Televisiokanava SuomiTV:n omistaja rikkoo toimilupaehtojaan, koska kanava ei näytä uutisia, huomautti Viestintävirasto tänään. SuomiTV lupaa jatkaa uutisia ennen viraston asettamaa määräaikaa.
Family Channel Oy harjoittaa televisiotoimintaa SuomiTV-kanavalla. Yhtiön toimilupa edellyttää, että ohjelmisto sisältää uutisohjelmia sekä päivittäin ruotsinkielistä ohjelmistoa.
SuomiTV:n uutislähetykset ovat olleet keskeytyneenä toukokuusta 2011, jolloin yhtiössä alkoivat yt-neuvottelut. Kanava on kuitenkin sopinut uutisyhteistyöstä Suomen Tietotoimiston kanssa.
Viestintävirasto velvoitti päätöksessään yhtiötä saattamaan ohjelmistonsa vastaamaan toimiluvan määräyksiä. Yhtiön tulee lisätä uutisia ohjelmistoonsa lokakuun loppuun mennessä.
Family Channel on hakenut valtioneuvostolta muutosta toimilupaan ruotsinkielisen ohjelmiston osalta. Ruotsinkielistä ohjelmistoa koskevan korjausvelvoitteen toimeenpano on lykätty siihen saakka, kunnes valtioneuvosto on käsitellyt toimiluvan muutoshakemuksen.

Kommentit
Ei jumalauta mitä
Ei jumalauta mitä bullshittiä.
Luvat menee alta koska on PAKKO näyttää uutisia? Kuka helvetti niitä edes katsoisi?
Ironista että kanavan nimi on SUOMI-TV
Nykyinen zuomitv on kaikkea muuta kuin Suomi ohjelmatarjonnaltaan. Voisivat muuttaa nimen ainakin joksikin muuksi.
No muuttuihan se kanavan nimi, ja lisäksi ihan oikeaan
suuntaan. Se nimen ensimmäinen merkkihän on hajulukko, eli yhtiön logo, ja kanavan nimi on "uomi". Vielä kun ulkolaisille omistajille joku ilmoittaisi tuosta kijroitusvihreestä, senhän pitäisi olla Uoma-TV.
Venezuelan meininkiä
Venezuelassa kaikki TV-kanavat on määrätty lähettämään presidentin puheet sellaisenaan. Suomessakaan ei saa toimia ilman pakkoruotsityranniaa.