Sunnuntai 27.5.2012

Kuinka paljon Google tietää sinusta? 6 päivää aikaa toimia

Luotu: 
23.2.2012 16:43
  • Kuva: EPA/All Over Press
    Google voi tuntea sinut paremmin kuin arvaatkaan.

Googlen uudet käyttöehdot astuvat voimaan maaliskuun alusta, eli ensi viikon torstaina.

Tämän jälkeen hakukonejätti yhdistää kaikkien palveluidensa käyttäjistä keräämät tietokannat ja ryhtyy käyttämään sitä käyttäjiensä profilointiin.

Yhdistäminen koskee paitsi uudistuksen jälkeen kerättyä tietoa myös Googlen tietokannoissa jo valmiiksi olevaa aineistoa.

Kansainvälinen kuluttajien sähköisiä oikeuksia ajava Electronic Frontier Foundation on julkaissut verkkosivuillaan selkeät ohjeet siihen, kuinka Googlen käyttäjät voivat poistaa vanhat haku- ja selailutietonsa Googlen tietokannoista.

Google on kerännyt tietokantaansa tietoja kaikista niistä käyttäjistä, jotka ovat kirjautuneet yhtiön palveluihin surffatessaan internetissä. Tietojen keruu tapahtuu selailun ohessa esimerkiksi silloin, kun käyttäjällä on selaimen välilehdellä avoinna Gmail tai jokin muu Googlen palvelu.

Omien historiatietojen jättäminen Googlelle ei ole itsessään paha asia, mutta tavallista netinkäyttäjää yhtiön keräämän tiedon määrä voi hämmentää. Google-tilin rekisteröineet käyttäjät voivat tarkistaa omat tietonsa täältä.

Maaliskuun alusta eri palveluiden tietokantojen yhdistyttyä yhtiö kokoaa yhteen esimerkiksi Gmailista, Google Plus -yhteisöpalvelusta ja Youtubesta käyttäjien tiedot. Tietoja ei suoraan luovuteta ulkopuolisille, mutta niitä käytetään täsmämainosten valikoimiseksi yksittäisille verkkoselaajille.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

jussi vaarala

Optiomiljonäärijohtajat ja muut epäeettiset palkkiojärjestelyt, pääomapiirien mahdollisuus verokikkailla verotus liki olemattomiin, kaupan S-ryhmän henkilökuntaedun - 15% alennus käyttötavaroista ja 3 % ruuasta - ulottaminen myös hallintoneuvostojen perheenjäsenille niihin kuuluen kansanedustajia ja kuntapäättäjiä, pääosin ruotsalaisen lääkäriasema Mehiläisen verokuppaus Suomesta, taannoinen tökeröshow vaalirahoituksesta mukaanlukien se että yhdistyksetkin ay-liikettä myöten voivat äänestää rahalla siis korruptoida omaa kansanedustajahevosta jne jne ja vielä kerran jne.

Tästähän ei voi tulla kuin yksi asia mieleen - siivilöityykö ja antikultivoituuko valtaan ja päättäjiin kaikkein tökeröimpiä omanedunkuppaajia - jotka vie omaa uraansa eteenpäin paha veli-verkoston jaettuun omanedunkuppausrinkiin osallistumalla. Björn Wahlroosin puheet tuon joukon taloudellisten päättäjien kaapin päältä pelottaa - tuollaisiinko ajatuskuvioihin ja surkeaan yhteiskunnalliseen kapeuteen valta ja päättäminen onkin antijalostunut.

Kysyähän voi että kuinka sellaiset henkilöt voi laisinkaan eläytyä saati sitten ymmärtää sisäistyneellä ja arvo- ja periaatetietoisella tavalla niitä asioita jotka ovat paljon laajempia ja paljon tärkeämpiä vaikutustekijöitä kuin lapsellisen yksinkertainen ihmisyyttä ja sivistystä lokaan vetävä omanedunkuppaaminen rinkeineen.

Oikein hävettää noiden kuppaajien puolesta miten syväsivistmättöminä he ulospäin näyttäytyvät sitä itse tajuamatta.

Ja kysyä myös voi - onko tällaisista omanapavetoisista päättäjistä siihen valtaan johon heidät on uskottu - niin politiikassa kuin talouselämässäkin.

Kas kun omanedunkuppausringiltä jää yksi asia piiloon ja vaikeasti tajuttavaksi - nimittäin kun kaikessa yhteiskuntaelämässä kaikki muu kuin omanedunkuppaaminen on ainakin 90 % kaikesta inhimillisestä toiminnasta.

Näin alas on valta ja päättäjät ja pääomapiirit maailmassa vajonneet omaan napaansa - ja sen nöyhtiin. Ja näin surkeissa käsissä on maailmassa tällä hetkellä valta.

Jussi Vaarala
eettis-realistisen aatteen kehittäjä
Somerniemi

Ceterum Censeo

Me kaikki jotka lapsellisessa hyväuskoisuudessamme olemme kirjautuneet sisään jollekin verkkosivulle, jotkut useammallekin, olemme itse syypäitä siihen, että meistä saadaan kerättyä tietoa jota voidaan muokata oikein tai väärin ja myydä hyvään tai huonoon tarkoitukseen.
Omahyväisimmät meistä googlaavat vielä omaa nimeään, jonka Google levittää maailmalle, käytitpä mitä nimimerkkiä tahansa.
Isoveli tietä kuka olet, missä asut, mitä syöt, miten pukeudeut, mitä puoluetta kannatat ja mitä eli ketä arvostelet kriittisesti, milloin sinulla oli kuukautiset tai kalsarisi ruskeat ja mitä eli ketä kenties vastustat.
Odota vain, milloin CIA lähettää kauko-ohjatun kuoleman enkelin sisään ikkunastasi, Mossad kaappaa sinut ja myy CIA:lle vangiksi Guantanamoon tai Supo koputtaa ovellesi. Tieto on valtaa !
TV näyttää päivittäin, miten hymy huulillaan poliisi ampuu mieltään osoittavia kansalaisia kadulle. Se ei enää ole vain summittaista ampumista, sinut on tunnistettu ja paikallistettu. Älä siis arvostele saati vastusta hallitusta.

Jos tämän luettuasi nukut hyvin, onnittelen. Olet terve ja täysijärkinen.

elmo kaila

tuo täältä linkki ei vienyt kuin kirjautumaan...siitä eteenpäin ei päässyt,joten missä se pyyhintä osasto on?