Olkiluodossa ydinvoimalan työmaalla työskentelevät ulkomaalaiset ovat saaneet asiallista palkkaa työstään. Puolalainen metallialan yritys KMW Engineering laiminlöi kuitenkin velvoitteensa pitää kirjaa ylitöistä.
Yritys jätti maksamatta työntekijöilleen myös arkipyhäkorvaukset loppiaiselta ja ylityöstä kertyneiden vapaiden aikaisen palkan.
Tämä käy ilmi Länsi-Suomen aluehallintoviraston (avi) raportista. Työsuojelun vastuualueen johtaja Seppo Pekkala kommentoi Uudelle Suomelle, ettei KMW Engineeringin havaittu syyllistyneen huhuttuun 2 euron tuntipalkkaan.
- Niillä keinoilla, joita meillä on, tällaisesta ei löytynyt näyttöä, Pekkala sanoo.
- Jos jollain on tällaisia tietoja, pitäisi häneltä löytyä myös joku fakta väitteiden tueksi.
Seppo Pekkalan mukaan avin työsuojelulla ei ole resursseja ja valtuuksia tutkia kovin syvällisesti varsinaisia rikoksia.
Hän huomauttaa, että mahdollinen kahden euron tuntipalkka Olkiluodon työmaalla kielisi myös muista rikoksista kuin alle minimin olevasta palkkauksesta.
- Siinä lähestytään ihmisten hyväksikäyttöä. Tällaiset kuuluvat muille viranomaisille, verottajalle ja poliisille.
Länsi-Suomen avi on lähettänyt työsuojeluraporttinsa osapuolille. Pekkala sanoo, että Olkiluodon ympärillä on liikkunut erilaisia väitteitä erilaisista lähteistä.
KMW Engineering -yhtiö on avin tutkimusten mukaan hoitanut kirjanpitonsa ylitöitä lukuun ottamatta kunnolla. Kaikilla työntekijöillä on ollut kirjallinen työsopimus ja työehtosopimuksen mukainen palkka. Yhtiön toiminnassa ei siis todettu suuria virheitä.
- Jos meillä ei ole syytä epäillä meille toimitettujen asiakirjojen aitoutta, luotamme niihin mitä meille on annettu. Meidän keinomme ovat kirjanpito ja asiapaperit.
Länsi-Suomen avin tarkastus koski Olkiluoto 3:n rakentamiseen osallistuvista yrityksistä vain KMW Engineeringiä.

Kommentit
Harmaan talouden torjuntaan lisää resursseja
Käänteinen alv ei riitä. Resursseja harmaan talouden kitkemiseen tarvitaan lisää.
Heh
"Maksanut asiallista palkkaa"..."jättänyt korvaukset maksamatta".
Sellaista "asiallisuutta".
Rakennusliiton ydinvoima
Maksaisi ainakin 2 miljardia lisää nykyisiin kustannuksiin.
Eli 8 miljardin voimala maksaisi 10 miljardia.
Taitaa tuo harmaan talouden torjunta käydä liian kalliiksi kuluttajille.
Alunperin 5 miljardia
Olkiluodon patch-work-voimala tulee voimayhtiölle kalliiksi, ei kuluttajalle yleensä. Voimalan hinnan lopullinen taso lähestyy kokonaiskannattavuuden rajaa. Ajan mittaan tietenkin tämä tappiollinen projekti maksatetaan ao. voimayhtiön sähköasiakkailla.
Ydinjätteet maksatetaan Suomen kansalla ja kauan. Myytti edullisesta välikausienergiasta on toteutumassa.
Ööö...
Voisitko selventää? Kyllä kait se on niin, että kun rakentaja töppää, rakentaja maksaa, ei rakennuttaja. Ellei nyt sitten ole tehty ihan Kataisen tasoisia sopimuksia, taas.
Oikeat kustannukset
Mikä tahansa projekti koskipa se sitten rakentamista tai muuta toimintaa tulee toteuttaa niin, että kaikki kustannukset huomioidaan. Ydinvoimallakin on hintansa ja sen kannattavuutta vaikkapa hiilivoimaloihin tulee vertailla todellisilla kustannuksilla, joihin verot kuuluvat. Itselleni kyllä ydinvoima kelpaa, mutta jos veroja ei makseta, on se käytännössä jonkin energiamuodon suosimista toisten kustannuksella. Eikö tavoitteena juuri ole ollut, että hintavertailut ovat mahdollisimman läpinäkyviä? Veron kierron hyväksyminen on myös varsinkin tässä tapauksessa ulkomaisen rakentajan Arevan suosimista. Myös puolalainen yritys on käytännössä edullisemmassa asemassa verrattuna suomalaisiin rakennusyrityksiin. Millä perusteella meidän on syytä sponsoroida ulkomaisia yrityksiä meidän verovaroillamme? Itse en löydä tähän ainuttakaan syytä.
Keskiössä:
"Seppo Pekkalan mukaan avin työsuojelulla ei ole resursseja ja valtuuksia tutkia kovin syvällisesti varsinaisia rikoksia."
Jos halutaan muutosta, resursseja pitää sitten vain lisätä. Rahoituskin on, verotetaan suurituloisia, käytännössä voimalan tilaajia, tehokkaammin. Kyllä siellää rahaa "resursseihin" on.
Oho
Suomessa ei ole suurituloisia. He ovat lähteneet jo pakoon EU:n kovinta verotusta!
No tuohan ei pidä paikkaansa
Verotus Euomessa ei ole kovinkaan kovaa, etenkään tuloverostus, mikä nkyy mm. siinä, että ökyrikkaat, kkuten B. Wahlroos, on edelleen kirjoilla maanviljelijänä Suomessa.
Ongelma on, että ihmiset KUVITTELEVAT verotuksen olevan "kovaa", koska poliitikot ja media ovat niin vuosikausia jankuttaneet. Ja nehän puhuvat aina totta, eiks jee?
Totta toinen puoli
Minkälaisia kirjanpitotietoja Länsi-Suomen avi on mahtanut KMW:ltä saada?
Se mitä sopimuksessa lukee ei välttämättä tarkoita sitä mitä todellisuudessa maksetaan. Toinen asia on jos on saanut käyttöönsä todelliset palkanmaksutiedot esim. pankkitositteet tai tiedot yrityksen palkkakirjanpidosta.
Se että ylityökirjanpitoa ei ole olemassa kertoo puolestaan siitä että ylitöitä tehdään yli sallittujen määrien eikä niistä makseta sopimusten mukaisia prosentteja, työajat luulisi olevan helppo tarkastaa työntekijän kulunvalvontatiedoista.
En tiedä mistä seuraava kertoo; yhteistyökumppanimme tarjosi hitsareita Saksalaiselle Olkiluodossa työskentelevälle yritykselle, vaihtoehtona oli Suomalaisia tai Puolalaisia samaan hintaan lisäksi Suomalaisilla oli kattavammat hitsaajan pätevyystodistukset kuin Puolalaisilla.
Saksalaisyhtiön selvä yksiselitteinen jyrkkä vastaus: Me emme palkkaa Suomalaisia.
Viisi Puolalaista sai töitä joista kahden viikon jälkeen neljä sai lähteä.
Niin
Ehkä laittomien työtaistelujen pelko kääntyy jo vastaan.
Tälläisille aiheettomille ilmiantajille vielä kanneoikeus hui!
mielestäni 2 euron hitsarin työnjälki on juuri sellaista mitä
oletamme sen olevankin ja turvallisuustaso on silloin suomalaisessa voimalassa tapissa, niinkuin pitääkin.
Mutta eihän paineastiankaan ole tarkoitettu kestämään RÄJÄHDYSTÄ! Kuka sellaista on väittänyt! Sellainenhan olisi absurdia.
..sitten niihin Pekkarisen riskitesteihin
lähetämme voimalan "rakentajalle" =reppufirmalle kirjallisen kyselyn kuis hurisee eli voisitko vastailla noihin turvallisuuskyselyihin ruksaamalla oikeat vastukset! Kiitos.
Tosin. STUKin edustaja oli jo kyllä kättelyssä sitä mieltä, että asia on jo kerran tehty kun ne on reppufirmalta kysytty; ja että vastaus Pekkariselle voidaan antaa parissa tunnissa, heidän ns kirjoituspöytätutkimuksena
Halpaa työtä
Maapalloistumisen olosuhteissa meidän olisi kai halvinta teettää kaikki työt esim. vietnamilaisilla tai kiinalaisilla. Pieni ongelma vain pitäisi ratkaista. Millä me enää täällä austelisimme.
Suunta kuitenkin lienee tämä.
piällysmiesten hommia riittää (vrt savolaiset)
kattoo vierestä kun ihmiset teköö töitä
Annan tulkkausapua :)
"Piällysmiehe hommija riittää. Kahtovat vierestä ku oekeet immeiset tekköö töetä". Meillä päe on tää murre pikkase levveempöö.
Olokiluuvossa töhreevät selevee verorahhoo ja jakeloovat sitä ympär mualimoo ilema selevee konseptija. Tämmöset tyypit vietii ennevvanhoo tuone saonan tuakse. Sotkoovat vielä koko Suomen niemennii niilä atomiloellaa, rohjakkeet, optiokossakot.
Pitää palkata muslimeja ja ateisteja
niin ei tarvitse maksaa loppiaiskorvauksia.
Voitaisiin tehdä myös niin, että sunnuntaina tekee töitä muslimi ja juutalainen ja lauantaina tekee töitä kristitty, niin ei tarvitse pyhäkorvauksia maksaa.
Rakennusliitto ei uskonut 2€/tuntiin
Usari viime kesäkuussa:
"Palkka ei ole suurin ongelma, vaikka ne ovatkin alle työehtosopimusten ja ylityökorvauksia ei makseta. Iso ongelma on se, että vain murto-osa ulkomaalaisista maksaa veroja oikein tai lainkaan, eivätkä yritykset maksa heistä sosiaali- tai vakuutusmaksujakaan."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/94365-2%E2%82%ACtunti-%E2%80%93%E2%80%9D...
Jep
Suuri ongelma on rakennusliiton jäsenillä jotka ovat ansiosidonnaisella ja paiskivat kuutamourakoita eivätkä maksa veroja.
Koittakaa keväällä saada rakentajaa töihin verokirjalla.
Uutisia Raumalta.
Naureskelin Länsi Suomi-nimisen sanomalehden uutisointia pari päivää sitten. Rattijuoppoja liikenteessä: Serbialainen, virolainen ja laitilalainen mieshenkilö kärysivät viimeyönä rattijuoppoudesta poliisien puhalluskokeessa.
Tuntomerkkien anto, aina kansallisuuksia myöten tuli selväksi. Ja se Laitilan kaveri oli mainittu vielä niin hassusti erikseen. Mitenköhän valtamedia olisi vihjannut öisistä autoilijoista jää arvoitukseksi. Olkiluodon portti on kuulemma "varma ku meren ääni"-paikka, saada joka aamu parit "ratit juntturaan". Kuulemma kymmene ku puhalluttaa, nii puole palaa.