Sunnuntai 27.5.2012

Kreikka-romahduksen seuraus? – ”10–30 %:n syöksy”

Luotu: 
22.9.2011 08:24
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Kreikan keskuspankki töhrittynä Ateenassa.

Suomen Pankin johtokunnan jäsen Seppo Honkapohja ei pidä Kreikkaa menetettynä tapauksena, mutta vaarallinen tapaus se hänen mielestään on.

Velkajärjestelylle ei voi Honkapohjan mukaan antaa täsmällistä todennäköisyyttä, mutta sen mahdollisuus on olemassa. Honkapohja kertoi näkemyksistään eilen Ylen A-plus-ohjelmassa.

Kreikan velkajärjestelyllä olisi Honkapohjan mielestä ”suuret ja dramaattiset vaikutukset”.

- Se johtaisi äkilliseen sopeutukseen. Kreikka ei saisi uutta lainaa julkiselle taloudelle. Kun julkinen talous on huonossa kunnossa jo valmiiksi, --- se on hyvin tuskallinen tie.

- Kreikalla on myöskin koko kansantalouden tasolla vaihtotaseen alijäämä, kansantaloutena Kreikka velkaantuu ulkomaille lisää. Velkajärjestelyn myötä myös yksityinen sektori joutuisi vaikeaan tilanteeseen. Kansantalous lähtisi syöksymään alaspäin reipasta vauhtia, ehkä 10–30 prosenttia, ja maahan tulisi pankkikriisi, Honkapohja arvioi.

Arvostetut kansantaloustieteilijät ovat viime aikoina arvioineet, että Kreikan kannattaisi irrottautua eurosta. Näin arvioi hiljattain muun muassa professori Nouriel Roubini. Honkapohja huomauttaa, että Roubinin lähtöoletukset ovat paljon pessimistisempiä kuin Suomen Pankilla, mistä johtuvat myös Roubinin erilaiset arviot.

Honkapohjan haastattelu on katsottavissa Yle Areenasta 186 päivän ajan.

Henkilöt: 
Yritykset: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

salakankee

alkaneet ymmärtää, että rahoituskriisi on laajempi kuin vain Kreikka. Kysymys on itse asiassa yhteisvaluutan valuviasta.
Toisaalta kysymys on ketjukirjeistä, että Tuppurainen takaa Tappuraista ja päinvastoin, valtiotasolla.
Kun p-aukiset rupee leikkimään pankkiiria, siinä on taipumus käydä juuri näin.

Htalk

"Kreikan velkajärjestelyllä olisi Honkapohjan mielestä ”suuret ja dramaattiset vaikutukset”.

Dramatiikasta huolimatta on huono signaali laittaa veronmaksajien rahaa sinne missä sitä ei tarvita, sen sijaa saksalaiset ja ranskalaiset pankit tarvitsevat taseen paikkaukseen rahaa. Miten Ranskan keskuspankissa asia nähdään?

Ranskan keskuspankin Christian Noyerin mukaan:

”Ranskassa on vakuuteltu, että pankit selviäisivät Kreikan romahtamisesta. Ranskan keskuspankin Christian Noyer sanoo

"CNBC:n mukaan, että vaikka Kreikka ajautuisi maksukyvyttömyyteen, pankeille ei koituisi tappioita. Noyerin mukaan tilanteesta selvittäisiin osinkojen pienentämisellä.”

Lähde:
Uusi Suomi

http://www.uusisuomi.fi/raha/115723-nyt-se-tuli-jattipankeille-paha-isku

Ranskalaisten pankkien osinkojen pienentäminen on kyllä liian rankka vaihtoehto selviytymiskeinona… Mutta mitä ne Ranskan keskuspankissa tästä tietävät…

Se että Euroopan rahoitusvakausväline voi hankkia euroalueeseen kuuluvan valtion joukkovelkakirjoja jälkimarkkinoilta tarkoittaa sijoittajan vastuun siirtämistä saksalaisilta ja ranskalaisilta pankeilta suomalaisille veronmaksajille.

Tämä on Jutta suomalaisten ja Demarien osalta erityisesti SDP:n äänestäjien kuse*tamista koska SDP korosti sijoittajavastuuta omassa vaalikampanjassaan.

hukkaputki

Kun EU:n perussopimuksen yli käveltiin mennen tullen, pahensi se ylivelkaisten EU-maiden tilannetta.

Jos olisi pysytty siinä, että jokainen maksaa velkansa, olisi tilanne nyt hallinnassa.

Peli on nyt syytä pistää poikki ja Kreikka velkasaneeraukseen. Muussa tapauksessa saamme rahoittaa Kreikkaa vielä ainakin 5-8 vuotta ja kärsiä rahoitusmarkkinoiden sekasorrosta.

Velkasaneeraus tulee halvemmaksi ja opettaa talouden moraalin kunnioitusta jatkossa. Nähtäväksi jää kuinka kovapäistä porukkaa yli varojensa elävät länsieurrooppalaiset ovat - tuskin oppivat mitään tästäkään.

ksr

"...ehkä 10–30 prosenttia,..."

Eli sen verran kun kreikkalaiset ovat tottuneet elämään yli varojensa. Vähän pidemmällä tähtäimellä, kunhan kreikkalaiset oppivat talouden alkeet, sikäläinen kansantalous tullee nousemaan 20-40%.

salakankee

helppo juttu, laittaa tulot vasemmalle puolelle ja menot oikealle ja vertaa niitä lukuja. Jollei mene tasan - pitää menoja leikata.
Tehdä luettelo ei-välttämättömistä menoista, kuten kreikkilainen VR, turhake, syö hirveästi rahaa mutta ei edes kulje ajallaan vaikka lunta ei ole mailla ei halmeilla.
Kulkekoot apostolin kyydillä.

Brandheim

Kun valtio on menossa konkurssiin ,se täytyy pelastaa vieraan valtion varoilla.

Kun yksityinen on menossa konkurssiin vie pankki omaisuuden puoli-ilmaiseksi.

Erona on vain varojen ja velkojen suuruus ja omistajien määrä.

Kannattaisi yksityisyrittäjien myydä osakkeita mafialle niin myös pienet yritykset selviytyisivät konkursseista.

Olikohan tämä vihapuhetta.??

aretee

Oli kyllä tuon tason mieheltä kun Honkapohja luokaton esitys kaiken kaikkiaan. Esitetyt käyrät olivat kaiken huippu. Millä oletuksilla tuo Suomen Pankin velkakäyrä toteutuisi? Ei ainakaan IMF:n viimeisillä arvioilla.

Brutus

Honkapohja kuuluu taas niihin todellisiin raskaan sarjan asiantuntijoihin, joiden ääntä on hyvä kuunnella. Kuitenkin hänen lausumissaan kuultaa hieman se varovaisuuus, mitä Suomen pankin johtokunnan jäsenen tulee viran puolesta esittääkin.

Esim. Honkapohja esittää: "- Kreikalla on myöskin koko kansantalouden tasolla vaihtotaseen alijäämä, kansantaloutena Kreikka velkaantuu ulkomaille lisää."

Vaihtotaseen alijäämä todellakin merkitsee vastaavan suuruista velkaantumista ulkomaille. Juuri ulkoimainen velkahan on Kreikan ydinongelma. Miten Honkapohja aikoisi tämän korjata? Nopein lääke tähän olisi drakhman ottaminen käyttöön ja sen devalvointi ulkoisen kilpailukyvyn parantamiseksi. Tässä kysymyksessä hän varovasti viittaa Suomen Pankin arvioihin, mutta välttää sanomasta, mikä on hänen oma arvionsa? Veikkaan että se voisi olla hieman erilainen kuin Suomen Pankin ja EKP:n virallinen kanta.

Suomen pankkikriisin yhteydessä Honkapohja suositteli Suomen markalle voimakasta devalvaatiota. Lähes heti tämän jälkeen markka laskettiin kellumaan ja se devalvoitui reippaasti suhteessa Saksan markkaan. Tästä alkoi uusi nousu.

MURSU

Kyllä se on selvä että pääosin kreikkalaisia syötetty senverran, ja tarkoitusperäisesti, että tavis kansan huomio pysynyt pois mitä isoissa kulisseissa on hääritty.

Se on tullut nyt päivänvaloon ja kansa kohdistaa heristelyn aivan oikeaan kohteeseen, ja he tietävät jo että suurinosa tullaan raapimaan heidän selkänahastaan. Varmasti viitteitä on näkynyt jo pitkänaikaa, ja kansan olisi pitänyt herätä aiemmin eikä uinua unelmissa. Se nyt osio josta voi ehkä kansaa huomauttaa, enimmältään ei muusta, tiedossa olleen maantapa korruption lisäksi.

jussina

Suomenpankin kuin muutkin ns. "talousasiantuntijat" olleet ulkona kuin lumiukot viimeiset 15v.
Miksi juuri tässä asiassa he pystyisivät ennustamaan tulevat tapahtumat??
En ole viimeiseen 20:n vuoteen luottanut näihin "ennustajaeukkoihin", maalaisjärjellä päättelemällä pääseen paljon totuumukaisempiin tuloksiin.
Ylestä sen verran, että sehän on vain propakandakoneisto, joka levittää johtavan eliitin ja muutaman instituution kapeaa näkemystä suurena totuutena.

Brutus

"Suomenpankin kuin muutkin ns. "talousasiantuntijat" olleet ulkona kuin lumiukot viimeiset 15v.
Miksi juuri tässä asiassa he pystyisivät ennustamaan tulevat tapahtumat??"

Talouden keskeinen luonteenpiirre on epävarmuus ja ennustamattomuus.

Taloustiede on lähtökohtaisesti sitä mieltä, että markkinoiden käyttäytymistä ei voida ennustaa. Ns. tehokkaiden markkinoiden hypoteesin mukaan markkinahinnat (kuten pörssikurssit) kulkevat ns. "random walk:ia" eli ovat täysin satunnaisia ja ennustamattomia. Tulevaisuudesta taloustiede voi tehdä korkeintaan todennäköisyyteen perustuvia karkeita arvioita, jotka eivät koskaan kuitenkaan toteudu täsmälleen ennusteiden mukaan.

Taloustieteilijät kuten Honkapohja eivät itsekään kuvittele pystyvänsä varmasti ennustamaan yhtään mitään. Päätöksiä täytyy aina tehdä epävarmuuden olosuhteissa. He voivat vain analysoida ja arvioida nykyistä tilannetta ja ehdottaa lääkkeitä sen parantamiseksi.

quantum

Honkavaara oli hyvä, mutta Suomen pankin laatimissa kehityskulkujen perusolettamuksissa oli yksi erittäin epävarma keskeinen oletus, se, että Kreikka pystyisi ja/tai haluaisi toteuttaa kaikki IMF:n ja EU:n tukipäätösten ehdot.
Kokemus on osoittanut, että Kreikka hallitsee hyvin ”luotettavien” asiakirjojen laadinnan. Nyt esillä olevan 8 mrd. € tukipaketin hakemuksen laatiminen näyttää kuitenkin tuottavan vaikeuksia. Muutama neuvottelukierros on ollut tarpeen, eikä hakemus on vieläkään valmis. Tukipaketin hakemukselle on sen jälkeen, kun hallitus on saanut sen valmiiksi, saatava ammattijärjestöjen ja opposition tuki. Kadut täyttyvät suurista joukoista, todennäköisesti mellakoidaan ja painostetaan rajusti parlamenttia. Tuen saaminen on kovan työn takana ja markkinat rankaisevat hidastelusta.

IMF:n ja EU:n tarkastajat keskeyttivät viime tarkastuksen, koska Kreikka oli toteutuksessa pahasti jäljessä ja asetetut tavoitteet olivat kaukana. Tältä pohjalta on syytä olettaa, että Kreikka ei tule/halua eikä pysty toteuttamaan IMF:n ja EU:n asettamia ehtoja. Tätä olettamus tukee myös se, että kreikkalaiset ovat aloittaneet verokirjojensa polttamisen.

Tukipaketit vain siirtävät edessä olevaa väistämätöntä velkajärjestelyä, siksi tulee pääomittaa pankkeja, että ne kestävät luottotappionsa. Tämä toimenpide on myös osa hallittua velkajärjestelyä. Kreikalla on kaikissa skenaariossa kovat ajat edessä ja me suomalaiset veronmaksajat olemme mukana maksajina (alun perin kirjoitin maksumiehinä, mutta näinä kiellettyjen sanojen ja uusoikeaoppisuuden kaudella korjasin erehdykseni automaattisesti – vielä toimivat aivojen vanhimmat kerrokset ja itsesuojelu toimii).