Uuden Suomen päätoimittaja Markku Huusko vastaa näkökulmassaan Helsingin Sanomien kirjoitukseen, joka käsitteli Uuden Suomen Puheenvuoro-palvelussa julkaistuja blogikirjoituksia.
Helsingin Sanomat kertoo tänään, että Puheenvuorossa olleista homoseksuaalisuutta käsittelevistä teksteistä on kanneltu Julkisen sanan neuvostoon (JSN). Päätoimittaja Huuskoa ihmetyttävät HS:n otsikot, joissa puhutaan ”Uuden Suomen homokirjoittelusta” ja ”Uuden Suomen kirjoituksista”.
–Molemmat ovat väärin. Mainitut blogikirjoitukset ovat kirjoittajien itsensä vastuulla olevia kirjoituksia Uuden Suomen yhteiskunnallista kansalaiskeskustelua edistävässä Puheenvuoro-palvelussa. Kansalaisilta ja päättäjiltä sinne tulevia tekstejä ei sananvapautta kunnioittaen tarkasteta yleisesti ennakkoon, kirjoittaa Huusko.
Uusi Suomi ei omista Puheenvuoro-palveluun tuleviin blogiteksteihin oikeuksia. Julkisen sanan neuvoston mukaan US on vastuussa esitarkastamattomasta blogitekstistä vain silloin, kun verkkolehden toimitus on itse nostanut blogitekstin esiin blogipalvelun yläosaan tai uutissivuston etusivulle, eli on siten tehnyt erillisen toimituksellisen päätöksen.
Helsingin Sanomien mainitsemista, kanteluja keränneistä teksteistä ei tällaista toimituksellista päätöstä tehty.
Lue Markku Huuskon koko kirjoitus täältä.

Kommentit
Siitä se alkaa
Lasilaatikon toimittajille on selvästi annettu käsky korkeammalta taholta aloittaa Usarin tehokas dissaaminen. hs.fi sensuroitune mielipiteineen ei ole maan suosituin uutissaitti eikä sellaiseksi tule. Mm. Metro-lehdessäkin irvailtiin USarin Kauppalehti-ilmoitusliitteen ilmoituksellisuudesta, muka ihan toimittajan omana mielipiteenä. Siitä se alkaa. Pravdan monopoli horjuu.
Toivottavasti alkaa... ja ihmiset huomaavat Hesarin toiminnan...
En ole pitkään aikaan Hesaria tilannut enkä taida enää lukea verkkolehteäkään. Tuo pääkirjoitus tänään oli pohjat.
HS on kiihkomamuttajien pää-äänenkannattaja & Suurvisiiri
kiihko-pakkoruotsittaja, viherstalinistien ja setalaisten pää-äänitorvi, se ei julkaise eikä suvaitse yleisönosaston keskusteluissaan oman agendansa vastaisia mielipiteitä.
Isänmaallisin teko jonka voit tehdä, on peruuttaa hesarin ym propagandan tilaus
http://www.erkka.com/sivut/eroaerkosta/es.html
Lisätietoja mm. wikipedia Crowleyn lista ja Aatos Erkko
Helsingin Sanomissa pitäisi olla myös joku sosiaali- ja terveysministeriön varoitus niin kuin tupakka-askissa:
"Tämän julkaisun nauttiminen voi vaikuttaa tajuntaasi."
HS on myös tuhokapitalismin ja Uusliberalismin pääairue suomessa.
Kaikille journalismin vapaudesta huolestuneille
PS: Tämä sähköposti menee myös CC:nä kaikille Hesarin toimittajille, jotta he voivat omin silmin nähdä, kuinka ”moniarvoista” journalismia lehdessä harrastetaan.
Samoin se menee CC:nä niille toimijoille, jotka jo ovat huolissaan suomalaisesta journalismista sekä myös niille, joiden tulisi olla siitä huolissaan.
Tämän sähköpostin saa julkistaa kokonaisuudessaan missä tahansa mediassa varoittavana journalistisena esimerkkinä (Journalisti-lehti?)
Sähköposti Janne Virkkuselle
(ja kaikille journalismin vapaudesta huolestuneille) :
Päätoimittaja Janne Virkkunen,
Olette lukuisissa yhteyksissä sanonut, että päätoimittajan tehtävässänne olette pitäneet moniarvoista journalismia ehdottomana ohjenuorana työssänne.
Olette kuitenkin ollut lukuisten salaseurojen jäsen, sekä osallistunut yritysjohdon ja pääoman edustajien maailmanlaajuisiin epädemokraattisiin salaisiin lobbauskokouksiin.
Niihin ei kutsuta päätoimittajia puhumaan vain small talkia, vaan niissä pyritään poliittiseen vaikuttamiseen. Siihen kuuluu oleellisena osana poikkeavien näkemysten boikotointi ja vaientaminen.
Konkreettisin esimerkki oli, kun käytitte asemanne suomaa valtaa ja lopetitte TV-nelosen toimittajien Simo Sipolan ja Elina Hirvosen ohjelman ”Palaneen käry” (8.3. 2001), joka yritti kartoittaa päätoimittajien valtaa alaistensa toimittajien mahdollisuuksiin valita aiheensa ja näkökulmansa sekä sisäistä sensuuria. Jatkotutkimuksia aiheesta ei ”jostain syystä” ole ilmaantunut.
Oheinen sähköpostipallottelu kertoo yksiselitteisesti, kuinka Helsingin Sanomien päätoimittaja käyttää johtamaansa mediaa politiikan toiminnan välineenä suoraan ja välillisesti ”tietynlaisilla kriteereillä” valitsemiensa pääkirjoitustoimittajien kautta.
Jos olisitte julkaissut oheisen juttuni ”Miten lama tästä etenee”, Sanoma-konsernin 200 hengen saneerausohjelma olisi tullut Sanoman henkilökunnalle ja Hesarin ikääntyneille toimittajille edes vähän ymmärrettävämmäksi.
Journalistisin terveisin
Ari Ojapelto
Tietokirjailija
http://ariojapelto.blogspot.com/2010_08_01_archive.html
Elä tätä päivää!
Hesarin päätoimittaja on nykyisin Mikael Pentikäinen! Virkkunen on jo eläkeherra.
Hesari mainostaa Uutta Suomea
ansiokkaasti ja tahattomasti painaa itseään alas.