
Tulos käy ilmi Väli-Suomen Median Sunnuntaisuomalaisen ja Keskuskauppakamarin Taloustutkimuksella teettämästä tutkimuksesta.
Kaikkien suomalaisten keskuudessa puntit ovat tasan eli 42 prosenttia kannattaa, että yksityiset yrittäjät hoitaisivat nykyistä enemmän kuntien ja valtion tuottamia palveluita ja 40 prosenttia vastustaa ajatusta.
Tutkimuksessa oli 1 124 vastaajaa.

| 06:31 | Kiinan vienti ja tuonti supistuivat tammikuussa — YLE Uutiset |
| 06:13 | Poliisien lakkoilu leviää Brasiliassa — YLE Ulkomaat |
| 06:03 | AL: Arabimaat pyytävät Suomelta apua poliisien kouluttamisessa — MTV3.fi |
| 06:00 | Orbanin törmäily on tärvännyt poliitikkojen maineen Unkarissa — MTV3 Ulkomaat |
| 05:59 | "Vähän kuin Suomen pelkokerroin" - lukijat huolissaan lumenpudottajista — MTV3.fi |
| 05:30 | TS: Äidinkielen ylioppilaskoe uudistuu jälleen — MTV3.fi |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Maat jotka kokivat nuo ”uudistukset” pakenevat noita kauheuksia
Kommunismiin
• Toinen vaihe tässä rakennesopeutus ohjelmassa on menossa jo aika pitkällä ja osin kolmannen vaihen kanssa päällekäin, eli yksityistettiin ja myytiin valtion yhtiöt ja sen jälkeen yksityistetään kaikki valtion ja kuntien palvelut, sieltä otetaan”löysää” pois ja taas tulee lisää työttömiä, sen jälkeen kolmannessa vaiheessa ulkomaiset ylikansalliset yritykset ostavat menestyneimmät yritykset pois ja kaatavat turhat suomalaiset kilpailijansa, taas tulee työttömiä.
Tässä vaiheessa Suomesta valuu rahaa ulkomaille jo siinä määrin,(aivan kuten nyt jo esim. Fortumista ja Nesteestä satoja miljoonia vuodessa) että suomalaisilla ei ole saatavilla enään muita kuin ostopalveluja niille keillä on rahaa, valtio on pelkkä yövartijavaltio jolla ei ole rahaa, rahaa ei ole myöskään kunnilla.
http://talvitie.blogit.uusisuomi.fi/2010/02/13/mel...
• Voimakas julkinen valta, kuten EU tai vastaava, jos se hyväksyy kyseisenmallisen uusliberaalin globalisaation, tulos on monen maan ja maanosan kohdalta ns. ”Banaanivaltio” Suomen kohdalla se on banaanivaltio ilman niitä banaaneja. Kansallisvaltiot, Norja, Sveitsi jne. kyllä pärjäilevät…
Tuo Uusliberaali malli ja kauhuskenaario on melko lailla tarkkaan kopioitu IMF:n ja Maailmanpankin kehitysmaihin pakottamista uusliberaaleista rakennesopeutusohjelmista joiden tuloksina ihailemme nyt mm. Zimbabwea, Somaliaa ja Ruandaa. Etelä-Amerikan maat jotka kokivat nuo ”uudistukset” pakenevat monet nyt noita kauheuksia jopa kommunismiin.
ja tuota ne kutsuu
isänmaallisuudeksi
minä kutsuisin sitä julkisten palvelujen - kuten infrastrutuuri - etuja nauttivien yksityissektorin loisten silmittömäksi - lue: silmitön ei näe - julkisen sektorin vihaksi
se on myytti joka on nyt syytä alkaa aukoa - joka on kyllä hyvin nöyryyttävää yksityiselle sektorille mutta itsepähän ovat vuosikymmeniä tilanneet mitä nyt oikaistujen käsitysten alueella tulevat saamaan
suomalainen yksityissektoriajattelu on totaalisokeaa ja kaikkea muuta kuin älykästä saati sitten strategista
Tämä osoittaa sen, kuinka jumalattoman hölmöä sakkia täällä on
vaalien jälkeen paluu arkeen ... veronkiristys, leikkauslista, eläkeuudistus, työuranjatkot / lisävelkaa korkoihin, lisävelkaa risusavottaan, lisävelkaa kuntatalouteen, lisävelkaa tuulisähkön hintatakuuseen, lisävelkaa telakkatukeen, tiestöön, rataverkkoon, vientitukiin . . .
toisaalta, koska USAn kaan velkoja ei ole otettu takaisinmaksutarkoituksessa, niin miksei sitä lainaa otettaisi vähän rivakammin?
IMFn rautasaappaisten pankkiirien vasallit marssivat tänne kohta kysymään, miksi myitte 30 MRD arvoisen Kemiran 207 miljoonalla? Alle 1 % käyvästä arvosta
Suurpääomalle pääasia on se, että "raha saa ratkaista.”
Amerikkalaismediassa vilahtelee jo sellaisia mielipiteitä, että markkinatalous toimiikin paremmin kiinalaisessa kommunismissa kuin amerikkalaisessa demokratiassa (totta!). Amerikkalaiset rahapiirit osoittavat jo julkeata ihailua kiinalaista päätöksentekojärjestelmää kohtaan, koska pääomalle on herttaisen yhdentekevää, ovatko hallituksen edustajat kommunisteja vai demokraatteja. Pääasia on se, että raha saa ratkaista.”
Monet tosiaan vielä uskovat globalisaation tuovan vaurautta, kun se tosiasiassa lisää köyhyyttä kaikin tavoin. Globalisaation on kuviteltu lisäävän vapaiden vaalien avulla demokratiaa ja antavan köyhemmillekin valtaa. Rikkaat maat kuitenkin pakottavat kansainvälisten rahoituslaitostensa kautta köyhiä maita noudattamaan uusliberalistista politiikkaansa, eikä kansa tosiasiassa voi millään tavoin vaikuttaa tämän politiikan suuntaan. Vauraus on siis sidoksissa sellaiseen valtaan, joka alistaa köyhiä. Voiko järjestelmää tällöin kutsua kansanvaltaiseksi?
”Eliitit varustautuvat jo nyt tulevien konfliktien varalta. Brasiliaan, Intiaan, Ranskaan ja Espanjaan on noussut tarkoin vartioituja rikkaiden asuinalueita. Tunnettuin näistä on Sao Paulon lähistöllä sijaitseva Alphaville. Muurien sisäpuolella vartijat saavat ampua kaikki oudot tunkeilijat, vaikka nämä eivät olisi aseistautuneita eivätkä uhkaisi ketään.”
Aiheellista huolta
On toki asioita, jotka toimivat yksityisinä paremmin kuin yhteiskunnan tuottamina. Jos aikoinaan yritti saada TVH:n miehiä ja koneita johonkin piharemonttiin, niin ei onnistunut. Ja ketään muuta vastaavaa toimijaa ei näköpiirissä ollut. Sen verran monopolisoitua se tienpito oli.
Nyt ei enää ole.
Mutta terveyden- ja sairaanhoito on kyllä varsin eri juttu. Siinä kun remontin kohteena on ihminen itse. Mikään yksityinen yritys ei ole kiinnostunut kuin voittoa(ja mahdollisimman suurta) tuottavista hankkeista. Silloin sekä sosiaalistaloudellisesti että seudullisesti syrjässä olevat jäävät entistäkin vähemmälle. Amerikkahan on tästä hyvä esimerkki. Terveydenhuolto on kallista, tehotonta ja syrjäyttävää. BKT toki kasvaa yksityistämisen myötä, mutta niin tasa-arvottomuuskin. Muurien rakentaminenkin kasvattaa BKT:tta, mutta tuskin yleistä hyvinvointia.
Kauna
Köyhät kaunaiset kateelliset otsikoivat ja pauhaavat mielipiteissään. Yrittäjiin kohdistuva kateus ja viha, elämässään pettyneiden kommunistien kielenpieksäntä paljastuvat yltä. Perusluterilaisten periaatteiden mukaisesti, kärsikää nyt, sitten kirkkaamman kruunun saatte.
kökköä prov.
Mielipiteesi,eli herjanheittosi ei merkitse kenellekkään mitään..Hyvin toimeentulevathan voivat välittömästi kieltäytyä isänmaansa hyväksi esim. lapsilisistä ja päivähoidon eduista.Itsekeskeisyyden suossa elävät "isänmaanpelastajaainatyössäolevatsankariyrittäjät" voisivat joskus "laskeutua" kansan pariin ja huomata yllättäen,että elämä ja maailmahan onkin muutakin kuin heidän "Uhrauksensa".
Hyväpalkkainen...
Miksi pitää tehdä tuollainen 0-tutkimus? Hyvätuloisten mielipiteet tiedetään muutenkin.
Jutta Urpilainen sanoi viime keväänä, että hyvätuloisia ovat yli 3000 €/kk ansaitsevat.
Miksei sitten kysytä heiltä? Olisi varmasti tulos toisenlainen!
Tutkimuksessa voisi myös mainita paljonko tuollaisia 70.000 euroa vuodessa saavia on, jolloin tutkimukseen saataisiin vähän syvyyttä. Arvelisin, että korkeintaan 10 % koko populaatiosta, ja silloinhan tuollaisella otoksella ei ole mitään todellisuuspohjaa, niinkuin ei monessa muussakaan tutkimuksessa tai toimittajien tarinoissa!
Nykyään
"voisi myös mainita paljonko tuollaisia 70.000 euroa vuodessa saavia on"
Nykyisin noiden 70 000 => tienavien mielipiteitä hallitus kuunteleekin isolla korvalla...
Jutta ei sanonut noin.
Jutta sanoi alle 3000 euroa tienaavien olevan pieni palkkaisia. Nykyään matalapalkka-alalla toimivia ihmisiä. Juttahan ei tajunnut, että Suomessa voi saada vajaa 3000 euroa/kk. Jutan köyhyysraja.
Jutta ei sanonut noin.
Jutta sanoi alle 3000 euroa tienaavien olevan pieni palkkaisia. Nykyään matalapalkka-alalla toimivia ihmisiä. Juttahan ei tajunnut, että Suomessa voi saada vajaa 3000 euroa/kk. Jutan köyhyysraja.
Menkööt ottamaan vuokrafirmalta keikkaluontoista siivoustyötä
siinä voi 3000:n haaveet jäädä kauaksi.
yli puolet, eli varmaan 3/5 vastaajaa
60000 euroa palkkatuloa vuodessa taitaa olla se millä pääsee suomessa 10% parhaiden tienaavien osioon töissä käyvistä. sinänsä melko säälittävää. varmaan siis yli 84000 euroa vuodessa tienaavia on vain muutama koko tutkimuksessa, yleisimpinä varmaan muutama lääkäri joka tekee töitä (myös) yksityisellä puolella. ei tilasto kerro mitään.
tilastokeskuksen mukaan 2008 yli 55 266 euroa jos tienasi niin tienasi enemmän kuin 90% ammatissa toimivista. ilmeisesti ei pääomatulot ole tuossa mukana.
hyvätuloisen rajana suuri profeettamme obama taisi pitää yli 5 miljoonaa dollaria vuodessa ansaitsevia. kertoo melkoisesta erosta "jättituloisten" määritelmässä.
Potilaat ja veronmaksajat
Potilaat ja veronmaksajat kilpailutuksen pyörteissä
http://etelavuori.blogit.uusisuomi.fi/2010/08/27/p...
Viime aikoina on käyty aika paljon keskustelua julkisten palveluiden ulkoistamisesta ja yksityistämisestä.
Positiivisena puolena tässä pidetään että yrittäjyys lisää työpaikkoja ja verotuloja
..Mutta negatiivisena puolena on että se nostaa kuluja.
Yksityistämisestä
Itse olen käyttänyt Helsingissä ostopalveluina hammaslääkäriä jo usean vuoden ajan. Hoito on ollut asianmukaista ja ajat järjestyneet nopeasti, paljon nopeammin kuin julkisessa terveydenhuollossa. Eikä heillä ole tusinoittain avustajia ympärillään. Laskennalinen kustannus on varmasti halvempi yksityisellä kuin julkisessa - sen verran raskaita nuo julkiset organisaatiot ovat.
Yksityistäminen
"Jo aiemmin on kuvattu, kuinka homma etenee:
”Pitkään rummutettu kunnallisten palvelujen ulkoistaminen on tuomassa Britannian kunnille odotettujen säästöjen sijasta jättilaskun. ”
http://www.taloussanomat.fi/palvelut/2007/01/02/ul...
Arsi Ikonen vanhassa US-blogissaan kuvasi tapahtumia briteissä ja muuallakin.
”Kuten jo vaalien alla kirjoitin, myös Isossa-Britanniassa on havaittu, että kuntapalvelujen yksityistäminen käy erittäin kalliiksi veronmaksajille. Isossa-Britanniassa on 1980-luvulta alkaen yksityistetty mm. terveyspalveluja, jätehuoltoa ja teiden kunnossapitoa. Luvattujen säästöjen sijaan palvelujen yksityistäminen on johtanut viidessä vuodessa palveluiden hinnan tuplaantumiseen. Niinpä Britannian kunnallisvero on noussut 84 prosenttia vuosina 1997-2007.”
yksityinen sektori
kusettaa aina kun se voi
kyllä julkisessa sairaalassakin joutuu kusemaan
purkkiin tuon tuostakin! :)
Kimmo Sasin
ollessa liikenneministerinä autokatsastus yksityistettiin ostajina mm. muutama virkamies, konttoriketju myytiin ulkomaille ja ent. virkamiehet olivat hetken 10 kärjessä verotilastoissa.
Pudottiko tavoiteltu kilpailukatsastuksen hintaa ja kuinka paljon? Olen läheltä seurannut miten yksityinen sosiaalialan yritys on monopoliin päästyään nostanut hintoja. Kylmii. Ja veronmaksajat maksavat.
katsastuksen hinnat ovat yläkanttiset
siitähän on ollut juttuakin
Mitkä "jättipalkat"?
70.000 euroa _vuodessa_ ei ole mikään "jättipalkka". Varsinkaan Suomessa, jossa julkisen sektorin musta aukko nielisi siitä reilusti yli puolet...
aihetta liippaava blogi
http://ejv54.blogit.uusisuomi.fi/2010/09/05/yritys...
mielipide maailmalle
On ilmennyt ettei kukaan valvo kilpailuttaako kunnat hankintoja. Paha juttu.
Eikä hankintojen mahdollista korruptioluonteisuuttakaan kukaan tutki - paikallis- ja maakuntalehdethän ovat tyypillisesti enemmänkin laiskanpulskeita palttoita paikallisten ”hankejärjestelyjen” suhteen ettei pääse niitä pahemmin sade kastelemaan.
Olisiko tässä Helsingin Sanomilla paikka tunkea paikallis- ja maakuntalehtien markkinoille - perustamalla erityinen paikallishallinnon korruptiotutkintatoimitus joka kävisi kunta kunnalta läpi korruptiota.
Lehdellä olisi voimavaroja siihen, kukaan ei tutki paikallishallinnon korruptiota ja politiikan suosio internetissä on huimassa nousussa. Politiikalla on kysyntää mediassa - erityisesti sellaisella joka ” lopultakin aukoo asiat kunnolla”.
Onnea ja menestystä hesarille jos siihen ryhtyy.
Jussi Vaarala
Toimittajat tutkimaan
Joku toimittaja voisi töikseen voidaan tutkimaan, vaikkapa väitöskirjatasolla, miten salassapidettäviä tietoja vuotaa julkisuuteen.
Kuka vuottaa, ja kuinka paljon rahaa liikkuu vuotajan taskuun, toimittajan taskusta puhumattakaan.
Silloin voisi mediankin maine vähän nousta, ettei aina tarvitsisi puhua "keltaisesta lehdistöstä".
Tällaisella tutkimuksella olisi yhteiskunnallista arvoa eikä olisi oikein tehtynä mikään 0-tutkimus, kuten nyt puheena oleva.
Lisää näitä...
Tuhopolttaja yritti polttaa asumattoman omakotitalon aikaisin sunnuntaiaamuna Järvenpäässä lähellä Tervanokan uimarantaa.
Poliisi pyytää havaintoja tapauksesta.
Hätäkeskus sai tiedon palosta aamuviiden aikaan. Hälytyksen teki rakennuksen omistaja, joka oli sattumalta paikalla. Hän hoiti myös palon alkusammutuksen.
Poliisin mukaan palo oli tahallaan sytytetty ja siitä olisi voinut aiheutua huomattavat omaisuusvahingot. Poliisi ottaa vastaa havaintoja päivisin numerossa 071 873 5213.
******************
Tuokin juippi pitäisi varmaan armahtaa heti eli ei edes poliisitutkintaa.
Olisi voinut tuo talo olla kenen tahansa teistä kirkonpolttajan puolustajista.
Miten se suu sitten pannaan, kun omalle kohdalle sattuu tuollainen juttu ja jos ei satu vielä olemaan vakuutukset kunnossa!
Matematiikka on yksinkertaista
Yrityksen työntekijä tuskin tekee töitä halvemmalla kuin samaa työtä julkisen sektorin palveluksessa tekevä kollega.
Julkisen sektorin lähtökohta on, että toiminta ei tuota voittoa. Yrityksen pitää tuottaa voittoa, jotta sen toiminta voisi jaktkua. Samalla työntekijämäärällä yrityksen tuottama palvelu maksaa voiton verran enemmän kuin julkisen sektorin tuottama.
Jos yritys tekee kaiken sen, mitä julkisella sektorilla esimerkiksi sairaanhoidossa tehdään, niin se ei selviä merkittävästi vähemmällä henkilökunnalla. Nyt julkinen sektori tekee omansa lisäksi osan siitäkin työstä, jonka näennäisesti tekee yritys.
Työnjaon pitäisi olla selvä. Julkinen sektori hoitaa ne työt, jotka julkiselle sektorille kuuluvat. Yritykset voivat tarjota samat palvelut niille, jotka niistä haluavat maksaa.
Nykyisin...
"Yrityksen työntekijä tuskin tekee töitä halvemmalla kuin samaa työtä julkisen sektorin palveluksessa tekevä kollega."
Nykyään yksityiset ja yksityistäminen ovat painaneet palkkoja alas...se tietenkin lisää työntekijöiden köyhyyttä ja vähentää ostovoimaa. Se ei kuitenkaan aina tarkoita, että kunta saisi palvelut halvemmalla, varsinkan kovin pitkää aikaa, kuten Brittien esimerkki edeltä osoittaa. Tuosta linkistä löytyy myös esimerkki Suomesta, kun kävi kalliiksi niin kunnalle kuin yksityistetyn palvelun asiakkaille.
http://reijotossavainen.blogit.uusisuomi.fi/2010/0...
"Uusi yritys tuottaa palvelun 33 000 euroa halvemmalla vuodessa. Hintaero syntyy siitä, että päiväkodin henkilökunnalle on maksettu samaa palkkaa kuin kaupungin päiväkodeissa. Uusi yrittäjäkin olisi heidät palkannut, mutta 200 euroa pienemmällä, työehtosopimuksen mukaisella alimmalla mahdollisella palkalla.(...)
Pienipalkkaisten naisten työt muutetaan ulkoistamisen myötä vielä huonommin palkatuiksi ja muutenkin työehdoiltaan huonommiksi."
http://hirvasnoro.blogspot.com/2007/06/new-public-...
hirvi
Kun olin nuori ja ymmärtämätön ajattelin juuri noin.Ikää väistämättä tultua sitä huomaa,että elämä ei olekkaan niin mustavalkoinen.Hirveää ja omahyväistä yhteiskuntamallia tuntuu riittävän nykypäivänäkin-ehkäpä historian tuntemus heikolla tasolla...