Suuri joukko nimekkäitä vaikuttajia vetoaa Euroopan hallituksen päättäjiin yhteisessä kirjeessään. Vetoomus on julkaistu ainakin Helsingin Sanomien mielipideosastolla.
Allekirjoittajina ovat muun muassa presidentti Martti Ahtisaari, EU:n ulko- ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Javier Solana ja suursijoittaja Geroge Soros.
Vaikuttajat vetoavat Euroopan päättäjiin, jotta nämä toimisivat euron pelastamiseksi. Kirjeessä esitetään juridisen sopimuksen luomista yhteisen budjettiviranomaisen luomiseksi. Vaikuttajat haluavat myös yhteistä valvontaa ja säätelyä Euroopassa.
Euroopan väliaikaiselle vakausrahastolle ERVV:lle sekä Euroopan keskuspankille EKP:lle pitää kirjeen mukaan antaa valtuudet pääomittaa pankkijärjestelmä.
- Vetoamme euroalueen lainsäädäntöelimiin, että ne tunnustaisivat euron tarvitsevan eurooppalaisen ratkaisun. Kansallisten ratkaisujen etsiminen voi johtaa vain euroalueen hajoamiseen, vaikuttajat kirjoittavat.
Kirje ja kaikki allekirjoittajat Helsingin Sanomien nettisivuilla.

Kommentit
Ei käy
Eurooppalaiset eivät vielä ole eurooppalaisia. Väkivaltaiset ratkaisut vain syventävät kriisiä. Elleivät taloudellisessa, niin sosiaalisessa ja henkisessä suhteessa.
Paniikkiratkaisut on arvioitava myös kokonaisuuden kannalta. Talous ei ole kaikki, vaikka onkin perusta.
Jee
Tuo uutisessa mainittu "eurooppalainen ratkaisu" tarkoittaa yksinkertaistettuna sitä, että pumpataan pohjoisen pimeiden ja kylmien maiden ainut ilo, korkeampi elintaso, Etelä-Euroopan aurinkorannoille.
Euroopalle on tyypillistä se, että se ei ikinä yhdisty
Kaarle Suuresta Hitleriin sitä on yritetty ja aina epäonnistuttu. Sahtivaarit ja kasinorikolliset tuskin myöskään siinä onnistuvat - vaikka kuinka monta julistusta kirjoittaisivat.
Jos liittovaltio kiihottaa, pitää kysyä Bismarckilta, miten sellainen synnytetään.
Ennen Kallea oli
Rooman tuhatvuotinen valtakunta. Vain pohjoisen normannit jäivät kesyttämättä.
Sivistyksen ja kulttuurin kautta Eurooppa yhdistyy. Ilmankos persut vastustavat kaikkea muuta kuin rillumareikulttuuria. Itsekäs ja väkivaltainen kansallisuusaate tuhoaa itse itsensä.
EU:n on kehityttävä, koska nykyisillä pelisäännöillä liian moni pelaa väärin. Vakausrahasto on unioniveron esiaste.
Eurooppa
http://www.elisanet.fi/julkaisukartat/Kuvat/Eurooppa/Europa.jpg
Vain "normannit"?
Miksi pitäisi pakkonaida??
EskoR:"Euroopalle on tyypillistä se, että se ei ikinä yhdisty"
Miksi pitäisi yhdistyä, eihän me perheinäkään eurooppaliaisina mitää rykelmää perusteta ja naida, yksi partneri vain, ja silti eletään yhteisöissä yksilöityinä perheinä osana kokonaisuutta.
Hippikommuuniako tästä Euroopasta pitäis nyt rakentaa...dingelis-dangelis...hey mr. Tampourine man...meni ohi jo!
Väärä tie
EU:n tarkoitus oli parantaa sen jäsenmaiden kansalaisten jokapäiväistä elämänmenoa. Nyt muutamaan maan holtiton
taloudenpito (mukaanlukien USA) ja kansainvälisten finanssipiirien ahneus on vaarana koko järjestelmän säilymiselle ja suunnitelmiin sen jäsenten vapauksien kaventamiseksi vastoin alkuperäisiä tavoitteita.
Liittovaltion toteuttaminen ei tule onnistumaan Euroopan pitkän historian omaavien valtioiden alistamiseksi byrokraattisen keskitetyksi hallinnoksi.
Löyhä valtioliitto on paras tae sen jäsenmaiden kansalaisten etujen yhteiseksi parhaaksi.
"Kova kirje" on pehmenneiden aivojen arvoton tuote.
Suomen EU-lähihistoria toistaa itseään
Jos ei EU-liittovaltio onnistu hyvällä, niin sitten naitetaan pakolla.
Mediapomo katuu lehtitalojen yhteistä EU-lobbausta
http://www.promerit.net/2011/09/mediapomo-katuu-lehtitalojen-yhteista-eu...
Toivottavasti tutkiva journalismi tekee viimeistään nyt selvityksen siitä, mitä kaikkea meille on jätetty ja jätetään koko ajan kertomatta.
Olen samaa mieltä nimimerkki "pakista" kanssa.
- Löyhä valtioliitto on paras tae sen jäsenmaiden kansalaisten etujen yhteiseksi parhaaksi.
Rauhan, rakkauden ja rispektin nimissä on aina parempi toimia, kun EU-maiden erot ovat todellisuudessa valtavan isoja.
Paperilta luettuna ja kartalta katsottuna kaikki näyttää aina tietysti helpommalta. Varsinkin, jos kuuluu valtaeliitin armoitettuun joukkoon, jolla tuntuu aina olevan se ainoa ja oikea tieto hallussaan.
Maan tiede auttaa
Suomen lähihistoria kertoo, että itäinen alue on ollut kiinni itäisessä kulttuurissa ja länsipuoli eurooppalaiseen. Hyvin helppo on piirtää EU:n raja noudattamaan Pähkinäsaaren rauhan linjoja. Ne jotka haluavat Impivaaraan menevät itään ja ne jotka haluavat eurooppalaisiksi länteen. Isotkin kansajoukot ovat jatkuvassa muutosliikeessä. Ei tämä mikään iso juttu ole.
Pähkinäsaarta on muuten turha etsiä Suomen kartalta
ei löydy! Kuinka sellaista rajaa voisi soveltaa, joka ei ole Suomessa?
Käviskö Pähkinäniemi...Virkkalassa?
:)
Stalin oli samaa mieltä
Tarton rauhan rajoja ei tarvitse kunnioittaa, koska sellaista paikkakuntaa ei Suomessa ole. Eikä ole Pariisiakaan, joten Pariisinkin rauha on mitätön. Arvaa mistä raja kulki ennen Tarton rauhaa?
Myöhäistä viisautta
EU koko olemassolonsa aikana ollut hakoteillä.
EU:sta ei liittovaltiota
Mikä vika vanhassa mallissa oli ?
Euroopan yhdistämistä on historian saatossa yritetty vähän väliä (viimeisimmät Napoleon ja Hitler), miksi hakata päätä seinään ? Yhteistyötä voi harjoittaa EU:n tasolla ja globaalisti muutenkin.
Vai että oikein
Ahtisaarikin (SDP) on liittynyt siihen kerhoon, joka vaatii Suomeakin pankkien tukemiseen. Miten mahtaa olla hänen omien sijoituksiensa turvaaminen tällä vaatimuksella? Näin siis on ainakin nyt todistettu SDP:n vaativan mitä ilmeisimmin ERVV:tä käytettävän estoitta pankkien tukemiseen muissa maissa. Vaalilupauksia petetään sitten jatkuvalla syötöllä mikäli hallituksemme näin päättää.
Ei ainuttakaan merkittävää talousasiantuntijaa
Katsoin HS:n paperiversiosta tuon listan merkittävimmät jäsenet. Lista koostui sekalaisesta joukosta vihreitä ja vasemmistolaisia sekä muita Eurooppa-idealisteja, jotka ajavat ja ovat aina ajaneet tätä ns. Eurooppa-projektia silmät ummessa kansalaisista välittämättä. Soros taas sijoittajana haluaa, että eurooppalaiset veronmaksajat tukisivat velkamaita ja pankkeja niin, etteivät sijoittajat kärsisi menetyksiä.
Kaikilla näkemilläni allekirjoittajilla on jonkinlainen poliittinen tai muuten omaa etua ajava ketunhantä kainalossa. Joukossa ei ole yhtäkään vakavasti otettavaa talousasiantuntijaa. Tämä allekirjoittajajoukko elää harhaisessa utopiassaan eikä sitä tule ottaa vakavasti.
Eurooppa -Järjen viimeisellä rajalla ollaan.
Eräät Euroopan maat ovat pahasti ylivelkaantuneet, ja niitä luotottaneet pankit ovat vaikeuksissa. Tilanne noissa maissa, ja tietyissä pankeissa on siis aika vaikea. Mutta ei kuitenkaan kaikissa maissa ja kaikissa pankeissa.
Tähän ongelmaan ns. "eurooppalainen eliitti" ratkaisuksi ehdottaa nyt toimia joissa vihonviimeinenkin järjen hiven heitetään roskakoppaan. Ja myös jotta ne ei-ylivelkaantuneet maat saadaan vedettyä mukaan soppaan ja jatkuvaan, pahenevaan valtioiden velkakierteeseen.
Käytännössä tässä Ahtisaarenkin allekirjoittamassa paperissa pyydetään EKP:lle oikeuksia ja lupaa painaa Eurooppaan rajaton määrä uutta rahaa. Tällä lisärahalla ostetaan sitten kuplamaiden valtionvelkakirjoja.
Ehdotuksessa on se pieni haittapuoli, että järjetön määrä uutta rahaa markkinoille luo ensin <span class="content"><a>inflaation</a></span>, ja se voimistuu vähitellen, muutamien vuosien aikana <span class="content"><a>hyperinflaatioksi.</a></span>
Hyperinflaatio on mukava pikku peikko, joka vieraili Euroopassa viimeksi vuonna 1923 http://fi.wikipedia.org/wiki/Inflaatio#Hyperinflaatio
Vuonna 1923 hinnat Saksassa kohosivat 4 kuukauden aikana rapiat 854 000 000 000 %.
Vieressä naapurimaamme Ruotsi, kuten myös Norja ja Tanska ovat täysin turvassa tältä ehdotetulta kansallisten velkavankeuksien karmeudelta.
Onko Euroopassa, EU-alueella, enää yhtään ainoata järkevää valtionpäämiestä joka pystyisi tämän ehdotetun hulluuden torppaamaan.
Ellei ole, ja jos Suomi päätetään viedä mukaan tuohon hirvitykseen, niin tekijöiden ja Suomea tuolloin johtaneiden poliitikkojen nimet tulevat jäämään ikuisiksi ajoiksi Suomen historian kirjoihin.
Ei velkaunionia
Euroopan taloudellisessa myllerryksessä on syytä todeta, että tarkoituksena ei ollut luoda VELKAUNIONIA vaan liitoa, joka takaa Euroopan rauhanomaisen kehityksen ja sen asukkaiden rajattomat yhteydet kaikilla yhteiskuntaelämän alueilla.
Mutta vapaus edellyttää myös vastuuta ja tämän seikan ovat
tietyt valtiot, niiden vastuuttomat poliitikot ja finannsimaailman ahneet edustajat täysin unohtaneet.
Liiton säilymisen ehto on luottamus ja se edellyttää tahtyjen sopimusten noudattamista kaikkien ja siten myös suurten jäsenmaiden osalta.
Liittovaltio
Se oli tarkoituksena jo alun alkaenkin, siitä ei vaan ollut tarkoitus kertoa eurooppalaisille...
"Se oli Monnetin pienten askelten politiikan ydinoppeja jo aikaa sitten. Tämän strategian mukaan Euroopan maiden pitäisi vähitellen perustaa eri yhteiskunnan ja talouden sektoreille valtaa tehokkaasti yleiseurooppalaiselle tasolle siirtäviä eurooppalaisia instituutioita ja organisaatioita. Lopulta kansallisvaltiot olisivat siirtäneet jo niin huomattavan osan päätösvallastaan eurooppalaiselle tasolle, joten kansallisen päätösvallan rippeistä luopuminen kävisi helposti.
Kuvaus tästä löytyy Risto Isomäen kirjasta vuodelta 2000: "Kohti vuotta 1929? Vapaakauppa, työttömyys ja ääriliikeiden nousu." sivu. 173, Jean Monnet ja "Funktionalistinen strategia"."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/115822-sauli-niinisto-suuresta-muutokses...
Monnetin strategia perustuu kylmään ja häikäilemättömään kuvaan kansanvallasta ja demokratiasta, sillä ovathan Länsi-Euroopan maiden hallitukset jo 1950-luvulta lähtien sitoutuneet omia kansalaisiaan kohtaan tapahtuvaan vuosikymmeniä kestävään huiputtamiseen ja suoranaiseen valehteluun.
Soros
Onkos joku maksanut Maralle (rahahan hänelle aina kelpaa) että laittaa nimen alle George Soroksen uuteen kikkaan saada euro kaadettua tällä viikolla?
No nii...ja itehä Soros on sitä porukkaa
joka näitä keitoksia kehittelee, ja nyhtää tilanteista näyhtää kivasti...I wonder..?!?
Kaikki nää nyt on ryysimässä lypsylle kun nähneet että karjaa vielä utareet pulleena!
Britit ja tanskalaiset ym. allekirjoittajina?
Euroalueen ulkopuoliset britit ja tanskalaiset ajavat euroalueelle siis verotusta? Kreikkalaisten nimiä vilisee.
Helsingin Päivämies-lehti voisi vähän rajoittaa halujaan ja julistustaan, mitä julkaisee.