Sunnuntai 27.5.2012

Asuntojen hintakehityksessä rajut erot - katso hinnat

Luotu: 
15.10.2008 17:33
  • Kuva: Valtteri Varpela / Uusi Suomi

Asuntojen hinnat ovat pudonneet koko maassa reilusti viime keväästä. Uusi Suomi selvitti Kiinteistövälitysalan Keskusliitolta, millaista vanhojen kerrostaloasuntojen hintakehitys on ollut Suomen suurimmissa kaupungeissa viimeisen puolen vuoden aikana.

Selvityksen perusteella Helsingissä hinnat romahtivat pahiten (11,5%), Turussa lähes 10 prosenttia, Tampereella noin valtakunnan keskiarvon (8,4%) mukaisesti ja Oulussa reilut 6%. Kiinteistönvälittäjien kaksioiden hintaseurantakuvaajasta ilmenee, että tarkastelujaksolla asuntojen hinnat ovat laskeneet selvästi myös Vaasassa, Kotkassa, Porissa, Kouvolassa ja Mikkelissä.

Yleisestä trendistä poiketen Espoossa, Lahdessa ja Lappeenrannassa neliöhinnat olivat syyskuussa jopa korkeampia kuin huhtikuussa. Vantaalla hinnat ovat pysyneet suurinpiirtein samalla tasolla.

Helsingissä lasku on ollut rajuinta. Huhtikuusta syyskuuhun tultaessa hinnoista on sulanut pois noin 11,5 prosenttia. Jos huhtikuussa vanhasta 50-neliöisestä kaksiosta joutui pääkaupungissa pulittamaan keskimäärin 174 000 euroa, saa vastaavan huoneiston nyt 20 000 euroa halvemmalla.

Suurempien perheasuntojen kohdalla vanhojen asuntojen hintojen lasku on ollut Kiinteistövälitysalan Keskusliiton toimitusjohtajan Jukka Malilan mukaan vielä rajumpaa.

-Toiselle kymmenelle prosentille mennään. Tällaisen näppituntuman olen saanut välitysyrityksiltä.

Espoossa ja Vantaalla kerrostalokaksioiden hinnat ovat sen sijaan jopa hieman nousseet tai pysyneet samalla tasolla. Espoossa neliöhinnat ovat nousseet huhtikuun 2661 eurosta 2781 euroon syyskuussa. Espoossa esimerkkikaksio on siis kallistunut 6000 euroa.

Vantaalla keskimääräinen neliöhinta oli huhtikuussa 2080 euroa ja syyskuussa 2072 euroa. Kuitenkin vielä elokuussa Vantaalla hinta oli 2251 euroa.

-Vantaalla näyttäisi olevan nyt kukkarolle sopivia asuntoja. Myyntiajat ovat siellä lyhentyneet, Malila arvioi.

Turussa vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnat ovat pudonneet huhtikuusta noin 100 eurolla neliöltä noin 1700 euroon. 50-neliön esimerkkihuoneiston hinta on pudonnut siis noin 5 000 euroa.

Tampereella neliöhinnat olivat korkeimmillaan viime maaliskuussa (2150 euroa). Nyt 50-neliöisen kaksion saattaa Malilan arvioimien lukujen mukaan saada 2500-7500 euroa halvemmalla.

Oulussa asuntojen hinnat ovat sahanneet teknologiateollisuuden ongelmien takia, Malila kertoo. Asuntojen myyntiajat olivat Oulussa maan pisimpiä vielä maaliskuussa, mutta nyt ne ovat laskeneet normaalille tasolle.

Vanhojen kaksioiden neliöhinnat ovat tippuneet toukokuun huipun 1700 eurosta noin 1600 euron tasolle, mikä tarkoittaa 50-neliöisen kaksion hinnassa 5000 euroa.

Malila ei halua arvioida asuntojen hintakehityksen tulevaisuutta. Julkisuudessa esitettyjä hurjimpia, jopa 30 prosentin suuruisia, hinnanlaskuennustuksia hän pitää kuitenkin epärealistisina.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Holotna Pravda

Tulihan se sieltä kun vähän houkutteli.

Media pyrkii aina kirjoittamaan draamaa ja repimään sensaatioa mistä irti saa. Koko maan tilanteen niputtaminen yhdeksi vertailuluvuksi on kyllä aika raakaa yksinkertaistamista eikä hyödytä ketään. Asuntokuplan puhkeaminen voi tapahtua vain siellä missä hinnat ovat karanneet hallitsemattomaan laukkaan. Suomessa kuplahintoja löytyy suurten kaupunkien halutuimmilta alueilta, muu Suomi elää sitten omaa elämäänsä. Pienet teollisuuspaikkaunnat elävät paikallisten työnantajien tahtiin, suurten kaupunkien ympäristöissä taas markkinat toimvat yleensä terveesti kysynnän ja tarjonnan hakiessa tasapainoa.

Ripen

Luin espanjalaisesta asuntokuplasta ja tuli oikein kotoinen olo:

http://www.yle.fi/uutiset/talous/taustat/id104015.html

Sielläkin koitetaan kaikin keinoin pitää hintakuplasta kiinni.
Hinnat eivät vielä paljon jousta, mutta myytävä on jo enemmän kuin riittävästi. Asuntojen hinnat eivät voi olla erillinen saareke muusta talouskehityksestä. Espanjan tapauksessa se on vain niin määräävä tekijä koko kansantaloudessa ettei hintojen realisointia uskalleta tehdä ennenkuin
on pakko. Joko huomenna on ? ja miten meillä suomessa ?

Hyvää yötä, nukkukaa hyvin = ohi vaalien...

Holotna Pravda

Pienten kerrostaloasuntojen pohjahinnan määrittelee niistä saatavan vuokratulon suuruus. Kun asunnon hinta putoaa sille tasolle että vapailla vuokramarkkinoilla asuntoon sidotulle pääomalle saa 6-7% tuoton niin kiinteistösijoittajat paaluttavat hintatason tuohon pisteeseen.

Maailma on muuttunut viimeisen kymmenen vuoden aikana rajusti ja Suomi sen mukana. Suomalaisillakin sijoittajilla on nykyään mukavasti rahaa. Ulkomaisista sijoittajista puhumattakaan. Mitäs Ripen tykkäisit venäjää puhuvasta vuokraisännästä?

Holotna Pravda

Kalliossa pienten asuntojen kauppa on käynyt vilkkaammin kuin viime vuonna. Sijoittajat ostavat pieniä asuntoja nipuittain.

Perinteisesti riittävänä vuokratuottona on pidetty vähintään viiden prosentin tasoa. Kun hintataso on korjaantunut, tuottotavoite alkaa olla saavutettavissa. Helsingissä markkinavuokra on noin 15€ per neliö ja jos neliön saa 3000 €lla niin vukoralaiselta saa paremman tuoton kuin pörssissä.

tiippa

Niinhän laulussakin sanotaan, että maalaismaisemaa ei saata unohtaa, mutta aika harva haluaa asua siinä ympäristössä. Tuskin se kuitenkaan siitä johtuu, että ihmisillä ei olisi käsitystä todellisuudesta tai onnellisuudesta.

Sijoittaja

Luulen että ei 30% tiputus riitä asuntojen hinnoissa. Markkina ylireagoi isommissa korjausliikkeissä helposti ja ostajia ei löydy "halvallakaan". Omakotitalojen puolella hinnoissa on vieläkin ilmaa todella paljon ja nyt kun rakennuskustannuksetkin ovat rankassa pudotuksessa tullaan siellä alas hurjasti. Sääliksi käy tyhmiä jotka ovat menneet maksamaan hurjia summia kämpistä lainarahalla. Omalla rahalla ostettaessa kyse on ollut vain skeidasta sijoituksesta, lainarahalla villistä uhkapelistä.