Internetin blogeissa leviävä huhu Irlannin luvattomasti ”tyhjästä luomasta” 51 miljardista eurosta on väärinkäsitys, sanoo finanssi- ja pankkialan suomalainen asiantuntija Uudelle Suomelle.
Puheenvuoro-blogipalvelussakin puhuttanut huhu on lähtenyt liikkeelle Irlannin Independent-lehden lauantaisesta artikkelista. Independent kertoo Irlannin keskuspankin luoneen itse [”printing its own money”] 51 miljardia tukirahasta, jota se jakaa maan pankeille. Lehden mukaan Irlannin keskuspankki ei lainaa summaa Euroopan keskuspankilta.
Uuden Suomen haastattelema asiantuntija uskoo, että uutista on tulkittu väärin. Hänen mukaansa puhe oman rahan painamisesta tarkoittanee vain sitä, että EKP:n ja IMF:n myöntämä tukipaketti kanavoidaan käytännön tasolla Irlannin keskuspankin ja sen taseen kautta. Tästä lienee hänen mukaansa sovittu hätäapupaketin yksityiskohdissa.
Asiantuntijan mukaan ilman hätäapupakettiin kuuluvaa erikoislupaa olisi ”täysin mahdotonta”, että euromaan kansallinen keskuspankki tekisi itselleen rahaa omin luvin. Jos tällaisesta paljastuksesta olisi kyse, olisivat maailman talouslehdet tarttuneet juttuun heti – nyt asiasta on kirjoitettu vain Irlannin Independentissä ja blogeissa.
Euroopan keskuspankin edustaja toteaakin Independentille, että Irlannilla on lupa varojen ”luomiseen”, kunhan EKP tietää asiasta.
Uusi Suomi ei keskiviikkona tavoittanut Suomen Pankin edustajia kommentoimaan tapausta.
Irlannin Independent on huolissaan siitä, että yksityisille pankeille jaettava hätäapulaina merkitään maan keskuspankin tileihin ja kaatuu näin ollen veronmaksajien niskaan.
Uuden rahan luominen tyhjästä nostaisi inflaation riskiä euroalueella. Independent kertoo EKP-lähteisiin nojautuen, että Irlannissa nyt luotu rahasumma olisi liian pieni vaikuttaakseen euroalueeseen merkittävästi.

Kommentit
Asiantuntija siis uskoo
Mutta ei tiedä? Uskoo että uutista on tulkittu väärin mutta ei ole ilmeisesti lukenut edes koko uutista. Mutta me ymmärämme että media maailmassa kun mielipidettä kysytään on siihen vastattava muuten joku ehtii ensin vastaamaan, voitko odottaa hetken kun otan asiasta selvää ei ole tänä päivänä oikein muodissa.
Koska uutisessa ei kerrota kuka tämä asiantuntija on? Otan oikeudekseni uskoa että se on Toni Nieminen, hän kuitenkin on pätevä asiantuntija tuuliolosuhteiden suhteen mitä tulee lentomäkeen ja Irlannin talous on yhtä harakan lentoa sillä erotuksella että harakka osaa todella lentää ja Irlannin talous uskoo osaavansa. Kuten kaikki tuntemattomat asiantuntijat ellei hän sitten tosiaan ole Toni Nieminen mäkiviikolla.
Tuuliolosuhteiden asiantuntemus ja Toni Nieminen
Tonin kokemukseen perustuva tuuliolosuhteiden asiantuntemus ylittää nk. ilmatieteenlaitoksen tilastojen vääristelyyn perustuvan asiantuntemuksen.
Mitä tulee tänän uutisen keskeiseen kysymykseen -- faktaa vai fiktiota -- vastaus on fiktiota. Summa voi olla yhtä hyvin 50 tai 52 rahaa.
Rahaa on jo tehty tolkuttomasti
Koko tää lainausjärjestelmä on luonut mahdottomasti rahaa.
Lisäksi kentässä pyörivät diktaattorien rahat, mafian rahat, äkkirikastuneiden rahat, eläkerahat. Kuten aikoinaan sanottiin, shekeilläkin (nykyisin = katteettomilla velkakirjoilla) tehdään rahaa.
Veroparatiisiinkin laitetut rahat pyritään laittamaan "tuottamaan". Kun rahaa on oikein paljon, korollakaan ei ole väliä. Suurin toive on, että pääoma pienenee vain hitaasti.
-Kunnon inflaatiota odotellaan. Siinä pankkimiesten ja omistajaien hermot ovat sitten kovilla.
Ei ole uskon asia
Uusi Suomi on taluttanut päivystävän dosentin antaamaan selvitystä miksi realimaailma ei vastaa median luomaa mielikuvaa.
Miksi eduskunnalle hankittiin "torkkupeitot"?
Koska koko jengi kuuluu vilttiketjuun.
US otsikoi väärin
Otsikko: "51 miljardin Irlanti-huhu leviää netissä – asiantuntija kumoaa".
Ko. asiantuntija ei uutisen tekstin mukaan kumoa muuta, kuin ehkä kaljatuopillisen - ei ainakaan otsikon huhuksi leimaamaa väitettä, että irkut ovat panneet painokoneet käyntiin.
Ehdotus US:lle tämän uutisen jatko-osien otsikoiksi:
- "Katso kuvat: asiantuntia kumoaa huhut - huhut olikin kuulopuhetta".
- "Uskomaton väite leviää netissä: asiantuntia olikin aasiantuntia".
- "Huhujen levittäjä: tahdoin vain huhuilla".
- "Ei perskules, ei minusta ole otsikkotoimittajaksi: Todellisuus on tosiaan taruja ihmeellisempää!!!"
- "Internet-huhu 51 miljardista ratsastaa jälleen".
Huhujen todellisuus
Taitaa ainakin kertoa siitä että asia ei ole enään hallinassa, huhuthan alkavat levitä kun homma karkaa käsistä ja luottamus yleiseen tiedon saantiin tai sen uskomiseen/antajaan heikkenee, siitä ei olla enään kaukana jonkin sortin romahtamisesta.
Ruandassa laadukas huhumylly sinetöitiin aikoinaan lopulta viidakkoveitsin, joka on hyvin tavallinen tapa lopettaa huhumylly.
Mä keksin kans otsikon
"Karmea huhu kumottiin karmeasti".
Vähiin käy euron vastustajien eväät näemmä
Niin epätoivoiselta vaikuttaa jo tuo uutisointi.
Dollari- ja puntaspekuloitsijoilla taitaa olla tappion hetket käsillä. Euro voittaa ja eurooppalaiset veronmaksajat.
Mihin unohtuukaan aina
se mitä "rosvo pankkiirit" puuhastelevat järkkäämällä euro alueelle talouskriisejä (niillähän "romahduksilla" tehdään myös kivaa voittoa). USA markkinamiehet vähät välittää valtiollisista effekteistä mihinkään suuntaan kun itselleen ovat kehittämässä muhkean markinaalin voittokuvioita.
Ja kokoajan alihuomiolle jää Kiina, jonka valuutta huomattavavan (jollei suorastaan järkyttävän) aliarvoinen, Kiinalla myös suuri dollari varanto,
Euro talous pohjoinen: loistavassa kunnossa.
Euro talous etelä: surkea (jota Kiinakin lainoittamassa)
Taidamme olla melkoisia talousguruja tässä kommenttiporukassa jos täältä lähtee arvailuja parempaa "what´s next", näillä tiedoilla ainakaan.
Suomen Pankin ainoa huoli, työilmapiiri...
Onhan epätoivoista.
Ihanaa lukea näitä kommentteja.
Se on jo tuulettimessa.
Ihmiset eivät usko mitä tahansa.
wwww.talousdemokratia.blogspot.com
VALITETTAVASTI, ainoa vaihtoehto.
Ne, jotka pitvät onkea vedessä, äänestävät hallituspuolueita ja ajattelevat, että kyllä keskiluokasta huoli pidetään, saavat yllättyä ikävästi.
Olemme kaikki samassa liejussa.
Mikään ei ole kuin ennen.
Kuka se asiantuntija mahtaa olla
Miksei Uusi Suomi ilmoita "asiantuntijan" nimeä?
Tässä tämä
http://www.thedailybell.com/1690/End-of-Euro-Ireland-Prints-Own-Notes.html
Kirjoita hakukoneeseen "Ireland prints it's own notes" niin johan alkaa löytyä eikä tarvitse lukea suomalaisten "asiantuntijoiden" höpötyksiä!
Sofistikoituneempi tapa
"Euroopan keskuspankin edustaja toteaakin Independentille, että Irlannilla on lupa varojen ”luomiseen”, kunhan EKP tietää asiasta".
Ennen vanhaan piti käynnistää setelipainon koneet, jos haluttiin lisää rahaa. Parin viime vuosikymmenen aikana markkinat ja yksityiset investointipankit ovat rakentaneet järjestelmiä "rahan luomiseksi tyhjästä". Kansalliset keskuspankit ja hallitukset ovat menneet järjestelyyn mukaan. Näin luotu raha on kuitenkin pelkkää ilmaa ja perustuu ylioptimistiseen uskoon järjestelijän kyvystä hallita tilanne.
Onko se Irlanti nyt ottanut Uusipaavalniemen neuvot liian
tosissaan! Hyi hyi mitä olette menneet tekemään.
Kasinoilla on muuten käytössä oma polettiraha. Heiltä kannattaisi kysellä hieman neuvoja.
Hei mä löysin kanski tollasen lupalapun
Onko kellään lainata värilaseria? ;)
Arvoisa "asiantuntija"
Taloussanomat:
Hätä keinot keksii – Irlanti painaa jo omia euroja
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/01/20/hata-keinot-keksii--...
Samassa Veneessä info:
Hätäpäissään Irlannin keskuspankki omine lupineen "printtasi" irkkupankeille 6,4 Mrd €'n vaipat elo-marraskuussa. Tuo ei alkuunkaan ollut tarpeeksi, joten irkkupankit lainasivat EKP'lta 40 Mrd €'a samaan aikaan (1/4 maan BKT'sta). Kaiken kaikkiaan irkkupankeilla on lainaa 183 Mrd €'a eli reippaasti yli maan BKT'n. WHOA! Ei ihan nappikauppaa...
Nämä tiedot ovat viime syksyltä - huhtikuussa sitten ihmetellään tämän päivän tapahtumia. Joka tapauksessa EKP lienee vähän käärmeissään tapahtuneesta, koska Irlannin keskuspankki on luonut rahaa etukäteen keskustelematta asiasta. Jatkossa toiminta on kuitenkin ok kunhan muistavat kertoa EKP'lle ensin.
Mitäpä muutakaan EKP olisi voinut sanoa?
http://www.samassaveneessa.info/katsaukset/20110118-katsaus
Ammattitaidottomuutta vai agendaa
Uuden Suomen uutisointi on kyllä nyt pahasti flopannut.
Vai onko tässä mielipidemuokkauksen makua,ja kenen käskystä.