Kymenlaaksossa päivittäistavarakaupat ovat saaneet poikkeusluvan aukioloon loppiaisena venäläisturistien odotetun ryntäyksen takia.
Etelä-Suomen aluehallintovirasto on Kymenlaakson kauppakamarin hakemuksesta myöntänyt poikkeusluvan, jonka mukaan kaikki Kymenlaaksossa toimivat päivittäistavara- ja vähittäiskaupat voivat halutessaan olla avoinna loppiaisena 6.1.2012 kello 12–21 välisenä aikana.
Jokainen yritys tekee itsenäisesti päätöksen aukioloajoista poikkeusluvan sallimissa rajoissa.
- Loppiaisen aukiolon mahdollistava poikkeuslupa on tärkeä Kymenlaaksolle, joka hyötyy poikkeuksellisella tavalla Venäjän suunnasta tulevasta matkailusta. Ennakkotietojen mukaan venäläisiä odotetaan runsain joukoin Kymenlaaksoon ostoksille ja lomailemaan loppiaisena 2012, Kymenlaakson kauppakamari kertoo.
Myös muun muassa Helsingin seudun ja Oulun kauppakamarit ovat hakeneet poikkeuslupia loppiaisen aukioloon. Palvelualojen ammattiliitto PAM vastustaa poikkeuslupia ankarasti.
Keskuskauppakamarin mukaan aluehallintovirastot ovat antaneet luvan pitää kauppoja auki tulevana loppiaisena myös Etelä-Karjalan, Etelä-Savon, Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan alueilla. Keskuskauppakamari on turhautunut jatkuvaan poikkeusluparumbaan ja vaatii kaikkien kauppojen aukioloa loppiaisena.

Kommentit
Ehdottomasti tulee sallia
Ehdottomasti tulee sallia tällainen. Kaupankäynti ja poikkeuksellinen (Suomessa) turismi tekee hyvää Suomen taloudelle. Sen sijaan tulee TARKKAAN valvoa, että KETKÄ ovat poikkeus aikoina töissä? Opiskelijat ja pätkätyöläiset sopisivat tähän väliin mainiosti vakijoukon sijaan! Työttömille voisi kenties antaa erillis oikeuden tehdä verottomana satunnaisesti töitä. Lyhyt koulutus halukkaille ja pieni parin sadan ekstra tulo korvausten päälle. Varmasti lämmittäisi joulumieltä. Ongelmana tietysti valvominen eikä saa päästää yrityksiä käyttämään hyväkseen tätä.
Turha taistelu
Pamin turha taistelu jatkuu... Mikä noita ammattiliittoja riivaa kun sahaavat vain omaa oksaansa ? Pitäisi neuvotella vain korvauksen tasosta ja mahdollisesta kompensaatiosta. Jos on valinnut ammatikseen vähittäiskaupan, niin pitäisi hyväksyä se tosiasia, että töissä on oltava silloin kun väki liikkuu. Jos ei sellaiset työt kelpaa, niin pitää vaihtaa työpaikkaa.
Tiedottakaa siitä Venäjälle
Mitäs me sillä tiedolla tehdään. Muutenki on kauppojen ovet aina kiinni, kun ois ostajia.
Ei
Poikkeuslupia ei tule myöntää. Meillä on omat kalenterit. Suomi ei ole mikään pietarilaisten puuhamaa eikä itä-afrikkalaisten paratiisi.
Tyypillistä!
Vasemmistolaisen ajattelutavan mukaan ennemmin työttömänä kuin pätkä- tai pyhäpäivätöissä!
Alueet, joilla venäläiset ovat merkittävä asiakasryhmä, kärsivät ns. takamaina muita alueita suuremmasta työttömyydestä. Siksi aukiolopäätös on erittäin hyvä.
Myös opiskelupaikkakunnilla ollaan tyytyväisiä, kun saadaan lisäansioita, eikä tarvitse ottaa opintovelkaa.
Olisiko aika päästä eroon
Olisiko aika päästä eroon tuosta aataminaikaisesta säännöstelystä?
Ehdottomasti ei koskaan.
Ei Kekkosen aikaankaan kaupat olleet auki. Ja kaikki asiat oli Suomessa hyvin.
Uutinen on tehty
Uutinen on tehty kymenlaaksosta, jossa ei juuri Venäläisiä näy.
Kymenlaakson kaupungeista Kouvolan tilannetta turistien suhteen ei kannata edes mainita. Kotkalla on 4% siivu.
Ne todelliset jättiläiset ovat Etelä-Karjalassa eli Lappeenranta ja Imatra. Laitetaan vielä tämänhetkiset osuudet tilanne kaupasta. (marraskuu 2011)
Lappeenranta 34%, Helsinki 25%, Imatra 7 %, Joensuu 4 %, Kotka 4%, Vantaa 4%, Kajaani 2%.
Kouvolan intoa investoida Venäläisten varaan ei voi kuin ihmetellä.