Sunnuntai 27.5.2012

Hintakäänne: ”Väärien” asuntojen ongelma näkyy nyt

Luotu: 
28.4.2011 13:04
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Esimerkiksi Helsingin Töölössä sijaitsevien Oscar-asuntojen myynti on ollut vaikeaa.

Asuntomarkkinoilla on alkuvuodesta tapahtunut pieni käänne, kun uusien asuntojen hinnat ovat lähteneet laskuun koko maassa. Asuntoluotottaja Suomen Hypoteekkiyhdistyksen varatoimitusjohtaja Ari Pauna on tyytyväinen kehitykseen.

–Kyllä tämä on otettava positiivisena viestinä vastaan. Kuluttajat ovat nyt varovaisempia ostopäätöksissään, mikä on tervehtymisen merkki, sanoo Pauna Uudelle Suomelle.

–Nyt pohditaan, onko uusi asunto todella hintansa väärti.

Pauna toivoo, että asuntomarkkinoiden ylikuumenemista seuraa nyt ”maltillisen kasvun taso”, jossa kuluttajat mitoittavat asunnonoston oman todellisen maksukykynsä mukaan. Tarjontaongelma vaivaa silti yhä esimerkiksi pääkaupunkiseutua: kysyntää on enemmän kuin tarjontaa.

Paunan mielestä hintakäännettä selittää yleisten epävarmuustekijöiden – kuten finanssikriisin, korkotason nousun ja uuden hallituksen Portugali-kannan – lisäksi se, että esimerkiksi pääkaupunkiseudulle on nousukaudella alettu rakentaa liian kalliita asuntoja väärille alueille. Epävarmempina aikoina valmistuessaan nämä luksusasunnot eivät liikukaan, mikä johtaa lopulta hintojen alenemiseen.

”Markkina siis toimii”

–Väärille alueille on tehty liian kalliita aikaisempien vuosien rakennuspäätösten tuloksena. Nyt ne valmistuvat tähän saumaan, eivätkä vain mene kaupaksi sillä alueella siihen hintaan, Pauna analysoi.

–Markkinat osoittavat, mitkä ratkaisut ovat olleet kestäviä. Markkina siis toimii.

Tilastokeskuksen julkistuksen mukaan vanhojen asuntojen hinnat nousivat yhä tammi-maaliskuussa edelliseen vuosineljännekseen verrattuna. Pauna ei usko, että uusien asuntojen hintojen lasku siirtyisi jatkossakaan laajamittaisesti vanhoihin asuntoihin. Asuntojen hintaan vaikuttaa aina eniten sijainti, ja tämä korostuu epävarmoina aikoina.

Hän korostaa alueellisia eroja, jotka näkyvät jo nyt esimerkiksi Helsingin sisäisessä hintakehityksessä vanhojen asuntojen suhteen. Kun ydinkeskustan ja kantakaupungin (Helsinki I & II) vanhojen asuntojen hinnat nousivat edelliseen neljännekseen verrattuna 5,5 ja 2,5 prosenttiyksikköä, laski Helsinki-3 -alueen hintataso 3,1 prosenttiyksikköä. Helsinki-4:ssä hinnat nousivat 1,4 prosenttiyksikköä.

Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto KVKL on uusien asuntojen hinnanlaskusta hieman eri mieltä kuin Hypon Pauna. KVKL muistuttaa, että asuntokauppaa on alkuvuonna 2011 käyty pitkälti edellisvuoden alun tapaan, jolloin uusien asuntojen hintadippi tosin nähtiin vasta huhti-toukokuussa.

–Ihmisten luottamus omaan ja Suomen talouteen on ainakin toistaiseksi vakaalla pohjalla. --- Mikäli toimintaympäristön tilanne säilyy osapuilleen nykyisellään, asuntojen hinnat voivat nousta tänä vuonna vuositasolla muutamalla prosentilla. Nousuvauhti myötäilee inflaatioprosenttia, mutta hintakehityksessä voidaan nähdä myös alueellisia eroja, ennakoi KVKL:n toimitusjohtaja Jukka Malila.

Korkotason tulisi Malilan mukaan nousta noin viiteen prosenttiin, jotta se alkaisi selvästi hidastaa asuntokauppaa. Hän perustaa käsityksensä KVKL:n eräille mielipidejohtajilleen pääsiäisviikolla tekemään haastattelukierrokseen, jossa kartoitettiin välitysalan toimintaan liittyviä ilmiöitä ja reunaehtoja.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: