Sunnuntai 27.5.2012

Paula Holmila: Paheksun

Luotu: 
17.6.2008 07:25
  • Kuva: Herzog / de Meuron

Paula Holmila asettaa blogissaan kyseenalaiseksi koko Katajanokan design-hotellin etenemisprosessin.

”Lakia noudatetaan, mutta sekä kaupunkilaisia että päättäjiä vedätetään härskisti. Näin päin ei pitäisi toimia, ja ehdottaisinkin, että Helsingin kaupungin johto ja uusi apulaiskaupunginjohtaja panevat suurennuslasin alle kaupunkisuunnittelusta vastaavien virkamiesten menettelyn hotellitapauksessa. Tässä ei ole toimittu niin kuin pitäisi.”

Jaa artikkeli: 

Kommentit

marolanpiika

Asiaa voidaan tarkastella keskeneräisenä toimenpideketjun aikana tai sitten lopputuloksen kannalta.

Jos mikä tahansa ratkaisu edes osittain siistii yhden Aallon mauttomuuden huipuista eli sokeripalan, niin se pitää keinoja kaihtamatta toteuttaa.

semi

Helsinkiä on rakennettu jo pitkään ultramoderniksi kaupungiksi, Kiasman museosta aina Ooppera talolle asti. Kun Kampin kauppakeskusta tehtiin tajusin viimmein että vanhan ajan rakentamistyyli on Helsingissä on tuomittu unholaan. Joten kyllä tuo rakennus tähän kaupunkiin mahtuu vaikka se ei sitten siihen sopisikaan. Sama rakennustyylihän raivoaa Oslon alueella, rantatontit täyteen ultramodernia Oopperoita ja tippuvia Finlandia talon kivi materiaaleja joista oslolaiset maksavat pitkänpennin tulevaisuudessa.