Uusi Suomi / Kotimaa Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Poliisilla sakkorysä Neste Rallissa: 20 kilpailijaa narahti

Poliisilla sakkorysä Neste Rallissa: 20 kilpailijaa narahti
Julkaistu: 29.7.2010 16:52
Keski-Suomen poliisi on jakanut sakkoja Jyväskylässä pidettävään Neste Ralliin osallistuville rallikuskeille.

Poliisin mukaan rallin tutustumispäivien aikana vajaat 20 kilpailuun osallistuvaa kuskia on saanut sakon ylinopeudesta tutustumispäivien aikana.

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Kyttä.

Eli, synonyymi sanasta poliisi= kyttä.
On täyttä totta.

Niin..

Kovin juttu mitä (auto)urheilullisesti Suomessa tapahtuu ja polliisi on siellä jahtaamassa, jopa kilpailijoita ylpeänä.

Eikö näille janttereille löydy mitään oikeita rikoksi valvottavaksi? Tähänkö se poliisi pula käytetetään?

Olihan ne turvaamassa viime viikonlopun

homokulkuettakin täällä Tampereella, ja samalla tutkintavanki pääsi sairaalasta lipettiin, kun ei riittänyt edes yhtä vartioimaan näin paljon tärkeämmän asian takia.

Suunta oikea

Miksi tyytyä ylinopeusvalvontaan vain tutustumispäivinä, kun sakotus varmasti olisi vielä satoisampaa kilpailun aikana?

Mutta

eihän kisaa ole vielä ajettu ........ odota rauhassa.

Hyvä juttu.

Se on hyvä että kaikki polliisit on keskisuomessa. Voidaan sitten me muualla asuvat perseillä liikenteessä miten halutaan.

Poliisi oy

Onkohan offiseerit jo siirretty tulospalkkaukseen?

Suomi kartalle

Näin se Suomi kartalle saadaan. Rallimiehet ottavat tuhansien eurojen sakkoja Poliisi Oy:n rahankeräyspisteellä. Voitaisiinko ehkä käyttää niitä poliisin """rajallisia""" resursseja niiden Shkupollien ja Åkerlundien valvomiseen?

Loistavaa

Oi tätä kommentoinnin älyn säkenöintiä. No, eipä ole ruudinkeksijöitä nuo rallikuskipäristelijätkään. Varmaan heille on kerrottu (kun tuskin itse olisivat sitä oivaltaneet), että vain itse kisassa saa ajaa niin kovaa kuin pääsee. Normaaliliikenteessä sen sijaan noudatetaan normaaleja liikennesääntöjä. Ja varmaan sitten on kerrattu, mitä niissä pyöreissä lätkissä olevat numerot tarkoittaa. Mutta kun äly ei riitä näin monimutkaisiin asioihin, niin näin käy.

Nyt sitten odotellaan, koska kommenteissa päästään ilmastonmuutokseen asti. Maahanmuuttaja-asiaahan tänne on jo saatu.

Juupa

Vuosia rallia ja suomalaismenestystä innostuneesti seuranneena muistelen että rallikuljettajia koskevat samat säännöt liikenteessä kuin muitakin.

Pari vuotta sitten Sébastien Loeb ajoi Keuruulla tutkaan 41 km ylinopeutta. Seitsemän viikkoa ajokieltoa ja 2 050 euron sakot rapsahti. Aiemmin samana vuonna sama veijari oli tienannut Ruotsissa 20 km ylinopeudella 2400 kruunun sakot.

2003 Britannian poliisi määräsi Marcus Grönholmin keskeyttämään kilpailun kun Pösökuski ajeli liikenteessä kolmella pyörällä.

Teemu Selänne sai lähes 260 000 markan sakot harjoiteltuaan Jyväskylän suurajoihin 1999 onnettomin seurauksin.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely