Sunnuntai 27.5.2012

Myrkkyä Nokialle – ministeri teki täyskäännöksen

Luotu: 
28.11.2011 19:33
Päivitetty: 
29.11.2011 13:34
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Paavo Arhinmäki haluaa laajentaa nykyistä hyvitysmaksua.

Faktakulma

Vuoden 2011 alusta lähtien hyvitysmaksun piiriin ovat kuuluneet myös ulkoiset kiintolevyt. Hyvitysmaksu koskee lain mukaan niitä laitteita, joita käytetään merkittävässä määrin yksityiseen kopiointiin. Sellaisia ovat mm. tyhjät cd- ja dvd-levyt, videotallentimet ja digisovittimet. Maksun ulkopuolella ovat toistaiseksi navigaattorit, matkapuhelimet, tietokoneet ja kämmentietokoneet sekä pelikonsolit.

Lähde: Opetusministeriö

Kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) ajaa paljon puhutussa kännyköiden hyvitysmaksuasiassa täysin erilaista linjaa kuin edeltäjänsä Stefan Wallin (r.).

Arhinmäki ajaa Aamulehden mukaan älypuhelimia hyvitysmaksun piiriin, mihin Wallin ei ollut kulttuuriministerinä valmis. Arhinmäki ilmoitti jo alkuvuodesta olevansa valmis laajentamaan hyvitysmaksua.

- Kuluttajat ja taiteen tekijät asetetaan aina vastakkain, vaikka he ovat usein samalla puolella. Esimerkiksi hyvitysmaksun kohdalla vastapuolella olivat kännykkäjätit, Arhinmäki sanoi helmikuussa.

Myös Verkkokauppa.com on aiemmin kritisoinut sitä, että Nokia ja Apple ovat päässeet sanelemaan hyvitysmaksuasioita. Arhinmäen linja onkin myrkkyä Nokialle, joka on saanut jo vuosien ajan pidettyä hyvitysmaksun kännyköiden ulkopuolella.

Arhinmäki kertoo Aamulehdelle, että hyvitysmaksun osuus olisi älypuhelimissa 1,5–4 euroa per puhelin. Maksu koskisi ainoastaan älypuhelimia, ei muita kännyköitä.

Arhimäki vihjasi aiemmin tässä kuussa myös toisesta laajennusmahdollisuudesta:

- Hyvitysmaksukertymän vähentyminen on saatava pysäytetyksi ja sen taso uudelleen nousuun. Nopeiden nettiyhteyksien – joita siis käytetään laajamittaisesti tekijänoikeussuojatun sisällön lataamiseen – liittäminen hyvitysmaksujärjestelmään saattaisi olla yksi osa ratkaisua, ministeri kirjoitti blogissaan.

Teknologiateollisuus on säikähtänyt hyvitysmaksun laajentamishaluista ja katsoo, että koko hyvitysmaksu pitäisi poistaa.

Hyvitysmaksujärjestelmä on tarkoitus uudistaa. Ministeri Wallin käynnisti selvityksen asiasta ja työryhmä päätyi esittämään muun muassa viestintärahastomallia.

Arhinmäki aikoo tehdä lakiesityksen hyvitysmaksujärjestelmän uudistamisesta. Lue lisää tästä.

Faktakulma

Vuoden 2011 alusta lähtien hyvitysmaksun piiriin ovat kuuluneet myös ulkoiset kiintolevyt. Hyvitysmaksu koskee lain mukaan niitä laitteita, joita käytetään merkittävässä määrin yksityiseen kopiointiin. Sellaisia ovat mm. tyhjät cd- ja dvd-levyt, videotallentimet ja digisovittimet. Maksun ulkopuolella ovat toistaiseksi navigaattorit, matkapuhelimet, tietokoneet ja kämmentietokoneet sekä pelikonsolit.

Lähde: Opetusministeriö

Keskustelua aiheesta Uuden Suomen blogeissa: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

mark.stenback

Minäkin käytän melkoisen osan laajakaistani kapasiteetista tekijänoikeuksilla suojatun materiaalin lataamiseen, ei siinä mitään - maksettuani siitä ensin!

Arhinmäki ja muut tuntuvat kuvittelevan, että kaikki netistä tapahtuva lataaminen menee piratismin piikkiin, mutta jos näitä väitteitä esittää, niin sitten on varmaan faktojakin pöytään lyötäväksi?

Arhinmäki sanoo: "nopeiden nettiyhteyksien – joita siis käytetään laajamittaisesti tekijänoikeussuojatun sisällön lataamiseen" - jos tässä viitataan luvattomaan lataamiseen, niin ministeri tekee hyvin ja esittää todisteita. Jos taasen on puhe luvallisesta lataamisesta, niin pitääkö siitäkin riemusta maksaa kahteen kertaan eli kerran kun ostaa/vuokraa ja sitten vielä erikseen voidakseen tallentaa ostamansa/vuokraamansa sisällön?

jakc the whipper

Eihän sun nyt kahteen kertaan tarvii maksaa,
Jos olet koskaan ladannut luvallista/luvatonta materiaalia,siitä jää aina todiste muistikantaan,eikä kukaan sinua velvoita maksamaan moneen kertaan,

Palveluntarjoajat ovat ne jotka syyllistyvät tässä tapauksessa kaksoislaskutukseen,jos syyllinen pitää löytää,mutta jos sinulla on jo dvd-llä elokuva hyllyssä valmiina,
miksi edes katsoisit sitä maksulliselta tv-kanavalta.

Pointtihan tässä on se että voit VALIKOIDA ja tottakai,maksaa,ostamastasi tuotteesta,
mutta ei ole pakko ostaa KOKO PAKETTIA vain sen yhden leffan yms. takia.

Ei ole kulttuuriministerin työnkuvassa se että alkaa syynäämään monen miljoonan asiakkaan nettiyhteyksiä,josko sieltä joku rötös löytyisi.

HYVÄ MIES :D

relax.

Timo Nerkko

Veroilla tämä Suomi pyörii.

Sellainen vero ei voi olla oikein, joka ei ole kohtuus. Hyvitysmaksu/ vero pitää olla kaikille sama tai sitten poistaa kokonaan. Sellaisia valikoivia kulutusveroja kuten makeisvero nyt on; joko kohdistuu esim. suklaaseen suklaana, mutta keksiin ei. - Ei voida synnyttää lisää.

Tlo

<ol>
"- Kuluttajat ja taiteen tekijät asetetaan aina vastakkain, vaikka he ovat usein samalla puolella. Esimerkiksi hyvitysmaksun kohdalla vastapuolella olivat kännykkäjätit, Arhinmäki sanoi helmikuussa."
</ol>

Joo, koska kännykkävalmistajathan eivät todellakaan siirrä maksuja täysimääräisinä kännyköiden hintoihin vaan vähentävät maksut katteestaan... Miten ihmeessä kännykkäjätit edes kärsivät tilanteesta, koska heidän kilpailijansa joutuvat korottamaan hintoja täsmälleen saman verran?

Voisi olla mielenkiintoista kuulla Arhinmäen perustelut sille miten yrityksiä estetään korottamasta hintojaan. Ja jos hintoja korotetaan, miten ihmeessä kuluttajat eivät olisi pääasiallisena kärsijänä?

Hyvä Arhinmäki - Teeskenteletkö typerämpää kuin oletkaan jotta pystyt puskemaan tällaisia ehdotuksia lävitse eturyhmiesi puolesta vaikuttamatta täydeltä roistolta?

jakc the whipper

Myöskään tässä asiassa Arhinmäen päätä ei saa vadille koska laitetoimittajat itse määrittelevät ohjelmistonsa mitä käyttävät.

Itse tulen toimeen 2004-vuosimallin kännykällä missä ei ole mitään uusimpia hienouksia.
En itse tarvitse mitään sen kummempaa.
Tekstarit ja puhelut riittävät.

Mutta jos haluaa uusinta uutta,se maksaa.
Sen kanssa täytyy oppia vain elämään.

jukeri

Suomessa poliittinen kaksinaismoraali rehottaa tässäkin asiassa: taiteellisten teosten kopionti ja jakaminen kavereille on laissa kielletty.

Samanaikaisesti apteekit lain voimalla velvoitetaan tuputtamaan asiakkaille ns. kopiolääkkeitä, joista alkuperäiset kehittäjät jäävät nuolemaan näppejään.

Lainsäätäjien kaksinaismoraali on kuvottavaa!

jakc the whipper

Mutta kaksi särkylääkenappiahan on kaksi tablettia,eikö?

C-kasetille tai cd-lle yms. voit tehdä useita kopioita eteerisestä materiaalista,joka yleensä ilmenee vain ääni-aaltoina ilman kautta stereoiden ja kaiuttimien välityksellä.

Vastarannanrastas

Kyllähän tuon nykyisen hyvitysmaksun ongelmana on, että sen piirissä ei ole käytännössä lainkaan teoksia.

Hyvitysmaksu kun on hyvitys LAILLISESTA kopioinnista - siis sellaistan tekijänoikeuden piiriin kuuluvien teosten kopioinnista, jotka lain mukaan saa kopioida. Tämänhetkisen lain mukaan tällaisia ovat KOPIOSUOJAAMATTOMAT LAILLISESTA LÄHTEESTÄ kopioidut teokset - siis käytännössä omistamansa levyn saa varmuuskopioida omaan käyttöön, mutta VAIN JOS SITÄ EI OLE KOPIOSUOJATTU.

Viime vuonna ilmestyi 0 kpl ei-kopiosuojattuja, ja siis hyvitysmaksun piirissä olevia teoksia.

Ei ihme, että hyvitysmaksut mielletäänkin korvaukseksi piratismistä. Moraalisesti piratismi onkin hyväksyttävää, koska teoksista maksetaan hyvitysmaksujen muodossa.

jakc the whipper

Siis eli veronmaksajien täytyisi alkaa kaivamaan kuvetta myöskin laittomien kopioitten levityksestä?

EHEI,

niin se ei voi mennä,silloin koko yhteisvastuu kokee inflaation.
Täytyy tekijöillekin jotain jäädä,muuten koko tekeminen loppuu,
ongelma onkin siinä että nämä levy-yhtiöiden sikaria polttavat ferrari-herrat ovat ainoita jotka koko hommalla rikastuvat.
Ja SIIHEN täytyy tulla loppu.

Suomalainen Kotilainen ja kumpparit saavat käskynsä niinkin kaukaa missä rapakko on toisella puolen,ja HE tekevät rahaa.

jakc the whipper

Ja Kotiloiset ym. suuren pääoman rahakirstunvartijat voisivat mennä kotiinsa ja pissiä alleen mieluummin kun tulla pilaamaan koko musiikinlevitys-kokonaisuutta kohtuuttomine välistä-veto-summineen,joista niistäkin suurin osa menee jo VALMIIKSI ökyille.

JanneGPirinen

...muttei ilmeisesti juurikaan kuunneltu, kun mielipiteet eivät vaikuta muuttuneen.

Puhevuoro-palsta vuosi sitten:
http://kajsotala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/55252-suomen-kolme-verottajaa-...

Osmo Soininvaara vuosi sitten:
"Satunnaiset pisteverot ovat talousteoreettisesti erittäin huono verotusmuoto. Ajatelkaamme, että sotainvalidit saisivat oikeuden verottaa sinisiä villatakkeja, partiolaiset kumisaappaita ja suksivoiteista kerättäisiin erityisverolla rahaa syöpälapsille. Kuka näitä voisi vastustaa, siis sotainvalideja, partiolaisia ja syöpälapsia? Pisteverot kuitenkin vinouttavat käyttäytymistä. Vähemmän sinisiä villapuseroita ja enemmän sinisiä puuvillaisia puseroita tai punaisia villapuseroita. Enemmän kitkapohjasuksia voideltavien sijaan ja vähemmän kumisaappaita."
http://www.soininvaara.fi/2010/12/18/kasettimaksu-menkoon-c-kasetin-mukana/

Selkärankainen

Tällainen kollektiivinen rahastus on loukkaus yksilön kulttuurillista itsemääräämisoikeutta vastaan, sillä näin ihmisiltä viedään oikeus päättää siitä, millaista kulttuuria he haluavat tukea ja millaista he haluavat boikotoida. Jos esimerkiksi joku kuuntelee vaikka vain klassista musiikkia eikä hyväksy paholaisenpalvontayhtyeitä ja niihin liittyviä ilmiöitä, kuten saatanismia, huume- hirviö- ja kuolemankulttuuria, niin tällaisilla ihmisillä pitäisi olla täysi oikeus elää periaatteidensa mukaisesti. Laitteista perittävät maksut kuitenkin pakottavat ihmisoikeuksien vastaisesti ihmisiä tukemaan rahallisesti sellaista kulttuuria, jonka kanssa he eivät halua olla missään tekemisissä.