Sunnuntai 27.5.2012

Microsoft vaihtaa hiiren kosketukseen – katso video!

Luotu: 
28.5.2008 07:48

Microsoft kertoi tiistaina, että yhtiön seuraava käyttöjärjestelmä tehdään kosketusnäytöllisille sovelluksille. Kosketuksesta tulee siis vaihtoehto hiiren käytölle.

Microsoftin toimitusjohtaja Steve Ballmer esitteli iPhone-tyyppisen kosketusominaisuuden Wall Street Journalin järjestämässä konferenssissa.

Microsoftin hallituksen puheenjohtaja Bill Gates sanoi kosketusominaisuuden olevan kehitystä poispäin hiirestä. Gatesin mukaan tulevina vuosina myös esimerkiksi puheen ja näön merkitys kasvaa tietokoneenkäytössä.

Windows 7 -käyttöäjärjstelmä on tarkoitus julkistaa vuoden 2009 loppupuolella.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Ramses123

Mielestäni kosketusnäyttö läppärille on turhaa, ei käsiä jaksa roikottaa näytöllä liian pitkään. Ergonomia on huono. Tarvitaan täysin uusi laite tai sovellus. Apple ratkaisi asian läppäreissä niin että kosketuslevyllä tehdään monikosketusliikkeitä, joilla eri toiminnot toimivat. Sekin on jo siis olemassa olevassa käyttiksessä ja saatavilla tänään. Windows 7 tulee sitten joskus, kuka tietää milloin...?

Nuo ominaisuudet on jo Applella olemassa myös iPhonessa. Onhan se mukavaa että Mikkisoftakin pyrkii seuraamaan kehitystä.