Oppositiopuolue SDP:n kansanedustaja Jukka Gustafsson ruotii kovin sanoin Euroopan velkakriisin hoitoa Puheenvuoro-palvelun blogissaan.
- Ahneudelle on pantava suitset. Vapauden ideologia on tehnyt karmeaa jälkeä pankkimaailmassa, Gustafsson lataa.
Gustafsson kertoo myös näkemyksensä siitä, keitä Irlannin kriisistä pitäisi oikeasti syyttää:
- Irlannin pankkisektori kasvoi seitsenkertaiseksi maan talouden kokoon nähden. Todelliset syylliset ovat Saksan, Ranskan ja Englannin pankit, jotka ovat syytäneet rahaa 269 miljardia euroa Irlantiin. Näiden rahojen turvaamisesta ja kotiuttamisesta oli kysymys päätettäessä vakuuksista Irlannille.
Gustafssonin mukaan ”koko Eurooppa makaa velkapommin päällä”, ja tukipaketti pitäisi maksattaa kansalaisten sijasta EU:n ydinmaiden pankeilla ja niiden osakkeenomistajilla.
Gustafsson vaatii, että EU:hun pitää tuoda Brasilian mallinen pankkilainsäädäntö. Siinä pankin toiminnasta vastanneiden henkilöiden varallisuus voidaan kokonaisuudessaan jäädyttää, jos pankki joutuu valtion syliin.
Lue Gustafssonin koko blogi tästä.

Kommentit
Jukka G
varmaankin ottaa henkiläköhtaisen vastuun kansanedustajana
Suomen hyvinvointivaltion romuttamisesta hänen kansanedustajakaudellaan.
Jukka G ja koko likavesihallinto
Luottokanta tulisi siirtää nyt pikavauhtia valtiolle perustettavaan rahoituslaitokseen.
Valtion rahoituslaitos maksaa asuntolainat digitaalisena saldona pankeille, ja kansalaiset alkavat lyhentämään asuntoluottojansa valtiolle. Vakuus (asunto) siirtyy valtiolle pankilta siihen saakka kunnes se siirtyy omaksi lainan maksaneelle.
Näin saatavat lyhennykset ja valtion käyttämät rahoitusinstrumentit tekisivät VEROT TARPEETTOMIKSI.
Mitä se tarkoittaisi Suomen taloudelle, se verottomuus? (Silmät kiinni, mietitäänpä: lamaannuttaisiko se vai stimuloisiko se?)
ENNEN KAIKKEA, edessä tulee muutoin olemaan KARMEITA PAKKOLUNASTUKSIA, kunhan pankit laukaisevat korkoansansa, ja samalla pomppaavat verot.
NYT PITÄISI TOIMIA, EIKÄ AIKAILLA!!
Rahat pyörivät jossain. Missä?
Näissä velka-asioissa on huomattava, että rahat pyörivät jossain. Tästä olisi hyvä esittää malli: Esim. Pankeille kehitetään paperirahaa. Pankit lainaavat ja saavat voittoa. Voiito jaetaan osakkeenomistajille. Mutta minne ne panevat rahansa. Voivat panna maihin ja tehtaisiin. No myyjä saa paperirahaa. Minne se menee? Ostaako saajakin osakkeita. No joku taas saa paperirahaa. Siis olisi syytä selvittää, missä ja miten raha kiertää. -Siellähän on valtava "paerirahapluffi" liikkeellä.
Taijampa keskustella luottamusmiehen kanssa
Että onko mahollista saada palkka maksettua suoraan käteisenä, samoin selvittää onko mahollista maksaa laskut käteisellä. Pankkien mafiatoimintaa on jo tuettu tarpeeksi!
LAINAN OTTAJAT OVAT KYLLÄ NE SYYLLISET
Todellinen syyllinen on kyllä Irlannin hallitus,
joka ay-liikkeen toiveiden mukaisesti on lainat
ottanut ja elvyttänyt kulutuskysyntää eli elänyt
yli varojensa.
Ei ole kauan, kun meillä Suomessakin SDP Jutta
Urputtajan suulla vaati lainanoton lisäämistä.
Syyllistä etsittäessä ay-liike katsokoon peiliin.
Ay-liike vastuussa???
Miten ihmeessä minkään maan ay-liike on vastuussa siitä, jos Englannin, Saksan ja Ranskan pankit sijoittavat hyvien tuottojen toivossa Irlantiin?
Sijoittajat ovat tehneet omat sijoituspäätöksensä, mutta nyt tappioiden uhatessa halutaan sosialisoida tappiot - siksi veronmaksajia tarvitaan maksumieheksi.
Ihmeelliseksi on mennyt markkinatalous, kun sosialismia huudetaan apuun taloudellisen tappion uhatessa.
Ei ole mennyt vaan näin se
Ei ole mennyt vaan näin se on aina ollut. Kivempihan se on sijoitella miljardeja kun ei tarvitse kantaa vastuuta jos sijoitus pettää.
Vapaa ja valvomaton markkinatalous
Perussyyllinen on EU ja sen komissio.He ovat halunneet näyttää mailmalle,että Euroopassa menee hyvin.He ovat sallineet holtittoman luototuksen pankeille,samalla vedättäneet hinnat ja palkat ylös.Arvoihin joita ei enään kyetä maksamaan.Teollisuus poistui Euroopasta ja se kompensoitiin velalla.Samalla oltiin edellä kävijöitä ilman perusteita,ympäristöasioissa,haluttiin näyttää mailmalle mallia.Nyt on jäljellä vain velkojen järjestely.Vieläkään EU ei kykene säästämään omassa budjetissaan.
Ongelman perusyy on se, että
...valtiot ovat luovuttaneet rahan "tekemisen" oikeuden pankeille. Raha pitää ottaa takaisin valtion monopoliksi. Kaikki muu on oireiden, ei itse ongelman hoitamista.
Eiköhän se raha vielä palaudu
valtion yhdeksi symboliksi ja pelivälineeksi, kunhan on markkinoille tullut kyllin ja riittävästi omia paikallisia "valuuttoja" kuten palveluseteleitä ym. vastaavia.
Lisssabonin sopimus -Tästä on kyse kansalaiset viime kädessä
"- Irlannin pankkisektori kasvoi seitsenkertaiseksi maan talouden kokoon nähden. Todelliset syylliset ovat Saksan, Ranskan ja Englannin pankit, jotka ovat syytäneet rahaa 269 miljardia euroa Irlantiin."
Näennäisesti Lissabonin sopimuksen 125 artiklan mukaan sanotaan että ei auteta toista EU/EMU maata. Voidaan siis velkaannuttaa itsenäisesti Irlanti. itsenäisen velan- 125 artiklan " riskin kantaakin silti EU veronmaksajat kollektiivisesti vastoin 125 artiklaa.
125 artikla oli siis hyödyllinen velanantohetkellä ja poistui heti käytöstä kun velkaa oli pumpattu maksukyvyttömyyteen asti Irlannin talouteen.
Totta taloudellisesti hyötyvän riskin ottajan(= Saksan, Ranskan ja Englannin pankit )pitää kantaa riski.
Nyt Riskin jakaa EMU-kansalaiset ja tuotot menevät riskinottajalle.
Kyse oli siitä että lainattiin alikorkoon rahaa eikä rahan lainaushetkellä nostettu korkoa koska tiedettiin että muiden maiden on tultava apuun.
Moraalisesti voitiin siis vedota 125 artiklaan rahan lainaushetkellä. " Riskihän on maakohtainen...
Näennäisestihän Lissabonin sopimus 125 artikla keskinäisen velkaantumisen nimenomaan kieltää. Mikä muu voisi olla 125 artiklan tarkoitus kuin EU maiden keskinäisen yhteisvastuu rajoitus?
Saksan, Rankan ja Englannin pankit siis lainasivat alikorkoon rahaa todella, todella paljon.
Lissabonin sopimus 125 artikla on hämäys, jolla vedenpinta pidetään tyynenä ja voitiin velkaannuttaa irlantilaiset pankit, Kreikka, Portugali, Espanja ja maailman 3. velkaantunein maa Italia...
(Italian budjettivaje 2009 oli yli 2000 mrd. eli maailman suurin heti USA ja Japanin jälkeen.)
Markkinat eivät siis uskoneet EU maiden auttamatta jättämistä veronmaksajien toimesta ja saivat lainattua todellista korkoriskiä pienemmällä korolla ja riskillä rahaa... suuria summia rahaa... good deal ;)
Tästä keskinäisestä vastuunrajoitus artiklasta (125) johtuu siis että korot eivät nousseet realistiselle tasolle suhteessa todelliseen riskiin. Jos 125 artiklaa oltaisiin noudatettu korot olisivat nousseet todellisen riskin mukaan esim. Irlannille ja ei oltaisi ylivelkaannuttu. Hieman monimutkaista ja melko ovelaa...
(Lukekaa kansalaiset Suomen kuvalehden artikkeli SK 48 3.12.2010 sivu 24 . Jussi Mustosen arvio... )
Lissabonin sopimus 125 artikla:
125 artikla
(aiempi EY-sopimuksen 103 artikla)
1. Unioni ei ole vastuussa eikä ota vastatakseen sitoumuksista, joita jäsenvaltioiden keskushallinnoilla,
alueellisilla, paikallisilla tai muilla viranomaisilla, muilla julkisoikeudellisilla laitoksilla tai julkisilla
yrityksillä on, edellä sanotun kuitenkaan rajoittamatta vastavuoroisten taloudellisten takuiden antamista tietyn hankkeen yhteiseksi toteuttamiseksi.
Jäsenvaltio ei ole vastuussa eikä ota vastatakseen sitoumuksista, joita toisen jäsenvaltion keskushallinnoilla, alueellisilla, paikallisilla tai muilla viranomaisilla, muilla julkisoikeudellisilla laitoksilla tai julkisilla yrityksillä on, edellä sanotun kuitenkaan
rajoittamatta vastavuoroisten taloudellisten takuiden antamista tietyn hankkeen yhteiseksi toteuttamiseksi.
Irlannin pankkisektori
arvioidaan nyt 9-kertaiseksi BKT:hen verrattuna. Englannissa se on noin 7-kertainen. Saksassa noin 3-kertainen. Aika eroja siis. Mitenhän ne ovat mahdollisia?
Miksi Saksan pankkisektorista puuttuu puolet?
Syytä kannattaa etsiä marksilaisesta filosofiasta, sosialidemokratiasta ja kasalliskonservatimista ja siitä, ettei Saksa koskaan valmistautuessaan Preussin-Ranskan sodan jälkeen ensimmäiseen maailmansodaan ehtinyt Ranskankaan veroiseksi imperialistiksi Afrikassa tai Aasiaan.
Saksassa on maailman toiseksi suuurin vienti. Siksi maan ei tarvitse puljata pankkisektorilla.
Saksalla ei ole ensimmäisen maailmansodan jälkeen ollut siirtomaita, joten kuplatalouden välittäjien määrä on pysynyt minimaalisena.
Kannattaa lukea WSOY:n kustantama kirja "Saksan tie" vuodelta 1942. Siinä johtavat kansallissosialistit kirjoittavat vastenmielisyydestään brittiläistyyppistä rahataloutta, rahan hirmuvaltaa, vastaan.
Saksa nostettiin kultakantaisesta ulkomaanluotosta korkoja maksamta valtion vekseleillä nousuun. Jos tuohon paperirahakataisee ja poliittiseen talouteen olisi laskettu väliin kuplatalousvälittäjiä, ei Saksa olisi noussut teollisesti eikä puolustusvälineiltään, vaan koko rahoitus olisi mennyt inflaationa kiinteitöihin.
Saksaa kehitettiin sosialistisesti työn varassa toiseen maailmansotaan Göringin johtaman nelivuotissuunnitelman mukaa 1936-1940. Lopulliseen sotakuntoon Saksa saatiin taloudeltaan vasta 1941-1942 ja puolustusvälineiden huipputuotanto saatiin 1944, kun herrasmiesnatsi ja arkkitehti Albert Speer oli puikoissa.
Anglo-amerikkalaisessa imperiaalisessa rahoitusjärjestelmässä ei ole kultakannan jälkeen mitään muuta moraalia kuin korko. Edes verostusta ei saa käyttää hillinnän menetelmänä.
En siis ihmettele, miksi Pasi J. Matilainen ja amerikanisoituneet itävaltalaiset korostavat kultakantaa.
Suomessa tai muissa periferioissa, joilla ei ole Nokiaa lukuunottamatta, joka kuuluu 90%:sti amerikkalaisille eläkeläisille, ei ole mitään rakenteellisia edellytyksiä pelkälle korko-ohjaukselle.
Se, että Suomessa siirryttiin politiikattomaan asuntopolitiikkaan, johti pääkaupunkiseudun kuplaan ja Helsingin väestötappioon.
Suomessa tarvittaisiin kansalliskonservatiivisempaa, pellervolaisempaa, sosialidemokaattis-kansallissosialistisempaa tai kommunistisempaa talousohjausta, jossa korkoa tuettaisiin vaihtelevalla verotuksella. Perussuomalaiset tarvitsisivat jonkin kansataloustietelijäsedän suojautuakseen vaalien jälkeen Ilta-Sanomien ja Iltalehden valtiotieteiden ja yhteiskuntatieteiden maisterien ja tiedotusoppieiden hyökkäyksiä vastaan.
Halvat korot ja se, ettei verotuksella, mm. georgismilla ja asuntopoliitikalla ohjata, johtaa tarpeettomiin kärsimyksiin pääomamarkkinoilla kerran 15 vuodessa.
Suomessa pitäisi pekkaroida infant industryä muutoikin kuin pienkaivostoiminnassa.
Ihmettelen, ettei tätä tukevia puheenvuoroja ole tullut tekniikan tohtori Sanna Perkiöltä tai Elina Lepomäki pitänyt Kokoomuksen piirissä.
Jyrki Kasvilla olisi ehkä substanssia miehenä ja kersanttina ajatella teollisuuspolitiikkaakin, ellei miesliike olisi Vihreässä liitossa niin tossun alla niin kuin tasa-arvovaltuutetun toimistokin.
Varatuomarit ja ekonomit tuhoavat oppimiseen ja yrittämiseen perustuvan teollisen talouden ja tuottavat humpuukia ylläpitävää loistaloutta.
Napakasti sanottu
"Anglo-amerikkalaisessa imperiaalisessa rahoitusjärjestelmässä ei ole kultakannan jälkeen mitään muuta moraalia kuin korko. Edes verotusta ei saa käyttää hillinnän menetelmänä."
Napakasti sanottu
Hmmm... Tuskin on yhtä syytä...
Kansalaiset juoksevat sähköjäniksen perässä ja hakevat vauhtia katselemalla mainoksia ulkomaalaisista valuutalla ostettavista tuotteista.
Poliitikot ja ay -liike pitävät kansalaiset suopeina rahoittamalla lainarahalla poliittisia tavoitteitaan.
Pankkisektoria joka lainaa muiden rahoja ja vetää koron välistä ei valvo muu kuin ymmärrys koron merkityksestä tuloihin.
Se että rahanarvo/numeerinen määrä vaihdonvälineenä on sidottu pääosin vedonlyöntiin ja sopimuksiin eikä reaalipääomiin tuottaa reaalipääomaan sitoutumatonta rahaa jonka arvon mitta on siis vedonlyönnissä. Näin ollen vedon välittäjät rikastuvat oli vedonlyönnin tulos mitä tahansa.
Itseasiassa vedonlyönnin tuloksella ei siis ole mitään merkitystä rahanmäärän kannalta pääasia on että lyödään vetoa.
Joku haastettava oikeuteen
Miksei Suomen veronmaksajien liitto haasta oikeuteen EU:n komissiota tai Suomen hallitusta?
Jos tässä rikotaa lakia, niin joku on haastettava oikeuteen, vai miten se meni?
umm
se on veronmaksajaliiton tehtävä.
Vastuutonta lainaamista
Kyllä lainan antajalla pitää aina olla vastuu.
Pankit vastuuseen.
Näinhän se on.
Jos menet pankkiin hakemaan asuntolainaa ja pankki antaa sen ilman takausta ja menetät työsi, niin pankkihan siitä on vastuussa että on antanut lainan ilman minkään näköistä takausta.
Sama pätee valtiotasolla.
Eli pankit on saatava vastuuseen omasta ahneudestaan.
Peruskurssille
Voisiko kansanedustajiksi valituille järjestää edes taloustieteen peruskurssi, etteivät he jatkuvasti puhuisi läpi päähänsä.
Vika on holtittomassa kapitalismissa
Kun kapitalisti oppii että voi lykätä tappiot milloin minkäkin maan veronmaksajien piikkiin, se villiintyy ihan täysin ja toimii entistäkin holtittomammin.
Siksipä nämä holtittomasti lainoja jaelleet pankit pitäisi pelastaa kansallistamalla ne ja mitätöidä entiset osakkeet. Tervehdyttämisen jälkeen nämä pankit voitaisiin taas yksityistää.
Kyllä tuossa vaiheessa luulisi tyhmemmänkin kapitalistin oppivat pelisäännöt.
Vika holtittomasti velkaa ottaneissa valtioissa
Lainoja ovat ottaneet valtiot, myös Suomi. Miten pankit pelastetaan kansallistamalla ne, eivät valtioiden ottamat lainat minnekään katoa. Ongelma ei ole pankit vaan holtittomasti velkaa ottaneet poliitikot ja tämä on johtanut eri valtioiden holtittomaan velkaantumiseen. Velkaantuminen saadaan kuriin ainoastaan ylivelkaisten valtioiden menojen rajulla leikkauksella, koskee myös Suomea.
Jukka Gustafsson ja vastuuasiat
Jukka Gustafsson oli mm. yksi niistä kansanedustajista, joka oli vuonna 1993 estämässä kielteisellä ydinvoimaponnellaan uuden ydinvoimalan rakentamisen 1990-luvulla.
Vaikka tuleva vajaus sähköntuotannossa oli tiedossa.
Nyt meillä on kylminä kausina yli 2000 MW/h vajaus sähköntuotannossa.
Olemme sähkön suhteen lähes täysin Venäjän tuonnin varassa kylminä ajanjaksoina.
Vajaus vastaaa lähes kahden ydinvoimalan tuotantoa.
Tuotantovajauksesta johtuen sähkön hinta jatkaa nousuaan ja kylminä kausina tulee valtavat hintapiikit.
Kuinka saisimme Jukka Gustafssonin ja muut vastarannankiiskit vastuuseen tästä hölmöilystä 1993?
Jos spekulointi kiinnostaa
Loistava ohjelma Russia Today TV-kanavalta, eilinen jakso. Ohjelma on siis Max Keiser Report.
15 minuuttia USA:n talousspekulaatiota, 15 minuuttia Kreikkaa (+ muita EU maita) koskevaa talous-spekulaatio-huijausta kreikkalaisen tohtorin haastattelussa.
http://rt.com/programs/keiser-report/episode-102/
Suosittelen kaikille, vaatii englanninkielen taitoa keskivertoa enemmin varmaankin.
Mikä on vasemmiston kanta tänä päivänä pankkien sosialisointiin?
Olihan meillä ennen valtion postisäästöpankki, mutta ei ole enää. Se annettiin ilmaiseksi pelureille ja yksi mies on sen ansiosta rikastunut enemmän kuin uskoi uneksivansakaan, viiksi-Wallu.
Aiheuttajat maksakoot
Jukka Gustafssonin ehdotus on järkevä ja vapaan markkinatalouden ideologian mukainen. Riski pääoman menettämisestä kuuluu sijoitus- ja pankkitoimintaan.
Pankeille ja niiden omistajille on jo annettu enemmän kuin pikkusormi. Ne ovat oppineet luottamaan siihen, että riskiä ei ole. "Ajetaan pojat kyydillä, kyllä valtio kyydin maksaa." Tästä ajattelumallista irtautuminen vaatii poliittisia päätöksiä, joiden seuraukset tekevät kipeää kaikille. Muuta keinoa talouden tervehdyttämiseen ei kuitenkaan ole. Mitä pahempi tauti, sitä kovemmat lääkkeet.
Yksi Suomea auttava yksinkertainen ratkaisu
Pitäisi luoda kansallinen talletuspankkilainsäädäntö jossa Pankin toimiluvat jaettaisiin kahteen ryhmään:
1. Talletuspankit= erittäin korkea vakavaraisuus,
2. Muut tavalliset pankit, alempi vakavaraisuus.
...
Perusteluja
"Todelliset syylliset ovat"...ne jotka jättivät lainat maksamatta. Eihän rahaa tarvitsisi lainata jos olisi rahaa.
"Gustafssonin mukaan...tukipaketti pitäisi maksattaa kansalaisten sijasta EU:n ydinmaiden pankeilla ja niiden osakkeenomistajilla."
Pankeilla kyllä mutta osakkeen omistajilla vain omistuksensa kurssiriskin verran. Eli jos pankki kaatuu niin osakkeen omistajan riski toteutuu. Hölmöydestä pitäisi maksaa täysi hinta ja antaa vaikka mennä konkurssiin. Jos pankki kaatuu, ei ne saatavat mihinkään katoa, mutta jos kaatujana onkin valtio...
Mikä tässä kuviossa ei kay laatuun?
Tietenkin se, että lopulta maksaja on aina kansalainen on sen maksun nimi sitten "xx vero", pankin palvelumaksu tai pankin huonompi talletuskorko. Suomessakin talletuskorko on pankissa A 0,55% ja pankissa B 1,75% täysin samanlaisilla ei-määräaikaisilla tileillä.
Maan tapa rehellisyydessä ja avoimuudessa
Ensinnäkin tietoonne se, että sdp:n Jukka Gustafssonin on yksi harvoista kansanedustajista, joka on avannut vaalirahoittajiaan lain 414/2000 hengen ja kirjaimen vaatimalla tavalla. Hänen vaalibudjettinsa ei ollut muihin verrattuna edes kovin iso. Alle 25 000 euroa.
Sitten tullaan tähän uutisen aiheeseen, jossa on erinomaisia kommenteja ja tietoja. Parasta on huomioida se, että lainattu raha ei ole todellisuudessa hävinnyt minnekään, vaan jonkun saldojahan se aina lihottaa.
Ongelmakenttähän ei tule paranemaan kovinkaan vauhdikkaasti. Kyseessä lienee maailman historian suurin finanssikusetus?
Joten ennen kuin siihen on löydettävissä jonkilaiset aseet tai lääkkeet, niin meidän kaikkien maksutalkoisiin osallistuvien pitää saada kattava katsaus teksiselostein ja selventävin kaavioin siitä, mistä tässä kaikessa onkaan kysymys. Myös vaalirahoituksen ja vaalirahoittajien osalta.
Tässä mahdollinen hakusanasetti internettiin:
vaalirahoituksen avaaminen euromaat
Vastuullista lainaamista
On sellainen lainaaminen, että ottaa vain sen verran lainaa kun on varma että pystyy maksamaan takaisin.