Sunnuntai 27.5.2012

Iso muutos: Hesari tekemään tv-uutisia

Luotu: 
2.11.2011 11:00
Päivitetty: 
2.11.2011 11:04

Helsingin Sanomat ryhtyy vastaamaan Nelosen tv-uutisten tuotannosta, kertoo Sanoma.

Nelosen uutistoimitus yhdistetään Helsingin Sanomien toimitukseen. Samalla Nelosen uutiset siirtyy Helsingin Sanomien tuotannoksi. Muutto Sanomataloon tapahtuu ensi vuoden jälkipuoliskolla, mutta toimitusten yhteistyötä lisätään mahdollisimman pian.

- Tämä on erinomainen asia Hesarille ja Neloselle. Pystymme yhdessä luomaan aiempaakin vahvemman uutispalvelun niin televisioon, verkkoon, uusiin lukulaitteisiin, radioon kuin painettuun lehteen. Yhteistyön myötä syntyy uudenlainen uutispalvelu, jossa yhdistyvät Hesarin ja Nelosen kerronnalliset vahvuudet, sanoo Helsingin Sanomien kustantaja, vastaava päätoimittaja Mikael Pentikäinen.

Nelosen uutistoimituksen työntekijät siirtyvät Helsingin Sanomiin vanhoina työntekijöinä. Siirron ajankohta täsmentyy myöhemmin.

Siirron tapahduttua vastaava päätoimittaja Mikael Pentikäinen johtaa yhdistettyä toimitusta ja toimii myös Nelosen uutisten vastaavana päätoimittajana. Eero Hyvönen jatkaa päätoimittajana HS:n toimituksessa vastuullaan Nelosen uutistoiminta.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Pjh

Toivottavasti Nelonen aloittaa uutiset jo aamulla ja jättää kaiken maailman urheilut ja sopankeitot naapurikanaville. Taloutta, kansainvälisiä uutisia jne.. kaivataan.

Penttijuhani

kun toimituksia sulatetaan yhteen; se merkitsee niiden välisen kilpailun katoamista. Kustannustehokasta se on, mitä selvimmin. Myös vaikutusvaltaa voi lisätä, kun asiat suodatetaan yhden vastaavan pomon/julkaisijan läpi. Eli sananvapaudelle voisi Suomessa sanoa hyvästit, jos sellainen olisi joskus toteutettu. Nyt voi sanoa, ettei tavoitteeseen päästy, elleivät muut kustantajat tunge esiin ja ylös HeSarin kasvavista aukoista. Internet avaa niitä aina lisää, ellei sitäkin sensuroida.

Ikävää se on, jos muistaa, miten päivastaiseen suuntaan mentiin mm. Ilta-Sanomien ja Viikkosanomien itsenäisten toimitusten kilpailevilla töillä.

Salon Petri

Uuden mahdollisuuden siementä itämään? Eihän nyt vain Nelosen kustannuksia maksateta Hesarin tilaajilla?

Lisäksi Kuukausi- ja Nyt-liitteen sekä Vartti ja Metro-lehtien toimitukset sulauttamalla Hesariin saataisiin aikaan sellaista kustannustehokkuutta, joka saattaisi mahdollistaa tabloid-muotoisen koko-Hesarin muuttumisen ilmaisjakelulehdeksi pääkaupunkiseudulla.

Kotiin kannetun maksullisen version voisi sitten tilata myös ilman mainoksia.

syvä

Sanoma oy, myykää Kouvolan Sanomat ja Etelä-Saimaa ja antakaa niiden toimittaa asiansa paikallisesti. Saadaan lukea muitakin uutisia kuin niitä Hesarin suodattamia. Toki tilalle tulee STT, jolla on omat suodattimensa.

Positroni

Ei siitä pääse mihinkään: Sanomalehdet ovat kohta netissä ja vain netissä. Mutta pelkkä teksti ei riitä. Lehdet tarvitsevat uutisointinsa tueksi myös liikkuvaa kuvaa. Se on jo havaittu muualla ja nyt siis Hesarissakin.

Nyt pitäisi Uuden Suomenkin herätä! Jotta lehti säilyisi vastaisuudessa kilpailukykyisenä mediana, olisi hartioita levennettävä ja otettava liikkuva kuva yhä laajenevaan käyttöön.