Yksi keskeinen ja pitkäikäinen keskustelunaihe Espoossa on uuden teatteritalon rakentaminen. Espoon Kaupunginteatteri on toiminut 20 vuotta vuokratiloissa. Espoon kaupunginhallitus on tehnyt päätöksen uuden teatteritalon sijoittamisesta Tapiolan Vesiputoustalon edustalle mutta kaupungin lopullinen sitoutuminen hankkeeseen kuitenkin puuttuu.
Ohjaaja ja näytelmäkirjailija Jussi Helminen on toiminut Espoon Kaupunginteatterin johtajana vuodesta 2000. Vuonna 2007 hän avasi teatterinsa verkkosivuille blogin, jossa hän kommentoi kulttuurielämää ja Espoon kunnallispolitiikkaa.
Jussi Helminen haluaisi rakentaa uuteen taloon kansainvälisen vierailuteatterin.
Katso video alta
Henkilöt:

Kommentit
Espoon teatteritalo
Jussi Helmisen ajatukset ovat oikeita ja kannatettavia. On todella hämmästyttävää, että vauras ja kasvava Espoo vitkastelee teatteritalon rakentamispäätöksen kanssa. Helmisen hyvän idean vierailuteatterista nappaa pian joku muu ja Espoo jää lehdelle soittelemaan. Toivoisin, että löytyisi joku rohkea päättäjä, joka lopettaisi tämän vitkastelun.