Kokoomusministerit Jyrki Katainen, Alexander Stubb ja Jyri Häkämies ovat aiheuttaneet varsinaisen sopan sanomalla eduskuntaryhmänsä kokouksessa, ettei Venäjä ole taloudellisesti suurvalta.
Kristillisdemokraattien kansanedustaja Bjarne Kallis kehottaa Uuden Suomen blogissaan ministereitä myöntämään suoraan virheensä.
- Virheen myöntäminen käy kunnian päälle ja houkutus on suuri ruveta selittämään, mitä lausunnolla oikeastaan tarkoitettiin. Näin me yleensä reagoimme vaikka tiedämme, että olisi ollut parempi sanoa että tuli ”mokattua”, Kallis kirjoittaa.
Kallis puuttuu erityisesti Stubbin puheisiin, mutta myös valtiovarainministeri Jyrki Katainen päästi suustaan varsinaisen sammakon. Katainen sanoi, että "Venäjän talous on vain Hollannin kokoinen".
Todellisuudessa Venäjän talous oli Kataisen kuvauksen mukainen 15 vuotta sitten. Nykyään parempia vertailukohtia ovat Intia ja Espanja. 15 vuotta sitten Suomessa ihmeteltiin yleisesti sitä, että Venäjän talous oli Hollannin kokoinen.
Venäjän eturivin ulkopoliitikkoihin kuuluva Konstantin Kosatshev ehti jo älähtää ministereiden puheista ja sanoo ottavansa asian puheeksi Kataisen Venäjän-vierailulla.
Tänään Aamu-tv:ssä Aleksanteri-instituutin tutkimusjohtaja Markku Kangaspuro kritisoi ministereiden lausuntoja.
- Eivät tällaiset kannaotot ole Suomen eivätkä Euroopan etujen mukaisia. Suomen on toimittava Venäjän koon mukaan. Venäjän vähättely ei edistä kenenkään etuja, Kangaspuro sanoi.
Onko Venäjä sinun mielestäsi taloudellinen suurvalta? Vastaa US-kyselyssä.

Kommentit
Herranen aika, että sodan
Herranen aika, että sodan jälkeinen suomettuminen on jättänyt valtavat arvet parin sukupolven psyykeen.
Avatkaa nyt jumalauta silmänne!
Luettelo valtioista bruttokansantuotteen mukaan
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_valtioista_bruttokansantuotteen_mu...
suurvalta
Suurvalta Suomi sijalla 52!
Kastoppa...
Katsoppa tiastoa bkt/asukas
tai Bkt Kiina , USA ,Eu , Venäjä...
löydät ne täältä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bruttokansantuote
Luettelo valtioista asukaskohtaisen bruttokansantuotteen mukaan
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_valtioista_asukaskohtaisen_bruttok...
Sama lähde, sijoitus toisenlainen.
Mutta pointti on, että Neuvostoliittoa ei enää ole...
Niin, toisin oli NL:n aikaan
–Suomessa on vajaat 300000 työtöntä ja miljoona köyhää. Nyt tuhansia suomalaisia uhkaa syrjäytyminen, kritisoi SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/99593-raivo-budjetista-%E2%80%9Dnewsweek...
Ei voi pitää paikkaansa
Algeria sijalla 9.
Entäs Kiina
Eihän se voi olla kakkonen. Mikä suurvalta se muka on? Siellä ei ole demokratiaakaan, eikä sosiaaliturvaa.
Mutta...
BKT ei kerro kaikkea. On olemassa muitakin indikaattoreita.
Tosiasiat
Ministereiden siis pitää kertoa Tosiasiat myös kiinalaisille. Samalla mainita ihmisoikeudet, Tiibet ja Uiguurien vapaus jne. Eikä kauhoa sinne invetsointeja ja siirtää tuotanto kaikkien Nokian tavoin.
Missä?
Missä tilastossa näit Algerian sijalla 9?
Joku on käynyt näköjään
Joku on käynyt näköjään muuttamassa wiki-sivun puolituntia sen jälkeen kun sitä katselin. Onpas todella luotettava tiedonlähde. :-)
Täältä löytyy , kannattaa katsoa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bruttokansantuote
Noita taulukoita kun katsoo, niin voi ymmärtää että Kataisen näkökulmalla on perusteet.
Verratkaa bkt: Venäjä, Eu, USA ja vaikka Kiina. Ja sitten vaikka bkt / asukas: Venäjä, Suomi, Hollanti , Kiina, USA
( EU:sta en löytänyt bkt/asukas )
Mielenkiintoista on, että Venäjä kaikkine resursseineen ei oikein menesty noissa tilastoissa.
Antaa Venäjän kehittyä rauhassa
Jos Venäjälle onnistuu kehittymään koulutettu keskiluokka, maasta tulee vähemmän uhka Suomelle. Jos sitä koko ajan uhitellaan turhaan, se pysyy takajaloillaan, eikä resursseja keskiluokan syntymiseen pääse valumaan. Jos sota on se lopullinen asia, mitä toivotte, niin sanokaa niin sitten suoraan, sapelinkalistelijat.
Koulutettu venäläinen kansalaisyhteiskunta on Suomen suurin etu ja turvatae. Miten tätä voitaisiin edistää?
Paasikiven viisautta voisi Venäjälläkin noudattaa
"Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen. Tosiasioita vastaan asettuminen on turhaa ponnistelua eikä voi viedä menestykselliseen tulokseen."
Uudistukset eivät voi lähteä muualta kuin omasta maasta ja kansasta.
Lähettäkää keisarille vaatteet
Kun Venäjästä kerran halutaan taloudellinen suurvalta, niin rakentakaa niille teollisuus, kauppa ja infra sekä luokaa valtiontalous mikä takaa soiaaliturvan ja nauttii AAA luottoluokitusta kansainvälisillä rahoitusmarkkinoilla. Muuten se on ja jää kehitysmaaksi.
Ruotsia ja saksaa saa haukkua ja jopa joidenkin mielestä pitää kieltää oman äidinkielen puhuminen, vaikka ne ovat meille Venäjää tärkeämpiä kauppakumppaneja. Kaikki Venäjän nuolijat voisivat muuttaa sinne Vanhan Suomen alueelle ja voisimme sitten luovuttaa sen takaisin Venäjälle. Toivottavasti ottavat.
Katso hanari karttaa!
Katso karttaa, johon on merkitty merkittäviä asioita. Katso ja vietä reilusti aikaa ja vaikka meditoi(jos auttaa tajuamisessa).
Katso ja mieti poikiemme uljaita puheita.
Ray mistä maailma alkaa?
:)
Katainen on totaalinen pahvi
Ei paljoa järki päätä pakota, kun menee haukkumaan suurimman ja merkittävimmän businesskumppaninsa mitättömäksi. Busineksen teko edellyttää, että kumppanit kunnioittavat toisiaan. Looginen seuraus tästä olisi, että kaupankäynti itään eikun vaikeutuu. Suomella ei ole siihen varaa.
Venläiset ovay kyykyttäneet suomalaisia
rekkajonoilla, uhkailleet puutulleilla, pakottaneet öljyputken suomen aluevesille, moralisoineet ihmisoikeuksista ja nyt viimeksi hankaloittaneet elintarvikevientiämme.Listaa voi jatkaa loputtomiin.
Venäläiset ovat itse provosoineet suomea jo pidemmän ajan kaikilla mahdollisilla keinoilla.Heidän oma pesänsä on niin likainen, mielivaltainen ja korruptoitunut, että vertaisia täytyy etsiä kehitysmaista.
Olen samaa mieltä kanssasi että kumppanien tulee kunnioittaa toista. Toisaalta on aikalailla yksipuolista jos vain toinen osapuoli kunnioittaa ja toinen ei.
Venäjällä on vähän ymmärtäjiä ja ystäviä.Suomea kiusaamalla ne vähätkin katoavat.
Suomalaiset
Ne ymmärtävät kiusajiaan oikein hyvin ja ovat rähmällään sellaisten edessä...
"Ulkoministeriön salaisten asiakirjojen mukaan Yhdysvallat painosti Suomea voimakkaasti vuonna 1985 teknologiarajoituksilla. Samaa keinoa käytettiin myöhemmin 80-luvulla, muun muassa kun Rauma-Repola luopui syvänmeren sukelluslaitteiden kehittämisestä Neuvostoliitolle. Vuonna 1985 painostus liittyi kuitenkin politiikkaan."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/01/1028904
"pakottaneet öljyputken suomen aluevesille"
Se taisi olla kaauputki, eikä se tule Suomen aluevesille. Suomeen sen sijaan on Venäjältä tullut kaasua kaausputkesta jo kolmisenkymmentä vuotta luotettavasti ja katkotta.
oppia ikävä kaikki
Pitäisi nuoren miehen oppia, että kun aukaisee suunsa tulee siihen olla ymmärrettävä syy ja lisäksi asiatiedot pitäisi olla edes suunnilleen kohdallaan. Nyt ei ollut kumpaakaan. Miksi oli tarpeellista mollata Venäjää, vaikka aihetta olisi. Jämäkkää kundia voi leikkiä fiksummin silloin, kun on annettu siihen aihetta ja kertoa sitten kantansa suoraan vastapuolelle eikä lymyillä nurkan takana.
Asiatietokin olisi hyvä katsoa kohdalleen. Tämän palstan kommentoijan näyttämän vuoden 2006 tilaston mukaan Venäjä oli yli kolme kertaa Hollannin kokoinen talous.
Poliitikon homma on siitä ikävää, että kaikki mitä sanoo, tullaan vastapuolelta tarkistamaan, tämä pitäis Kataisenkin tietää.
Kallis moka Kallikselta itseltään.
Hän käyttää kylmän sodan aikaisia aseita. Kalliksen on hedättävä ruususen unesta. Ulkopoliittisen lyömäaseen otti aikanaan esiin mm. Tiedonantaja. Siihen reagoi Vladimidov: "Oikeistovoimat nostavat päätään Suomessa" jne.
Onko Bjarne Kallis "uusi Vladimidov"?
kuuluu kysymys.
täytyy muistaa
että kyse on tästä hemmosta, mitä voi odottaa? http://www.youtube.com/watch?v=2DVb-Lvk4iY&feature=related
ei mitää suuria ajatuksia ainakaan. Äänestääkö läsnäolevista joku kokoomusta, keskustaa tai sdp:tä ? Jos äänestää niin nauraisin ellei itkettäisi.
Venakoille tulee aina valehdella
että he ovat SUURIA JA KAUNIITA, jotta menee sukkahousut markkinoille.
Voivoivoi...poijaat!
Jos joidenkin keskustelijoiden
mielestä Venäjä on suurvalta ja vauras, niin joku viisas voisi selittää minulle miksi Suomen valtion pitää tukea Venäjän lähialueita ja osallistua Pietarin jäteongelmien ratkaisun maksamiseen! Teki pahaa nähdä uutisia venäläisten oligarkkien laivoja parkeerattuna Laajasaloon ja Katajanokalle. Jos Venäjä on turvallinen sijoituskohde, niin miksi nämä miljardöörit eivät sijoita sinne, esim. Pietarin jätepuhdistamoihin?
Venäjä
Se auttaa sitten muita maita ;-)
"Venäjä jatkaa humanitaarisen avun antamista Pakistanille. Tänään Islamabadiin saapui toinen Venäjän hätätilaministeriön lentokone, joka toi sinne 42 tonnia rahtia. Siinä oli mukana elintarvikkeita, sähkögeneraattoreita, huopia, telttoja ja muita ensisijaisen välttämättömiä tavaroita."
http://finnish.ruvr.ru/2010/08/19/16444591.html
Maailmanparantajat?
Eiköhän nämä toisten ympäristö ja kehitysasioista huolehtimiset ole idealistien hengentuoteita? ("maailman paras maa" näyttää muille mallia ja tietää miten isoisten ogelmat ratkotaan?) Toiset hihittelevät tyytyväisyyttään ja toiset kokevat idealismin uhaksi omalle yhteiskuntajärjestykselleen? Mittasuhdesokeus on vaivannut ihmiskuntaa varsin kauan, eikä se vaiva tunnu helpolla parantuvan?
realismi ei typeryyttä
Vaikka ei Venäjä oliskaan mikään ihanne, niin on typerää mennä sanomaan tuollaista ministeritasolla.
Sillä saavutetaan vain kitkaa suhteissa ja kaupassa. Eipä nämä muutakaan kykypuolueen ministerit juuri ole loistaneet.
Kekkonen apuun
Nyt Kekkonen junaan ja äkkiä, ettei öljytoimitukset lopu.
Kaikkihan sen tietää, että Venäjä on paska maa
mutta ei sitä kannata ääneen sanoa. Näitä Machoja tulee aina kehua, siitä ne tykkää, eivät niinkään totuudesta. Poliitikot ovat sitä varten juurikin olemassa, että he nuolevat näiden prsettä.
Yksinkertaisten on taivastenvaltakunta.
Täsmälleen
Ja politiikassahan ei muutenkaan ole kysymys totuudesta. Tosien poikien faktatkin olivat vääriä. Ja kun puhutaan taloudellisesta suuruudesta, puhutaan muustakin kuin poikien mittareista. Puhutaan myös tulevaisuudesta.
kokoomuksen johtotroikka aikaansa jäljessä
Kokoomuksen näkyvä johtotroikka - Katainen, Stubb, Häkämies, Salolainen - on tiedoissaan 15 vuotta jäljessä, asenteissaan 65 vuotta jäljessä ja keino- ja päämäärävalikoimassaan ajalta ennen järjestäytyneen demokraattisen ajattelutavan ehtimistä rosvoleiriin.
Jussi Vaarala 20.8.2010
Kyykky-Kallis
Bjarne kallis, olet säälittävä Venäjän hännystelijä. osaatkos edes hävetä?
No kun me tehdään Bjarnesta pressa
Hänen tulee osata tämä tiplomatia. Siellä ne kyttää, Tehtaankadulla oikein suurella ja mahtavalla joukolla näitä US:n blogikirjoituksiakin.
Parempi se on, että tuleva pressa on järkevä. Saadaan elinkeinoelämään potkua. Idästäkin sitä tulee.
Parempi se on vain keplotella näiden kanssa.
Taitava poliitikko
Bjarne oli mukana jo Neuvostoliiton aikana eikä kuulunut pahimpiin nuoleskelijoihin silloinkaan. On uskovaisuudestaan huolimatta aikamoinen velikulta, jolla on tilannetaju tarkka. Oikeassa on siis hän tällä kertaa.
Vainoharhaisten maa
Kokoomuksen kommentteihin on kiinnitetty huomiota lähinnä vain Suomessa.
Hankkikkaa elämä!
Vaalikamppanjaa
Kallis käy ilmiselvästi vaalikampanjaa kuten kokoomuksen pojatkin Katainen ja Stubb. Kallis ja pojat mukaanlukien, kyllä meidän poliitikoillammme on hatarat tiedot taloudesta.
Se onko Venäjä tällä hetkellä kansainvälisesti taloudellinen suurvalta riippuu käytettävästä mittarista.
Kansainvälinen taloudellinen suurvalta ei voi olla sellainen maa, jonka luottoluokitus kansainvälisillä rahoitusmarkkinoilla on BBB eli roskalainojen luokkaa. Näin on Venäjän valtion ja yleensä myös sikäläisten yritysten laita. Luottokelpoisuus on siis jotain Kreikan tasoa. Kansainväliseltä suurvallalta edellytetään myös merkittävää osuutta maailmakaupassa. Tässä suhteessa Venäjä jää kirkkaasti jälkeen esim. juuri Hollannista. Venäjällä ei ole myöskään mitään kansainvälisesti merkittävää omaa teollisuuutta ja innovaatiotoimitaa. Venäjän merkitys on lähnnä toimia raaka-aineiden toimittajana kehittyneemmille talouksille. Se toimii siten kuten kehitysmaa.
Jos käytetään mittarina Kataisen onnettomasti käyttämää tuotantoa eli BKT:tä venäjä on huomattavasti merkityksellisempi. Pelkkä sisäiseen kaupankäyntiin perustuva kansantuote ei tee kuitenkaan mistään maasta kansainvälisessä taloudessa suurvaltaa.
Potentaalia Venäjällä kuitenkin on, mutta sen nykyinen autoritaarinen järjestelmä ei kykene hyödyntämään sitä.
Venäjä on säälittävä KEHITYSMAA
jota suomalaiset veronmaksajat tukevat 21 miljoonalla eurolla. Revi siitä sitten "supervaltaa"...
Veroja ovat ne ALVitkin
Ulkomaankauppaministeri Jari Vilén: Suomen ja Venäjän taloussuhteet, vuonna 2002:
"Venäläisten matkailijoiden määrä on edelleen kasvussa. Yöpymisillä mitattuna venäläiset ovat ruotsalaisten jälkeen toiseksi suurin kansallisuus, noin 600 000 yöpymistä. Suomen matkailutuloista venäläiset tuovat eniten eli noin 0.5 mrd euroa."
http://formin.finland.fi/Public/Print.aspx?contentid=58339&nodeid=15642&...
2008:
"Matkailijat toivat Suomeen 1,6 miljardia euroa. Lähes joka kolmas euro tulee venäläiseltä turistilta."
http://www.taloussanomat.fi/palvelut/2008/06/24/venalaiset-matkailijat-k...
Paljonko on kertnyt työllistävää vaikutusta ja ALV:ta?
Vapaassa ja rikkaassa EU:ssa
saavat venäläisetkin sanoa mitä haluavat, siksi ne tänne tulevat. Ainakin varmaan kuulostaa mukavalta kuulla asiat niinkuneon. Jos minun pitäsi valita kahden "rikkaan", Hollanti ja Venäjä välillä, valitsisin satavarmasti Hollannin. Jotta se siitä suurvallasta.
Sitten
kun tulee se velan maksun aika...
"Kataisen ja kokoomuksen talouspolitiikka perustuu ylisuuriin velkoihin ja niiden ihannointiin, miksi on todella käsittämätöntä, että he vielä jaksavat katsoa Venäjää myös taloudellisesti nenän viertä pitkin, ja nolata sen taloutta.
Paasikivi kääntyisi talousmiehenä haudassan, jos tietäisi nuoren kokoomusjohdon lasku-, talous- ja tilastotaidottomuuden, sekä poliittisen tyhmyyden.
Onko Katainen unohtanut erityisesti Hollannin jättivelan, mutta myös Suomen ulkomaan velan olevan summaltaan aivan saman kuin Venäjän, vaikka Venäjällä asuu 30 kertaa enemmän ihmisiä, mutta eivät elä velaksi, kuten Kataisen hallitus ja Suomi?(...)
jokaisen hollantilaisen ulkomaanvelka on 86 kertaa suurempi kuin jokaisen venäläisen, tai että jokaisen suomalasen velka on 26 kertaa suurempi kuin jokaisen venäläisen."
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/99566-katainen-suomalaisten-reaktio-yll...
Diblomatiaa
Kun Venäjä tarvitsi satamasta tilaa ei edes kaupungin johdon kanssa tehdyt sopimukset olleet minkään arvoisia. Viittaan taannoiseen käsikähmäksi yltyneeseen tilanteeseen, jossa Venäjän viranomaiset vain tulivat ottivat alueen haltuunsa.
Venäjän "lapsiasiamies" häärää Suomessa ja vaatii Suomen hoitamaan venäläisiä lapsia paremmin ja vaatii muutamien palautusta Venäjälle.
Venäjän tulli pysäyttää rekkajonon useiksi viikoiksi vaatien uusia maksuja ilmoittamatta niistä mitään etukäteen. Jono rajalle oli jo lähellä Lahtea.
Suomessa vain pyöriteltiin nyrkkiä taskussa. Suurvalta tai ei, niin miksi kumartelemaan, kun he käyttäytyvät kuin Suomessa ei olisi lakeja ollenkaan ja Suomi olisi yhä heidän vaikutuspiirissään.
Kuten Katainen sanoi, asia on pieni ja jotkut hyppivät heti seinille. Pitää muistaa, että elämme vuotta 2010 ja rähmälläänolon aika olisi syytä jo lopettaa. Venäjä ei ole taloudellisesti merkittävä valtio maailmassa, joka on totuus. Tietysti voidaan kinastella, että pitikö se nyt julkisesti sanoa. Kyllä he sen itsekkin tietävät. Vetoaminen asearsenaaliin vain kuulosti jotenkin tutulta. Näinhän edesmennyt isäni muisti toistaa. Isäni oli yksi heistä, joka piti Suomen itsenäisenä.
Hattuillaan Vain
Vieraannutaan vain taas Venäjästä ja venäläisistä ja soditaan sitten jälleen urhoollisesti. Mistä vain tällä kertaa löytyisi ylipäälliköksi se venäläiskenraali.
Sarkasmivaroitus.
Ei kapsahdeta katajaan
Sammakoita ministereiltä :
En käsitä ollenkaan 3 ministerimme puheita itäisestä naapuristamme ja sitä miten näin pahasti voidaan ylipäätään erehtyä.
Katainen Venäjän taloudesta : Hollannin kokoluokkaa
Tällainen toteamus on käsittämättömän väärä.
Hollanti on maailman rikkaimpia maita ja sen kansantuote per capita on luokkaa 40 K€, eikä itsellämmekään mene hassummin koska olemma tasoa 34. Venäjä sen sijaan on nykyisin luokkaa 18. Hollantilaisia on kuitenkin vain non 17 miljoonaa, mutta Venäläisiä on noin 140 miljoonaa l. kansantuotteiden suhde on 140*18/17*40 l. kylä Venäjän talous on lähes 4 kertaa Hollannin talouden kokoinen.
Lisäksi on otettava huomioon, että Venäjän talous on menneinä vuosina kasvanut paljon nopeammin kuin Hollannin talous ja että Venäjä avautuu ja integroituu nopeasti maailmantalouteeen aivan kuten Hollanti teki noin 250 vuotta sitten. Naapurimaalle se merkitsee tietysti suurta mahdollisuutta, jota meidän ei kannata pilata. Meille suomalaisille Venäjä on lisäksi keskeinen energia ja raaka-ainetoimittaja.
Lisäksi Venäjä on G8 jäsenmaa, mitä Hollanti ei ole (ei edes G20), joka jo sinänsä yksiselitteisesti osoittaa Kataisen väitteen absurdiksi.
Stubb ja Häkämies Venäjä ei ole suurvalta :
Venäjän puolustusmenot ovat samaa suuruusluokkaa kuin Englannin ja Ranskan ja niiden osuus on kansantuotteesta on kohtuullisen korkea l. 3,5 %. (1,3 meillä ja luokkaa 2,3-2,5 Ranskassa ja Englannissa). Kyllä Venäjä (ottaen huomioon, että sillä on asevelvollisuuteen perustuva armeija eikä se siksi menoilla mitattuna ole aivan vertailukelpoinen Ranskan ja Englannin kanssa) ja laaja väestö on kuitenkin kaititenkin sotilaalliselta kapasiteetiltaan 3 maailmassa.
Lisäksi 2 muuta suurmaata ovat meidän näkökulmastamme toisella puolella maailmaa ja tämä on naapurissa.
En ymmärrä mihin pyritään tällaisilla perusteettomilla kommenteilla, joita kukaan ei ole pyytänyt ja jota ei mitenkään olisi tarvinnut esittää. Kyllä meidän ulkopolitiikkamme keskeisiin tavoitteisiin täytyy kuulua hyvän ja luovan suhteen aikaansaaminen naapurimme kanssa kaikilla elämänaloilla. Voi olla, ettei se ole aina helppoa, mutta näin sitä ei ainakaan helpoteta.
Auroraborealis
Tosiasioita
Myös graafisessa muodossa
http://www.google.com/publicdata?ds=wb-wdi&met=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=co...
Entäpäs tämä tuotannon laatutaso?
Yllä Google-kansantuotevertailussa käytetään ostovoimapariteettipohjaista kansantuotevertailua. Ostovoimapariteettiin perustuva vertailu on relevantti, mikäli vertailtavan maan tuotannon yleinen laatutaso on sama kuin Yhdysvaltain. Jokainen voi omalla kohdallaan miettiä, kumpi maista eli Hollanti vai Venäjä on tuotantonsa laatutasolta lähempänä Yhdysvaltoja. Kumpi on esimerkiksi kykenevä viemään läntisiin teollisuusmaihin muutakin kuin maasta kaivamiaan raaka-aineita?
Kataisen vertaus onkin huomattavasti lähempänä, kun vertailu perustuu tuotannon laatuerot ”sallivaan” virallisilla valuuttakursseilla (official exchange rate) laskettuihin GDP-lukuihin:
Alankomaat $799 miljardia (2009 est.) vs Venäjä $1 232 miljardia (2009 est.).
Eli vuonna 2009 Venäjän 140 miljoonainen väestö tuotti noin puolitoistakertaisen määrän maallista hyvää verrattuna noin 16 miljoonan asukkaan Hollantiin...
Kyllä Venäjällä on kasvuvaraa
Tuohon Hollannin tasoon siis on kasvuvaraa, eli Venäjän viennin jalostusarvo ei ole korkea.
80% Hollannin taloudesta ovat palveluja, ei teollinen tuotanto. Mutta seuraavasta helposti ymmärrämme, mistä Hollanti hakee resursseja (kuten terästä, värimetalleja, petrokemian tuotteita, lannoitteita, timantteja):
Exports $303.4 billion (2009 est.) - partners:
Netherlands 10.62%, Italy 6.46%, Germany 6.24%, China 5.69%, Turkey 4.3%, Ukraine 4.01% (2009)
Imports $191.8 billion (2009 est.) - partners:
Germany 14.39%, China 13.98%, Ukraine 5.48%, Italy 4.84%, US 4.46% (2009)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/rs.html
Mutta sitten jos katsomme velkaantuneisuusaste:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/21...
niin Venäjä on siellläkin häntäpäässä ))))
Sekoomusta pahimmillaan
Ensin rinta rottingilla loukataan täysin tahallisesti yhtä suurimmasta kauppakumppaneistamme, ja vielä väärillä tiedoilla. Kun huomataan että loukkaus osui ja sattui, aletaan perään lähetellä anteeksipyyteleviä tekstareita.
Ja tämä kaikki suurimmalta hallituspuolueelta!
Onko Kataisen mielestä Suomen työttömyystaso liian alhainen? Vai onko kyse vain silkasta idiotismista?
Mitä Suomi kansantaloutena tässä voitti?
Suuri virhe?
En tiedä oliko kokoomusministereiden kommentit suurikin moka, mutta typerää se oli: kaikkea mitä ajattelee ei todellakaan tarvitse syyttä suotta sanoa ääneen. Sivistynyt ihminen ei mene huomauttelemaan pelkästään puhumisen ilosta naapurilleen kaikista huomaamistaan puutteista ja virheistä. Tämä pätee sekä yksilö- että valtakuntatasolla.
Vanha viisaus sanoo, ettei oravan kannata mennä karhun kanssa samaan aikaan riulle, voi joutua pyyhkimisvälineeksi. Ja typerää on sitä karhua uhitella, sen oravan siis, vaikka olisi kuinka suuret luulot itsestä. Tämähän on tervettä järkeä, ei mitään suomettumista!
On se kauheeta
Jotakin wanhaa ja tuttua näissä kirjoituksissa on. Oletetaan, että saman olisi sanonut Kekkosen aikaan joku ministeri, niin hän olisi entinen ministeri välittömästi.
Se oli kuitenkin 50-90 luvuilla se.
Vieläkin hypitään seinille, kun Katainen lausuu totuuden. Olisiko se vähemmän tuomittavaa, jos sanoja olisi ollut demari tai joku muu oppositiossa istuva ja siellä pysyvä edustaja?
Täälläkin nimitellään Kataista "diblomaattisesti" erilaisilla adjektiiveilla ja samaan lauseeseen saadaan lisättyä, että ei tuommoista saa ikinä sanoa, se on rumaa.
Erään toisen lehden keskustelussa (ess.fi) joku nimimerkki haukkuu Stubbin ja Kataisen hulluiksi kakaroiksi ja idiooteiksi, jotka eivät omaa mitään tapoja. Samansuuntaisia ristiriitaisuuksia esiintyy kaikkialla. Se wanha rähmälläänolopolitiikka vieläkin näkyy aiheuttavan ajatuskatkoja varsinkin vasemmiston kannattajien ajatusmaailmassa.
Venäläisissä lehdissä ei ole yhtään mainintaa tästä keissistä. Ei eilen, eikä tänään.
Anna mun kaikki kestää...
Venäjää mielistelemällä voi joku saada aikaiseksi kostean mielihyvän tunteen, muta pystymättä minkäänlaiseen ajatteluun jää mielistelijältä tajuamatta yksi iso seikka - on Venäjä, mitä on, mutta tyhmä se EI OLE! Mielistelijän usko siihen, että mielistely pitää Venäjän tyytyväisenä, voi perustua vain siihen, että hän pitää Venäjää "yksinkertaisena" - jopa tyhmänäkin. Vanhuudenhöperöt neuvostojohtajat ehkä joskus olivatkin sinne päin, mutta toiset ovat ajat nyt. Tuosta selviää Venäjälle vain se mielistelijän "yksinkertaisuus", mitä on tietenkin jopa pakko käyttää hyväksi. Niinpä sitten otetaan vaan vastaan kehitysapua maalta, jolla on kieli ruskeana ja joka kiemurtelee mielistelyn aiheuttamasta omahyvästä.
Museoon kuuluvia muumioita täällä huutelee, jotka ikävöi uutta Ladaa vanhan viereen sinne pihalle.
Käsitteet seviksi
Näyttää siltä, että lausunnosta tuohtuneet sekoittavat keskenään maan ja estabilishmentin. Ja pikemminkin tarkoituksellisesti kuin tietämättömyyttään. Se on polittiikkaa. Se mikä on suurta ja mikä pientä on populistinen arvostuskysymys.
Ettäs Venäjän estabilishmentti kehtaakin käyttää valtaansa pientä naapuriaan kohtaan sillä tavoin, kuin se on viime aikoina tehnyt. Sehän on ylhäältä käsin johdettua jatkuvaa pientä kiusantekoa Suomen tasavallan hallitusta kohtaan. Tarkoitus on täällä aiheuttaa sekaannusta ja nostattaa suomettuneet napisemaan. Täytyyhän hallituksemme tähän jollakin tavalla reagoida.
Aivan kokoomusministerien piikittelystä riippumatta täällä on jo ollut valmiina selvä kahtiajako venäjälle päin syvästi kumarteleviin ja kaikkiin muihin, jotka voivat joko olla ajattelematta koko asiaa taikka suhtautua kuka milläkin tavalla. Joten ministerien lausumat ovat ilmeisesti kohdennetut lähinnä kotimaahamme. Pitää muistaa, että täällä on yhteiskuntamme jatkokehityksen kannalta täkeät vaalit ovella. Esimerkiksi Newsweek lehdessä julkaistu vertailu eri maiden välillä on lopputulokseltaan Suomen nykyistä kansanvaltaista jäjestelmää vahvasti tukeva kannanotto.
Olen pittänyt Kalista asialisen
Olen pitänyt Kallista sut asialisena Kirtillis denmokraatina.
Ainakin maan siisäpolitiikaas hon ottattnu kantaa asialiseesti.
Mitä tuohon ulkopolitiikan puhumiseen tulee, niin pistee ropisivat alas ja huimasti.
Olen delleenkin sitä mieltä että Veanäjastä pitää puha ulkovaltana koska olemme EU:n jäsiniä.
Kumma juttu kun vanhanpolven poliitikot eivät ole päivitaneet poliistista kantaa sitten U.K.K ajan, elämme 2010 luvulla emmekä kylmänsodan akakautta.
Vaikka Venäjä haikalee takasin kaksijakoseen eurooppaan eikä sulata sitä että heidän naapurivaltion ovat pääseet irti Nevostoliiton rautaesiripun alta.
Kylmä sota
"elämme 2010 luvulla emmekä kylmänsodan akakautta."
Kylmä sota on jatkunut koko ajan, siitä vain ei ole Suomimedioissa paljon kerrottu.
Kokoomus matelee ruotsin kielen edessä
Kyseessähän on kielipoliittinen kannanotto.
Kokoomuksen johto on alisteinen RKP:lle, mikä
nähtiin kesäkuun puoluekokouksen päätösten mitätöinnissä.
Katainen alistuu ruotsin kielelle ja kyseenalaistaa paitsi Venäjän myös venäjän kielen merkityksen.
Suomelle Venäjä ON taloudellinen suurvalta, mistä
saataisiin hyödynnettyä huomattavasti enemmän,
kunhan asenne olisi kohdallaan.
Itse en lähtisi yrittäjänä kyseenalaistamaan tärkeimmän asiakkaani suuruutta, vaan pyrkisin hyödyntämään tuon suuruuden tunteen omaksi hyödykseni...
Uppoava Laiva
Näinhän se näyttää olevan. Toivoa sopii, että kokoomuksen peruskannattajat myös vähitellen huomaavat, miten heidän oma puoluejohtonsa on äärikansallismielisen kielipuolueen talutusnuorassa. Toisaalta kun puoluejohto kokoomuksessa kävelee puoluekokouksen enemmistöpäätösten yli niin demokraattiset vaikuttamismahdollisuudet Kokoomuksessa ovat mahdottomia.
Albert Einstein
Sanoi jo 1930 luvulla, että nationalismi on ihmiskunnan vaarallisin aate. Se tulee tuhoamaan koko ihmiskunnan.
Hulvatonta hassutelua
Kokoomuksen nappulaliiga: Katainen, Stub ja Häkämies, intoontuivat hulvattomaan hassutteluun, kun he Kataisen suulla totesivat, että Venäjä ei ole suurvalta. Sitten meni pupu pöksyyn ja lasumaa alettiin paikata vähän joka kantilta, mutta sa ei enää auttanut, sillä höläytetty möhläys oli jo saanut siivet selkäänsä.
Ja minkälainen valtionvarainministeri meillä oikeasti on ? Hän vertasi Venjän ja Hollannin taloullista asemaa ja totesi, että Venäjän talous(mahti) on Hollannin tasoa.
Ei muuten ole, sillä arvostettujen kansainvälisten taloustutkimuslaitosten mukaan Kataisen ja kumppanien lausunnossa on 700 miljardin virhe.
On siinä meillä maan varainhoitaja. Hukka meidät perii, jos hän tekee tuollaisia virheitä kotimaankin luluja käsitellessään.
Tässä meillä on tuleva pääministeri ja melkoinen esikuntakin päälle !
Suomettuneisuuden jälkikaikuja
Kannattaisi ehkä kuitenkin käydä lukemassa mitä Katainen itse asiassa sanoi, kun se suomettuneisuudesta kumpuava pyhä viha totuudenpuhujia kohtaan vähän tuosta laantuu. Katainen puhui Venäjän merkityksestä kansainvälisessä taloudessa ja vaikka olisi kuinka "arvostettuja kansainvälisiä tutkimuslaitoksia", ei musta väänny valkoiseksi sitten mitenkään. Kansainvälisen kaupan laajuudessa Venäjä on jopa sellaisten maiden kuin Espanja ja Belgia, takana.
Ei maailmanloppu ole vielä tulossa, jos kokoomuksen tupaillassa jotain Venäjästä rohjetaan puhuakin. Kataisen puheista suurinta ääntä pitävät ne, jotka asiasta selvästi vähiten tietävät ja joilla on kaikenlaisia irrationaalisia pelkoja jäänteenä suomettuneisuuden ajalta sekä vetelät housuissa taas kerran. Olkaa nyt kuitenkin ihan rauhassa ja käykää vaihtamassa puhtaat housut jalkaan taas uutta ulkopoliittista kriisiä odotellessa.
Venäjä on 12. suurin kansantalous.
Venäjän kansantuote oli vuonna 2009 noin 37 % Saksan kansantuotteesta. Onko se sitten suurvalta vai ei, jää itsekunkin harkintaan.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29
Venäjän taalat kelpaa
Venäjän valuuttavaranto oli pari vuotta sitten suurempi kuin kaikkien EU maiden yhteensä. Sauli Niinistö (kok) vakuutti tuolloin että Venäjä on mahtava taloudellinen toimija. Mitähän hän tästä keskustelusta olisi mieltä ?
Nykytilannetta
The Central Bank of the Russian Federation
Data Template on International Reserves and Foreign Currency Liquidity - Russia
Current Data: In Millions of US Dollars (end of period)
http://www.cbr.ru/eng/statistics/credit_statistics/print.asp?file=liquid...
Kangaspuro...
...sanoi että "Ulkopolitiikkaa luodaan puheilla ja kannanotoilla". Näin se on.
Onko Katainen sittenkään kypsä ja sopiva pääministeriksi? Eikö se saa pidettyä itseään kuosissa?
Taas todiste siitä että Kari oli näkijä: piirsi kokoomukselle sen kypärän päähän.
Kommeneteista päätellen
kokoomus voittaa kirkkaasti seuraavat eduskuntavaalit. Niin paljon niin vähästä. Osa äänestää koska on samaa mieltä, osa sen tähden, että on eri mieltä muiden kanssa. Katainen on savolainen pelimies, vastuu on kuulijalla.
Enpä olisi niin varma
Enpä olisi niin varma kokoomuksen voitosta. Yhden sivuston kommenteista ei kovinkaan luotettavia tietoja saa ja kaikki "gallupit" mitä on tehty ovat niin pieneen osaan väestöstä, ettei se kerro todellakaan yhtään mitään.
Kyllä luulen että ihmiset ovat tajunneet miten huonosti äänestivät viime vaaleissa ja äänestävät muita puolueita, kuin kokoomusta.
Kokoomus koittaa ajaa suome kohti jenkki tyyliä. Mikä idea siinä on? Jenkkilässä menee kaikki huonommin kuin suomessa.
Kuvassa poju on mietteliäs
Täähän on yhtä suurta teatteria.
Salaliittoteoreetikoille:
Suomi valittiin maailman parhaaksi maaksi, vaikka kaikki maailmassa käsittää että tuollaiset paras maa-kisat on pelkkää ajanvietettä. Ei täällä mitään parhaita maita ole missään.
Mutta se jää mieleen. "Best country in the world: Finland."
Nyt, kun se uutinen on vielä tuore, Suomen poliittinen johto heittää Venäjälle kuitin. Aika ujo kuitti kun mietitään millaista lokaa etelämpänä pruukataan heittää itse kunkin niskaan.
Gobaalilla tasolla kun näyttäisi itse kukin olevan sitä mieltä että Venäjän poliittinen johto voisi hieman mennä itseensä :)
Ei sentään haukuttu kehitysmaaksi. Se olisi ollut ehkä vähän liian ravakka käänne.
------------
Ei kun sori :) Vertasi bkt:ta Hollantiin, oliko 15 vuoden takaa....
No saa nähdä riittääkö huumorintaju.
Alakoulussa opittua
Jo alakoulussa opittiin tervettä itsesuojeluvaistoa: Älä
kaiva verta nenästäsi ja lähimmäisen kunnioitusta.
On näillä tolvanoilla mennyt oppi hukkaan.
Surkea suoritus ministaritason miehiltä.
Ja lisäksi omien munauksien vähättely ja taitamattomuus
anteeksipyyntöön.
Ministerin pitääkin olla patoloogisen röyhkeä ja käytös-
tavoiltaan vajaalahjainen pyrkyri.
Ovatko isänmaan asialla, omasta mielestään.
Samasta puusta veistettyjä Häkämiehiä kaikki tyyni.
Eri koulu
Minun koulussani opetettiin elämään niin, ettei tarvitse pyytää tai antaa anteeksi. Enkä ole ketään kumartanut tai kenellekään mitään anteeksi antanut.
Kokoomuksen 'karhukopla' päästävä vuodeksi
diplomatian täydennyskoulutukseen. Suomella ei ole varaa harjoittelijoille.
Itse en haluaisi olla sellaisen yrityksen palkkalistoilla,
jonka johtajat vetävät mattoa alta, samalla kun toivovat parempaa tulosta Venäjän kaupalta.
Venäjän osuus ulkomaankaupassa
Tässä linkki Venäjän todellisesta suuruudesta maailman kaupankäynnissä.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_imports http://en.wikipedia.org/.../List_of_countries_by_exports.
Ei mahdu ihan kymmenen suurimma joukkoon. Ydinaseita on samoin kuin Pohjois-Korealla, Pakistanilla ja monella muulla.
Suurvalta?
Venäjän talous on hieman suurempi kuin New Yorkin osavaltion, samaa luokkaa Texasin kanssa.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_by_GDP_%28nominal%29
Kokoomus on kauppamiehen painajainen
Tullin tilastoista voi lukea, että vuonna 2008 vienti Venäjälle oli arvoltaan 7,6 mrd, Hollantiin 3,4 mrd ja Ruotsiin 6,6 mrd. Odotamme pelon sekaisin tuntein päivää, jolloin Katainen alkaa julkisesti vähätellä esimerkiksi Ruotsin merkitystä kansantaloutena.
Venäjän on myytävä sille joka ostaa
Raaka-aineviennistä riippuvainen maa joutuu myymään kaikille ja ostamaan kaiken jalostetun tavaran markkinahinnalla. Puutulli oli ensimmäinen oppitunti. Patse oli opettajana.
Kehitysmaa
Venäläisistä maailmanluokan tuotemerkeistä ei tule äkkiä mieleen kuin Kalashnikov ja sammen mäti... Venäjä on monessa mielessä kehitysmaa, eikä sitä voi kukaan kieltää.
Tämä tuntuu olevan
Tämä tuntuu olevan tietoista Venäjän provoamista, ja Venäjä vastaisuuden herättelyä mitä ollaan suomessa viimeaikoina virkamiesten taholta nähty.
Näiden lausunnot on myös Jenkkien komppaamista, kun Jenkitkin on aloittanut oman propaganda-kamppanjansa Venäjää vastaan viime kuukausina mm. Kaspianalueella ja Keski-Aasiassa entisillä Neuvosto-alueilla.
..toki kyllä Venäläisille pitääkin sanoa niinkuin asiat on, mutta niin myös EU:lle ja Jenkeille ...ja nämä kaverit nyt kumartaa EU:lle ja Jenkeille (tai sille rahalle siellä taustalla) joka asiassa, ja näin myy Suomen etuja pois.
ONKO VENÄJÄ SUURPIIRTEINEN RAHA-ASIOISSA ??
Koska Venäjän on ollut niin vaikea luopua Karjalasta, Petsamosta ja Sallasta; Eikä Suomen julkishallinto ole tehnyt asian eteen, valan ja lain edellyttämää työtä eli siirtänyt rajoja oikeille paikoilleen; Kuten YK:ssa itsenäisiltä valtioilta edellytetään.
Yllämainitusta voidaan päätellä, että Venäjän on pidettävä, lainvastaisesti kiinni alueista, jotka jotain tuottavat.
Pakkoluovutettujen alueiden puuntuotanto on 20-vuoden aikana, ollut noin 160 miljoonaa puukuutiota, nykyaikaista metsänhoitoa mittapuuna pitäen. Mikäli valtiolla olisi rahaa, kuten suurvalloilla, ei raja-asian laillistaminenkaan olisi niin vaikea asia.
Ilkka V T Juutilainen - Juudaan Kuningas, .. .. 20.08.2010
Edellytetään?
"Kuten YK:ssa itsenäisiltä valtioilta edellytetään."
Suomi ei ole itsenäinen valtio, vaan siivu EU:ta.
"Kuudes valhe: Suomella on itsemääräämisoikeus omissa asioissaan."
http://fifi.voima.fi/artikkeli/Ty%C3%B6kansan-puolueen-kymmenen-valhetta...
Entä Puuttinin pituus. Vähätelkää vielä sitä...
Pitää paikkansa, että Venäjä on suurimaa pinta-alaltaan ja sotilasvoimiltaan, mutta ei näköjään taloudellisesti yllä kärkisijoille ja tämän asian on sanonut ääneen Suomalaiset poliitikot.
Kyllä on HIRVEE moka.
Toivotaan nyt sitten ettei kukaan suomalainen mene sanomaan, että Venäjän mahti mies Putin on vain 165cm pitkä, joka on alle 18cm Hollantilaisen miehen keskipituudesta!!!
Ulkopolitiikaa mainostoismistosta
niin sitten saadaan kunnon bobniitti. Osui ja upposi.
Toisenlainen niitti:
http://haapavaara.wordpress.com/2010/08/19/puhutaan-natosta-ei-budjetista/
Paikoillanne, valmiit, hep!
Suomettumisen kilpajuoksu alkoi. Se joka ehtii ensimmäisenä juoksemaan Venäjän suurlähetystöön parkumaan tyhmistä pojista, voittaa!
Voittajalle annetaan Venäjä-rintamerkki ja suurlähettiläs kehuu päähän taputellen.
Voittaja on jo tiedossa
YLE:hän kysyi Moskovasta mitä mieltä siellä ollaan.
YLE tänään: Venäjä poistaa osan lihan tuontirajoituksista
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/08/venaja_poistaa_osan_lihan_tuontira...
Maailmantalouden suurvaltako?
Kokoomuksen pojat vain pohjustivat Venäjä-politiikkaa tietyillä faktoilla. Periaatteessa on ihan OK palauttaa tämä kysymys oikeisiin raameihinsa varsinkin Venäjän viimeaikaisen isottelun jälkeen. Se ei ole neulanpistopolitiikallaan kunnioittanut naapureitaan, joten se ei itsekään ole ansainnut täyttä kunnioitusta.
Tilastojen mukaan Venäjä sijoittuu maailmankaupassa 11 sijalle viennin määrän mukaan laskettuna. Se on Hong Kongista seuraava ja hieman edellä Meksikoa. Niin että tällaiseen suurvaltajoukkoon se isotteleva Venäjä kuuluu maailmantaloudessa. Tuonnilla mitattuna se on vieläkin pienempi.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_exports
Isottelua
Sitä se on puolin ja toisin.
"Venäjän tuontikiellot eräiden suomalaisten yritysten valmistamille elintarvikkeille ovat nostattaneet tunnekuohua. Venäjää pidetään häirikkönä, joka pitäisi saada kuriin. Venäjä kuitenkin käyttäytyy samalla tavalla kuin muutkin maat, näiden joukossa EU ja Suomi.
Venäjän toimet ovat esimerkki tuotemääräysten käyttämisestä kauppapolitiikan välineenä. Tässä ei ole mitään uutta, kaikki maat käyttävät niitä samalla tavalla. Suomi teki niin ennen EU-jäsenyyttä, nyt EU tekee sen kaikkien EU-maiden puolesta..."
http://blog.hse-econ.fi/?p=2721
Johan pomppas
FT: Venäjä pompottelee Euroopan sianlihantuottajia
Financial Times -lehti kertoo, että myös eurooppalaiset sianlihantuottajat ovat joutuneet kohtaamaan venäläisen byrokratian ihmeellisyydet. Saksalaiselle TönniesFleisch-yhtiölle rapsaistiin aiemmin tänä vuonna tuontikielto, ja yhtiö ihmettelee edelleen kiellon syytä.
"He saattoivat mennä yhteen tehtaaseen sisälle ja ilmoittaa, että tuon oven pitäisi olla muovia - ja ilmoittaa toisessa, että sen pitäisi olla puuta", kertoi eräs eurooppalainen maatalousvirkamies.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/FT+Ven%C3%A4j%C3%A4+pompottelee+Eu...
Tuon edellisen
eli Akateemisen talousblogin kirjoittaja "toimii kansainvälisen kaupan professorina Helsingin kauppakorkeakoulun kansantaloustieteen laitoksella", luulisi tietävän mistä puhuu, lue se koko blogi, edellä oli vain lyhyt lainaus esillä.
Tuttu professori
Tiedän kyllä Haaparannan ja tällä alalla hän on kyllä pätevä mies. Tullien ohella erilaiset tuotestandardit ovat yksi oman teollisuuden keskeisiä suojelukeinoja.
Venäjä eroaa tässä touhussa siinä, että sen toiminta tällä alueella on ollut poikkeuksellisen härskiä ja aktiivista. Erilaisiin yksityiskohtiin menevä niuhotus on saanut aivan koomisiakin piirteitä.
Tällaisten keinojen vahvasti ylimitoitettu käyttö on sinänsä osoitus Venäjän taloudellisesta heikkoudesta. Ei taloudellisen suurvallan täytyisi tällaisia keinoja käyttää.
Suomi mokasi taas kerran ja pitkä Spede nauru Suomelle
Otsaanlyönnin kera niin, että otsaa punottaa.
Pitäisikö nyt jonkun Suomalaisen V***n median kysellä, että onko se Venäjä suurvalta taloudellisesti vai ei, mutta kun tuskinpa yhdellekkään Suomen medialle juolahtaa mieleen kysyä tälläistä asiaa.
Kirjoitetaan vain, että Suuri Venäjä-virhe? – ”Parempi myöntää moka. Suomi on mokannut, mutta missä ??????
Hyvä, hyvä, hyvä
Raikasta puhetta kerrankin. Suomettuneet saavat hyppiäkin seinille. Onko oikein, että Venäjältä tippuu milloin mitäkin puutullia, tuontikieltoa tai muuta mielivaltaista yllätystä, mutta täällä vain hymisteltäisiin vanhaan malliin? Parempi, että että puhutaan asioista suoraan myös venäläisten kanssa, aivan samoin kuin esim. amerikkalaisten kanssa. - Minulta ainakin Jyrki, Alexander ja Jyri saivat runsaasti plussapisteitä
NAPPULALIIGAN SPEDE SHOW
Voi nappulaliiga Katainen, Stubb ja Häkämies harjoitella ilmaiseksi Moskovaan menoa katsomalla YouTube "Spede Show - Suomen ilmatilanloukkaus", niin ei tarvitse maksaa rahaa mainoistoimistoille puheista tai kaljat kavereille taloustiedoista...
Hae YouTube : Spede Show - Suomen Ilmatilanloukkaus
http://www.youtube.com/results?search_query=spede+show+ilmatilan+loukkau...
Diplomatiassa on pari tasoa
Joko annetaan takaisin tai sitten nuoleskellaan ja niellään. Jos annetaan takaisin, niin viestitetään, että kunnioitusta odotetaan kumpaankin suuntaan. Jos nuoleskellaan ja niellään, niin viesti on sen mukainen: jatkakaa vain.
Eivätköhän nämä lausunnot ole sisäpolitiikkaa, mutta sopivat myös ulkopolitiikkaan.
Tämä keskusteluketju on kyllä osoitus siitä, että Suomessa on totuttu nuoleskelu- ja nielemispolitiikkaan.
Oma ihmislajinsa
Kyllä se on oma ihmislajinsa joka muiden peräryppyjen välistä saa tarvitsemansa hiven- ja lisäaineensa. Suomeen sitä voi tulla kummastelemaan. Kauempaakin.
Kun Zhirinovski aikanaan mesosi suomen miehittämisestä, tämä ihmislaji takoi käsiään. Kun suomipoliitikko sanoo totuuden Venäjän taloudesta, tämä ihmislaji kilvan kirkuu apua idästä. Tällehän se muu eurooppa nauroi vuosikymmenet. Suomettuneille rähmälläänmakaajille. Oikein sisu, suo, kukka ja Jussi.
Vanha pelko
Kas kas ... Vanhat 60/70-luvun ajat, jolloin kun mainittiin
"venäjä" (silloiselta nimeltään Neuvostoliitto)kaikkien
housut alkoivat tutistaa. Samoin on tainut käydä nytkin.
Heti muisti pätkii, harkintakyky menee mejoaan, ajatus ei
enää kulje ja vanhat kaunat tulevat esiin takaraivosta.
Kunhan uskaltaa moittia tahi väheksyä se tietää uusia ääniä
ja ¡HURRAA!-huutoja. Säälittävän yksinkertaista mutta väÄrin
suunniteltua. Venäjää aliarvostelemalla enää ei saada juuri
ystäviä maailmalta. Monilla valtioilla alkaa olla niin suuriai
määriä intresseja siellä, etteivät ainakaan puoltaa lainkaan
sellaista poliittista "taitoa", joka perustuu näin yksinkertaiseen nurkkapatriotismiin.
Hollannin BKT on 37 % pienempi, 69 % pienempi PPP
Hollannin BKT on 37 % pienempi. Vertailussa kannattaa kuitenkin käyttää PPP:tä, jolloin ero onkin 69 %, kun huomioidaan Venäjän halvat palvelut (matala palkkataso).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_valtioista_bruttokansantuotteen_mu...
(2009)
Hesari taisi pari vuotta sitten kirjoittaa pääkirjoitussivullaan, miten Venäjän talous on vain Hollannin talouden luokkaa. Voi tosin olla, että se kirjoittikin vain valtiontaloudesta, ei kansantaloudesta. Saavat minusta muutkin muistuttaa suuruusluokasta.
Toivotaan, että Venäjä vähitellen purkaa puolisosialistisen lainsäädäntönsä ja rikastuu, niin sitten siellä syntyy kunnon keskiluokka, ihmiset liberalisoituvat, alkaa demokratiakin toimia ja siitä tulee rauhanomaisempi ja hyödyllisempi meille muille.
Kansalaisten näkökulmasta tärkeintä on BKT/asukas, joka on Venäjällä yhä surkea.
BKT/asukas
Se on siinä EU-maiden Liettuan ja Latvian välissä
https://www.cia.gov/library/publications/the-world...
Silti virallinen luku ei kerro koko totuutta. Tiedetäännhän että kymmenillä miljoonilla venäläisillä on käytössään velattomat asunnot ja mökit (maassa vuosittain valmistuu 50-60 miljoona neliötä uusia asuntoja, neliöhinta 1600-2500 euroa/neliö, eikä niiden ostoon oteta pitkiä lainoja kun korot ovat liian kovat).
Työssäkäyvän kaupunkilaisen käteen jää verojen (13% tasavero) ja asumismenojen jälkeen jokseenkin samat rahat kuin suomalaisellekin. Sitten vielä yleinen harmaa talous, n. 50% koko maan taloudesta. Moskovassa on ihan virallisestikin n. 1 mln henkilöä, joiden kuukausitulo on yli 4000 EUR/kk. Jos panet Venäjällä asunto vuokralle, siitä saatavaa tuloa ei veroteta. Eläkettä saa verottomana myös silloin kuin tekee työtä eläkkeelläkin. Maassa on miljoonia ihmisiä, jotka saavat täyttä eläkettä 42-55 vuotiaina ja ovat myös töissä (ammattisotilaat, poliisit, pelastusmiehet, lentäjät jne).
Perintöveroa ja lahjaveroa ei ole.
Tämä selittänee, että venäläiset kansoittavat varsin hyvin Pietarin lukuisat kapakat ja ajanviettopaikat, joiden hinnat ovat Helsingin tasoa, ja näkyvät kuluttajina myös Suomessa Lapin rinteitä myöten, mutta suomalaiselle vastaava kulutustaso on liikaa.
Älkää moittiko majavanhäntälakkista kolkkapoikaa,
sillä minä ainakin luotan tähän savolaiseen pelleen kuin risaan kortonkiin!