Kansainvälinen taide on kallista ja säilyttää sijoituskohteena arvonsa hyvin, arvioi taiteentuntija Asko Mäkelä Uuden Suomen näkökulmassaan.
Vuosien saatossa muun muassa Pentti Kourin kokoelma on karttunut maailman laajimmaksi suomalaisen nykyvalokuvataiteen kokoelmaksi. Nyt tuo näyteikkuna Suomen valokuvataiteeseen on New Yorkissa.
-Sijoituskohteeksi taide on outo: sijoittaja ihastuu itse teokseen, ei vain sen tuomaan rahalliseen arvoon. Harva hyvä sijoittaja ihastuu tehtaaseen, vain sen tuottoon. Taiteella on edelleen oma hurmansa. Silti on enenevässä määrin sijoittajia, jotka ostavat taidetta vain sen arvonnousun vuoksi. Teokset varastoidaan ja niitä myydään pörssiosakkeiden tapaan kun sopiva aika lyö, Mäkelä kirjoittaa näkökulmassaan.
Henkilöt:
