttaa

Ennen NATO-koulutettuja huippuosaajia, oli Suomen puolustusvoimissa tapana polttaa vain yksi teltta kerrallaan ja sekin talvioloissa, kun kamiinan putki oli puhdistamatta noesta kerrallaan.

Toinen asia oli sitten se, ettei räjähteitä säilytetty makuuteltassa.

Varmaan tuo neljän teltan polttaminen on saavutus sinänsä: annettiin kolmen muunkin teltan palaa, koska räjähteet ilmeisesti olivat kaikissa teltoissa.

Suomalaisten lamauttamiseksi riittää siis yksi soihtu telttaan. Tällaista ei olisi tapahtunut Kekkosen eikä Koiviston aikana.

Tarvitaan huippukoulutettu yksikkö ja alipäällystö, joka tuhoaa kahden joukkueen tai joukkueen varustukset kerrallaan.

Jotenkin tästä sotahommasta on tullut niin akateemista, että sen ymmärtämiseksi pitäisi olla ilmeisesti yleisesikuntaupseeri.

Jos ei ole ....

Ja jos ei ole, pitäisi ymmärtää olla hiljaa!

Poika

Komentajana Tshadissa oli Aatun poika evl Hans-Adolf Ehrnrooth.

Kuka syyllinen?

Eiköhän se ole tämän onnettoman tunarin esimies/esimiehet, joita tulisi syyttää! Jos kerran poika ei tiennyt käsittelevänsä valorakettia.

Mitä räjähdettä hänen olisi PITÄNYT käsitellä teltassa?

Jotenkin tuntuu, että kansainvälisiin tehtäviin hakeutuu niitä poikia, jotka:

- eivät ole lapsuudessaan käsiinsä saaneet tulitikkuja
- joilla ei ole ollut aitoja kiinanpommeja
- jotka eivät ole räjäyttäneet koskaan lapsuudessaan tykinlaukauksia
- joilla ei ole ollut sotaleluja ennen varusmiesaikaa, vaan ne on kielletty militaristisena
- eivät ole koskaan olleet partiossa
- jotka eivät ole saaneet ostaa tähtisädetikkuja ennen kuin vasta täytettyään 18-vuotta

Tässä on nyt jälleen lähdetty puolustusvoimien tapaan helpoimmasta eli tehtäväänsä kouluttamattomasta sotilaasta, joka erehtyi.

Olisi mielenkiintoista tietää, mitä ihmeen aseita ja räjähteitä nämä teltoissaan säilytävät ja käsittelevät.

Toinen mielenkiintoinen asia olisi tietää, miksi teltat, joissa on räjähteitä, ovat niin vierekkäin, että kolmea muuta telttaa ei ehditty tai uskallettu pelastaa.

Olisi hyvä, jos olisi tässä metsästystä harrastavan Ehrnroothin haastattelu.

Tavallista typerämmät toimittajat ja erityisesti naistoimittajat hypettävät asioita kansainvälisen toiminnan porukoista, mitä eivät ymmärrä.

Miehelle kuntoisuusmitalli ja Suomen rambon arvonimi

hän osoittanut, että Suomi-sissi kykenee poltamaan jopa kuusi telttaa ja yhdella molotovin koktaililla (valopanos; nykyaikaa)

Oikeuskäytäntöä

Vahingossa=tuottamuksellinen?
Käytetystä tavarasta vaaditaan jälleenhankina-arvo?

Ehrnroothko mokannut?

Jotenkin tuntuu, että joku kapteeni, majuri, everstiluutnantti tai eversti on mokannut, kun ryhdytään älyttömyyksiin.

Kyllähän asian oikeakin syy, ilmeisesti määräysten vastaiset menettelyt, löytyisivät, jos Häkämies viitsisi kaivaa, mutta eipä näytä viitsivän. Toiset limanuljakat saattavat olla puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Korkeaoja ja prikaatikenraali Nepponen, melko Kepponen tai Kekkonen...

eipä tule menemään läpi

tullaan toteamaan että vahinko, sen lisäksi että räjähteitä ei tosiaan tulisi lainkaan olla teltoissa

Syyllinen esiupseeritasolla

Tietenkin homma tullaan toteamaan vahinkona ja työnjohto vapauttamaan vastuusta. Ilmeisesti komentajakin tiesi, että räjähdysaineita säilytettiin ja käsiteltiin teltoissa.

Nyt on vain meneillään tyypillinen armeijatyylinen raukkamaisuus, jottei esiupseerin ansioluetteloon tulisi kärpäsentahraa aivan triviaalista laiminlyönnistä.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely