Tuntemattoman sotilaan tv-esityksen lehdistöennakossa istui useampikin näyttelijä, joille kokemus oli sekä tuttuakin tutumpi että kummallinen.
– Outoa nähdä esitys, joka on parhaillaan menossa. Kyllä tässä adrenaliinitaso nousi välillä, sanoi Hietasen roolia esittävä Kristo Salminen
Koskelaa esittävä Timo Tuominen paljasti välillä tempautuneensa esityksen mukaan ja jopa liikuttuneensa.
– Tosin aina kun itse ilmestyin kuviin, niin putosin totaalisesti.
Ihmetystä aiheuttivat myös kollegoiden kohdat, joita ei vaihtojen vuoksi ole koskaan ollut aikaa nähdä.
– Esimerkiksi Juha Variksen huumori Rahikaisena nousi minusta hyvin esiin, sanoi Lammiota esittävä Antti Luusuaniemi.
Lavalla hiljaisempina pysyttelevät näyttelijät saivat Tuomisen mielestä hyvin tilaa.
– Nikkilän Jussin Määttä jäi mieleen. Se on hiljainen roolihahmo, mutta toimi siinä kuvatasollakin hienosti, Tuominen sanoi.
Tuominen jäi miettimään myös raakoja valokuvia ja videoita, joita esityksessä näytetään.
– En esityksessä katso niitä kammottavia kuvia. Nyt kun näin ne kuvat tuossa, niin ehkä vähän yllätyin. Ne asettavat lavan tapahtumia erilaiseen valoon.
Tuntemattoman sotilaan tv-versiossa on hyödynnetty materiaalia neljästä eri esityksestä.
Katsojia on joskus lähtenyt kesken esityksen pois ja esittäjille on huudeltukin. Tv-juttuun ei ole sellaisia reaktioita tallentunut.
Tuominen piti siitä, ettei tv-versiossa yksilösuorituksia korosteta kokonaisuuden kustannuksella. Teatteriesityksen yhteishenki säilyy televisiossakin.
Mutta kuinkahan kauan he jaksavat fyysisestikin raskasta Tuntematonta esittää?
– Jos kauan esitetään, niin välilevypankkia tarvitaan, mietti Rahikaista näyttelevä Juha Varis.

Kommentit
Vieläkö se tekee kipeää UudelleSuomelle?
Huvittaa tämä narina tästä aiheesta, kyllä on pahasti osunut kun koira älähtää vieläkin.
Ihan hyvä se oli!
Nyt ei ymmärrä
Mikä hemmetin narina? Jos aihe olisi jotenkin kiusallinen, eikö olisi helpompi pysytellä hiljaa? Smedsin Tuntematon oli loistava. Suosittelen - menkää katsomaan!
Itse harrastan teatteria kooooovin vähän, mutta kipinä syttyi tuntematon-kokemuksen jälkeen. Must-see.
Kaikenlaista moskaa sitä
Kaikenlaista moskaa sitä nykyisin kutsutaan teatteriksi. Hävettää, että Linnan 50-luvun Tuntemattomasta on tehty samalla nimellä tälläinen alle arvostelun menevä tökeryys. Olisivat edes vähän huomioineet edesmennyttä V Linnaa ja antaneet tälle tekeleelle nimeksi: Moskaa Kansalle.
Smeds raiskasi Tuntemattoman
Esitys oli tökeryydessään vertaansa vailla. Pilkantekoa suomalaisten sankariteoista sodassa, jossa varjeltiin koko Pohjolan koskemattomuus.
Useimmalla suomalaisella Linnan Tuntematon Sotilas on kirjahyllyssä kunniapaikalla ja nyt tuntuu pahalta kun teos on häväisty.
En nähnyt
En nähnyt televisioversiossa tökeryyttä, vaan mielenkiintoisen tulkinnan klassikoteoksesta. Isäni ja setäni ovat ollet sodassa ja joutuneet aikoinaan vaikenemaan vuosikausiksi noista tapahtumista. Eivät he ihan kaikkea sankarillsina tekoina pitäneet.
Tämä esitys toi hyvin näkyville, ketä kyykytettiin silloin ja ketä kyykytetään nykyään, eivät ne tietyt "sankarilliset" arvot ole mihinkään kadonneet. Näitä kyykyttäjiä kun aina ilmaantuu uudelleen ja uudelleen. Ja ihmistä ylenkatsotaan muiden päämäärien saavuttamiseksi, olkoonpa se sitten vaikka Suur-Suomi tai suuryritys.
Hieno esitys
Teatteri on taidemuoto joka vaatii jatkuvaa uudistumista. Smeds mm. tähän on pystynyt.
Aikoinaan Linnan romaanikin sai osakseen (ansaitsematonta?) kritiikkiä ja samoin on ollut elokuvien laita.
Mielestäni Smedsin versio on raikas ja nykyaikainen. Lisäksi se käyttää teatterin ilmaisukeinoja laajasti hyväkseen, ellei jopa luo uusia.
Turha versio
Kuuluu samaan sarjaan , kuin Turkan veljekset. Ihan älytöntä kohellusta. Jos joku tykkää, niin toki saa tykätä. Minun milestä ihan ala-arvoinen, ei viihdyttänyt yhtään.
Kriitikot ovat oikeassa ollessaan väärässäkin
Ei Linnan teos saanut kehuja valmistuessakaan.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=23&t=187
Kansallisteatteriin, mars mars!
Kommenttiketjussa näkyy olevan paljon nurinaa siitä, miten pyhä Tuntemattomamme on raiskattu ja pilattu. Kävin katsomassa esityksen marraskuussa (eka teatterikäynti vuosiin) ja kokemus oli niin vahva ja elähdyttävä, että muistelen lämmöllä edelleen. Teatterikärpänen heräsi tuosta välittömästi!
Eli: miksi sijoittaa kolmekymppiä (eläkeläinen 25€, opiskelija 15€) teatterilippuun?
- Kantaaottava, erittäin visuaalinen (livevideon käyttö tosi makeeta!) esitys, joka panee ajattelemaan sodan mielettömyyksiä ja naurattaakin moneen kertaan.
Kliketi klik: http://www.lippu.fi/PublishedService?pageID=9&itemcode=event_13432
Samat piirit tuomitsevat samat asiat yhä uudestaan
Väinö Linnan alkuperäinen Tuntematon Sotilas teilattiin pahemman kerran, täsmälleen samoin äänenpainoin kuin nyt teilataan uudemmat versiot.
Suomalainen sivistyneistö ( lainausmerkeissä ) on aina vastustanut uutta. Se teilasi Aleksis Kiven. Se teilasi Väinö Linnan. Se teilasi Mika Waltarin.
Telkkarista nähtynä
en pitänyt näkemästäni. Näytteliätyössä ei sinäänsä ollut mitään huonoa, mutta kokonaisuus oli skeidaa.
Aihe romaanina ja elokuvana on tutuakin tutumpi johtuen jo sukunimestänikin.
Mutta jos joku piti, niin hyvä on. Olkaatten onnellisia.
"PILVENVEIKON" TUOTOS
Tuntemattoman sotilaan tuoreen näytelmän Tv-versio on jotenkin outo. Olen yrittänyt ymmärtää, että tarkoituksena on ollut tehdä versio 2000-luvun nuorisolle, jolla ei välttämättä ole tietoa talvi- ja jatkosodista edes kuulopuheiden tasolla. Näytelmän juoni ei kunnioittanut alkuperäistekstiä sen vertaa, että tapahtumat olisi esitetty edes jollakin tapaa loogisessa järjestyksessä. Jotenkin on turhauttavaa todeta, että esim. vanha raja näytettiin ylitettävän vasta asemasotavaiheessa. Jos tässä on ollut jokin taiteellinen sanoma/viesti, niin ei se kyllä ainakaan minulle auennut.
Toisaalta oliko kyseessä edes versio Tuntemattomasta vai myös Seitsemästä veljeksestä tai jopa Vänrikki Stoolin tarinoista; niin paljon olin kuulevinani tuttuja repliikkejä? Talvisotakin oli tahattomasti esillä. Talvisina taustakuvina vilahti maisemia Raatteen suunnalta. Vertaus jääkiekon kultamitalivuoteen oli sitten limbona jo omaa luokkaansa. Kyllähän muistissa ovat taannoiset 1960-luvun lopun Tsekkoslovakia - Neuvostoliitto - ottelut. Mutta sittenkin…;Suomihan voitti loppuottelussa läntisen naapurinsa eikä itäistä.
Näkemykseni on, että ainakin merkittävien klassikkojen uustuotantojen tulisi edes jollakin tapaa kunnioittaa alkuperäistekstiä eikä myöskään olla kooste useista eri teoksista. Hyvä esimerkki onnistumisesta on juuri ensi-iltansa saanut Gogolin Päällystakki/Päällysviitta. Täytyy todeta, että Smedsin versiota Tuntemattomasta en halua nähdä itsenäisyyspäivänä.
P.s. Smedsin Tuntematon on pääsemässä Venäjälle. Huolestuneena pyydän ohjaajalta: älkää ampuko loppukahinoissa Stalinin, O.V. Kuusisen tai ainakaan pääministeri Putinin kuvia. Emme kaipaa uusia Mainilan laukauksia.
kansalainen Jake
Roska on roskaa vaikka se tehdään apurahalla.
Tällaiset tekijät eivät pärjää muuten kuin veronmaksajien mahdollistamien apurahojen turvin. Oma ammattitaito ei riitä tekemään ihmisiä kiinnostavaa ja oikeasti itsensä elättävää taidetta (taide on oikeastaan väärä sana)Tällaiset typeryydet ovat yhteiskunnan avun väärää, epärehellistä tuhlausta.
Kaikki voittaisivat jos nämäkin ns. ohjaajat menisivät rakennuksille vaikka perkaamaan nauloja laudoista. Silloin he saisivat palkkansa rehellisestä työstä.