Pätkätyöt yleistyivät suomalaisessa työelämässä viime vuonna selvästi. Verrattuna vuoteen 2009 määräaikaisessa työsuhteessa olevien määrä nousi vuonna 2010 pienen kaupungin asukasmäärän, noin 19 000 hengen verran.
Samaan aikaan vakituisessa työssä oli viime vuonna noin 22 000 ihmistä vähemmän kuin vuonna 2009.
Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen vuosikatsauksesta.
Yhteensä Suomessa työssä oli viime vuonna 2,1 miljoonaa ihmistä. Se on suunnilleen saman verran vuon vuotta aiemmin.
Vuonna 2010 määräaikaisessa työsuhteessa työskenteli keskimäärin 16 prosenttia palkansaajista. Naisista noin 18 prosenttia ja miehistä 12 prosenttia työskenteli määräaikaisella työsopimuksella.
Kaksi kolmasosaa ilmoitti työsuhteensa määräaikaisuuden syyksi sen, että he eivät olleet löytäneet vakituista työpaikkaa. Uusista työsuhteista 56 prosenttia oli määräaikaisia. Määräaikaisten osuus uusista työsuhteista kasvoi 4 prosenttiyksikköä.
Uusia työsuhteita solmittiin viime vuonna noin 393 000 kappaletta.
Koko Tilastokeskuksen julkaisu on luettavissa täällä.

Kommentit
vakiduuni, mikä se on?
olen 38v. tehnyt työtä vuodesta-95. yhtäjaksoisesti lyhyitä työttömyysjaksoja lukuunottamatta.
en ole milloinkaan ollut vakituisessa työsuhteessa. läheskään aina ei ole edes tehty työsopimusta.
työskentelen teollisuudessa yksityisellä puolella.
asuntolainaa on ja autot vaihtuu.
"Paskaduunit" lisääntyvät
Ja samalla verokertymä pienee ja köyhyys lisääntyy.
Palkansaaja, älä hinnoittele itseäsi ulos!
Siitähän tässä on kysymys.
Kukaan ei saa palkkaa , eikä kukaan anna työtä
Koko keskustelu kärsii väärästä mielikuvasta ja harhaanjohtavista käsitteistä.
Työsuorituksia ja tietotaitoa tarvitsevat ostavat ja työkykyä ja tietotaitoa omaavat myyvät eli kauppaahan siinä käydään.
Ketään ei voi pakottaa myymään eikä ketään ostamaan eikä millä ehdoilla hyvänsä.
Jos asiakas ei voi tai halua ottaa toistaiseksi voimassaolevan työsopimuksen riskiä ja kustannuksia vastuulleen , niin käyttää määräaikaisia sopimuksia ja tai alihankkijoita tai siirtää toimintansa muualle tai ei aloita tai lopettaa koko vaivannäön.
Jono on hinnoitteluvirhe kuten myymättömyyskin eli työttömyys.
Mitä hyötyä on halvoista hinnoista jos tuotetta ei kukaan suostu myymään? mallia NL.
Mitä hyötyä on kalliista sopimuksista jos ostajat kaikkoavat? "mallia nk "etujärjestöt"
Kaupankäyntitiedot ja -taidot käyttöön niin saadaan Suomikin nousuun Ruotsin tapaan. (HS:n tänäinen pääkirjoitus )
Ammattitaitoisella markkinoinnilla ja taitavalla myynnillä saa eniten ja parhaalla hinnalla kaupaksi. Mitä tekevät työtä markkinoivat ja myyvät? Täysin vastoin perusoppeja!
Käteinen pääministeriksi niin sama jatkuu
Kaikki rahat EU:n ja omille herroille, vähän myös halpatyövoiman joukkotuontiin.
Idiootit zombie-veronmaksajat kyllä tekevät lisää työtä ja maksavat lisää veroja.
Jos ei äskeistä lamaa olisi ollut
Meillä olisi asiat paremmin kuin koskaan Suomen historian aikana. Lama rapautti hyvinvointia jonkin verran, mutta parin vuoden päästä olemme taas entistä paremmassa tilanteessa, jos talousasiat niin valtion- ja kunnallishanniossa kuin yritysmaailmassa hoidetaan oikein. Ja kyllä sitä hyvinvointia sitten riittää kaikille. Älä huoli.