Tokmanni-konsernin omistaja Kyösti Kakkonen sulkee kaikki rahalahjoitushanansa. Vaalirahakohun takia mielensä pahoittanut halpahallikeisari ei aio antaa rahaa enää Savonlinnan Balettijuhlille eikä myöskään millekään urheilutapahtumille.
– Se on linjassa siinä, että yhteiskunnassa ei ole enää kovin hyväksyttävää, että on hyvissä hankkeissa mukana, Kakkonen toteaa Uudelle Suomelle.
Kehittyvien Maakuntien Suomen kautta lähinnä keskustapoliitikkoja viime eduskuntavaaleissa tukenut Kakkonen kiistää olevansa marttyyri. Hän sanoo ottaneensa opiksi median kovasta käsittelystä, jota hän pitää ”törkeilynä”.
– Kuka nyt niin hölmö on, että ryhtyy vapaaehtoisesti pieksettäväksi yhä uudelleen? Hän kysyy.
Kakkonen kertoo antaneensa omien perheyhtiöidensä rahaa ja järjestäneensä sponsoreita Savonlinnan Balettijuhlille niiden viiden toimintavuoden aikana noin 700 000 euroa.
Tämän lisäksi hän on ollut tukemassa omien sanojensa mukaan 50–60 urheilutapahtumaa. Esimerkiksi nuorisoliikunnan hyväntekeväisyystapahtuma Kunniakierros-juoksua hän kertoo rahoittaneensa yli 330 000 eurolla.
– Siinähän tulee hyvää säästöä, ei siinä mitään.
Kakkonen kuitenkin kiistää jyrkästi, että sponsoroinnin lopettamisella olisi mitään tekemistä hänen oman tai hänen yritystensä taloudellisen tilanteen kanssa.
Savonlinnan Balettijuhlien johtaja Hannu Hyttinen myöntää Kakkosen rahojen lähdön olevan kova isku tapahtumalle.
– Nyt on lähdettävä rakentamaan uusia perustuksia. Se on kyllä ihan selvä. Ilman sponsoreita tai yhteiskunnan panostusta kulttuuria ei ole olemassa, hän sanoo Uudelle Suomelle.
Ensi vuonna Balettijuhlat pidetään huomattavasti pienempimuotoisempina, jos ihmeitä ei tapahdu. Juhlissa ei nähdä suurta balettiryhmää, ja tapahtuma pidetään gaalamuotoisena.
Hyttinen elättelee toiveita, että tapahtuma pääsisi vielä valtionavun piiriin. Hän myös koettaa kääntää Kakkosen lähdön niin, että nyt jollain muulla on mahdollisuus saada näkyvyyttä tapahtuman pääsponsorina.
Hyttinen kertoo ymmärtävänsä tunnetasolla mielensä pahoittanutta Kakkosta.
– Vaikka ne ovat sponsoreita, niin ihmisiä nekin ovat. Täytyyhän siinä olla hyvä mieli, kun antaa rahaa kulttuuriin tai johonkin muuhun.
Kakkosen päätöksestä vetäytyä sponsoritoiminnasta kertoi ensimmäisenä Itä-Savo-lehti viikonloppuna.

Kommentit
Ilmarinen Oopperajuhlilla - taustalla Ihalaiset, Fagernäsit ym.
Ilmarisen herrakaarti käyttää tukemiseen lakisääteisiä eläkevarojamme. Kakkonen omia rahojaan. Siinä ero. Ilmarinen myös tukee SDP:tä tukemalla TUL:ää ostamalla ylihinnoiteltuja mainoksia ja tapahtumakustannuksia. (Tätähän ei tietenkään tutkita)
Ihalainen ja Fagernäs istuvat Ilmarisen hallituksessa ja siksi ei asiaa puida etenkään kun "Etelän metian" pääpiru Hannu Syrjänen Sanoma-konserin tj. on Ilmarisen hallituksen PUHEENJOHTAJA!
No ehkä ne rahat
ovat kuitenkin hänen yritystensä maksamia jotka ovat verovähennyksiin kelvanneita - sama raha siis on pitänyt valtiolle kerätä muuta kautta.
Toisekseen sponsoroinnilla on aina ostettu jotain, suhteita ja vaikutusvaltaa.
Kolmanneksi, kun lamatilanteessa on rahat tiukalla, voi hyvin syytellä mediaa (ja kansaa jne.) siitä että suomalainen vaikutusvallan ostokulttuuri päätöksenteossa on tullut joidenkin harvojen ikäväksi ilmi (tai osaksi ilmi).
Aivan oikea argumentointi!
Tokmanni -konsernin tilinpäätös tulee olemaan mielenkiintoista luettavaa.
Vaikutusvallan ostomarkkinat ovat hankaloituneet, onneksi. Joka haluaa edistää 'hyviä hankkeita' lakien ja asetusten mukaisesti, löytää siihen lukemattomia keinoja - ja palkaksi saa vielä aidosti hyvän mielen!
jospa ei ole
tokmanni konserni lainaa työtekijöiltä parin viikonpalkan ja maksaa takaisin joskus kun kassassa rahaa.se siitä.
Kakkonen on Fiksu mies
Fiksu mies, kun pitää rahansa itsellään. Pärjätkööt muutkin omillaan.
Taskut käärinliinoihin
Sitten se vasta on fiksu, kun vie rahat mukanaan tuonpuoleiseen.
Hyvä juttu
Minäkin laitan rahahanat kiinni, Kyösti on Ykkönen!
Pitää ostaa mediat omaksi, niin saa mieleisiä juttuja läpi.
Ihan ymmärrettävä päätös
Jos kerran on väärin tukea hyväksi katsomiaan asioita niin on oikein lopettaa kaikki tuki, myös oopperajuhlille ja vastaaville.
Hieno toimintaa. Hyvä
Hieno toimintaa.
Hyvä että vapaassa maassa on myös vapaus viedä rahansa muualle, toivottavasti muut seuraavat perässä. Sama vapaus koskee tietysti myös halpahallikansaa jos Kakkosen toiminta ei miellytä.
Kakkosen esimerkkiä seuraten poliitikot voisivat vetää vaalimainonnan valtamediasta kokonaan pois ja siirtää rahansa paremmin kohdennetuksi kannattajilleen.
Valtaosa mediasta, valitettavasti Uusi Suomi mukaanlukien, on mennyt siihen että asioista pitää tehdä draamaa tai sensaatiota.
Sitähän se
Näemmä samalla tavalla tärkeyden tunnetta hakee niin pikkulapsi kuin rikas vanha mieskin: "Leikkikää keskenänne, mä lähden - ja vien mun lelut mukanani!"
Törkyily
Lopetan kaikken muun rahoituksen paitsi poliitikkojen lahjomisen.
Kyösti
Jaa, mikähän hänestä nyt
Jaa, mikähän hänestä nyt niin pahan ihmisen tekee?
Voisin jopa sanoa että hyvä että päästiin niistä pomppijoista, toivon vahvasti tukee jotain älyllistä toimintaa tuon turhanpäiväisen pas*an sijasta.
Oppiipahan ihmiset kunnioittamaan.
Hyvä Kyösti.
tukea tai ei
eikö ole sinustakin hienoa, että kommentoit joko lukematta tai ymmärtämättä artikkelia?
Kokeile joskus ensiksi artikkelin lukemista, voi yhtäkkiä avata ihan uusia ulottuvuuksia sinunkin ajatteluusi!
Kakkonen on kiukkuinen
Kun politiikan "vastikkeettomasta ja pyyteettömästä" rahoituksesta tuli huonoa mainetta, niin tuet pois urheilulta ja kulttuuriltakin.
Näinkö äkkiväärästi kiukkuamalla sitä Tokmanniakin johdetaan?
Eikös ole niin,että
"jolla on rahat sillä on puheet."
Polittiikka on ykkönen
Harvat antavat rahaa politiikkan, vaikka se on kansalaisoikeuksista N:o 1. Tämä herra on ollut niitä vastavirtaan kulkijoita, urheiluun ja muuhun turhakkeeseen kyllä löytyy aina rahoittajia.
Pystytkö Hannu Mikael samaan?
Laitapa Hannu Mikael oma Tokmannisi ensin pystyyn ja ala sitten neuvomaan, vähän luulen että jää sulta tekemättä ...
On tämä vaan kummaa touhua. Kun annat on se väärin (jonkun muun, kuin rahojen omistajan mielestä) ja kun et anna, turpiin tulee siitäkin (joltain, joka tietää miten muiden rahoja pitäisi oikein antaa).
Hyvä Kyösti! Pidä rahat omassa taskussa ja osta niillä vaikkapa pikku loma. Ei maailmalla nipoteta niin kuin meillä.
Kyllä oli toista Kekkosen aikana, kun ei Hesarin ja Ylen pikkupunapiiperöt ja viherkuoriaiset määränneet kävelemisen tahtia.
hopsista!
Eiköös nämä punaporukat ja viherpiiperöt juuri kekkosajasta ole ammentaneet ideansa! Vaikkei se Kekkosen vika ole. Mutta eipä hän eikä kukaan muukaan aikalaisensa (suomalainen) pystynyt juurimaan sitä kasvustoa...
Viherpiipanathan ovat usein suoraan alenevaa polvea stalinisteista, sanoisko poliittisesti ainakin. Stalinisteja taas tuli kahta evolutiivista kautta, kuten usein on todettu. Hauska ajatus että äärimmäisellä rikkaudella ja köyhyydellä on joskus noinkin paljon yhteistä...
Linkolan sukujuuret taasen selittänevät hänen näkövinkkelinsä etten sanois rysän tyhjentävästi.
Jep jep!
Ja ihan vaan on ollut tarkoitus olla pyyteetön hyväntekijä. Just juu.
Tokmanni boikottiin
Ei me tarvita tänne kiukuttelevia porhoja, Tokmanni boikottiin niin loppuu mölyäminen ja isottelu.
Eläkeyhtiöiden rahankäyttö kuriin
Eläkeyhtiöiden ei mielestäni juurikaan tarvitse edustaa. Kelomökkejä ei tarvita ja myös yllä olevat tukemiset eivät kuulu eläkeyhtiön toimintaan.
Hallinto- ja edustuskulujen tulisi olla aivan minimitasoisia, muuhun ei yksinkertaisesti ole perusteita. Miksi tähän ei puututa?
Hyssälän tontti olisi valvoa - ei pysty.
Eläkefirmat kumileimauttavat vain lisää oikeuksia pelata pörssiä.
Esim. Eero Lehden Fennia sijoitti veroparatiisien pyramidirahastoihin - toki väittäen niiden olleen ns. Hedge-rahastoja.
Konsulteille valui välityspalkkiota eläkerahoista ja rahat katosivat taivaantuuliin. Ei vastuuta Fennian hallitukselle moisesta.
Artikkeli ja kommentit
Kuinka monta kertaa tuossa artikkelissa edes mainittiin eläkeyhtiöt?
Oletko ihan kuutamolla?
Kateellisten maa
Kyllä näkee, että on kateellista porukkaa. Ukko on tehnyt kovasti duunia, että on saanut kokonaisen kauppaketjun pystyyn. Sitten omia rahojaan jakelee sinne minne haluaa, niin kateelliset vinkuu. En ihmettele yhtään, että Suomeen ei ole halua kenenkään investoida. Sitten, kun yrittäjät loppuu suomesta, niin kateelliset voi näppäillä toistensa kiveksiä, kun muuta hommaa ei enää ole.
Monesta meistä ei tuollaiseen yrittäjyyteen ole.
Hävetkää ruikuttajat!
"EN KYLLÄ LEIKI TEIJÄN KAA..."
Tuli mieleen Pikku Kakkonen,
"tei ette tee niinku mä haluun, mää en ala...tei ette oo mun kavelei enää...en anna teil yhtää kalkkii..."
En mäkään leikkis
jos kavelit aina vaan kiusais...
Se piiloutuminen ei vain ollut viisasta
Miksi muuten ketään kiinnostaisi, mihin joku Kaikkonen pistää rahansa. Eihän se keskustapuoluekaan ole mikään kielletty kansanliike Suomessa.
Omituista vain, että miksi piiloutua jonkin yhdistyksen taakse. En minä ainakaan usko, että Kaikkosen keskustalaisuus asiakkaitä häätäisi.
Ihmeellistä, että logiikka pelaa raha-asioissa , mutta jossain muussa vippaa.
En minä ainakaan kumminkaan mitään liikemiehiä ole pitänyt pahiksina, enemminkin poliitikot ovat vain typeryksiä suostuessaan kuurupiiloilemaan.
Se vaan on niin, että tuon ikäiset miehet toimivat niin. He näkevät politiikan jotenkin salattavana. Siinä on jotain perisuomalaistakin. Suomessa ei oikein kukaan kerro poliittista kantaansa. USA:ssa on ihmisillä (kuuleman mukaan) oikein lippu talonsa ulkopuolella kertomassa mitä porukkaa talossa asustelee, demokraatteja vai republikaaneja, ainakin vaalien alla.
Tämä rahoituskohu sai vain aikaan sen, että demarit syyttävät ihmisiä idiooteiksi, joiden ajatteluun voidaan rahan voimalla vaikuttaa, typerin mainoksin. Minä koen sen ainakin loukkaavana. Siksi en pitänyt näistä vaalihörhöilyistäkään. Se kaikki yökötti.
No loppuuko
taulukaupatkin. Retretin tukeminen?
Suomen kansallinen kulttuuri ei taatusti lopu Kakkosen sponsoroinnin loppumiseen. Uhoa vaan. Voi olla, että oopperajuhlatkin vain paranee, kun ei lippuja pakkosyötetä yrityksille kuin mitä tahansa seminaarilippuja.
Ei ole törkeilyä paljastaa korruptiota. Asenne ilmaisee vain liikemiesmäistä venkoilua ikäänkuin, että "ettepäs penteleet saaneet selville, mitä kaikkea minä itse hyödyin".
Jos media onkin ollut niin ilkeä, että rahahanat sulkeutu, niin ei kai kaverit ole törkeilleet ja hylänneet?
Mene golffaamaan tai käymään Timbuktussa, niin päivä paistaa taas ja kaikki on kuin silloin ennen, silloin ennen...
Taas on odotetusti
Taas on odotetusti liikkeellä runsaasti niitä ääliökommentoijia, joille ei mikään kelpaa.Ihanko pakko Kakkosen olisi lahjoittaa rahojansa oopperaan ja urheiluun. Lahjoittakaa itse, Ääliöt.
"Pakko"-rahaa
Miks oopperaan on "pakko" syytää rahaa yhtää kenenkää jollei se kailotus koskaa tunnu käyvän niin kaupaks et se pitäs ittensä pystyssä? Sama urheilu, jos Jokeri matsit ei kiinnosta nii pitääks Hjallista rupee tukemaan? Rock ja pop musiikit pysyy ite pääosin pystyssä, ja korkeitaan jotai tiloja tarjotaa käyttöön.
Ai nii, minä Ääliö en lahjota mitää mihinkää (ei ne koskaa mee mihi pitäs kuitenkaa, con-world)
Ymmärrän hyvin.
Isänmaallista ja yrittäjyyttä kannattavaa omistajajohtajaa panetellaan kuin rikollista. Ovatko ainoastaan vikisevien vasemmistolaisten pyrkimykset yleviä? Prkl, eivät ole! Kiitos Kakkosen, Sukarin jne. maahan saatiin (kuten meille kuuluu) oikeistolainen porvarihallitus.
Vasemmiston pakkosyötöllä ihmisistä on tehokkaasti tapettu oma vastuu, oikeuksia vain kovaäänisesti huudellaan.
Ehkä ei pitäisi siis esiintyä nimellään, sekö sitten vapautta ja rehellistä olisi??? Suomessa on järjestäytymisen ja yhdistymisen vapaus. Jos jotain henkilöä huvittaa tukea haluamiaan hankkeita, niin tukekoon. Niin minäkin annan rahallista tukea hyviksi katsomilleni ehdokkaille. (Harmi vaan, että summat olivat niin pieniä etten päässyt listoille).
Jos Kakkonen päätyi tuohon ratkaisuun, on se toistaiseksi osavoitto demareille. Mutta ei se mitään! Kohta on uudet vaalit ja uudet kujeet! Ainoa mikä on varmaa, että oikeistolla on rahaa ja vasemmisto on edelleen oppositiossa.
Suomen halpahallikeisari suuttui ”törkyilystä”
No törkimykselle oikeutettua 'törkyä'.
Tittelin kipeä
Kakkonen ei saanut kauppaneuvoksen titteliä siitä hyvästä, että oli kopioinut halpahalli idean ja nyt kiukuttaa.
Kenen rahoja Kakkonen jakoi
Jos Kakkonen on firmojensa kautta jakanut sponsorirahoja, kaikki tuskin on ollut Kakkosen rahoja.
Hän on firmoissaan käyttänyt noita lahjoitusrahoja menoina, jolloin verottaja ei ole saanut niiltä osin mitään.
Vaan, jos tuo keisari onkin verotuksen jälkeen antanut tuota sponsorirahaa, silloin voidaan puhua Kakkosen omista rahoista.
Pitäköön rahansa
Pikku (sielu) Kakkonen pitäköön rahansa, mutta hyväntekeväisyydestä kieltäytyminen sillä perusteella että poliittinen korruptio kielletään, on kyllä perusteena vähintään omituinen.
syy ja seuraus
peruste täysin irti muusta asiasta, mutta hyvähän tuo on noinkin perustella!
Jostain kumman syystä ei hänkään kykene suoraan sanomaan, että ottaa niin paljon päähän kun joku meni nuokin asiat kaivamaan julkisuuteen, että ei viitsi enää tukea sitten mitään. Josko tuolla käytöksellä saisi "ajattelemattomat" toimittajat ja muut yhteiskunnallisia asioita penkovat kuriin.
Hmmm...
kuinkakohan paljon toimittajat ovat siirtäneet suomalaista hyvinvointia juoruviestinnälle?
On asiallisia toimittajia. Ja on propagandaa ja agitaatiota ml. lööppiviestinnän mainokset, joissa uutiset ovat ihan eriäviä artikkeleista ja ihmisten kommenteista.
"Propaganda on tietoa, jota levitetään tarkoituksena muokata kohteen mielipidettä. Propaganda saattaa olla valheellista tai tosipohjaista, mutta on usein yksipuolista ja saattaa valaista asiaa ainoastaan propagandan tuottajalle hyödyllisistä puolista. http://fi.wikipedia.org/wiki/Propaganda "
Kuten "savolaiset syytökset"
Ylen lisäselitys: ”Savolainen metodi”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/72808-ylen-selitys...
"Tekikö Vanhanen jonkun rikkeen?
- Ei se ole meidän asia kertoa. Silminnäkijä ei ole tuomari, syyttäjä eikä asianajaja. Tiedoille annetaan se painoarvo, joka annetaan. Tämä oli yhteiskunnallisesti merkittävä tieto, sellaiseksi sen arvioimme, ja siksi siihen pätee lähdesuoja. Mielestäni tämä on ollut lähestulkoon oppikirjan omaista toimintaa. Savolainen metodi, siirretään vastuu kuulijalle, Valkeeniemi naurahtaa."
Kyseinen ei ole hauskaa.
HS testissä "konnia vai kunnon kansalaisia" ihmiset arvioivat ihan syyttömiä ihmisiä konniksi julkisuuden perusteella. Suomessa on syyttömyysolettama. Onko suomalaisissa viestintävälineissä syyllisyysolettama?
Hmm... mielipiteitä?
Koska valheelliset väittämät on oikaistu viestintävälineissä?
Toisin kuin viestinnän vanhoissa oppikirjoissa, joihin Hannele Valkeenniemi viittaa "Ylen lisäselitys: Savolainen metodi" julkinen sektori ei ole kansalaisyhteiskuntaa vastaan ja media kansalaisyhteiskunnan puolella.
Ihan esimerkiksi Otakantaa.fi sivuilla ihmisillä oli mahdollisuus kommentoida "Mitä mieltä olet puolue- ja vaalirahoituksen muutosehdotuksista?"
"Otakantaa.fi valtionhallinnon sähköinen kansalaisfoorumi, jolla kansalaiset voivat kommentoida hallinnossa käynnistyviä tai käynnissä olevia hankkeita, lainsäädäntöuudistuksia tai muita hallinnon ajankohtaisten toimenpiteiden valmistelua.Otakantaa.fi:n päämääränä on saada hallinnon hanke- ja valmistelutyöhön kansalaisten näkemyksiä, asiantuntemusta ja mielipiteitä. Samalla halutaan lisätä kansalaisten ja hallinnon välistä vuorovaikutusta ja parantaa hankevalmistelun laatua.
www.otakantaa.fi "
Koska viimeksi on uutisoitu hienoista terveyden edistämisen hankkeista www.ray.fi ja Suomen julkisen sektorin hyvin tekemästä työstä www.suomi.fi?
Tutkimusten mukaan myönteinen viestintä edistää vakautta.
Hmmm...
Ihan esimerkiksi ylen ohjelmassa toimittajista vain yksi mielsi, mitä on tuppeensahattu lauta ja mediat ilmeisesti kopioivat kyseisen juorun ylen ohjelmasta. Onko kyseinen oleellista viestintää Suomen pääministerin työstä www.vnk.fi?
Jos uutisia kopioidaan esimerkiksi muutamista julkkisjuoruista, kuten
"Talks Alisa Miller shares the news about the news" www.ted.com/talks/lang/eng/alisa_miller_shares_the... ja kuten esimerkiksi "lainat ja varkaudet" http://www.uusisuomi.fi/nakokulmat/paatoimittajalt... kuinka moniarvoista viestintä on?
Onko kyseinen asiallisten viestintävälineiden edun mukaista?
Miten viestintävälineet määrittelevät sananvapauden ja kaikki ihmisten perusoikeudet ja ihmisoikeudet?
Kuinka usein Ylellä on kehuttu suomalaista kulttuuria ja ihmisiä sekä julkisen ja yksityisen sektorin ihmisiä hyvin tehdystä työstä ja viestitty myönteisesti sekä neuvottu esimerkiksi rahoitusmahdollisuuksista, kuten www.ray.fi, www.suomi.fi, www.vn.fi, www.eurooppa-tiedotus.fi kaikki ministeriöiden ja virastojen rahoitus.
Uutinen: rahoitus on kaikkien ihmisten haettavissa.
Kepu mikä kepuli
Tyypillinen kepulainen toimii juuri näin. Kulttuuri ja politiikka ovat heille yksi sama asia.
Totuus taitaa olla raadollisempi
Kun Tokmannin omistaja Kyösti Kakkonen, joka kuului Kehittyvien maakuntien Suomen suurimpiin lahjoittajiin, jäi hommistaan niin sanotusti housut kintuissa kiinni = lue että lahjoitamalla rahaa oikeille kansanedustajaehdokaille sun muille voiteli samalla Tokmanille hyviä kauppapaikkoja Suomessa.
Nyt kun tätä ei voi enää tehdä eikä verovahennyksiin laittaa, niinkuin firmalla tapana oli tehdä, ei Kyöstilläkään enää ole sitä "hyväntekeväisyysmieltä" jatkossa. Kas kun Kyöstin lahjotusten tarkoitusperät käytäisiin jatkossa tiheällä kammalla läpi, eikä se kestäisi sitä enää.
Elämä on näin raadollista ja kertoo lopulta Kyöstinkin tarkoitusperät. Nyt kun ei ole enää mahdollsuutta politiikkojen "ostamiseen" on rahahanat laitettava kiinni.
Tällainen "hyväntekijä" on Kyösti Kakkonen.
miksi?
Miksi noita oopperoita ja urheilua tukee? Eikö niitä rahoja voi käyttää oikeaan hyväntekeväisyyteen kovaosaisille? Varmaan siksi, että ei siitä mainetta tule.
Lämmin kiitos Teille
Lämmin kiitos Teille Kyösti Kakkonen siitä, että näin julkisesti kerrotte jatkossa pidättäytyvänne tuon kaltaisesta aktivismista.
Mitä parhainta eläkkeellä oloa Teille!
Järkevä päätös
Kakkonen tekee juuri sen johtopäätöksen, minkä järkevän ihmisen kuuluukin tehdä. Eikä hän ole ainoa. Median vaalirahapaisuttelu leikkaa yritysten kaikenlaiset tuet, lahjoitukset, sponsoroinnin ja yhteiskunnallisen osallistumisen. Vain umpiluupää uskaltaa ottaa riskin joutua putipuhtaiden toimittajien tutkivan journalismin kohteeksi. Kyllä toimittaja aina kytköksen löytää ja sitä varmemmin, mitä tunnetumpi yrittäjä tai yritys on kysymyksessä.
Kun ihmisillä on tuloja ihmiset maksavat veroja kuluttaessaan...
Tietopaketti yrittäjille
"Pieniä ja keskisuuria yrityksiä on Suomessa yhteensä liki 250 000. Tämä on yli 99% koko Suomen yrityskannasta. Näistä yrityksistä suurin osa on alle 50 henkeä työllistäviä pienyrityksiä, joiden palveluksessa toimii noin 615 000 henkeä." http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/tietopaketit/yri...
Lisäksi esimerkiksi viestintää mielekkäistä ratkaisuista, kuten yrityksessä, jossa oli mahdollisuus ikävapaisiin, joka vaikutti myönteisesti työssäjaksamiseen, työhyvinvointiin ja yrityksen kannattavuuteen.
Miksi siis ihmisille maksetaan työttömyyskorvausta toimettomuudesta ja syrjäytymisestä, kun voitaisiin maksaa siitä, että tehdään kannattavaa työtä vähätyöllisyyskorvauksen avulla?
Mitä ehdotuksia on ihmisten työllistämiseen ja miksi työttömyyttä ei vaihdeta vähätyöllisyyteen? Miten työllistäisitte ihmisiä eri sektoreilla?
linkkisivua ei löydy!!!!
jostain syystä?
toimiiko?
www.suomi.fi
Tietopaketti yrittäjille
www.suomi.fi/suomifi/suomi/tietopaketit/yrittajille/index.html
Lisää viestintää hyvin tehdystä työstä ja mahdollisuuksista...
Uutinen: kaikki ihmiset voivat hakea julkisen sektorin rahoitusta
Perustietoa Suomesta ml. talous- ja elinkeinoelämä
www.suomi.fi/suomifi/suomi/tietopaketit/perustieto...
"Euroopan unionin rahoittamat ohjelmat, toimet ja hankkeet perustuvat unionin jäsenvaltioiden yhdessä asettamiin poliittisiin tavoitteisiin. EU-ohjelmien aihealueita ovat esimerkiksi nuoriso, kulttuuri, tutkimus ja kehitys, sosiaali- ja terveysasiat, ympäristö, energia sekä koulutus. Ohjelmien hallinnoinnista vastaavat kansalliset viranomaiset ja Euroopan komissio." www.eurooppa-tiedotus.fi
"EU-rahoituksen opas" www.eurooppa-tiedotus.fi/Public/default.aspx?conte...
Eurooppa-tiedotus www.eurooppa-tiedotus.fi
"Euroopan unionin rahoitus heijastelee unionin yhteisiä tavoitteita" www.eurooppa-tiedotus.fi/Public/default.aspx?conte...
www.vn.fi ministeriöiden sivuilla on hankerahoitusta www.sitra.fi, www.tekes.fi, yliopistot, säätiöt, rahastot yms. Rahoitusta raha-automaattiyhdistykseltä www.ray.fi
Viestinnän teorioissa on harha, että...
Viestinnän teorioissa on harha, että julkinen sektori on kansalaisyhteiskuntaa vastaan ja media kansalaisyhteiskunnan puolella. Ihan esimerkiksi Otakantaa.fi sivuilla ihmisillä oli mahdollisuus kommentoida "Mitä mieltä olet puolue- ja vaalirahoituksen muutosehdotuksista?"
"Otakantaa.fi valtionhallinnon sähköinen kansalaisfoorumi, jolla kansalaiset voivat kommentoida hallinnossa käynnistyviä tai käynnissä olevia hankkeita, lainsäädäntöuudistuksia tai muita hallinnon ajankohtaisten toimenpiteiden valmistelua.Otakantaa.fi:n päämääränä on saada hallinnon hanke- ja valmistelutyöhön kansalaisten näkemyksiä, asiantuntemusta ja mielipiteitä. Samalla halutaan lisätä kansalaisten ja hallinnon välistä vuorovaikutusta ja parantaa hankevalmistelun laatua.
www.otakantaa.fi "
Kuinka paljon esimerkiksi Raha-automaattiyhdistyksen avustuksella www.ray.fi on edistetty suomalaisten terveyttä ja sosiaalista hyvinvointia ja kuinka paljon hyvin tehdystä työstä eri sektoreilla on uutisoitu?
Suomalaisessa kulttuurissa työnteko ja osaaminen ovat tärkeitä asioita. Miksi siis hyvin tehdystä työstä on niin vähän viestintää? Kaikki ihmiset tarvitsevat myönteisiä kulttuurisen identiteetin rakennuspalikoita. Myös viestintään. Onko suomalaisissa viestintävälineissä tabu kehua suomalaisuutta ja suomalaisia ihmisiä hyvin tehdystä työstä sekä julkisella, että yksityisellä sektorilla?
Perustietoa Suomesta talous- ja elinkeinoelämä...
"Bruttokansantuote
kokonaiskansantuote: 186 miljardia euroa (2008, kasvua edellisvuodesta 7 miljardia euroa)
kansantuote henkeä kohden: n. 29 500 euroa (2008)
BKT:n kasvu vuonna 2008: 0,9 % (kasvu vuonna 2007: 4,4 %)
Tuotannon pääsektorit (2006)
palveluala: n. 66 % kokonaiskansantuotteesta
metsä- ja teknologiateollisuus: n. 28 % kokonaiskansantuotteesta
Ulkomaankauppa (2008)
viennin arvo: n. 65,5 miljardia euroa
tuonnin arvo: n. 62,1 miljardia euroa
keskeiset vientituotteet: tieto- ja mediateknologia, paperiteollisuustuotteet, rauta- ja terästuotteet, erityisiin tuotantotarpeisiin valmistetut koneet ja laitteet
keskeiset tuontituotteet: öljy ja öljynjalostustuotteet, maa-ajoneuvot, sähkölaitteet, viestintä- ja mediateknologia, teollisuustuotannon koneet ja laitteet.
tärkeimmät vientimaat viennin arvon mukaan: Venäjä, Saksa ja Ruotsi, Yhdysvallat, Iso-Britannia
tärkeimmät tuontimaat tuonnin arvon mukaan: Venäjä, Saksa, Ruotsi, Kiina, Iso-Britannia" http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/tietopaketit/perustietoa_suomesta/talo...
Lempi lemmessä
Köpin rahoituksesta on keskustelu,ei kiinan tuonnista.Kai?
Hmmm...
sen sijaan, että vuorotellen haukutaan ihmisiä julkisuudessa, voitaisiin uutisoida asioita, jotka edistävät sekä suomalaista, että kansainvälistä hyvinvointia?
Esikuva löytyi.
Näin kerran kuvan Kakkosesta, jossa hän istui suuressa nojatuolissa polvi-polven päällä pukeutuneena kalliin näköiseen pukuun.
Hänen asentonsa oli huolettoman näköisesti selkä syvällä tuolin selkänojassa.
Kohotetussa oikeassa kädessään, etu- ja keskisormen välissä hänellä oli paksu sikari. Hän oli suuren porhon näköinen.
Mikä minulle tuli heti- ja ensimmäisenä mieleen: Viime eduskuntavaalien alla suurta julkisuutta saanut SAK:n mainos pröystäilevästä yritysjohtajasta.
Sama mies.
Eikä muuten kuvassaan jää paljoa tuosta vaikutelmasta nytkään.
On niin Oiva Lohtanderia eettä.
Onpa taas pikkusieluisten
Onpa taas pikkusieluisten porinaa tämä viestiketju täynnä. Kateellisuutta ja muita negatiivisia tunteita. Näyttää siltä, että vain valtion rahoitus on jollakin tavoin sallittua, kaikki yksityinen on 'likaista', siinä on aina ketunhäntä haudattuna, sitä annetaan vain hyötymismielessä. Valtion rahaa sensijaan voi käyttää surutta, se on 'puhdasta'. Mutta sen valtionkin rahan jakajina ovat ihmiset, joille se raha on vain 'yleistä rahaa', yrittäjälle se on 'minun rahaani'. Myös näille valtion virkamiehille se raha antaa valtaa. Mahdollisuus poliittisen perustein vaikuttaa yhteiskunnan asioihin. Ovatko he jotenkin fiksumpia kuin se yrittäjä?
Ymmärrän hyvin Kakkosen turhautuneisuutta, enkä ihmettele hänen reaktiotaan.
Hmmm...
uutinen: julkista rahoitusta voivat kaikki hakea ja on paljon hankkeita, jotka edistävät ihmisten hyvinvointia sekä tukevat yrittäjyyttä.
Miksi kyseisistä ei uutisoida? onko myönteinen suhtautuminen tabu suomalaisisssa viestintävälineissä?
Selvä se
Lopetin minäkin aikoinaan Tokmannin sponsoroinnin kun kuulin miten rahat menevät kepun voiteluun.
Kakkosen sponsoroinnin lopettaminen on oikein!
"Media sirkus,hysteeristä huutoa rahan perään sai osakseen
pahan koloauksen-Kyösti Kakkonen lopetti kaikki sponsoroinnit"!
Tekeekö Toivo Sukari samoin-toivottavasti.
Muut-en ota kantaa.
Tähän tultiin ja ajojahti rtikkaiden ihmisten osalta saa
nyt monen tahon mietteliääksi?
Media saakoon rangaistuksensa-jahtaaminen on loputtava heti-tai kunnianloukkaus-syytteitä aletaan viemään käräjäoikeuksiin useammasta syystä,sponsorin saamien väärien
tietojen osalta.
"Kakkonen on fiksu mies ja näyttää esimerkkiä muillekin".
Suomessa prinsessaherkkä kulttuurirahoitus
Ja jos politiikkakin on tämänkaltaisissa rahoitusnaruissa niin heikoilla mielivaltaisilla urilla ollaan - Kakkonen harrastaa emotionaalista etuoikeutusta ja asettaa itsetuntonsa klassisen musiikin historiallisesti merkittävien teosten yläpuolelle:
” Tokmanni-konsernin omistaja Kyösti Kakkonen sulkee kaikki rahalahjoitushanansa. Vaalirahakohun takia mielensä pahoittanut halpahallikeisari ei aio antaa rahaa enää Savonlinnan Balettijuhlille eikä myöskään millekään urheilutapahtumille.
– Se on linjassa siinä, että yhteiskunnassa ei ole enää kovin hyväksyttävää, että on hyvissä hankkeissa mukana, Kakkonen toteaa Uudelle Suomelle. ”
Niin mutta !
Arvoisat kateelliset, teiltä jäi täysin huomaamatta että se piru jako oikeestaan meidän rahoja urheiluseuroille ja kulttuuritapahtumille eikä kysyny meiltä mitään. Kakkonenhan on keränny koko firmansa omaisuuden meiltä tavallisilta krääsänostajilta. Pitäiskö meidän hyväksyä että joku rikastuu meidän kaupassakäynnillä ,ei kyllä varmaan niin. Kaikki yrittäjät ja kauppiaat vaan syltyksi ja linnaan ,ei ne muuta kun kuluttajia riistävät. Ihanaa olla kateellinen kun joku on kehränny rahaa , se melekeen lämmittää omaakin sielua kun saa oikeen olla kiukkunen.
Oikein
Kakkosen reagointi on oikeutettu tässä tilanteessa. Media teki hänestä "pahan" hänen tuettuaan aivan laillisesti poliittista toimintaa. Roskajournalismin seurausta.
Surettaa vaan Savonlinnan Balettijuhlien puolesta. Jos edes yksi toimittaja näkisi vaivaa ja tarkastelisi omien toimiensa motiiveja eikä tyytyisi kohdallaan vastauksiin: "toimin maan tavan mukaan", "en tuntenut taustoja tarkalleen", "toimin parhaan tietoni mukaan, en valehdellut", "toimin ylevien journalististen periaatteiden mukaisesti", " minulla ei ole poliittisia motiiveja", "eroanko, en".
Oikein
Kakkosen reagointi on oikeutettu tässä tilanteessa. Media teki hänestä "pahan" hänen tuettuaan aivan laillisesti poliittista toimintaa. Roskajournalismin seurausta.
Surettaa vaan Savonlinnan Balettijuhlien puolesta. Jos edes yksi toimittaja näkisi vaivaa ja tarkastelisi omien toimiensa motiiveja eikä tyytyisi kohdallaan vastauksiin: "toimin maan tavan mukaan", "en tuntenut taustoja tarkalleen", "toimin parhaan tietoni mukaan, en valehdellut", "toimin ylevien journalististen periaatteiden mukaisesti", " minulla ei ole poliittisia motiiveja", "eroanko, en".
Koska suomlalaisia on kehuttu?
On asiallisia toimittajia, kuten olen kommentoinut. Ja mielestäni asiallisia toimittajia, viestintä- ja oikeusalanihmisiä tarvitaan myös neuvomaan viestinnän etiikassa ja juridiikassa.
Ihmiset, jotka ovat uutisissa ovat ihan oikeita ihmisiä.
Eivät viihdettä, eivätkä tilastoja, kuten mm. vaikeiden asioiden uutisoinneissa ml. kidnappaukset yms.
Viestinnässä on paljon propagandaa ja agitaatiota ml. lööppiviestinnän mainokset, joissa uutiset ovat ihan eriäviä artikkeleista ja ihmisten kommenteista.
"Propaganda on tietoa, jota levitetään tarkoituksena muokata kohteen mielipidettä. Propaganda saattaa olla valheellista tai tosipohjaista, mutta on usein yksipuolista ja saattaa valaista asiaa ainoastaan propagandan tuottajalle hyödyllisistä puolista. http://fi.wikipedia.org/wiki/Propaganda "
Kuten "savolaiset syytökset"
Ylen lisäselitys: ”Savolainen metodi”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/72808-ylen-selitys...
"Tekikö Vanhanen jonkun rikkeen?
- Ei se ole meidän asia kertoa. Silminnäkijä ei ole tuomari, syyttäjä eikä asianajaja. Tiedoille annetaan se painoarvo, joka annetaan. Tämä oli yhteiskunnallisesti merkittävä tieto, sellaiseksi sen arvioimme, ja siksi siihen pätee lähdesuoja. Mielestäni tämä on ollut lähestulkoon oppikirjan omaista toimintaa. Savolainen metodi, siirretään vastuu kuulijalle, Valkeeniemi naurahtaa."
Kyseinen ei ole hauskaa.
Koska valheelliset
Koska valheelliset väittämät on oikaistu viestintävälineissä? Tutkimusten mukaan myönteinen viestintä myös edistää vakautta.
Toisin kuin viestinnän vanhoissa oppikirjoissa, joihin Hannele Valkeenniemi viittaa "Ylen lisäselitys: Savolainen metodi" julkinen sektori ei ole kansalaisyhteiskuntaa vastaan ja media kansalaisyhteiskunnan puolella.
Ihan esimerkiksi Otakantaa.fi sivuilla ihmisillä oli mahdollisuus kommentoida "Mitä mieltä olet puolue- ja vaalirahoituksen muutosehdotuksista?"
"Otakantaa.fi valtionhallinnon sähköinen kansalaisfoorumi, jolla kansalaiset voivat kommentoida hallinnossa käynnistyviä tai käynnissä olevia hankkeita, lainsäädäntöuudistuksia tai muita hallinnon ajankohtaisten toimenpiteiden valmistelua.Otakantaa.fi:n päämääränä on saada hallinnon hanke- ja valmistelutyöhön kansalaisten näkemyksiä, asiantuntemusta ja mielipiteitä. Samalla halutaan lisätä kansalaisten ja hallinnon välistä vuorovaikutusta ja parantaa hankevalmistelun laatua.
www.otakantaa.fi "
Koska viimeksi on uutisoitu hienoista terveyden edistämisen hankkeista www.ray.fi ja Suomen julkisen sektorin hyvin tekemästä työstä www.suomi.fi? onko suomalaisissa viestintävälineissä tabu kehua ihmisiä hyvin tehdystä työstä?
Hmm... mielipiteitä?
Ihan esimerkiksi ylen ohjelmassa toimittajista vain yksi mielsi, mitä on tuppeensahattu lauta ja mediat ilmeisesti kopioivat kyseisen juorun ylen ohjelmasta. Onko kyseinen oleellista viestintää Suomen pääministerin työstä www.vnk.fi? miksi vuorotellen haukutaan kaikki julkisen sektorin työntekijät?
Jos uutisia kopioidaan esimerkiksi muutamista julkkisjuoruista, kuten
"Talks Alisa Miller shares the news about the news" www.ted.com/talks/lang/eng/alisa_miller_shares_the... ja kuten esimerkiksi "lainat ja varkaudet" http://www.uusisuomi.fi/nakokulmat/paatoimittajalt... kuinka moniarvoista viestintä on?
Onko kyseinen asiallisten viestintävälineiden edun mukaista?
Miten viestintävälineet määrittelevät sananvapauden ja kaikki ihmisten perusoikeudet ja ihmisoikeudet?
Ovatko kyseiset metodit laillisia? www.jokela-adressi.fi
www.loopitkuriin.net ?
Kuinka usein Ylellä on tutkimuksissa esimerkiksi kehuttu suomalaisuutta suomalaista kulttuuria ja ihmisiä sekä julkisen ja yksityisen sektorin ihmisiä hyvin tehdystä työstä ja viestitty myönteisesti sekä neuvottu esimerkiksi rahoitusmahdollisuuksista, kuten www.ray.fi, www.suomi.fi, www.vn.fi, www.eurooppa-tiedotus.fi kaikki ministeriöiden ja virastojen rahoitus.
Uutinen: julkisen sektorin rahoitus on kaikkien ihmisten haettavissa.
Oikea mutta valitettava päätös
Järkyttäviä kateellisten ja katkerien kommunistien kommentteja täällä näyttää riittävän. Vaikka monille baletti ja urheilu ei paljoa merkitse niin täytyisi edes sen verran myöntää että sillä on suurta merkitystä kansantaloudelle ja ihmisten aktiviteeteille onko näillä tapahtumilla rahoitusta vai ei. Jos balettia ei ole on se isku monelle aivan muunkin alan yrittäjälle ja sitä tietä ennen pitkää työttömillekin. On aina parempi että rikkaat käyttävät rahansa yhteiskunnan hyväksi kuin vain oman sveitsiläisen pankkitilinsä hyväksi.
Miksei punalipun liehuttaja Sanomakonserni sitten sponsoroi kaikkia tapahtumia oikealla ja puhtaalla rahallaan? Valitettavasti se raha tulee ihan samasta paikasta kuin "likainen" vaalirahakin. Näytti maistuvan viime vaalien alla ihan hyvin. No, turha toivoa että sitä lapioidaan höyrähtäneeseen Erkon kalvinistisen ristiretken rahoittamiseen kovin paljoa ensi kierroksella.
Paljon vaatimattomammalla panoksella, en enää silläkään.
Paljon vaatimattomammalla panoksella olen tähän asti osallistunut hyvänä pitämieni asiain, kuten nuorisourheilun, 4H:n, kirkon ja poliittisista puolueista SDP:n ja Kokoomuksen (molemmat pois vihreiltä) tukemiseen. On todella aika viisastua ja lopettaa nämä tuen ilmaisuni.
Sotaveteraanien ja maanpuolustuksen säilytän listallani. Ja langenneitten naisien tukemiseen osallistun edelleen voimieni ja varojeni mukaan.
Markku
kakkonen
paljasti suomalaisen rahavallan kulttuurisen sivistyksen puutteen - HÄNEN SUURUUTTAAN kun on loukattu niin se on hyvä syys asettaa itsensä eli krääsäkauppiaan eli itsensä vuosisataisten kulttuuriarvojen yläpuolelle
katsokaa tarkkaan - tässä näette suomalaisten kulttuurisivistyksen olemattomuuden
Suuttumus, hauskaa seurattavaa
Jos ei näe eroa keskustapoliitikon ja ballerinan välillä, voi tosiaan olla parempi jättää filantropia muille.