
- Oli hyvin suuri riski, että useampi eurooppalainen maa romahtaa, Katainen sanoi.
Kataisen mukaan Kreikan tilanteen jälkeen EU:ssa sovittiin, kuinka kriiseistä otetaan niskalenkki, ja nyt tilanne on ainakin tilapäisesti rauhallinen.
- EU:n ongelmia ei ole ratkottu, vaikka tilanne nyt rauhallinen, Katainen varoitti.
Takuuseen ei voi mennä siitä, ettei mikään maa enää pyydä hätärahoitusta kansainväliseltä yhteisöltä, Katainen sanoi.
- Se on täysin mahdollista, että joudumme jotakin maata vielä auttamaan, mutten mielelläni sillä spekuloi. Yritän tehdä parhaani, että totaalikatastrofilta vältytään, Katainen sanoi.
Kataisen mukaan markkinat epäilevät vieläkin Etelä-Euroopan euromaiden velanmaksukykyä. Kataisen mukaan Portugalin ja Espanjan pystyttävä tekemään toimenpiteitä, jotka kertovat, että velat pystytään maksamaan. EU ei voi yksi kerrallaan pelastaa kaikkia, Katainen sanoi.
Katseet ovat kohdistuneet etenkin Portugaliin ja Espanjaan. Portugalin pääministeri José Sócrates sanoo tänään Financial Timesissa, että maa voi edelleen toimia kansainvälisillä velkamarkkinoilla huolimatta euroalueen kriisistä.
Sócrates vakuuttaa maan tekevän, mitä sen täytyykin taloutensa kuntoon saamiseksi. Kommenttien tarkoituksena on rauhoittaa hermostuneita sijoittajia.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Suomen eläkevarat
Luulen että J.Käteinen tarkoittaa että seuraavaksi "lainataan" Suomen eläkevarat konkurssikypsälle Espanjalle. "Ettei tule kriisiä". Niitä rahoja tuskin koskaan saadaan takaisin.
Espanjan korot taas lähellä uusia ennätyksiä:
Value 5.45
http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GSPG10Y...
Ei nyt joku viitsisi jo kysyä J.Käteiseltä LASKELMIA, miten Suomi tasapainoittaa budjetin, maksaa velat ja korot ja kaiken lisäksi antaa kaiken maailman miljardi tukia pitkin Eurooppaan ?
Valtion velka taitaa pian olla 100 miljardia ( parissa vuodessa), valtion tulot 35 miljardia ja menot 50 miljardia. Jos velkaa lyhennetään 10 miljardilla ja korkoja maksetaan 5 miljardilla, ja ne maksetaan ensin, niin ei tuolle julkiselle sektorille jää kuin 20 miljardia vuodessa, nyt kulut 50 miljardia. Joten aika rajulla kädellä pitäisi alkaa karsimaan....
Suomen julkinen talous näyttää olevan vapaassa syöksyssä:
www.valtiokonttori.fi/public/download.aspx?id=81078&guid={b7d7f5d5-ecb9-452e-b526-85d3bdca8ee7}
Siitä tulee rajuja kerrannaisvaikutuksia, kun uusia työttömiä tulee julkiselta sektorista. He maksavat vähemmän veroja, kuluttavat vähemmän ja kaiken lisäksi lisäävät valtion menoja sosiaaliluukulla.
Katais-trophy Euroopan pelastajana..???
"Yritän tehdä parhaani, että totaalikatastrofilta vältytään, Katainen sanoi."
hmmm..
Miten se nyt oikein onkaan
"Siitä tulee rajuja kerrannaisvaikutuksia, kun uusia työttömiä tulee julkiselta sektorista. He maksavat vähemmän veroja, kuluttavat vähemmän ja kaiken lisäksi lisäävät valtion menoja sosiaaliluukulla."
Julkisen sektorin palkat maksetaan kokonaisuudessan julkisista varoista. Miten siis väen vähentäminen ja palkanmaksun lopettaminen voisi lisätä julkisia menoja? "Sosiaaliluukku" on huomattavasti palkkakonttoria kitsaampi maksaja.
"YLÄVITONEN"
Hyvä, J.Käteinen, on kasvattamassa omaa pottiaan ja näyttää
olevan yhtä ahne kuin taannoin tuntemani tasarahaTaskinen ja
rahaReinikainen, nämä herrat olivat vain viinan perään, kun
taas J.Käteinen mammonan perään.
Asuntokupla
Asuntokupla vasta harjoitelee poksausta ja pankit on jo kuralla. Odottakaas kun se poksahtaa.
Ei siinä Käteinen auta. Ero on vain siinä onko Suomen varat levitelty pitkin Eurooppaa, vai onko ne vielä Suomessa siinä vaiheessa.
Pankit kuralla?
"pankit on jo kuralla."
Pankki tekee 2.000 euron pääomasta 100.000 euron asuntolainan.
Kuinka pankki voisi olla kuralla? Kysymys on pikemminkin siitä, että meidän halutaan uskovan pankkien olevan kuralla, jotta me dumppaisimme niille miljardeja (bonari bonari), kun ei niillä vielä ole sitä autuaaksi tekevää verotusoikeutta.
Pankki on joka tapauksessa tehnyt todella kannattavan liiketoimen, jos/kun se saa 10% tuosta myöntämästään esimerkkilainasta takaisin plus korot... eli 2.000 -> 10.000 + korot.
Yleensä pankit kyllä saavat koko summan 2.000 -> 100.000 + korot = 150.000-200.000 (maksuajasta riippuen). Muutenhan he järjestävät pakkohuutokaupan ja lähettävät velallisen lähimmän sillan alle.
Basel II
Pankkisäätelyn vakavaraisuussännösten mukaan (Basel II eli BIS) perinteisillä pankeilla tulee olla taseessa omaa pääomaa vähintään 8% saatavakannasta, muutoin se joutuu pankkilainsäädännön mukaan lopettamaan lainanannon kokonaan. Siten 100.000 euron asuntolaina edellyttäisi vähintään 8000 euroa omaa pääomaa.
Lisäksi tulee vielä EKP:n 2%:n kassareservivaatimus ja pankkilakien mukaiset vielä suuremmat kassareservivaatimukset likviditeetin turvaamiseksi.
Investointipankit ja muut ns. varjopankit ovat sitten toinen asia, mutta ne eivät myönnäkään asuntolainoja.
Ei nyt kannata ihan mitä tahansa mennä täällä netissä esittämään vaikka yläpää kävisi kuinka kuumana.
Britannian liikepankeilla varantovaatimus 0%
Basel I:stäkin jäi tietoisuuteen 8% (ei 10%) vaatimus, mutta pian pankit keplottelivat itselleen 1.6% vaatimuksen.
"Banks with international presence are required to hold capital equal to 8 % of the risk-weighted assets. However, large banks like JPMorgan Chase found Basel I's 8% requirement to be unreasonable, and implemented credit default swaps so that in reality they would have to hold capital equivalent to only 1.6% of assets."
Basel II:n jälkeen luotonanto on maailmassa löystynyt entisestään, mikä kertonee paljon.
Laki on laki
Tämä 8%:n Basel II vaatimus on kirjattu ainakin EU:n alueella pankkilainsäädäntöön. Sen laskemiseen on annettu täsmälliset ohjeet eikä siitä voida luistaa keplottelemalla rikkomatta lakia. Lain rikkomisesta taas seuraa rangaistus.
En yritä olla mitenkään ylimielinen, mutta satun nyt vain tietämään, että esim 0%:n varantovaatimus ei ole varmasti voimassa millään liikepankilla Euroopassa. Tällä nyt tarkoitan tavallisia talletuksia vastaanottavia ja asuntoluottoja myöntäviä pankkeja. Esim. Sveitsissä kaavaillaan varantovaatimuksen nostamista 19%:iin eli yli Basel-säännösten.
Toinen asia on sitten nämä ns. investointipankit kuten Goldman Sachs tai edesmennyt Lehman Brothers, jotka eivät ota vastaan tavallisia pankkitalletuksia. Ne keräävät varoja esim. lainaamalla toisilta pankeilta tai laskemalla liikkeelle joukkovelkakirjalainoja. Näitä pankkeja ei normaali pankkisäätely koske ja siellä varantovaatimus voi olla tuo 0%. Näin ei kuitenkaan voi olla liikepankkien kohdalla. Ne luetaan tavanomaisten talletuspankkien joukkoon.
Lain edessä kaikki ovat tasa-arvoisia, jotkut ovat vaan..
.. tasa-arvoisempia kuin toiset.
Pankeilla on oma hierarkiansa. On mm. hierarkiassa alempana olevia "jälleenmyyjäpankkeja", mutta kokonaisuus on häikäilemätöntä luottojen monistamista olemattomasta varannosta ja jopa tyhjästä.
Oleellista on se, että kansantalous voi tervehtyä ikisyöksystään vain valtion ottaessa tuon osittaisvarantoon perustuvan luoton luontioikeuden (rahan monistamisoikeuden) itselleen yksinoikeudeksi. Siitä syntyy vapaa talous ilman sairaita tukia tai kannustinloukkoja. Pankit saavat silti toimia muuten vapaasti.
Britannian suurilla liikepankeilla on todellakin 0% varantovaatimus. Voit todeta asian itse helposti.
Pankit saavat mm. USA:ssa injektioita keskuspankilta, joka on liikepankkien omistama yksityinen laitos ilman varantovaatimusta ja jolta liittovaltio lainaa rahaa korolla, maksattaen pääoman ja koron kansalaisten työllä veroina.
Taidat sotkea
... liikepankit (commercial banks) ja investointipankit. Britannia kuuluu EU:hun ja EU:n pankkidirektiivin mukaan kaikki jäsenmaat noudattavat Basel II:n 8 %:n vakavaraisuuussännöksiä, mitä sovelletaan kaikkiin talletuksia vastaanottaviin pankkeihin maailmanlaajuisesti.
"Britannian suurilla liikepankeilla on todellakin 0% varantovaatimus. Voit todeta asian itse helposti.": näytäpä minulle lähde, missä näin sanotaan, jos sen toteaminen on niin helppoa.
Nämä oraakkeli Uusipaavalniemen opetuslapset ovat kyllä aika sitkeää porukkaa. Kyse näyttää olevan lähes uskonnon kaltaisesta liikkeestä.
No, enpä taida sotkea
"The Bank of England holds to a voluntary reserve ratio system. In 1998 the average cash reserve ratio across the entire United Kingdom banking system was 3.1%. Countries that do this, listed as 'None' in the table below, allow effectively an infinite amount of credit money creation. While this can happen, it doesn't, and it would mean average reserves tend to zero. The reported average ratio of 3.1% implies an average maximum total deposits of £3,225.80 from £10 of base money."
Haggis: "jäsenmaat noudattavat Basel II:n 8 %:n vakavaraisuuussännöksiä"
Juu hoe sinä tuota vaan. Käytännössä tuo kirjattu 8% vaatimus kierretään helposti swaps -tyyppisillä "instrumenteilla.
Ja takuulla yhtä helposti kuin pankkitarkastusviraston virkailijan pää käännetään shekkivihkolla: "see nothing, hear nothing, everything clear"
iTri343hb: "Britannian suurilla liikepankeilla on todellakin 0% varantovaatimus. Voit todeta asian itse helposti.":
No no...
Ensinnäkin, em. lainauksessa puhutaan kassavarantosuhteesta (cash reserve ratio), mikä on täysin eri asia kuin Basel II:n vakavaraisuusluku (capital adequacy requirement). Kassavarantosuhde tarkoittaa kuinka paljon pankilla on käteisvaroja suhteessa talletuksiin. Tätä suhdetta valvovat keskuspakit.
Vakavaraisuussuhde tarkoittaa pankin oman pääoman suhdetta myönnetyihin lainoihin, mikä on aivan eri asia kuin mihin siteeraamasi kappale viittaa. Tätä vakavaraisuussuhdetta taas valvoo lähinnä rahoitustarkastus ja pankkilait.
Eli edelleenkään ei mennyt läpi. Siteerauksesi ei liity milään tavalla Basel II:n vakavaraisuussäännökseen. Kyllä tämä nyt aika heikolta näytää iTri343hb.
Toisekseen, siteeraaus ei varsinkaan tarkoita 0%:n vakavaraisuusvaatimusta. Minun täytyisi nähdä tuo sivu mistä lainaus on kokonaan, mutta lause näyttäisi kertovan vain, että jos kassavarantosuhde olisi 0, tällaisissa maissa sallittaisiin käytännössä rajaton rahanluonti. Se ei kerro, että yhdessäkään maassa asia olisi näin.
Tässä ei todellakaan puhuta sanaakaan Britannian suurten liikepankkien Basel II vakavaraisuusvaatimuksista. Tunnut lukevan näitä sitaatteja kuin piru raamattua. Kappale kertoo vain että kassavarantosuhde on Britanniassa keskimäärin 3,1%. Muuta ei kerrota UK:n pakeista.
Summa summarum, pieleen meni taas sielläpäin - ja totaalisesti. Olen kuulolla, ja odotan seuraava älähdystä. Lähden tosin huomenaamulla Salzburgiin, joten en ehdi kovin kauaa päivystellä.
Hieman lisää
Katsoin tuon Wikipedian artikkelin, missä on perusasiaa kassareservivaatimuksista mutta ei tosiaan pätkääkään Basel II vakavaraisuussännöksistä, jonka väitit olevan 0% UK:ssa. Sotket siis edelleen asioita todella pahasti.
Siellä oli tuo lause: "Countries that do this, listed as 'None' in the table below, allow effectively an infinite amount of credit money creation. While this can happen, it doesn't, and it would mean average reserves tend to zero."
Tämä tarkoittaa että mailla, joilla keskuspankki ei ole asettanut minimikassareservivaatimusta, tilanne voi johtaa nollareserveihin ja loputtomaan rahan luontiin ja että vaikka tämä voi periaatteessa tapahtua, niin ei kuitenkaan käy (While this can happen, it doesn´t). Euroalueella EKP on asettanut tuon 2%:n minimivaatimuksen, mutta muut keskuspankit voivat toimia toisin. Täytyy sitten lisäksi huomioida, että tuo keskuspankin reservivaatimus ei ole lopullinen luotonlaajennusta rajoittava tekijä, vaan niitä on muitakin.
Yksi on pankkilainsäädännön asettavat vaatimukset. Esim. Suomessa pankkilainsäädäntö tuo vielä n. 10% lisävaatimuksen reserveille.
Toinen on pääomavaatimus, jota tuo käsittelemäsi Wikipedian artikkeli ei siis käsittele lainkaan.
Varsinkaan siinä ei sanota, että Britannian liikepankkien vakavaraisuusvaatimus olisi 0, koska siinä ei puhuta vakavaraisuusvaatimuksesta ollenkaan.
Ihan oikeasti Haggis, oletko tosissasi...??
Mistä tässä oikein keskustellaan?
.. jankkaatko todellakin siitä onko reserve requirement BRITANNIASSA 0% vai 3%..?
Todellako?
Niin kauan kuin se ei ole 80% tai edes 30%, on tämä keskustelu aivan typerää saivartelua.
SUOMEN VALTIO VOISI PUDOTTAA SINUN VEROJASI 90%, JOS SE OTTAISI ITSELLEEN OIKEUDEN 10% VARANTOVAATIMUKSEEN YKSINOIKEUDELLA, ja asettaisi yksityiset liikelaitokset, pankit täysvarantovaatimuksen alle. (Ei muutkaan yritykset saa monistaa rahaa.)
Paljonko muuten luulisit Englannin Keskuspankin varantovaatimuksen olevan? Sehän voi aina injektoida liikepankeille. Aloitetaanko siitä uusi väittely?
Eiköhän kokonaisuus tullut selväksi.
Ja euroalueen varantovaatimus on 2%, eli deposit multiplication mahdollistaa 2.000 euron pääoman monistamisen 100.000 euron luotoksi.
I rest my case.
Pitää pysyä asiassa
Ensinnäkin, nyt keskustelimme Englannin liikepankkien Basel II vakavaraisuusvaatimuksesta, ja siellä päässä sotkettiiin asiat aivan käsittämättömällä tavalla.
Toisekseen, jo on kova pää teillä Uuspaavalniemen oppilailla. Euroalueen (EKP:n määrämä)2%:n reservivaatimus ei todellakaan mahdollista 2000 euron pääoman monisamista 100.000 euron luotoksi. Lisärajoitteena ovat juuri tuo 8%:n Basel II vakavaraisuusvaatimus sekä pankkilakien EKP:n lisäksi mahdollisesti asettamat (maittain vaihtelevat) lisäreservivaatimukset.
Lisäksi tuo luotonlaajennus ei koske yksittäistä pankkia, kuten jotkut erehtyvät ajattelamaan, vaan koko pankkijärjestelmää, kun raha siellä lähtee kiertämään.
No niin, shakki ja matti, minä lähden nukkumaan.
... ja vielä lisää
Oikea lainaus Basel II:n suhteen samalta kirjoittajalta Wikpediasta löytyy täältä: http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_requirement
Tässä kerrotaan vakavaraisuusvaatimuksista, jota noudatetaan kehittyneissä maissa yleismaailmallisesti - myös Englannissa.
Tämä vakavaraisuusvaatimus omalta osaltaan rajoittaa talletuspankkien luotonlaajennusta ja siten rahanluontia.
Kirjoittelin tässä vähän enemmän ihan valistusmielessä, koska kohta tässä täytyy mennä maata aikaisen herätyksen vuoksi.
implemented credit default swaps
Haggis: "Ei nyt kannata ihan mitä tahansa mennä täällä netissä esittämään vaikka yläpää kävisi kuinka kuumana."
Suosittelen välttelemään tuollaisia ylimielisiä lausuntoja, kun ei tässä ensinnäkään kukaan käy kuumana ja kun toisaalta esittämäsi tieto ei muuttanut perusasiaa yhtään mihinkään suuntaan.
Niin ja vielä
Ottavat kansalta sen häviörahan itselleen
EU:n pitäisi katsoa peiliin ja nähdä ongelmat siellä missä ne
ovat! Yhteisvaluuttaa ei olisi pitänyt alkujaankaan tuputtaa kaikille! Ei missään nimessä vaan ottaa heikoimmat maat muuten valuuttayhteistyöhön. Mitä euron käyttöönotolla haluttiin todistaa!? Sitäkö, että olemme nyt vahvoja ja yhtenäisiä! Itsepetosta. Irlannin ja Kreikan kaltaisia maita ei olisi pitänyt koskaan ottaa mukaan.
Virhe on vielä korjattavissa; kaloschin kuva näille takapuoleen. So long!
Jos Kreikka olisi ollut euron ulkopuolella, kauhuskenaario olisi
kohdannut vain juuri niitä tahoja jotka Kreikan kuplalla keplottelivat, eli mm. Saksan pankkeja. Nyt me, suomalaiset veronmaksajat on vedetty mukaan talkoisiin pelastamaan maa, vaikka meillä ei ole ongelmien rakentelussa ollut osaa eikä arpaa.
Kun maksetaan korkeaa palkkaa siellä päätöskukkuloiden ylätasoilla, olettaisi, että se jotenkin korreloisi myös järjen kanssa, mutta ei.
"..mm. Saksan pankkeja.." Pankit ovat isänmaattomia
.. globalistisia.. eikä Saksaa pidä häpäistä niiden nimissä. Ne ovat käenpoikia.
Angela Merkel pistää kuitenkin suomalaiset veronmaksajat
mm. Saksan pankkien virheiden maksumieheksi!
Eikö Merkel edustakaan Saksan valtiota?
Miksi hän kantaa suurempaa huolta mainitsemistasi globaaleista pelureista kuin EU-kansalaisista?
Vastaa kun kerta näyt tietävän!
Tämä jeremiadi siltä varalta ettet kirjoitakaan sarkasmia, koska säästelet lainausmerkkejä
Poliitikot|Pankit - rakkautta ilmassa
"Miksi hän kantaa suurempaa huolta mainitsemistasi globaaleista pelureista kuin EU-kansalaisista?"
No tämähän on ongelman nimi jokaisessa Euroopan maassa: miksi poliitikot ajavat kansainvälisten suuryritysten asiaa mieluummin kuin kansalaistensa asiaa.
Miksi poliitikot eivät ota rahan liikkeellelaskuoikeutta valtiolle, niin kuin Thomas Jefferson opetti?
Miksi poliitikot lahjoittavat valtion mineraalivarat ulkomaalaisille yrityksille..?
Olisiko mitään tekemistä sillä, että poliitikot ovat aina löytäneet mukavan suojatyöpaikan pankkikartellin laitoksista Niinistö EIB, Koivisto, Paasikivi, Holkeri, Suomen Pankki (Bretton Woods), puhumattakaan siitä rahavirrasta, joka poliitikoille virtasi mm. Goldman Sachsilta (Obama) jne..
Merkittävälle pallille politiikassa on vaikea nousta ilman (pankkiirien) Bilderbergin, CFR:n siunausta. Ja sieltä putoaa nopeasti ilman (pankkiirien) Big Median hiljaista tukea.
Ei kai tuota tarvinne kysyä, kun vain ajattelee hetkisen.
Historian merkittävimmän pankkiirisuvun (yhä) edustaja totesi jo 1800-luvulla: "Give me control over nations money supply, and I care not who makes the laws" (koska lainlaatijathan ovat silloin helposti ostettavissa).
Ja niin lain suoma kontrolli rahan liikkeelle laskemisesta on ollut yksityisellä pankki-mafialla - ja se on ongelmien juurisyy.
Poistetaan se ja ongelmat köyhtymisestä lamoihin pakkolunastuksineen ja inflaatiosta yltiöverotuksen kautta kannustinloukkuihin poistuvat.
Rommausta ootellessa
Vain suomalaiset ovat niin naiveja että luulevat että massiiviset virtuaali velat täytyy maksaa oikeasti takaisin. Ei kukaan tee niin. Suurin osa läntisistä maista on jo niin syvällä veloissa että sieltä ei pääse pois ellei tule jokin suuri romahdus. Sellaisenhan saa joku Soros aikaiseksi jos se nyt sattuu häntä huvittamaan.
2% maksaminen kuittaa todellisen pääoman
Siksi valtion pitäisi myös perustaa pankki, joka voi luoda luoton 2% pääomalla.
Näin miljardin verot (4 kk:n bensaveron tuotto) keräämällä ja tuon rahan pankkiinsa tallettamalla pääomaksi, valtio voisi rahoituslaitoksensa kautta maksaa rahoittajapankeilleen digitaalisen saldon takaisin.
Ei ne Suomea velkovat liikepankit (mm. Nordea Denmark, Pohjola Bank Finland, Citigroup U.K.) tänne kultaa toimittaneet, vaan pelkkiä 'saldonumeroita' tietolinjoja pitkin Suomen valtion tileille ulkomaalaisomisteisissa liikepankeissa (mm. Nordea, Sampo jne...), jotka (saldonumerot) syntyivät 2% pääomasta.
Tätä populismia ei usko Erkkikään
Kyse on veronmaksajain varojen siirrosta,keinottelijoiden hyväksi.Kuin myös holtittomien pankkien.
juuri näin
!
Maan tapa avoimuudessa ja rehellisyydessä?
Toivottavasti edes tämä Kataisen antama lupaus pitää:
”Ensi kevään eduskuntavaaleihin puolue lähtee politiikassa hieman erikoisella teemalla – kokoomus nimittäin uskoo voittavansa vaalit rehellisyydellä.
Katainen uskoo, että kansa kyllä ymmärtää talouden tosiasiat, kun niistä kerrotaan suoraan.
- Suomalaiset ovat fiksuja ihmisiä jotka vaativat poliitikoiltaan paljon – erityisesti rehellisyyttä. Ja sehän meille sopii, sillä se on meidän leipälaji.”
Lähde: MTV3 uutiset 21.03.2010
Selvittämähän on edelleen se, missä ovat piilossa ne sopimukset ja niiden tekijät, jonka mukaan Suomen tulee olla takaamassa ja tukemassa maailman historian isoimman talouskuplan rakentaneita euromaita?
Selvittämättä on edelleen seuraavia kokonaisuuksia:
- kuka lainaisi alunperin kenellekin?
- kuinka paljon ja minkälaisin sopimuksin?
- mitkä olivat takuut ja miksi ne eivät riittäneet?
- mistä takaisinmaksua voi seurata luotettavasti?
- mistä löytyvät Suomen tekemät sitoumukset?
Odotusaikana jokainen voi hakea tietoa hakumoottoreilta:
Euroopan velkojen verkosto
125 artikla ja valtioiden keskinäisen velkaantumisen estäminen
"Kataisen mukaan markkinat epäilevät vieläkin Etelä-Euroopan euromaiden velanmaksukykyä."
Italian budjettivaje 2009 oli yli 2000 mrd. eli maailman suurin heti USA ja Japanin jälkeen.
Markkinat eivät uskoneet EU maiden auttamatta jättämistä veronmaksajien toimesta ja saivat lainattua todellista korkoriskiä pienemmällä korolla ja riskillä rahaa... suuria summia rahaa.
Tästä keskinäisestä vastuunrajoitus artiklasta (125) johtuu siis että korot eivät nousseet realistiselle tasolle suhteessa todelliseen riskiin. Jos 125 artiklaa oltaisiin noudatettu korot olisivat nousseet todellisen riskin mukaan esim. Irlannille ja ei oltaisi ylivelkaannuttu. Hieman monimutkaista ja melko ovelaa...
125 artikla oli siis hyödyllinen velanantohetkellä ja poistui heti käytöstä kun velkaa oli pumpattu maksukyvyttömyyteen asti velkaisiin euromaihin.
Ongelmia ei EU:ssa olisi jos 125 artiklaa olisi oikeasti noudatettu.
Lissabonin sopimus 125 artikla:
Pohdittavaksi...
-Mikseivät Suomen/EU:n työttömät tekisi vähän oman alansa töitä yleishyödyllisesti vastineeksi vähätyöllisyyskorvauksesta täystoimettomuuden sijaan? mielekästä ja kannattavaa tekemistä tulotason kohetessa hiukan.
-Korkeakouluopinnot kohtuutasolla maksullisiksi viiden vuoden jälkeen opintojen venyessä (armeija, sairaus tai äitiysloma eivät kuluttaisi aikaa) jolloin mahdollisuus ilmaiseen koulutukseen säilyisi?
-Vapaaehtoiset verojen kohdentamiset esimerkiksi 1% osalta verotilmoitusta tehdessä?
-Kuinka pk-sektorin yrityksiä voisi auttaa alun vaikeiden vuosien aikana "sijoituksena tulevaisuuteen"?
-Miksi mummonmökki perintöverotetaan sukupolvi toisensa jälkeen ja velkaannutetaan ihmisiä?
-Terveyskeskuksissa mahdollisuus varata aika suoraan erikoislääkärille, jos tarve sen sijaan, että ensin viedään aikoja lähetteen saamiseksi?
-Nuorten mielenterveysoppi kouluissa säästäen ja ennaltaehkäisten tragedioita?
-Omatoimisuuden vähennyskelpoisuus verotuksessa vaikka vapaaehtoisesta vanhustenhoidosta?
-jne
On siis lukuisia asioita, joissa voitaisiin rohkeasti tehdä erilaisia kannattavuuslaskelmia ja analyyseja uusista vaihtoehdoista. Samalla tuettaisiin ihmisten omaa vastuuntunnetta ja aktiivisuutta. Tulotasosta huolimatta ihmiselle lienee mielekästä saada vähennyksiä ja korottaa hyvinvointiaan tekojensa avulla?
Kuinka siis voitaisiin järkeistää erilaisia konkreettisia toimintoja mm. valtiolla ja kunnissa?
Valtion talousarvio 2011
www.valtioneuvosto.fi/toiminta/talousarvio/2011/fi...
”Yritän tehdä parhaani, että totaalikatastrofilta vältytään"
Katainen on tyhjä pullistelija. Hänellä ei ole edellytyksiä pelastaa Suomen hyvinvointivaltiota romahtamiselta, saati Euroopan talouksia romahtamiselta. Kataisella on edellytyksiä ainoastaan toistaa oikeistolaisten virkamiestensä kehittämiä hokemia, joille ei löydy perusteita sen paremmin talousteoriasta kuin yleisestä elämänkokemuksestakaan. Kataisen toiminnan tuloksena on hyvinvointiyhteiskunnan toimintojen yksityistäminen ja alasajo.
Lempi on hyysäri
Eipä monissakaan EU-maissa ole sitä hyysÿskoneistoa kuin Suomessa, joten työttömät aktiivisesti hakee töitä. Jos esim. Espanjan mamut eivät löydä töitä he poistuvat maasta mm muiohin EU maihin kokeilemaan työnsaantia. Suomen pitäisi purkaa poliittisia yhdistysten suojatyöpaikkoja ja turhia virkamiehiä, niin palkata voisi vaikka sairaankoiotajia ja talonmiehiä lunta luomaan.
Entä miksi suomalaisten täytyy elättää työttömiä mamuja. Eiväthän ne ulkomailta töitä hae ?
Päinvastoin Kaija päinvastoin...
"Korkeakouluopinnot kohtuutasolla maksullisiksi viiden vuoden jälkeen opintojen venyessä "
Ei siinä Kaija mitään hyysäämistä ole jos ihmisten pitää opiskella omilla eikä naapurien rahoilla 5 vuoden jälkeen korkeakouluissa. ..?
"Mikseivät Suomen/EU:n työttömät tekisi vähän oman alansa töitä yleishyödyllisesti vastineeksi vähätyöllisyyskorvauksesta täystoimettomuuden sijaan?"
Ei tässäkään mitään hyysäämistä ole jos töitä ei ole niin ihmiset voisi aktivoitua ja ylläpitää omaa ammattitaitoa ja työkykyään yleishyödyllisen työn kautta.
Veikkaan että moni työtön ja yli 5 vuotta korkeakoulussa opiskeleva ei näe noita Lempin ihmisten aktivointiin tähtääviä ehdotuksia hyysäämiseksi...
Kiitos kommentista ja itse asian ymmärtämisestä.. :)
erilaisia vaihtoehtoja on mielekästä pohtia. Siis mitä ihan konkreettisesti voitaisiin tehdä ja voisiko useissa asioissa järkeviä uusia ratkaisumalleja?
Kuten todettu tulotasosta huolimatta lienee mielekästä, että ihminen voi juuri omilla teoillaan vaikuttaa omaan ja ympärillä olevien ihmisten hyvinvointiin, elintasoon, verohelpotuksiin yms. Toisin kuin ihmisten passivointi, ahkeruus ja aktivointi ovat kaikille osapuolille kannattavia, ja edistävät myös yhteistä hyvinvointia tuoden samalla yhteiskunnalle säästöjä, jolloin on enemmän resursseja joita kohdentaa.
Nuo ylläolevat ovat vain muutamia esimerkkejä. Olisiko muita ehdotuksia?
Mitäpä se mamu nyt sitten jotakin osaisi?
pizzanpaistajia niistä tuppaa kaikista tulemaan, jollei ole halua kouluttautua johonkin rehelliseen "tavalliseen" ammattiin kuten putkimieheksi, kirvesmieheksi, puusepäksi jne jne
Jyrki boy pelastaa!!!
Jyrki, tuo kaikkien velallisten ystävä, pelastaa taas Eurooppaa!
Hienoa, että meillä on moinen Tarzan mininisterinä, ihan yksin pelastaa koko Euroopan ja samalla sivussa koko maailman!
Ei tuota pikku-Stalinia ainakaan itserakkauden puutteesta voi syyttää.
Lyhytaikaista, toivotonta, estoa
on tarjolla katastrofiin- toisten takauksilla, rahalla ja EU:n keskuspankin velkavaroilla. Ongelman siirto ei muuta mahdotonta tilannetta vaan velkauttaa loputkin anteliaat
ananiakset.
Herrajestas kät
Opettelis nyt hoitamaan kotimaan taloutta.
Pieni suomi on hyttysen paska maailmalla pelastajaksi.
Jyrki hyvä - määrittele
Jyrki hyvä - määrittele "romahtaa". Tarkoittaako romahtaminen tässä velkasaneerausta. Se ei olisi ollut huono vaihtoehto.
Nyt Jyrki ja kumppanit ovat saaneet toimillaan aikaan sen, että markkinat ovat haistaneet veren. Jos näin jatketaan, iso rytinä ei ole kaukana.
Totta tai sitten ei
Katainen jatkaa hölynpölyn levittämistä yhtä siekailemattomasti kuin ennenkin. Puhetulvaan mahtunee vähän totuutta siemeneksi tai sitten ei.
Niskalenkki markkinavoimista oli Kataisen lausuntojen pohjanoteeraus yhdessä tämän katatrofin kaatamisen kanssa.
Jos romahtamisella tarkoitetaan sitä, että euron kurssi palaa
lähtöruutuunsa; 1 € = 1 $ - mitäs pahaa siinä olisi, sehän olisi viennistä riippuvaiselle Suomelle onnenpotku!
Mistä Suomen johto horajaa! Ihan omiaan.
Ei se palaa alkupisteeseen..
..vaan se on devalvoitunut törkeästi
Rahan devalvointi on kansalaisten säästöön laitetun työpanoksen varastamista, eli ryöstöä, eli ilmaistyön teettämistä eli orjuutusta.
Veruke, että se tukee "vientiteollisuutta" on täyttä satua, jota meille on syötetty vuosikymmenestä toiseen.
Retorisesti: Mikä velvollisuus minulla on uhrata säästöni jonkin pörssiyrityksen vienninedistämiseen. Pudottakoon tuotteidensa hinnan, jos ei muuten myy.
Sitä paitsi tuo vientiteollisuus on yleensä ulkomaalaista yksityistä suuromistajaa hyödyttävää, valtiojohdossa istuvien 'vässyköiden' annettua kaikki kansallisia luonnonvarojakin hyödyntävä teollisuus yksityisille, niin ettei se vientitulo vaan missään nimessä kartuta suoraan verokassaa ja näin kevennä kansalaisten muutoin alati kasvavaa verotaakkaa.
Salakankee tämä ei ole mikään hyökkäys yleensä oivaltavaa kommentointiasi vastaan, vaan omaa jorinaani ihan yleisellä tasolla.
Julkista sektoria
Julkista sektoria on pakko leikata lähes kaikissa EU-maissa. Miellyttävä poikkeus on Viro - siellä valtion tulot ja menot ovat tasapainossa. No, Virossakin pitää vähentää kuntien määrää oleellisesti.
Julkista sektoria pitäisi ehdottomasti leikata...,
..mutta se menee silti näin:
Poliitikko: "Edessä on kipeitä leikkauksia (kansalaisten perusturvaan) ellei tätä, tätä ja tuota veroa koroteta."
Kansalainen: "Ok. Maksan mielelläni".
Sitten poliitikko tekee mielettömiä tukipäätöksiä pankeille ja suurille yrityksille ja palkkaa 30% lisää tyhmänsaamattomia virkamiehiä...
.. kunnes rahat ovat taas loppu.
Poliitikko: "Tilanne on nyt vakava, rahat on loppu. Edessä on kipeitä leikkauksia, ellei tätä, tätä ja tuota veroa koroteta"
Kansalainen: "Ok. Maksan mielelläni, kunhan peruspalvelut saadaan turvattua."
Déjà Vu?
KANSAKUNNAN MUISTI ON USEIN LYHYT.
Visioita ja muita näkyjä
Kataisella on niin lennokkaat kuvat kuin savolaisilla tarjottavaksi äänestäjille, että jalat eivät enää (isän)maassa kestä. Mitä EU:n 1/400 miljoonasosa voi antaa maailmalle niin, että maailma pelastuisi?
Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten - etenkin tyhjässä pankkiholvissa. Minkähän säväyksen tekisi työpaikkahaastattelussa: "Yritän tehdä parhaani"?
Demokraattisen harkinnan osuus
Hetemäen ilmaantuminen hiljattain otsikoihin osoitti viimeistään kuinka vahvasti Suomi on lopulta virkamiesvetoinen. Katainen voi uskotella itsestään mitä haluaa. Suomi on lähinnä yksi EU:n osavaltio sen periferiassa joka pyrkii tarkkaan noudattamaan EU:n suosituksia ja sääntöjä jotka ohittavat kansalliset sääntömme. Niistä paras tietous on virkamiehillämme joille ne aukeavat oikeassa merkityksessään. Kukaties se on aivan jotain muuta mitä poliittisessa keskustelussamme käy ilmi.
Hyvä Jyrki
Go Jyrki, Save The World!
Ehdotan YT-neuvotteluja koko valtionhallinnolle
Valtion tarkastusvirasto on raportoinut valtionhallinnon vastuisiin kuuluvien projektien täydellisestä epäonnistumisesta toinen toisensa jälkeen. Viimeisin; terveydenhallinnon tietojärjestelmät hukkaan heitetty puoli miljardia, jätelakiuudistus, lainvalmistelu yleensä, hallitusohjelman saaminen lihaksi, kiusaaminen VVM:ssä ja Suomen Pankissa jne...
Tämä kertoo siitä, että mätäpesäkkeitä on valtavassa määrin juuri valtionhallinossa, jonka pitäisi meitä laikuulijoita opastaa järkevään elämiseen.
Jos tässä kehnoudessaan Suomi on mallimaa muille, mitä nuo muut ovat ( Välimeren maat ).
Ehdotan, että Katainen höpinöineen vetäytyy sivuun. Erityistilintarkatus joka ministeriöön. Seuraus; YT-neuvottelut käyntiin niin valtionhallinossa kuin kuntahallinnoissa. Rankka siivous, korruptio ja roskat pois.
Ei taida löytyä tekijöitä, koska päättäjät syövät omasta kultalusikastaan parhaat palat.
kannatetaan - uskon: laajasti
¤
Valtion ylin varainhaltija
Mitä hän kuvittelee itsestään. "Yritän tehdä parhaani".
Kun eväät eivät riitä otetaan pettu ja kädet avuksi.
Realitalouden tilanne on OECD-maissa kestämätön.
Virtuaalirahahalla kaivetaan vain syvempi kuoppa.
Nyt tarvitaan kumouksellista poikiajattelua uuden käytännön tueksi.
Markkinameklarit vie ja valtiot vikisee. Hyberluokan k*****ta.
Joku vielä odottaa vaaleja ja puhuu demokratiasta.
nuorallakä'velyä velkaannuttamisprosessin säilyttämiseksi
Katainen pelaa nuorallakävelyä valtioiden pakkovelkaannuutamisprosessien säilyttämiseksi ja sen piikin aukipitämiseksi millä miljarditolkulla ryöstetään laillisten demokratioiden rahoja pankkikriisien kautta.
tässä vaihtoehto
Ensinnäkin työntää aito markkinatalous koskemaan myös pankkeja - joka on hoitanut hommansa kehnosti menköön konkkaan. Ja maksakoonkorvaukset niille jotka ovat viattomina sikailyuista kärsineet.
Toiseksi jos talletuksista saa korkoa joka on sama kuin se että pankilla menee hyvin eli siis korko on osinkoa niin silloin talletukset pitää katsoa pankin osakkuudeksi - jotka siis menköön konkan mukana niinkuin osakkaiden sijoitukset menee normaaleissa konkissakin
Kolmanneksi valtioiden irtaantuminen kv pääoman velkakierteestä. Sen sijaan esimerkiksi euro-alueen tapauksessa voidaan mennä siihen että vaikkapa rikas Saksa lainaa köyhälle Romanialle jotta se nousee paremmin. Toisin sanoen valtiot voisivat lainottaa toisiaan.
Noin - siispä se että on muodostettu puskurirahastoja yms voikin olla - tähän asti - tiedostamaton askel sille että valtiot alkavat suoraan auttamnaan toisiaan eikä jonkun kv pääoman kautta.
SUOMEN MATALA PROFIILI ESTÄÄ POLITIIKOJAMME !!!
Vaikka Telluksen AInot VetyAutoSäätiö, jonka lyhenne on TAIVAS; On antanut Suomen julkishallinnolle jo vuonna 2000 tiedoksi, kuinka globaali, ekologinen ja ekonominen tasapaino saavutetaan, ei ole Suomen polittisesta johdosta löäytynyt, Karismaa ts., riittävää sanavaltaa maailmanlaajuisesti. Vuonna 2000 Mtv3:n uutisissa kerrottiin, että joku on ehdottanut myös vetyä polttoaineeksi; Koska olimme huolehtineet siitä, että jokaisen eduskunnassa vaikuttavan puolueen ryhmänjohtaja oli saanut meitä postin, jossa kerrotiin, kuinka päästöasiat on syytä hoitaa ja samalla valmistaa happea sekä puhdistaa vettä.
MAHTAVAT MYRSKYT JA MUUT LUONNONMULLISTUKSET OVAT VAIVANNEET SIVILISAATIOTAMME JO ENNEN MILLENIUMIA.
katteeton shekki
Nykyinen rahoitusjärjestelmä on tiensä päässä ja tämä siistä syytä, koska nykyistä velkaa ei voida koskaan maksaa takaisin. Fiat-rahan arvo on kasvanut liian suureksi suhteessa vaihtoarvoon. Tämä aiheuttaa vain luonnonvarojen kulutuksen velaksi. Hopea olisi varteenotettava vaihtoehto velattomaksi maksuvälineeksi. Hopean vaihtoarvo perustuisi painoyksikköihin. Hopeata ei voi myöskään väärentää muuten kuin sulattamalla suurempaan painoluokkaan.
Jyrki Jyrki!
Nyt ei enää riitä mainostoimistojen luoma "unelma vävy" vaan tarvitaaan kunnon pokaaleja, ei riitä vuoden eurooppalainen valtionvarainministeri, se kilpailu on osoittautunut maakunta sarjan kisaksi globaalissa kisassa, ei auta leikkauslistojen kieltäminen, vaan selvän ohjelman esittäminen ennen vaaleja. Kattainen leikkii hiki otsalla valtiomiestä, vaikka itse tietääkin olevansa edelleen "sumussa", jossa hän ei näe eteenpäin, se mitä hän näkee, on sen verran kiellettyä, ettei Kokomustan mielikuvamarkkinointiin sovikaan.
Jyrki mielikuvat ei riitä enää, kompetenssiä tarvitaan, herra maisteri.
Katainen pelasti Saksan aseteollisuuden saatavat Kreikalta - 1/2
Kreikka ilmoitti 10.4. ettei se tarvitse talousapua.
Saksa ja Ranska kuitenkin pakottivat Kreikan ottamaan hätäapu -lainapaketin, saadakseen Kreikalta asetilauksia.
Kun laina menee asehankintoihin, se hyödyttää vain toimittajamaiden asetehtaita, sen sijaan että laina käytettäisiin Kreikassa tuottaviin ja työtä tuoviin investointeihin, jotta se voisi joskus edes teoriassa, maksaa lainan takaisin.
Katainen pelasti Saksan aseteollisuuden saatavat Kreikalta - 2/2
Täysistunnon pöytäkirja PTK 46/2010 vp
46. TIISTAINA 4. TOUKOKUUTA 2010 kello 14.05
1) Hallituksen esitys vuoden 2010 toiseksi lisätalousarvioksi
Hallituksen esitys HE 57/2010 vp. Keskustelu
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen: Arvoisa puhemies!
Meillä ei ole eikä voi olla, niin kuin totesin ja niin kuin täällä moni muukin on todennut, mitään sataprosenttista varmuutta siitä, toimiiko tämä paketti, mutta tämä on maailman parhaiden voimien rakentama paketti, jonka tarkoitus on se, että lainaa annetaan ja laina saadaan takaisin. Se on se tarkoitus, mutta minä en sitä voi teille taata.
Broke? Buy a few warships, France tells Greece
"Saksan valtio lienee antanut vientitakuut saksalaisille aseyhtiöille ja taannut Kreikan asetehtaille Kreikan valtion maksukyvyn.
- Mahdolliset maksamattomat laskut siis olisivat tulleet siis Saksan valtion maksettavaksi, jos Kreikka olisi joutunut maksukyvyttömäksi! Saksa on valtiona pankeille liian hyvä neuvottelija.
- Saksa taisi vetää teatterilaan nenästä koko EU:ta ja pani muut EU-valtiot mahdollisen luottotappion EU:n yhteisvastuuseen Kreikalle pankkikriisin kautta maksuun. On aika shakkipeliä!!"
Ihmettelen vaan
Mahtaisiko Käteinen uskaltaa tulla kävelemään näille kulmille? Jos ihmiset tietäisivät miten hän on heitä huiputtanut, miten heiltä varastanut? Voi olla, että ei uskalla...
saksalaiset pankit olivat sitoutuneet olemaan vähentämättä
saataviaan Kreikalta 8 miljardia.
"Giorgos Papandreoun hallituksen väitetään ostavan 8 miljardilla aseita Saksasta."
Lainaus: "Kiihkeä eduskuntakeskustelu
13.5.2010 13.09 | Bjarne Kallis | Yleinen"
"Harvoin on eduskunnas käyty niin kiihkeää debattia kuin eilen. Poikkeuksellisesti hyökkääjän asemassa oli tällä kertaa hallitus ja sen valtiovarainministeri Katainen (kok) Kiihkeät debatit ovat siinä mielessä hyviä, että ne paljastavat kenen hermot kestävät ja ketkä provosoituvat. Ministeri Katainen oli valmistautunut hyvin kokoukseen ja kävi ärhäkkäästi sosiaalidemokraattien kimppuun ja erityisesti heidän esittämään väitteeseen, että saksalaiset pankit olisivat tulleet lainasaatavissaan vastaan. Kädessään hän heilutteli pari asiakirjaa, jotka vahvistavat että demareitten väite ei pidä paikkansa.
Minua on hämmästyttänyt
jonkin aikaa kokoomuksen ja miksei Kataisenkin puuhastelut.
Kaikki porvariston kuivahkot hyveet kuten säästäväisyys, kohtalaisuus ja varovaisuus ovat hävinneet tuhkana tuuleen.
Kokoomuksen olisi järkevää seestyä siksi poliitiseksi puolueeksi, jota tehtävää se on perustettu ajamaan.
Yrittäjyyttä tapetaan korporatismilla ja äänestäjiä kalastellaan etuisuuksilla. Missä kohdin politiikka ja millä voimavaroin tuetaan käytännöin toimin ja lainsäädännön voimalla yriteliäisyyttä.
Valvontaa on tehostettu verottajan suunnalta ja tähtäimmessä on pkt-yritykset, joista verovajetta valtionvarainministeriön ohjeiden mukaisesti revitään irti kaikin mahdollisin keinoin. Kokoomuslainen valtionvarainministeri Katainen johtaa ministeriötä.
Mitä sanoa ja mitä tehdä...
Poliitikot pakoilevat vastuuta! - Näin Viinanen leikkaisi nyt:
taloussanomat.fi | Perjantai 17.12.2010
Tätä mieltä on edellisen laman valtiovarainministeri Iiro Viinanen. Taloussanomat kysyi häneltä leikkauslistaa, kun tämän päivän valtaapitävät vaikenevat. Viinasen mukaan nyt tarvitaan sekä veronkorotuksia että menoleikkauksia. Työttömät hän lähettäisi lumitöihin.
_
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2010/12/15/...
--
"Lamavuosien valtiovarainministeri Iiro Viinanen (kok) lukee madonluvut poliitikoille. Häntä kauhistuttaa valtion ja muun julkisen sektorin velkaantuminen, josta häveliäästi puhutaan muun muassa kestävyysvajeena."
Kataisen trolli - pahin moka tähän mennessä - Fantastista!
Lainauksia: http://www.taloussanomat.fi/keskustelut/?threadID=...
-
"Mistä tässä Kataisen lausunnossa on kyse?
http://www.youtube.com/watch?v=BuVgVFGOW-g&feature...
"...jos nyt saataisiin uusi maailmanjärjestys, ELI ETTÄ VALTION LAINOISSA SIJOITTAJAT HÄVIÄISIVÄT RAHAA, JOKA ON JÄRKEVÄ TAVOITE johon mennään 2013 eteenpäin" toteaa Katainen.
Mikä on tämä "uusi maailmanjärjestys" johon ollaan pyrkimässä? Miksi on järkevä tavoite, että sijoittajat häviävät rahaa valtion lainoissa?
Mikä on Kankaanniemen mainitsema "hiljainen sopimus"?"
_
Herkullinen pätkä: joko Katainen on niin ummikko, ettei yksinkertaisesti ymmärrä että Uusi Maailmanjärjestys -termiä ei pahemmin kannata viljellä jollei nimenomaan halua saada Illuminati-leimaa otsaansa, tai sitten hän tietää täsmälleen mitä termi tarkoittaa mikä tekisi hänestä joko vuosisadan trollaajan tai vuosisadan möläyttäjän.
Toinen herkkukerros on sitten luonnollisesti tuo esittämänsä hieno tavoite, että sijoittajat häviäisivät rahaa valtioiden lainoissa.
Kaiken kaikkiaan, sanoisin että tässä on tämän hallituksen fantastisimmat minuutit tallennettuina.
Jyrki Katainen esittelee "uuden maailmanjärjestyksen", eduskunta
http://www.youtube.com/watch?v=BuVgVFGOW-g&feature...