Sunnuntai 27.5.2012

Maksatko liikaa hampaan paikasta? – ”Kannattaa mennä maalle”

Luotu: 
2.9.2010 11:27

Yksityisen hammashoidon hinnat ovat paikoin nousseet varsin korkeiksi, kirjoittaa Kelan tutkimuspäällikkö Hennamari Mikkola blogissaan.

Kelassa selvitettiin alustavasti yksityisen hammashoidon hintoja. Erot olivat suuret. Mitä enemmän hoito maksaa, sitä suurempi on kuluttajan lasku, sillä Kela-korvaus perustuu kiinteään hintaan.

- Pääkaupunkiseudulta ja muista suuremmista kaupungeista kannattaa jo ehkä matkustaa maaseudulle hoidattamaan hampaansa, Mikkola sanoo.

Kelan tutkimusosasto haastaa kansalaiset vastaamaan terveys- ja hammashoitopalvelujen hintatietoja koskevaan kyselyyn ja edistämään hintatietojen saatavuutta. Kyselyyn voi vastata 30.9.2010 mennessä täällä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

space

Eikö matkat ja ehkä hotelli yms. sitten maksa mitään??? Muuten ihan kivaa tämmöinen hajasijoitusidea mutta taitaa tulla kalliimmaksi sivukuluineen varsinkin kun siellä hampilekurilla joutuu usein käymään monta kertaa peräkkäin. Oletetaan että ensin tarkastetaan, seuraavalla kerralla paikataan ja kolmannella viilataan niin kalliiksi tulee kun joutuu maksamaan kolmet matkat. Ei se bensa tai bussi taivaasta ilmaiseksi tipahda. Aikaakin pitää olla aika runsaasti varattuna ja sitä ei kaikilla ole.

mikaat

Ei pidä mennä yksityisille, vaan jäädä kylmän viileästi jonottamaan kunnalliseen hammashoitoon. Kestää kuin nälkävuosi, mutta joskus se vuoro tulee.

Tosin, yritin aikoinaan Espoossa asuessani päästä kunnalliseen hammashoitoon, mutta selvisi, että vain yhtenä päivänä vuodessa oli mahdollisuus soittaa ajanvaraukseen ja päästä jonottamaan tarkastukseen. Espoo on kurja kaupunki.