Sunnuntai 27.5.2012

Pornokritiikkiä Microsoftin uudelle hakukoneelle

Luotu: 
2.6.2009 08:33
  • Kuva: Bing.com

Microsoftin uusi hakukone Bing on herättänyt kohua, koska se antaa käyttäjän katsoa pornovideoita suoraan hakutuloksista. Asiasta kertoo brittilehti Telegraph.

Käyttäjät voivat Bingissä katsella videoita suoraan hakutuloksista viemällä hiiren still-kuvien päälle. Jos ”turva-asetus” on kytketty pois päältä, hakutuloksista voi katsoa pornoa.

Muut hakukoneet kuten Google eivät näytä videoita suoraan omalla sivullaan vaan ohjaavat käyttäjän ulkoisille sivuille.

Bingin ”Turvahaun” voi kuka hyvänsä laittaa pois päältä.

Yritykset: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

"Ei käytössä: älä suodata seksuaalista aineistoa sisältäviä tekstejä, kuvia ja videoita pois hakutuloksista."

Eikö tuo nyt ole aika selkeää, että mitä tuo asetus tekee? Ja eiköhän kuka tahansa joka osaa ja haluaa tuon käydä asettamassa pois päältä osaisi löytää 'sopimattomia' videoita muualtakin.

Vieras

Aha. Ilmaista mainosta microsoftille. Ja ihan tarkkaan on harkittu, että porno löytyy helpommin, jotta saadaan lisää käyttäjiä bing-bong:lle.
Säälittävä "kikka".

Vieras

"kuka tahansa voi kytkeä pois käytöstä" ...verkkopankkitunnistautuminenko pitäisi olla? Vai kenties kenttä [x] vannon kautta kiven ja kannon, että olen yli 18-vuotias ja tiedän voivani saada silmilleni siveetöntä aineistoa ja jos sanani syön niin mörökölli minut vieköön