Sunnuntai 27.5.2012

Tuoko Sonera iPhonen Suomeen?

Luotu: 
1.4.2008 08:41
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Applen iPhone.

Teleoperaattori TeliaSonera neuvottelee Applen kanssa iPhonen tuomisesta Ruotsiin, kertoo Veckan Affärer -lehti.

TeliaSoneran viestintäpäällikkö Ola Kallemur vahvistaa, että yhtiö keskustelee Applen kanssa.

Jos TeliaSonera tekee sopimuksen Applen kanssa, voisi olettaa, että se pyrkii sopimukseen iPhonen myynnistä myös Suomen markkinoilla. Suomen laki tekee iPhonen myynnin meillä kuitenkin hankalaksi, nimittäin lakimme kieltää GSM-kytkykaupan Suomessa. Näin ollen voisi kuvitella, että Apple tulisi Suomen-markkinoille vasta 3G-iPhonen kanssa. 3G-puhelimia saa Suomessa myydä kytkykaupalla.

Applella on eksklusiivisia sopimuksia teleoperaattorien kanssa kaikissa maissa, joissa iPhone on myynnissä. Ranskassa operaattorikumppani Orangen on lain nojalla myytävä iPhonea myös lukitsemattomana – tosin silloin hintakin on huomattavasti korkeampi.

Myös Ruotsin markkinoille on suunnitteilla eksklusiivinen malli. Apple vaatii osan iPhonen tuottamista tuloista itselleen. TeliaSoneran toimitusjohtaja Lars Nyberg sanoi NyTeknik-lehdelle Barcelonan mobiilitapahtumassa aiemmin tänä vuonna, että hän ei pidä Applen liiketoimintamallista. Nyberg sanoi tuolloin kuulleensa, ettei AT&T:n toimitusjohtajakaan ollut erityisen innoissaan Applen vaatimista maksuista. AT&T on Applen operaattorikumppani Yhdysvalloissa.

Ola Kallemur sanoo Veckans Affärerille, että nimenomaan liiketoimintamalli on TeliaSoneran ja Applen neuvotteluiden hankalin osa. Näin on tiettävästi ollut muidenkin operaattorien tapauksessa. Kiinan jättioperaattori China Mobilen kerrottiin hylänneen iPhone-neuvottelut juuri siksi, että Apple vaati itselleen liikaa tuloja.

Yritykset: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: