Sunnuntai 27.5.2012

Sarasvuolta pommi: Yt-neuvottelut ja tulosvaroitus!

Luotu: 
25.2.2009 07:57
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Jari Sarasvuon johtama Trainers' House aloittaa koko konsernia koskevat yt-neuvottelut, joiden piiriin kuuluvat yhtiön kaikki työntekijät.

Henkilöstön mahdollisen vähennystarpeen arvioidaan olevan enintään 120
henkilöä.

Osana rakennemuutosta Trainers' House on päättänyt luopua tappiollisista ulkomaanyksiköistään Düsseldorfissa, Tukholmassa ja Pietarissa.

Samalla Trainers' House antaa tulosvaroituksen. Yhtiön koko vuoden liikevaihto ja liiketulos tulevat olemaan vertailuvuotta alemmat.

Yhtiö tavoittelee toimillaan 7-9 miljoonan euron vuosittaisia kustannussäästöjä. Arvioidut rakennemuutoksesta aiheutuvat kulut tullaan kirjaamaan varauksena kuluvan vuosineljänneksen osavuosikatsaukseen. Kuluvan vuosineljänneksen liiketulos tulee tämän seurauksena olemaan tappiollinen.

Henkilöt: 
Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Pari viikkoa sitten uutisoitiin kuinka Sarasvuo kehui ettei heihin lama pure. Asiakkaat lisääntyvät ja kassa kilisee Yritykset tarvitsevat heitä laman torjuntaan.

hheh hee... Trainers house teki tiedottamisen tjgroupit!!!

työpaikat

Ei ihme todellakaan. Uudet toiminnanohjausjärjestelmäprojektit ovat jäissä ja vanhojakin supistetaan. Ei peruskonsultoinnin tarve mihinkään sinäällään katoa, mutta uudet massiiviset (ja hyvin rahaa tuovat hankkeet kyllä). Kyllä tästä iskusta osansa Trainer's house kerää CRM ja muun puolen kysynnän laskuna.

Sitähän se halus?

Lokakuussa Sarasvuo toivoi että "Tule Lama Kultainen". Nyt kun se tuli niin ei hymyilytäkään. Mikä on? Sitä sai mitä tilasi. Turha itkeä. On tässä maassa muitakin ihmisiä joilla menee sisäisenä sankarina vieläkin huonommin.

Eikä tämä ole mitään lyödyn lyötyä, eihän Jarille itselleen kuinkaan käy.
On ne optiot olemassa laman jälkeenkin.

http://www.iltalehti.fi/talous/200810238473778_ta.shtml

Hans E Hagman

Treenareiden talo paniikissa. Kaikivoipa Sarasvuo on kyennyt hommaamaan puhtaasta hölpötyksessä 7-9 milj. ylimääräiset kulut?
No onneksi hän sai hegemoniansa myytyä treeniputiikkina-mikä mahtoi olla myyntikohde, liikevaihto vai puhemylly? Maat ja mannut on viime vuosikymmeninä täyttänyt imago-ja personal konsultti, joka opettaa itsepönkitysta, ulkomuotoa, sujuvaa kielenkäyttöä, tv esiintymistä tai vaikka päälläseisomismietiskelyä puhtaasta rahasta. Miksi meklari pysyy ammatissaan?
Mestari, joka osaa hommansa on menestyvä osakesijoittaja, karseaa todellisuutta kasino- ja henkilötaloudessa.

E- demari

Kun ovat ostaneet tämän sisäisen sankarin jättipas**a jättisuurilla palkkioilla? Katsokoon peiliin, ei ole ihmeellistä, että huuhaayrityksen alamäki on alkanut. Sääliksi käy ainoastaan rivityöntekijöitä, jotka on tähän pas**aan houkuteltu mukaan ja mahdollisesti tuhonneet siten koko loppuelämänsä uran.