Sunnuntai 27.5.2012

Suomi-kuvan kehittelijä näpäyttää Sofi Oksasta

Luotu: 
24.11.2009 17:18
Päivitetty: 
24.11.2009 18:22
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Suomi-brändin kehittelijä ei ilahtunut, kun kuuli kirjailija Sofi Oksasen arvostelleen Tanskan televisiossa kotimaataan. Oksanen kertoi ohjelmassa, kuinka paljon suomalaiset miehet juopottelevat, hakkaavat vaimojaan ja tekevät itsemurhia.

-En näe, että on hygieenisesti kivaa kritisoida kutsuttuna vieraana pohjoismaisessa televisiossa kovasti omaa isänmaataan. Hän on paitsi omien tekstiensä lähettiläs myös edustaa suomalaista kulttuurielämää, sanoo professori Laura Kolbe, joka kuuluu Suomi-kuvaa kohentavaan työryhmään.

Professorin mukaan Suomi-kuva kestää kielteisetkin kommentit. Ihmiset ymmärtävät, että jokaisella kansakunnalla on omat ongelmansa.

-Kyllä Suomi-kuva kestää monenlaista. Kesti se kouluampumisetkin. Tämä pakottaa meidät itse pohtimaan ja toivottavasti tuottamaan poliittista päätöksentekoa, jolla näihin epäkohtiin yritetään puuttua.

Kolbe pitää Oksasen nostamia aiheita tärkeinä, mutta niistä pitäisi hänestä puhua syyttelemättä ja yleistämättä.

-Kaikki suomalaiset miehet eivät ole tappajia.

Vahingoittiko Oksanen mielestäsi Suomi-kuvaa kommenteillaan? Ota kantaa US-kyselyssä!

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Koira

Jos joku nainen haukkuu suomalaisia, ja varsinkin miehiä, haukutaan kyseinen nainen pystyyn. Tämä Sofinkin olisi pitänyt sanoa.

Tänään Sofi on ollut kommenteissa jo moneen kertaan ruma, lesbo ja ulkomaalainen joka ei suomalaista miestä kiinnosta sitten pätkääkään. Mistä tämä katkeruus kumpuaa?

Itse kohuttu pätkä oli noin minuutin mittainen osuus haastattelussa, ei mikään pääasia.

Sofi on älykäs ja viehättävä nainen, jota ei useimmista muista suomalaisista naisista voi sanoa.

Vieras

"Sofi on älykäs ja viehättävä nainen, jota ei useimmista muista suomalaisista naisista voi sanoa."

No nyt sitten menit itse hakkumaan ne muut suomalaiset naiset... Pata kattilaa soimaa.

Ilkka Luoma

Onko kansakunnan identiteetti kadoksissa?

(Poliittiset aatteettomat toimijat päättivät, että identiteettimme on kadoksissa - perustettiin komitea */ miettimään meille brändia **/)

[ … kulmakuppiloissa tuoppien ääressä pohditaan seuraavaa kansallista urotekoa, kun samaan aikaan kotona pohditaan asennetta lähinaapuriin. Vallan kammareissa poliitikot haikailevat sellaisesta, mitä heillä ei ole, mutta mikä taas kansalaisilla on itsestään selvyytenä … ]

Mikä on identiteetti ***/ ja mikä on kansakunnan yhtenäisyys? Huolestuneet poliitikot innostuivat määrittämään, että kansa kulkee osatonta tietä tietämättä minne. Ehkä poliitikot ovat itse kadottaneet päämääränsä - kansan päämäärä on sitä vastoin selvä - se on tie siihen omaehtoiseen suomalaisen elämännäkemyksen värittömyyteen tai kummallisuuteen, miksi meitä suomalaisia ihmetellään ja Brysselin EU-käytävillä arvuutellaan.

Jos mietit Sibeliuksen 1/ Finlandiaa 2/, pohdit veljes- eli kansalaissotaa ja katsot sitä yhteenkuuluvuutta, minkä kansakunta koki marraskuussa 1939 - et kysy historiallisen identiteetin tai brandin perään. Mikäli taas luet ja huomaat itsepäiset kansalaisemme jatkuvasti äänestämässä 70 prosentin kiellon Natolle 3/, kiukuttelun Venäjälle ja vähentyvän puolikateuden ruotsalaisille, et ihmettele ihmistemme omaehtoisuutta ja reippaan tervettä asennetta kokoomme nähden.

.
Lentävät suomalaiset herättävät ihmetystä maailmalla
.
Tilastot paljastavat omapäisiä mäkihyppääjiä, jotka ovat miltei ikuisesti maailman parhaita. Samat tilastot kertovat meille syntyneen enemmän autourheilumenestystä kuin millekkään muulle kansakunnalle. Kun kurkkaat karttaa näet meidän olevan vedenjakajalla - idän ja lännen välimaastossa, josta kumpuaa se omanlaisemme identiteetti ja kansallistunto, joka on lennättänyt suomalaisia voitoista häviöiden kautta voittoihin.
.
Huomaame Nokian menestyksen. Näet myös maailman suurimman ja kauneimman loistoristeilijän, pienimmät tulensammutuspisarat 4/ ja esimerkiksi Ilmatieteen laitoksen 5/ tekniikan mukana olon laskeuduttaessa Saturnus planeetan Titan kuulle - huomaat, ettei kansalta puutu mitään sellaista, mitä tarvitsisimme. Suomalainen rakensi maailman parhaat ja suurimmat paperikoneet 6/ ja jäänmurtajat. Suomi menestyi koululaisvertailussa, vaikka nuorisomme on tietämättömämpää kuin koskaan ennen.
.
Suomalainen YK-johteisten rauhanturvaamisoperaatioiden sotilas on maailmalla arvostettu ja olemme olleet monissa liemissä Kyproksen vuorilta Balkanin ruutitynnyreihin. Omissa koitoksissaan Suomi säilyi itsenäisenä 1940 ja 1944 - huomataan, että kansasta on löytynyt se väkevyys, mikä taas poliitikoiltamme näyttää tänään osaksi puuttuvan.
.
.
Suomalainen kuningas
.
Suomi oli saamassa saksalaisen kuninkaan, emme sitä sitten viime kädessä ottaneet, mutta suhteet Saksaan ovat aina olleet hyvät - jopa Lapin 1944-1945 sodasta huolimatta, jossa tavallaan pakon edessä teimme ainoan petoksemme kesän 1944 lisäksi.
.
Identiteettiimme kuuluu myös muukalaisepäluuloisuus, koska Suomi on tarkoitettu suomalaisille - siksi vahvoja ovat tuntemukset annetusta uhrauksesta itsenäisyytemme eteen yhdessä aseveljien kanssa. Innostuimme jopa 1930-luvulla rotuoppien opiskeluun silloisessa Saksan Kolmannessa valtakunnassa 7/. Saksalaiset eivät olekkaan meille muukalaisia, vaan monien viimeisten ’selkä-seinää-vasten’ tilanteiden pelastajia.
.
.
Viimeisellä tiellä turvaudumme herkästi oman käden oikeuteen
.
Suomalaiset ovat melankoliassaan itsemurhaherkkää kansaa, joka sekin on merkki jostain ainutlaatuisesta. Väkivalta ei ole meille vierasta - ja se tapahtuu astaloin, puukoin ja puntarein, ja lähes aina humalassa. Olemme tunnetuimpia humalaherkkäkansoja Euroopassa. Osaamme kännissä itkeä, vääntää kättä ja kirota naapurin ja lähisukulaisen kuin pomonkin alimpaan helvettiin - katuaksemme sitä häpeissämme aamun koittaessa.
.
.
Kansan brändi on itse kansa
.
Keksimällä keksitty markkina- ja näyttötalouden termi brändi ei suurta kansaa kiinnosta - eikä sellainen voi olla hukassa, mitä kansa ei tarvitse. Suomi ja suomalaiset sen sijaan tarvitsevat ja haluavat ”kekkosta” - kansa pitää vahvasta presidentistä 8/, kun taas identiteettinsä kadottaneet poliitikot estävät sellaisen valiintumisen - vastoin heitä äänestäneiden kansalaisten mielipidettä.
.
Suomalainen omistaa usein aseen, hiihtää ja kalastaa. Suuri identiteetti löytyy tuhansilta järvenrantamökeiltä saunan lämmittäjistä ja mökkitontin vaalijoista. Suurta perussuomalaisuutta löytyy paluusta viikonloppuisin maalle 9/, varsinkin kesäisin, jolloin ikävä rannalle ja mullan tuoksuun on kova. Juuremme ovat brändikkäästi ja tukevasti kotoisessa maaperässä.
.
.
Vain väkevällä kansalla on varaa pitää kahta kansallislaulua
.
Maammelaulu saksalaisen Paciuksen säveltämänä kirvoittaa kyyneleet silmiimme, kun palkintopallille - sille ylimmälle nousee vähäpuheinen suomalainen, joka ei juuri sanaa saa suusta, mutta lentää lumisateen keskeltä pisimmälle ja voittoon. Jääkiekko onnistuessaan saa kansan hurmiosta hulluksi, koska siinä esittäytyy joukkuepeli, jolla talvisotakin puolustuksellisesti voitettiin. Suomalainen ei häpeä kokoaan, vaan osaa yleensä pitää sen sanan, jonka toiselle on luvannut.
.
Suomalainen ei pelkää käytännössä mitään - ei edes venäläisiä, paitsi vihaista vaimoa ja kännissä väkivaltaista miestä. Nyrkki heilahtaa helposti, mutta yhtä helposti osataan anteeksi pyytää yhdellä sanalla. Sibeliuksen Finlandialla aloitimme irtaantumisen Venäjästäkin - tappelu järjestyi sitten myöhemmin.
.
.
Suomi ylläpitää yhtä Euroopan suurinta armeijaa - tiedämme pitkät rajamme
.
Kansallinen identiteetti on suomalaisille itsestään selvyys, se näkyy tahtona omaan armeijaan 10/ ja yleiseen asevelvollisuuteen, se näkyy toiveena vahvasta presidentistä ja liittymättömyydestä Natoon. Suomi osasi ja osaa elää velivenäläisen kanssa 11/ - sillä sehän se haasteiden suunta on - kansa on sen aina tiennyt, eikä sitä ole sille kolmesti tarvinnut kertoa.
.
.
MMM - Mitä Missä Milloin - vuosittainen ja kansallinen tietosisältö
.
Kansa on niin viisas kuin se itsessään tuntee. Suomalainen tieto näkyy Mitä Missä Milloin kirjoissa - ne luetaan tarkoin ja loppuvuodesta joka vuosi runsain määrin ostetaan - tuo identiteetti seisoon useammassa kirjahyllyssä kuin arvaammekaan, sen perheraamatun, anopin ja lasten kuvien vieressä.
.
Suomalainen tietää paljon enemmän kuin tiedetään - suomalainen ei vain hölise turhasta 12/. Suu avataan, kun on asiaa - ei ole tarvetta itsekohotukseen ja -kehuun. Työt ja saavutukset ovat usein paremmin kertoneet, mitä olemme todellisuudessa.
.
.
Suomi marssii aina mannerheimien ja kekkosien perässä
.
Suurin suomalainen identiteetti kohtaa arvostuksessa karismaa kohtaan. Ei jää sanan sijaa, mikä arvo on suomalaiselle kansallistunteelle herroilla Mannerheim ja Kekkonen. Keulakuvia suomalaiset rakastavat, jos he ovat suoraan kansan asialla, pitäen virkamies- ja poliitikkokunnan aisoissa.
.
Identiteettimme kohtaa kansanjohtajissa, ja arvoissa osata käyttää valtaa ja luoda vakautta. Tavallinen ihminen mielellään antaa nuo hankalat asiat luotettaviin käsiin, joita on tosin tänään vähän saatavilla. Kansa antaa suuren vallan luotetulleen.
.
.
Suomalaiset eivät ole rasisteja, haluamme hoitaa vain omamme omalla maallamme
.
Suurin identiteettimme on kansallinen ykseys, vieraita emme suvaitse 13/, ehkä puheissa ja yllättäen kahdenkeskisen tutustumisen jälkeen. Olemme rehellisiä ilmaisussamme, ettei meille muiden tarvitsisi tulla - huolehdimme ensin omamme, ja hyvin mennessä annamme apumme suoraan sinne, missä kullakin on oma kotinsa.
.
On suurta rohkeutta olla oma itsensä. Ruotsalaisiksi emme tule - julistamaan maailman hätää. Hoidamme omat asiamme ja muiden juttuihin emme puutu - tämän kun vielä eräät valitsemamme poliitikotkin ymmärtäväisivät.
.
.
Suomalainen kunnioittaa poliisia, armeijaa ja on keskimäärin kiltti tottelevainen ihminen
.
Lopulta emme barrikaadeillekkaan lähde, siinä istuu suurin identiteettimme ja brandimme - vain viimeiselle rintamalle nousemme, kun koti ja oma maa on todella uhattuna, osaamme nousta sitä puolustamaan tunnetuin seurauksin. Tiukimmissa tilanteissa olemme vain Saksaa pyytäneet apuun - jo vuosikymmenien aikana, ja apua olemme saaneet - 1918, 1940, 1941, 1944 ja 1993.
.
Suomenniemellä elää katajainen kansa, joka taipuu, muttei koskaan katkea - sen ovat monet huomanneet ja omakohtaisesti kokeneet 14/. Aito suomalainen on itsessään oma identiteettinsä, siksi se ei ole kadoksissa ja brandia me emme tarvitse, koska työ ja sen laatu ratkaisevat - tätä me suomalaiset olemme 15/.
.
Ilkka Luoma
http://ilkkaluoma.vuodatus.net

.
Artikkeliin kuuluvat alaviitteet
.
*/ Mitä Suomi on? - brandivaltuuskunta
http://www.mitasuomion.fi/fin/Brandivaltuuskunta
.
**/ Brändi - mitä se on - Wikipedia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Br%C3%A4ndi
.
***/ Identiteetti yhteiskuntanäkökulmasta - Wikipedia
http://fi.wikipedia.org/wiki/I…ntatieteet)
.
1/ Säveltäjäsuuruus Jean Sibelius
http://ilkkaluoma.blogspot.com…uksen.html
.
2/ Finlandia
http://ilkkaluoma.blogit.uusis…uden-ydin/
.
3/ Suomen kansan enemmistö vastustaa Natoa - jatkuvasti
http://ilkkaluoma.vuodatus.net…omallansa/
.
4/ Marioff - miltei monopoli maailmalla - suomalaista huippuosaamista
http://www.marioff.com/index_FI.shtml
.
5/ Ilmatieteenlaitos - suomalaista huippuosaamista avaruuden syvyyksissä
http://www.fmi.fi/uutiset/inde…06726.html
.
6/ Metso - maailman suurimmat ja parhaat paperikoneet
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metso_Paper
.
7/ Saksan Kolmas valtakunta - Suomen kohtalonyhteydet Saksaan
http://ilkkaluoma.blogspot.com…html#links
.
8/ Suomalaiset ovat aina turvanneet vahvoihin johtajiin, joihin luotetaan
http://ilkkaluoma.blogspot.com…-aina.html
.
9/ Kaupunkiliasen ennuste - pallumuutto maalle, juurillemme
http://ilkkaluoma.blogspot.com…nuste.html
.
10/ Suomalaiset turvaavat aina omaan armeijaan
http://ilkkaluoma.blogspot.com…html#links
.
11/ Suomi on osannut aina elää venäläisten naapurina - suoraselkäisesti pelkäämättömänä
http://ilkkaluoma.blogspot.com…html#links
.
12/ Itsensä kanssa tasapainossa eläneen miehen tarina - työtä tehden kuolemaansa saakka
http://ilkkaluoma.vuodatus.net…N+VENNINEN
.
13/ Rajojen avaaminen rikkoo reviirit ja lunnolliset elinpiirit
http://ilkkaluoma.blogspot.com…minen.html
.
14/ Elämme idän ja lännen vedenjakajalla - siinä on meidän suurin ero läntiseen maailmaan
http://ilkkaluoma.vuodatus.net…jakajalla/
.
15/ Maamme laulu kirvoittaa tunteet pintaan - kuitenkin omalla tavalla rehelliselle suomalaiselle
http://ilkkaluoma.vuodatus.net…huipennus/

.
Artikkeliin kuuluva kuvakansio
- kuvia saa käyttää vapaasti ylläolevan kirjoituksen yhteydessä - copyright by Ilkka Luoma 2007
.
Kansio - Saimaan saaristossa, ilman sähköä, luonnon rauhassa - tulilla ja hiljaisuudessa. Suomalaiset ovat syntyneet keskimäärin vesien äärelle — sieltä moni ammentaa sen voiman, jolla jaksaa osuutensa itsensä ja yhteiskunnan eteen tehdä —
http://www.kuvaboxi.fi/julkine…ahkoa.html

.
Sent:
Cc: sauli.niinisto@eduskunta.fi ; jorma.ollila@nokia.com ; eeva-kaisa.heikura@fmi.fi ; mari.mikkola@otava.fi ; info@marioff.fi ; petteri.taalas@fmi.fi ; jutta.urpilainen@eduskunta.fi ; timo.soini@europarl.europa.eu ; alexander.stubb@formin.fi ; paavo.vayrynen@formin.fi ; anni.sinnemaki@tem.fi ; jyrki.katainen@vm.fi ; matti.vanhanen@vnk.fi
Sent: Sunday, November 15, 2009 5:45 PM
Subject: KANSALAISMIELIPIDE - Kansakunnan identiteetti kadoksissa?

Onko kansakunnan identiteetti kadoksissa?

VierasPieras

me kaikki olemmekin jo odottaneet malttamattomina. Hyvä että toit sen viimein julki.
Ymmärrän murheesi, lappalaisen mielestä Sohvi varmaan näyttää pelottavalta terävine älyineen ja meikkeineen, varsinkin kun on tottunut katsomaan vain arktisia, pers'jalkaisia nuikuttajia.
Otan osaa ahdistukseesi.

Edustix

Joillekin totuus jostakusta tai joistakuista on sitä, että nostetaan kaikki vähäinenkin kielteinen esiin ja unohdetaan olennainen.

Sofi Oksanen on ilmeisen sivistymätön negativisti, joka uskoo olevansa hyvä, kun nostaa rohkeasti esiin toisten huonot puolet ja unohtaa hyvät.

Jarska

on itsellään mennyt päähän, kun julkisuus on antanut mainetta hänen sepustuksilleen, joissa ei ole historiaa tunteville mitään uutta. Kun mopo sitten karkaa käsistä, on jälki rumaa kun vauhti on kova. Suomen kuva synkkänä pimeänä itsemurhamaana on jo tarpeeksi yleinen maailmalla, ja mielellään sellaiset puheet media kyllä ottaa vastaan. Suomessa on paljon hyvääkin, mutta kiittämätön ja itsekäs ihminen ilkeää vain liata omaa pesää..

Haggis

Sofi Oksanen taitaa olla sisäisesti yhtä outo ilmestys kuin ulkoisestikin.

Ei varmaan ole kovin fiksua rakentaa Suomi-brändiä vanhojen stereotypioden varaan: Velkojen maksu, talvisota, Sibelius jne... Kuitenkin, kahta typerämpää on mennä toisen maan televisioon laukomaan kyseisen kaltaisia yksinkertaisia ja stereotyyppisiä latteuksia maasta, jossa asustaa. Tätäkö on pohtiva ja ajattelva intellektualismi - pelkkää iltalehtitasoista loanheittoa.

Käsitykseni Oksasesta on romahtanut täysin. Kylmänkalsea, ylimielilnen ja katkera nainen. Eipä juuri muuta. Palkitsee Suomessa kohtaamansa menestyksen vihamielisellä loanheitolla maatamme kohtaan.

tiku&taku

Onko missään muussa EU-maassa tai muuallakaan planeetalla perustettu tällaista säälittävää brändi-työryhmää kehittämään kyseisen maan kuvaa ? Valtion brändi syntyy ihan muusta kuin työryhmien toimista.

Tämä on niin säälittävän tyypillistä Suomi-touhua, että olen oikein iloinen Sofin tykityksestä. Anna palaa Sofi. F**k brändityöryhmät.

Annaleena N

Osuvasti sanottu:"Valtion brändi syntyy ihan muusta kuin työryhmien toimista."

Sofi on harvinaisen suorasanainen, taitaa olla asia tabu Suomessa...

TakojaIlmarinen

Nutturapäät Annaleena mukaanlukien innostuvat tästä lähinnä variksenpelättimen näköisen naisen mielipiteistä.

Merkillisillä tavoilla sitä julkisuutta pitää hakea.
Onko tämä Sohvi syntynyt neitseellisesti vai mistä moinen katkeruus miehiä kohtaan. Jos ei, niin hänelläkin on jossain isä? Entä miesseuraa? Vai viihtyykö vain naisten parissa? Näkemykset ovat silloin hyvin kapea alaisia.

Jos ei ole koskaan purjehtinut, mistä tietää kuinka alusta ohjataan ja pysytään pois karikkoisilta vesiltä.

Vieras

On se tämäkin tapa pysyä otsikoissa.
Anoisi sitten tanskan kansalaisuutta jos noin kovasti ahistaa suomalaisuus.
Sivistymätän moukka.

Vieras

Olipahan yksipuolinen ja kapeakatseinen kommentti Sofilta. Taitaa Sofilta unohtua kaikki naisten tekemät rikokset ja se, ettei suinkaan valtaosa miehistä tee mitään tuollaista. Silti hän päättää syyllistää kaikki.

Sofi ei ehkä tarkoittanut sitä, mutta tämä vain lisää sen tuntua, että on rikollista ylipäätään syntyä mieheksi. Viattomat poikavauvat ovat mahdollisia tulevia vaimojen hakkaajia, juoppoja, murhaajia ja pedofiileja järjestäin.

Sofin kaltaiset ihmiset tekevät tästä maailmasta ihan yhtä pahan kuin äärikonservatiivit.

joukoakoskinen

...pooRRRVaripeRRRkele herja. Raukkamainen yritys haudata
itse aihe jonkun lautakasan alle. Jossain vilahti silmiin
lööppi: 'exät tappoivat naisensa porukalla' -tjsp.

Todellsuudessa suomalainen mies on varsinainen pehmonalle,
rassukka ämmiensä pompotettava - äidistä alkaen. Ahneella,
petomaisela muijalla on taattu tuki vertairyhmässään
viranomaistasolle saakka. Itse hakkaa lapsiaan ja syyttää
miestään joka on puolustanut lapsiaan väkivallalta.
Jopa menemällä väliin kuten yllämainittu.

Miestä ei kuuntele kukaan - poliisi uskoo aina "heikompaa"
oli muija sitten vaikka satakiloinen judoka. Minkäs siinä
teet - elämä piloilla vaikka mitä tekisit.

Ensin naula omaan kaaliin ja sitten muija ja kakarat.
Vangivartijatkin kohtelevat paremmin.

albert

Luulisi nyt sanataiteilijalla olla terävämpääkin sanottavaa kuin tuollaisten ikiaikaisten stereotypioiden toisteleminen.

Ei ongelmia tietenkään pidä hyssytellä, mutta nuo kommentit olivat yleistäviä ja väärässä yhteydessä esitettyjä.

Niin sitä vain voi arvostelukyky heittää älykölläkin - ja pahasti. Pisteet laski Oksasella. Ei hän näytä olevan millään tavalla valmis suomalainen ajattelija, jolla olisi yhtään mitään erityistä kompetenssia puhua maastamme ja kulttuuristamme.

Kaija Kuopila

Minua on pitkään huvittanut tämä "brändi-ryhmä". Tuntuu kuin kansalaisten pahoivointia halutaan peittää mainoskyltin taaksi. Laura Kolbe on ikänsä kävellyt Kruunuhaasta yliopistolle, eikä ole huomannut edes Kruunuhaan kriminalisoitumista. Laura Kolbe edustaa kunniakkaasti mennyttä Suomea, ei nykyistä aikaa. Enpä lueskele Sofi Oksasen kirjoja, railakas ulkoolemus kertoo paljon. Jokaisella on kuitenkin oikeus kertoa kokemukistaan ja näkemyksistään, myós Sofilla. Työelämä on kurjistunut Suomessa, köyhyys lisääntynyt, joten se näkyy myös perheiden pahoinvoinnissa ja Sofin esilletuoma vakivalta lienee toitta. Vaikka tänne tuotasi miljoona muslimia maailmalta paapottavaksi, se ei poista kansalaisten pahoinvointia ja siitä on myäs saatava puhua. Tuttuni poikkesi Suomessa ja kauhisteli köyhän ja uupuneen näkóisiä ihmisiä värjöttelemässä pysäkeillä töihin mennessään. Olen aiemminkin sanonut, että Suomen Berliinin muuri on sensuuri. leikitään hyvinvointivaltiota, vaikka kansa voi pahoin.

Lempi

mielestäni suomalaiset miehet ovat ihania, muutamina esimerkkeinä mm. rakastavia, vastuuntuntoisia, rehellisiä, huumorintajuisia, ystävällisiä, ahkeria, avuliaita, miehekkäitä, älykkäitä, sivistyneitä, komeita yms... olette ihania ihmisiä, kiitos.

Ihmettelen, miksi Sofi Oksanen kyseisen väittämän on tehnyt?

Miksi Suomea, suomalaisuutta ja suomalaisia ihmisiä sekä kulttuureja kehutaan niin harvoin viestintävälineissä?

Perustietoa Suomesta www.suomi.fi ja suomalaisista kunnista www.kaks.fi.

Keskustelu mahdollisuus Suomesta ja suomalaisuudesta www.mitasuomion.fi.

Suomi on lisäksi ihana maa, jossa on paljon myönteisiä asioita kehitettävien asioiden lisäksi. Ihminen ihmisenä. Yhteiskunnat ja yhteiskunnissa olevat yhteiskunnat muodostuvat ihmisistä.

Minkälaisia suomalaisia arvoja on mielestänne rakennettu pitkään mm. ahkeralla työnteolla?

Ihan muutamana esimerkkinä, kuinka monessa maassa on mm. ilmainen koulutus kaikille ihmisille, eli mahdollisuus opiskella ja harjoittaa valitsemaansa ammattia, on terveydenhoitoa, hienoa moniarvoista kulttuuria yms.

Mielestäni ei fyysinen eikä henkinen väkivalta ole hyväksyttävää. Ei naisia saa lyödä, eikä miehiä saa lyödä. Kyseiseen on tarvittaessa apua erilaisissa palveluissa.

Huolestuttavaa ovat tutkimukset, joiden mukaan nuorilla esimerkiksi sekoittuvat fakta ja fiktio, joka näkyy mm. väkivaltatilastoissa sekä tutkimukset, kuten

"Monen teinitytön mielestä poikaystävää saa lyödä
www.uusisuomi.fi/kotimaa/77452-moni-teinitytto-hyv... "

semi

Asiaa josta kommentoin jo Vesa hack,n palstalle. Tanskalaiset ovat mestareita näkemään fanaattisuuden läpi, koska heillä on siitä pitkä kokemus ja heillä on varsin hyvät eväät siitä keskustella. Miksi Sofi Oksanen yleensä pääsi Tanskan TV,seen?. He haluavat mielellään nähdä erillaisa fanaatikkoja ja kokeilla heitä, missä kulkee raja ja missä ei. Sofi saattaa kuvitella saavuttaneensa jotakin mutta todennäköisesti vain hävisi.

Sofilla olisi oppimista Tanskalaisista ja heidän demokratiastaan joka on pohjoismaista omaa luokkaansa. Tanskalaisia tunteakseni Sofi puhui TV,ssä koska hän on yhden asian liike ja äärimäisyyksiin sortuva ja tämä on sielläkin huomattu ja sopii hyvin siihen kuvaan miten Tanskalaiset asioita käsittelevät. Suomi kuva ei kyllä huonontunut mutta Sofista Tanskalaiset saivat varmaan paremman kuvan.

eerosuonio

Nuori kirjailijanainen siinä esitteli näkemyksiään, eivät mitenkään fanaattisia. Tanska ja Norja olivat hänelle yhtä vieraita kuin Latvia ja Liettua suomalaisille. Mutta Sofi oppii. Alkulause oli selvä "pysykää kanavalla" -tilaus. Suomalaisia miehiäkin kehui kauppatorilla ujoiksi, rehellisiksi ja oikeudenmukaisiksi.

Lempi

Ihminen ihmisenä. Kaikki ihmiset ovat enemmistöjä ja vähemmistöjä erilaisissa asioissa.

Minkälaisissa asioissa kommentoijat ovat itse mielestään enemmistöjä ja vähemmistöjä? miten syrjintää, ihan turhia ennakkoluuloja ja syrjäytymistä voisi mielestänne vähentää?

Yhteisvastuukeräyksen sivuilla voi haastaa ennakkoluulojaan www.yhteisvastuu.fi/2009/ ja SPR:n sivuilla voi luopua ennakkoluuloistaan www.redcross.fi/ext/ennakkoluulot/.

Ennakkoluulot ja harhaluulot, joista voi luopua voivat myös olla ennakkoluuloja rantaruotsalaisista, suomenruotsalaisista, helsinkiläisistä, himangalaisista, pohjanmaalaisista, maalaisista, tornionlaaksolaisista yms...

Ehdotuksena Uudessa Suomessa voitaisiin tehdä artikkelisarja, jossa esiteltäisiin erilaisia kulttuureja, enemmistöjä www.suomi.fi ja vähemmistöjä www.vahemmistovaltuutettu.fi erilaisissa asioissa sekä Suomessa, että kansainvälisesti www.global.finland.fi ja kuntia www.kaks.fi ihan turhien ennakkoluulojen vähentämiseksi www.vuoropuhelu.fi.

Keskustelua Suomesta ja suomalaisuudesta www.mitasuomion.fi.

Tietopaketti perustietoa Suomesta www.suomi.fi.

Kielitaidon ja lukutaidon lisäksi kulttuurinen lukutaito on tärkeää. Hyvä kansallinen ja kulttuurinen itsetunto vahvistaa myönteistä suhtautumista sekä suomalaisiin, että kansainvälisiin mahdollisuuksiin. Kaikki lapset, nuoret, aikuiset ja vanhukset tarvitsevat myönteisiä kulttuurisen identiteetin rakennuspalikoita myös viestintään.

Vieras

Sofi Oksanen on kuuluisa siitä, että onnistuu avautumaan joka paikassa, koko ajan, joko naisten hakkaamisesta tai Viron itsenäisyystaistelusta. Taitaa neidillä olla aikamoinen handicap kummassakin asiassa. Jos hänellä on ikäviä kokemuksia miehistä, ikävä juttu, mutta esittäessään itseään fiksumpaa ajatteliaa, hän voisi kyllä miettiä minkälaisen kuvan hän antaa itsestään - ja se kuva ei ole kovinkaan "aikuinen".

Vieras

Olen yllättynyt Kolben ulostulosta. Vapaaseen keskusteluun tottuneissa maissa tuollaiset mielipiteet tulkitaan varmaan ilmapiirin vapautena.

Meillä on kyllä ihmeen syvässä tämä itsesensuuri. Ne jotka työkseen rakentavat brändejä tietävät ettei pelkällä hys-hys ulkokuorella kovin pitkälle pötkitä ...

Vieras

Kiitos kovasti Sofi! Edustan sitä 99%: osaa miehistä jotka eivät koskaan löy naistaan. Sofi elää omassa maailmassaan, jossa neuvostomiehet lyövät. Minä en lyö. Enpä taida lukea tämmöistä oman pesän likaajaa enää...

Angel

Sofi Oksanen laukoi omia henkilökohtaisia mielipiteitään, jotka kertovat vain hänestä itsestään. Miksi hänellä on tarve tuntea suomalaiset miehet juopoiksi ja huonoiksi ihmisiksi - sitä hänen pitäisi kysyä itseltään eikä julkisuudessa. Olisiko takana huono isäsuhde tai muu vastaava pettymys... En tiedä, mutta tämä uutinen ainakin sai minut suhtautumaan kriittisesti kyseiseen henkilöön. Ihmisen pitää pystyä siivoamaan omat sisäiset rojunsa kotonaan ennen kuin alkaa levitellä omaa sisäistä vajavaisuuttaan ulospäin - ainakin noin kuuluisan ihmisen.

jeesus

On ne tanskalaisetkin hulluja, kun jotain Sofi Oksasta haastattelevat. Kai Tanskastakin saataisiin vaikka kuinka negatiivinen kuva, jos otettaisiin jostain Kristianiasta joku kylähullu hippi Suomen televisioon mielipiteitään laukomaan.

kommentaattorinen

Kuinka uskaltaa mennä Sofi Oksanen puhumaan totuuksia suomesta tanskalaisessa tv-ohjelmassa. Ei suomesta saa oikeasti ilmaista mitään negatiivista, varsinkaan julkisesti. Pitää vain pitäytyä siinä positiivisessa 1950-luvun yle-hengessä ja nauraa Elovena-hymyä kiiltokuvamaisesti aina kun suomesta puhutaan. Ei täällä koskaan mitään pahaa ole tapahtunut.

Vieras

Näin sen pätkän netistä ja ennen kaikkea minua nolotti Suomen stereotypisointi masentuneiden, juoppojen, vaimonhakkaajien ja itsemurhaajien maaksi. Sitten vielä puhuttiin suomettumisesta ja koulusurmista. Lopuksi toimittaja kysyi, mistä Oksanen pitää Suomessa, mitä ehkä muut maat voisivat oppia Suomelta. Vastaus oli, etteivät ne voi oppia mitään. Ja että Oksanen ei pidä Suomesta, mutta pitää Helsingistä. Tulihan siinä sitten yksi positiivinen asia. Tunnen silti myötähäpeää.

Vieras

Taidan olla kuitenkin Sofian kanssa samaa mieltä. Menepä marraskuisena aamuna bussilla tai junalla ja katsele iloisia naamoja.

Menepä viikonloppuna ulkomaisten vieraiden kanssa kaupungille ja katsele turvallisen etäisyyden päästä juopottelua, käytöstä nakkikioskin jonossa ja taksijonossa. Ihastele sivistynyttä meininkiä.

Ylitä katua suojatietä pitkin ja yritä säilyä hengissä

Kysele kenen työpaikalla on hyvät esimiessuhteet ja avointa keskustelua ja hyvä henki

ja tätä luetteloa voisi jatkaa pitkään...

Olisiko meillä mahdollisuus olla sivistynyt kansa jonka jäsenet osaavat ottaa kanssaihmiset huomioon, osaavat juoda sivistyneesti ja opettavat lapsille alkeelliset käytöstavat - kyllä olisi ! Mutta ei sitä kukaan näytä tajuavan, kaikki vain ihmettelevät kun joku ulkomailla enemmän ollut uskaltaa huomauttaa asiasta.

Vieras

Kansalla on sellaiset johtajat kuin se ansaitsee ja päinvastoin. Kun ei enää ole ketään jolle olis kotona ihmistapoja opetettu niin opeta siinä sit toisille.

Ja tää oli ihan paras:
"Kysele kenen työpaikalla on hyvät esimiessuhteet ja avointa keskustelua ja hyvä henki"
LMAO!

Lempi

mielestäni naisten hyvinvointia ei voi edistää mitätöimällä miesten hyvinvointia ja miehisyyttä. Ihan kuten miesten hyvinvointia ei voida edistää mitätöimällä naisten hyvinvointia ja naisellisuutta. Kuten naisten hyvinvointi vahvistaa naisten, miesten ja lasten hyvinvointia, mielestäni miesten hyvinvointi vahvistaa miesten hyvinvoinnin lisäksi myös naisten ja lasten hyvinvointia.

Miten mielestänne kaikkien ihmisten ml. miesten hyvinvointia voitaisiin edistää?

Miesten mielipiteet ja osaaminen ihmisten hyvinvoinnin edistämiseksi ovat oleellisia. Tasa-arvo keskustelussa useimmiten työryhmiin osallistuvat naiset. Miksi?

Mieltääkseni miehet mieltävät, mitkä asiat edistävät miesten hyvinvointia. Miesten mielipiteet ja ehdotukset ovat mielestäni oleellisia, eli on hienoa, että myös miehiä osallistetaan moniarvoiseen keskusteluun.

Minkälaiset asiat ovat miehille tärkeitä? miten miehet mieltävät, että tasa-arvoa voidaan vahvistaa? naisten asioiden lisäksi mielestäni on myös tärkeää keskustella miesten asioista, kuten ihan esimerkiksi nuorten miesten työttömyydestä. Miten palveluista, kuten esimerkiksi vanhemmuuden vahvistaminen voidaan tehdä sekä naisille, että miehille miekkäitä? Voisiko esimerkiksi isyysvapaiden lisäksi olla miehille neuvolaryhmiä?

Ehdotuksena voitaisiin YK järjestöjen www.un.org, kuten www.unifem.fi ja www.unicef.fi lisäksi Suomessa perustaa miesten järjestö unimen ja vahvistaa siten moniarvoista keskustelua. hmmm... onkohan kyseinen miesten mielestä mielekästä?

Lempi

Miten fyysistä ja henkistä väkivaltaa voidaan mielestänne ennaltaehkäistä?

Mielestäni ei fyysinen eikä henkinen väkivalta ole hyväksyttävää. Ei naisia saa lyödä, eikä miehiä saa lyödä. Kyseiseen on tarvittaessa apua erilaisissa palveluissa.

Huolestuttavaa ovat tutkimukset, joiden mukaan nuorilla esimerkiksi sekoittuvat fakta ja fiktio, joka näkyy mm. väkivaltatilastoissa sekä tutkimukset, kuten

"Monen teinitytön mielestä poikaystävää saa lyödä
www.uusisuomi.fi/kotimaa/77452-moni-teinitytto-hyv... "

Suomessa esimerkiksi työpaikkakiusaaminen on laitonta www.finlex.fi.

Entä julkinen kiusaaminen?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kiusaaminen

Lempi

Kotirauhaa kampanja avuksi apua tarvitseville www.kotirauhaa.fi

"Me kaikki osaamme satuttaa. Osaammeko lopettaa ajoissa?

Valtaosa suomalaisista miehistä kohtelee rakkaintaan hyvin. Silti liian moni tuo kotiinsa kolmanneksi pyöräksi parisuhdeväkivallan. Sinäkin tunnet jonkun heistä.
Auta kaveria ja ota asia puheeksi, kun suurin tragedia voidaan vielä välttää.

Kodin sisällä tapahtuva rikos satuttaa, nöyryyttää ja jättää ihmisikää pidemmät jäljet. Moni mies pyrkii hallitsemaan kumppaniaan fyysisellä voimalla. Vielä paljon useampi uhkaa sanoilla, alistaa ja kontrolloi. Tutkimuksen mukaan joka viides nainen on nykyisessä parisuhteessaan kokenut väkivaltaa tai sen uhkaa.

Mitä Sinä tälle mahdat? Ainakin voit muistaa, ettei perheväkivalta ole koskaan yksityisasia, ja että jokainen tekijä ja jokainen uhri on jonkun läheinen tai ystävä. Ja että kaikki osapuolet tarvitsevat apua.

Kotirauhaa oli vuonna 2008 toteutettu kampanja naisiin kohdistuvaa parisuhdeväkivaltaa vastaan. Sen toteutti Väestöliitto yhteistyössä sidosryhmien kanssa." www.kotirauhaa.fi

Lempi

Kuinka moni ihminen Suomessa ja kansainvälisesti mieltää masennuksen oireet ja osaa tarvittaessa hakea apua, kun itsellä, ystävillä, perheessä on masennusta?

Luen paljon materiaalia Internetistä ja luettuani masennuksesta tarkemmin ihmettelin masennuksen useita oireita. Tutkimusten mukaan 5-6% suomalaisista kärsii vuodessa masennuksesta. Esimerkiksi Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen sivuilla www.thl.fi on 3110 artikkelia masennuksesta.

Kyseessä on sairaus, josta voi toipua, kuten esimerkiksi uupumuksesta. Mitä varhaisemmassa vaiheessa oireet mieltää ja hakee apua, sitä nopeampaa toipuminen on.

Lisätietoa masennuksesta

Sosiaali- ja terveysministeriö
www.stm.fi

Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos
www.thl.fi

Työterveyslaitos
www.ttl.fi

Mielenterveyden keskusliitto
www.mtkl.fi

Suomen psykologiliitto
www.psyli.fi

Apua arkielämän kriisitilanteissa
www.secure-tukinet.net

Henkistä tukea erilaisissa vaikeissa asioissa
www.redcross.fi/apuajatukea/henkinentuki/fi_FI/

Masennusklinikka
www.tohtori.fi/masennusklinikka/

Poliklinikka
www.poliklinikka.fi

Masennus.org
http://www.elisanet.fi/masennus/

Masennus wikipedia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Masennus

Lempi

Suomen laki
www.finlex.fi

Edilex
www.edilex.fi

Laki ja oikeusturva
www.suomi.fi/suomifi/suomi/aiheet/laki_ja_oikeustu...

Euroopan Unionin perusoikeuskirja
www.europarl.europa.eu/charter/pdf/text_fi.pdf

Kotirauhaa avustuspalvelu miehille ja naisille
www.kotirauhaa.fi

Rikosuhripäivystys
www.riku.fi

Tukipalvelu
www.secure-tukinet.net

Terve Suomi palvelu
http://demo.seco.tkk.fi/tervesuomi/item/nn:310

Unifem say no to violence against women
www.youtube.com/watch?v=RwGKcxBnhic&feature=player...

Lempi

SPR: "Tarvitsetko henkistä tukea? Tunnista reaktiot itsessäsi. Läheisen kuolema. Liikenneonnettomuus. Työttömyys. Avioero. Sairaus. Ne ovat arkisia, joskus odotettujakin tapahtumia. Silti ne voivat tuntua ylipääsemättömän raskailta.

Jokainen reagoi järkyttäviin tapahtumiin. Se on tervettä ja tavallista. Voimakkaita tunteita voivat herättää myös ajatukset siitä, mitä minulle tai läheisilleni olisi voinut tapahtua.

Jokainen reagoi järkyttävään kokemukseen

Ihmiset ovat yksilöitä, toinen reagoi samassa tilanteessa voimakkaammin kuin toinen. Reaktiot on kuitenkin hyvä tunnistaa - niin itsessään kuin muissakin.

Hyvä on miettiä sitäkin, miten voisimme tarvittaessa olla tukena lähimmäiselle.

Näille sivuille on listattu mahdollisia tuntemuksia ja reaktioita, joita järkyttävän kokemuksen jälkeen saattaa esiintyä. Älä vertaa omaa suhtautumistasi toisiin. Reagointi erilaisiin tapahtumiin on aina yksilöllistä.

Äkillinen kriisitilanne

Mahdollisia ensipäivien reaktioita
Tuntemuksia lähiviikkoina

Henkinen tuki äkillisessä kriisitilanteessa

Näin voit itse auttaa itseäsi
Anna tukea sitä tarvitsevalle
Lapsi tarvitsee tukea
Milloin tarvitset muiden apua?
Mistä löydät apua? http://www.redcross.fi/apuajatukea/henkinentuki/fi... "

Lempi

...ja mielestäni suomalaiset miehet ovat ihania, muutamina esimerkkeinä mm. rakastavia, vastuuntuntoisia, rehellisiä, huumorintajuisia, ystävällisiä, ahkeria, avuliaita, miehekkäitä, älykkäitä, sivistyneitä, komeita yms... olette ihania ihmisiä, kiitos.

Ihmettelen, miksi Sofi Oksanen kyseisen väittämän on tehnyt?

Miksi Suomea, suomalaisuutta ja suomalaisia ihmisiä sekä kulttuureja kehutaan niin harvoin viestintävälineissä?

Perustietoa Suomesta www.suomi.fi ja suomalaisista kunnista www.kaks.fi.

Keskustelu mahdollisuus Suomesta ja suomalaisuudesta www.mitasuomion.fi.

Suomi on lisäksi ihana maa, jossa on paljon myönteisiä asioita kehitettävien asioiden lisäksi. Ihminen ihmisenä. Yhteiskunnat ja yhteiskunnissa olevat yhteiskunnat muodostuvat ihmisistä.

Minkälaisia suomalaisia arvoja on mielestänne rakennettu pitkään mm. ahkeralla työnteolla?

Ihan muutamana esimerkkinä, kuinka monessa maassa on mm. ilmainen koulutus kaikille ihmisille, eli mahdollisuus opiskella ja harjoittaa valitsemaansa ammattia, on terveydenhoitoa, hienoa moniarvoista kulttuuria yms.

Mitä myönteisiä asioita miellätte Suomesta ja suomalaisuudesta?

Kaikki ihmiset, lapset, nuoret, aikuiset ja vanhukset tarvitsevat myös myönteisiä kulttuurisen identiteetin rakennuspalikoita myös viestintään. Hyvä kansallinen ja kulttuurinen itsetunto vahvistaa myös myönteistä suhtautumista sekä suomalaisiin, että kansainvälisiin mahdollisuuksiin.

huvittunut

Olet kyllä taitava, muutama lause ja taas lehdet laulavat :-)

Niille, jotka eivät esim Puhdistusta ole lukeneet, suosittelen rohkeasti kirjaan tarttumista. Ei pure, kuten ei Sohvin sanatkaan.

Kyllä maailmaan puhetta ja kirjoja mahtuu, etenkin sellaisten kirjailijoiden kirjoja joilla on sana ja tarinan muoto lahjakkaasti hyppysissä.

Uskon että Sohvi sanoin Tanksassa jotain muutakin, eli on kyllä fiksumpi kuin mitä tämä media tässä nyt parista lauseesta osaa puristaa ;-)

Kesytetty Finn

Being biased is not against the law but.... advertising it should be. Esiasetus ei ole lainvastaista MUTTA se kyllä pitäisi olla....Pysy tanskassa...pian saat kalvata heitäkin.
Domesticated Finn living abroad...

Vieras

Kyllä Sofi kelpas hyvin niin kauan kun hän haukkui "Ryssää" oikein olan takaa. Tuli kaikki mahdolliset palkinnot.

Nyt kun hän samalla antaumuksella avautuu Suomen henkisestä tasosta niin tuli paikallisella nomenklatuurilla hätä.

Nähtäväksi jää saako häädön täältä Joukahaismaasta.

Vieras

Mistä lähtien vapaiden kirjailijoiden on pitänyt olla "hygieenisesti kivoja" ja kehua isänmaataan esiintyessään ulkomaisissa medioissa? Allekirjoittavatko Finlandia-palkitut salaisen sopimuksen, jonka perusteella he toimivat brändityöryhmän airuina ulkomailla? Oksasesta tuli hetkessä Suomen Marie NDiaye - Ranskan Goncourt-palkittu kirjailija, joka ei myöskään pelkää sanoa mitä ajattelee.

Sofi Oksanen kehui tuossa ohjelmassa suomalaisia miehiä reiluiksi ja rehellisiksi, mutta sitä ei kukaan tietenkään halua ottaa esiin. Ulosanti oli ehkä hiukan kankeaa niinkuin monella teistäkin vierasta kieltä puhuttaessa, mikä lienee vaikuttanut myös hänen lausuntojensa yksinkertaistavaan sävyyn.

Konsensus-Suomen pyhää rauhaa ei saa rikkoa, tai joutuu heti internetin kansantuomioistuimen kenguruoikeudenkäyntiin.

eerosuonio

Valtaosa kommentaattoreista ei ole lukenut yhtään Oksasen kirjaa eikä varsinkaan katsonut TV-haastattelua. Heillä on jo valmis mielipide.
Jos Ilta-sanomat olisi poiminut haastattelusta vaikkapa sen että "suomalaiset miehet ovat ujoja, rehellisiä ja oikeudenmukaisia" niin ketä se olisi kiinnostanut?

Vieras

Katselin tuon varsin siistin tv-jutun ja minusta S. Oksanen sanoi vaan sen, mitä suomi-keskustelussa jo tiedämme yleisenä totuutena 'big talk' -suomalaisista ja suomalaisten miesten kommunikointivaikeuksista. Odotin jotain uutta näkökulmaa ulkopuolisuuden antamin terävimmin silmin, tosin englanti haastattelukielenä saattoi kaventaa ilmaisua. Esitetyt mielipiteet saattoivat kuulostaa uusilta ja kiintoisilta ei-suomalaisen korvissa. Toisaalta luulisi, että kokenut toimittaja on jo kuullut nämä humoristiset kliseet muilta tuntemiltaan suomalaisilta.
Kyllä Suomi- ja Sohvi-kuva kestävät pahempiakin avauksia, toivottavasti saadaan lisää räväköitä juttuja tutun purkauksen mukaisesti: 'I don't care what they say about me, as long as they say something about me, and as long as they spell my name right...' Mukava nähdä tuleeko nuoresta vihaisesta Sohvista ajan myötä vihainen vanha Sohvi. Uskon, että saamme elämänkokemuksen tuomalla ymmärtämyksellä varustetun Sohvin.
Lopussa hän ei mielipiteiltään eronnut monestakaan kehäkolmosen sisäpuolella asuvasta nuoresta citysuomalaisesta siinä, että muu Suomi koetaan epämukavuusalueeksi. Iän karttuessa myötä moni saa kokemusta siitä, että mitä pohjoisempaan mennään sitä mukavampia ovat ihmiset. Ehkäpä kohtelias tanskalaistoimittaja sattui kuitenkin haastattelemaan väärällä jalalla noussutta kirjailijaa?

OP

Suomi-hömpötys on aina ollut maamme kokoa suuremmissa raameissa sisäisessä tiedotuksessa. Ehkä olisi aika hyväksyä se että 5 miljoonan ihmisen maa ei EU- eikä maailman-mitassa ole isompi kuin keskikokoinen kaupunki. Hyvä että vaihteeksi puhutaan myös niistä ikävistä asioista missä Suomi myös on maailman huippua kuten alkoholin kulutus, väkivalta, itsemurhat yms. Todellinen kehitys voi perustua vain totuuden tunnustamiseen ja ymmärtämiseen. Ja se on aina positiivista.

oljarvin

Suomi-hömpötys on aina ollut maamme kokoa suuremmissa raameissa sisäisessä tiedotuksessa. Ehkä olisi aika hyväksyä se että 5 miljoonan ihmisen maa ei EU- eikä maailman-mitassa ole isompi kuin keskikokoinen kaupunki. Hyvä että vaihteeksi puhutaan myös niistä ikävistä asioista missä Suomi myös on maailman huippua kuten alkoholin kulutus, väkivalta, itsemurhat yms. Todellinen kehitys voi perustua vain totuuden tunnustamiseen ja ymmärtämiseen. Ja se on aina positiivista.

Kaija Kuopila

On se kumma juttu, että suomalaisten pahoinvoinnista ei saisi kertoa ! Hyvä se vaan on, että muutkin kuin Suomessa hemmotellut maailan valloittaja muslimit kommentoivat suomlaisten hätää ja tukaa. Niin suurella osalla väetöä ei men hyvin, ja se näkyy koulumurhina, perheväkivallassa jne.
Eikö todellakaan löydy ketään kohentamaan suomalaistenkin oloja hyvinvointiin.

M.J.E. Helsinki

Yksinkertaisesti neiti Oksanen ei puhunut totta. Hän on ennenkin "kunnostautunut" miesten kimppuun käyvänä feministinä. Muistamme hänen väittäneen erään suomalaisen poliitikkomiehen käyneen hänen kimppuunsa ravintolassa. Tästä ei sitten enempää ole kuulunutkaan, että se siitä "totuudesta".
Neiti Oksanen jatkaa vain pahoinvointinsa parantamista näillä tutkimustenkin hylkäämillä väitteillä; nehän on jo aikoja sitten kumottu epätieteellisenä pidetyn naistutkimuksen kovin harhaisina tuloksina.