Sunnuntai 27.5.2012

Verkkouutiset: He muuttaisivat korkovähennystä

Luotu: 
10.10.2010 13:28
Päivitetty: 
10.10.2010 17:22
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Kokoomus ja vihreät olisivat valmiita muuttamaan asuntolainan korkovähennysoikeutta.

Kokoomus ja Vihreät ovat valmiita harkitsemaan asuntolainojen korkovähennyksiin leikkauksia. Myös Kristillisdemokraatit ovat valmiita harkitsemaan korkovähennysoikeuden muuttamista, kertoo kokoomuksen Verkkouutiset, joka kysyi asiasta puolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajilta.

Kristillisdemokraattien Bjarne Kallis harkitsisi leikkauksia vähennysoikeuteen muilta kuin ensiasunnon ostajilta

Mikään puolue ei halua poistaa vähennysoikeutta kokonaan.

Korkovähennyksen jättäisi ennalleen Vasemmistoliitto, RKP ja Perussuomalaiset sekä SDP. Verkkouutiset tulkitsi aiemmin demarijohtaja Eero Heinäluoman monitulkinnaista vastausta väärin ja uutisoi SDP:n olevan valmis harkitsemaan korkovähennyksen leikkausta. Myöhemmin SDP täsmensi kantansa tiedotteella.

Mahdollisia muutoksia korkovähennyksiin mietitään parhaillaan verouudistuksia pohtivassa työryhmässä, jonka tuloksia odotellaan vielä tämän vuoden puolella.

 

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Maa muuttukoon

Pidän korkovähennysoikeuden korotusta aiheellisena ottaen huomioon verorasituksen lähivuosiksi suunnitellun kiristymisen. Korkovähennysoikeuden pienentäminen on tuhon tie, joka puhkaisee asuntokaupasta sen viimeisen tyhjän ilman ja korttitalo kaatuu äärimmilleen laskettujen yksityistalouksien joutuessa seinää vasten.

Korkovähennysoikeuden porrastaminen tuloihin nähden sen sijaan voisi olla terveellinen ruiske. Tähän kuitenkin ei löytyne korruptoituneesta puoluekentästä halua. Tie hyvinvointiyhteiskuntaan on pitkä ja kivinen.

olavinieminen

Asuntolainan korkovähennys pitää ainakin vanhoissa lainoissa pitää ennallaan. Muuten vaarana saattaa olla henkilökohtainen konkurssi ja asunnon menetys. Ihmiset suunnittelevat asuntohankkeensa pitävien perusteiden pohjalta.
Valtiolla ei ole oikeutta romuttaa näitä talouden perusteita ja ajaa ihmisiä ahdinkoon.
Kukaan ei uskalla ostaa asuntoa jos valtio leikkaa verotuksen vähennysoikeuksia näin jälkijättöisesti.
Kreikan avustuskin nousee nyt uuteen valoon.

Varmuuden vuoksi ruvetaan suosimaan rakentamisissa ja remontoinneissa kuutamokeikkoja. Joka tapauksessa rakennusalakin kärsii tappioita kun kansalaisten etuja leikataan.
Kansalaiset sanovat mielipiteensä myös vaaliuurnilla.

Eric

Jos vähennysoikeus poistuu, ihmisten mahdollisuus ostaa asuntoja heikkenee. Se johtaa kaikkien asuntojen hintojen laskuun kysynnän ja tarjonnan lakien mukaan. Ne jotka ovat jo kiinni omassa asunnossa joko velallisina tai jo velkansa maksaneina, häviävät. Jos te politikot todella haluatte pienentää ihmisten varallisuutta, olette todella rohkeita. Onnea yritykselle!

TSV

Tehdä porrastetusti, mutta yleisesti tämmöiset lait ovat toimineet niin että uusia asiakkaita pissitään korvaan ei vanhoja joilla on jo laina.