Sunnuntai 27.5.2012

Muhammad-piirtäjä juttelee tappouhkaajien kanssa Facebookissa

Luotu: 
12.6.2010 08:46
  • Kuva: Wikimedia Commons
    Lars Vilks kävi Suomessa.

Muhammad-pilapiirroksellaan kohun aiheuttanut ruotsalaistaiteilija Lars Vilks suunnittelee kirjoittavansa kirjan kokemuksistaan. Suomessa vieraileva taiteilija sanoo, että kirjan kirjoittaminen ei kuitenkaan ole vielä ajankohtaista, koska kuohunta piirroksen ympärillä ei ole tasoittunut.

Kolme vuotta tappouhan alla elänyt Vilks saa yhä uhkauksia. Vilksin kohuttu piirros esitti profeetta Muhammadin koiran muodossa.

Taiteilija kertoo keskustelevansa internetissä uhkaajiensa kanssa. Hän on muun muassa liittynyt Facebook-ryhmiin, joissa mies halutaan saada hengiltä. Vilks hyväksyy myös Facebook-ystävikseen muslimeja.

Vilks vierailee parhaillaan Pohjois-Pohjanmaalla Iissä, jossa hänen uusin taideteoksensa paljastetaan iltapäivällä ympäristö- ja veistotaiteen Art Ii Biennaalissa.

Henkilöt: 
Yritykset: 
Jaa artikkeli: