Sunnuntai 27.5.2012

Laskelma: Hyvä uutinen 3012 €/kk tienaavalle

Luotu: 
1.12.2011 16:56
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Veronmaksajien keskusliitto kannustaa kuluttamaan kotimaista.

Veronmaksajien keskusliiton laskelman perusteella keskituloisen eli tänä vuonna 3012 euroa kuukaudessa tienaavan henkilön ostovoima paranee hieman ensi vuonna.

Liitto laskee, että keskituloisten ostovoima paranee 0,6 prosenttia. Laskelman mukaan palkansaajan ansiot nousevat 3,4 prosenttia ja inflaatio on 2,6 prosenttia. Laskelmassa on käytetty pohjana juuri syntynyttä raamiratkaisua.

Veronmaksajien toimitusjohtaja Teemu Lehtinen pitää liiton tiedotteessa rohkaisevana paluuta edes pienen ostovoiman lisäyksen tielle. Veronmaksajien mukaan kansalaisten ostovoima heikkeni viime vuonna.

Veronmaksajien mukaan kotimarkkinat ovat ensi vuonna talouden kannalta avainasemassa ja kotimaista kulutuskysyntää tarvitaan.

Veronmaksajien laskelma yksityiskohtaisesti täällä.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

TSV

Siis Suomi kiristää veroja lisää ensi vuonna (pakko koska korot ovat nousussa), inflaatio EI tule olemaan 2,6% se on nyt 3,5%, EKP laskee ennen vuoden vaihdetta korkoa ja jos EKP pistää koneet käyntiin kukaan ei tiedä mihin se menee.

Heitetäänkö näitä siellä päästä? Koska minä en ymmärrä ollenkaan, öljykin on taas yli 100USD?

nipa3

Kulutushyödykkeiden tuotannona määrä on tuskin kasvanut. Veikkaan että palkankorotukset muodostuvat palvelutuotannosta. Toisin sanoen ihmiset saavat palkankorotuksien muodossa enemmän ainettomia palveluja.

Jouko Heyno

Tilastokeskuksen tilastojen muikaan keskituloisen työikäisen tulot ovat noin 1700 euroa kuussa. Miksi meille koko ajan valehdellaan?

muuan

Tässä Tilastokeskuksen taulukossa keskipalkka on 3 119 €/kk.
http://www.tilastokeskus.fi/til/ati/2011/03/ati_2011_03_2011-10-14_tau_0...

Keskitulo on jo eri asia. Siihen kuuluvat lyhennetyn työajan palkat, pääomatulot, eläkkeet, toimeentulotuki, työttömyysavustukset yms. painavat yhdessä suomalaisten keskituloa, mutta tuskin noin alas.
-------------
"..kansalaisten ostovoima heikkeni viime vuonna."

Ainakin palkansaajilla heikennys oli vähäinen verrattuna viime vuosien huomattaviin vahvennuksiin (sinivihreä käyrä):

http://www.tilastokeskus.fi/til/ati/2011/03/ati_2011_03_2011-10-14_tie_0...

muuan

...tosin puhutaan palkansaajasta.
Toimittajien tapanahan on vetää mutkia suoraksi, jotta lukijat ymmärtäisivät. Monimutkaiset määrittelyt ja selitykset eivät ole omiaan yleistajuisiin uutisvälineihin.

Jouko Heyno

Mutkia on vetänyt suoraksi Veronmaksajien keskusliitto.

Myös muut, kuin palkansaajat, ovat ihmisiä - kai?

Ja eikö tuo "Palkansaajan" ja "Keskituloisen työikäisen" sotkeminen ole nimen omaan sotkemassa, ei selventämässä, asiaa?