Sunnuntai 27.5.2012

Valtio hylkäämässä Destian

Luotu: 
21.8.2009 09:30
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Valtion omistajaohjauksesta vastaava miniteri Jyri Häkämies (kok.).

Hallitus pyytää eduskunnalta suostumusta luopua tierakennusyhtiö Destian omistuksesta.

Hallitus harkitsee luopumista myös kahdesta muusta yhtiöstä, Labtiumista ja Raskoneesta.

Tällä hetkellä valtio omistaa Destiasta ja Labtiumista 100 % ja eduskunnan asettama omistuksen alaraja on 100 %. Raskoneesta valtio omistaa 85 % ja alaraja on 50,1 %.

Destian yksinomistuksesta ja Raskoneen enemmistöomistuksesta luopumisella pyritään parantamaan yhtiöiden kasvumahdollisuuksia. Yhtiöiden kasvua rajoittaa omien pääomien suhteellinen pienuus ja uuden pääoman hankkimista yksityisiltä sijoittajilta pidetään parempana kuin valtion lisäpääomasijoituksia.

Valtio pyrkii varmistamaan yhtiöiden kotimaisuuden ja vakaan omistuspohjan niin sanottuna ankkuriomistajana, jolla on merkittävä vähemmistöomistus yhtiöissä mutta tarvittaessa mahdollisuus luopua omistuksista kokonaan.

Yritykset: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

dilindarkastaja

Autokatsastus oli ihmeellinen juttu, katsatustehtävä tavallaan monopolisoitiin ja myytiin englantilaisille ja espanjalaisille ja hinta 89 € per auto on kunnioitettava hinta.TVL:n nimi vaihdettiin Destiaksi ja sitä rahastivat valmiiksi sisäpiirit ja puolueet. Nyt lihoiksi vaan ja konsulttipalkkiot kehiin! Kepun ja kokoomuksen maan hoitaminen on merisalomaista "kaikki irti" periaatteen mukaista. Velkaannutaan ja myydään omaisuus, laskun maksajat ovat selvillä!

hanari

Heti tuli mieleen sama. Ensin myydään toimivalle johdolle ja sitten pörssin kautta ulkomaille. Monopoliyrityshän Destia on.

Ehdotan, että se myydään tienkäyttäjille. Auton käyttömaksuja vastaan saa oman osanasa Destian osakkeista. Kansankapitalismia ja vastinetta veroille!

veijo venäläinen

Suomeen on pesiytynyt joku veroseuraamuksien
ulkopuolelle ns. liikelaitokset yms.

Kannattaa tutkia lakeja mikä on yritystoimintaa
mikä ei kuuluu valtion halintaan.

Kyllä se terveys ja hyvinvoinnin ylläpitäminen.
On se joka vain kuuluu ekaksi siihen listaan.

Muu sohlaaminen muissa asioissa tuskin
kannattaa yritellä.

Vieras

Destia vastaa Suomen perusinfrasta, siis "verisuonistosta", joiden varassa tämä maa pyörii. Tässä ei ole mitään järkeä.

Tämä on samaa sarjaa kuin Fortumin myynti kapitalismin alttarille, joka piiloverottaa tällä hetkellä suomalaisia.

Tai sähköverkoston kehittämisen ja ylläpidon siirtäminen aikoinaan Fingridin vastuulle, jota isännöivät pääosin pörssiyhtiöt.

Miten suu pannaan, kun omistaksi tulee esim. porvareiden pelkäämä itäblokin oligarkkiyhtiö ?

hanari

Millä tavalla Sukarin Ideaparkin rakennuspohjatyöt ovat perusinfraa? Destia urakoi rakennusalalla. Teiden kunnossapito on ulkoistettu virolaisille alihankkijoille.

EOF

Tiedoksi vain että ei Destia vastaa Suomen perusinfrasta vaan on (periaatteessa) tasavertainen kilpailemaan urakoista muiden tieurakoitsijoiden kanssa. Tiehallinto vastaa tilaajana "versiuonistosta".

otto_at_aurinkoenergiaa_fi

Destia jos menee niin syntyy heti kartelli alalle. Kilpailua ylläpitämään tarvitaan pienessä maassa valtionyhtiöitä.

veijo venäläinen

Miksi ihmeessä meidän pitää valtiota pystyssä
joidenkin yhtiöiden tuotoilla.
Ilman veroseuraamuksia.

Suomi on vailla selkeitä ja yksiselitteisiä lakeja.

No missähän ne viipyvät.
Suomettumisen purkaminen kai kestää.

Oma_etu_Aatu

Myydään niin, että Häkämies menee kaupantekijäisinä samalla!
#
Jos ostaja on Ruotsista tai Saksasta saadaan tiet kuntoon!
Jos myydään vaikka espanjalaisille, syrjäseuduille menijä tarvitsee tankin.

Vieras

-Valtiokonttorin voisi myös yksityistää ja muodostaa siitä Arhinmäen ideoima Kansanpankki.
-Kelan palvelut voisi ulkoistaa venäläiselle sijoittajaryhmälle.
-Työvoimatoimistot voisi antaa romanijärjestöjen hallintaan
jne.

veijo venäläinen

Kunhan siitä saadaan hyvä ja kohtuullinen hinta.
Valtion kukkaroon.

Miksihän Suomeen on pesiytynyt näinkin iso joukko
yhtiöitä valtiovallan suojelukseen.
Oliko se SUOMETTUNUT aika syynä siinä?

Nyt puretaan ne EU kuntoon.

Vierailija

"Oliko se SUOMETTUNUT aika syynä siinä?"

Varmaan osin on ollutkin. Suomessa on ollut perinteisesti paljon valtionyhtiöitä, ne ovat työllistäneet ihmisiä ja tuoneet maahan jopa rahaa valtion pohjattomaan kassaan.

"Nyt puretaan ne EU kuntoon."

Totta, pistetään lihoiksi ja myyden, samat taitavat olla talousopettajat näillä meidän politiikoilla ja päättäjillä, kuin Zimbabwen Mugabellakin? Zimbabwessakin kaikki valtion omistus yksityistettiin, talous ja raha vapautettiin, sitä oikein kehuttiin ja kiitetiin.

http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/50937-zimbabwen-kaameat-tyottomyysluvut...

Vierass

Sonera, Fortum, Digia, autokatsastus, Stora Enso ja Kemira ovat esimerkkejä mitä myynneistä on seurannut. Kokoomus ajaa häikäilemättä rahoittajiensa asiaa. Kaikki myydään sijoittajille joiden tuottovaatimukset ovat maksimaaliset. Kansallinenkokoomus haluaa myydä kansallisomaisuuden jotta sijoittajat pääsevät kuppaamaan veronmaksajia. Jos ei osata palkata pätevää johtajaa niin myydään koko yhtiö. Nykytsestä Kokoomuksesta tulee mieleen George W. Bushin hallinto.

tha

Ilmeisesti kansallisen kokoomuspuolueen säätiön asiaa?

Kemiran Growhow-osan myynti ei ollut kovin fiksua, ennemmin olisi kannattanut ilmeisesti myydä muut osat... Soneran osakemyynneillä tehtiin kuitenkin tolkuton kasa rahaa vaikka siitä vähennettäisiin yhtiöön uutena pääomana laitettu 500 miljoonaa. Fortum takoo suurimman osan rahoistaan valtion laariin. Ja rahaahan valtio ilmeisesti tarvitsee pohjattomaan kuiluunsa...

dilindarkastaja

Käsityksesi taitaa olla Karin piirroksen mukainen "valtio maksakoon veronsa!" Fortum "takoo" tuloksensa sähkönkäyttäjiltä kovin yksinkertaisella liiketoiminnalla.
Ensin pakkolunastetaan linjojen maapohja ja sitten monopolina myydään sähkö kuluttajille kuorrutettuna sähkö ja alv verolla.
Odotetaanpas Fortumin seikkailun Venäjän laskua!

tha

"Ensin pakkolunastetaan linjojen maapohja ja sitten monopolina myydään sähkö kuluttajille kuorrutettuna sähkö ja alv verolla."

Ei välttämättä oma käsitykseni parhaasta mahdollisesta asianlaidasta, mutta minä olen ymmärtänyt, että Suomen kaltaisessa maassa nimenomaan halutaan kaikin keinoin valtiolle mahdollisimman paljon rahaa. Sehän se kai on hyvinvointivaltion ydin? Ja kuluttajan osa on nimenomaan maksaa mahdollisimman paljon. Sitähän nämä "uusliberalismin" kriitikot, jotka näitä valtionyhtiöitä erityisesti rakastavat, koko ajan tolkuttavat.

No eikö Fortum ole tästä malliesimerkki; ensin aika iso kasa fyrkkaa himaan myymällä siitä osa, saadaan sille hyvä markkina-arvo joka myös valtion kirjoissa näyttää hyvältä ja sitten pidetään kuitenkin se tiukasti valtion kontrollissa (lienee jotain 60%), ja tietysti toimitaan juuri mainitsemallasi tavalla jolloin tulos on pomminvarma ja saadaan kivat osinkotulot.

Venäjästä tietysti ei vielä tiedä, riskiähän kyllä on.

dilindarkastaja

"Onko Destian headhunterina toimineen Heidrick & Strugglesin Tuomo Salonen haksahtanut nostaessaan varustamomiehen kuivalle maalle?"
Hyvin oli Talouselämä ajan valtimolla 2,5 vuotta sitten. Destiaa on rahastettu ja lopputili näkyy olevan ovella. Konsulttipalkkio teurastuksesta ohjattakoon KOK säätiölle ja kaikki on fantastista. Nappulaliiga jatkaa yhteisen omistuksen tuhlaamista, fantastista, fantastista!
O-P Heinonen Salora,K. Häkämies Autokatsastus, J.Häkämies you are our Destia....

Vieras

Ministerin osaaminen

Minä en hallitse tätä, tämä pitää myydä.
Edelläkuvattu on tyypillistä kokoomuslaisille ministereille. Sasi myi autokatsastuksen ja Dikitan.
Katsastus on kallista ja televisokuvasta ei kukaan kanna vastuuta. Valtion omistuksessa on mahdollista harjoittaa
järkevähintaista palvelutoimintaa kunhan valitaan oikeat henkilöt oikeille paikoille.
Destia sai valtiolta suuren perinnön jota on jo paljon
hävitetty osaamattomien toimesta.
Destian nykyinen hallitus joutaa vaihtoon, tilalle osaavat ja sitoutuvat henkilöt.
Hallitus valitsee toimitusohtajan jolla on vahva osaaminen ja näytöt tuloksellisuudesta,näin tulee uusi kevät.
Ministeri Heinonen kok hävitti vanhan tielaitoksen kilpailutuksen alttarille. Nyt on ryhdistäytymisen aika, tarvitsemme jatkossakin valtiollisia, hyvin johdettuja yrityksiä.

tapio_o_neva

Häkämies myy kaiken liiketoiminnan, jota ei osaa omistaa. Mitä liiketoimintaa Häkämies osaa? Jääkö mitään jäljelle, kun Häkämies myy kaiken, josta on Kokoomukselle julkisuusharmia tai mitä hän ei osaa omistaa oikein?

pekkapoeka

ole menossa myyntiin? Kansallispuistoista voisi saada hyvän hinnan saksalaisilta, japanilaisilta tai mikä olisi ihan parasta, kiinalaisilta sijoittajilta. Linnansaaressa olisi lisäksi ainutlaatuinen tilaisuus maailmassa bongailla pienen järvialueen viimeisiä norppia kiikaritähtäimen läpi. Aivan fantastisia mahdollisuuksia rahantekoon ja vielä kokonaan käyttämättä!

Vierailija

"Luonnonsuojeluliiton mukaan tarkoituksena on valmistella Metsähallituksen maa- ja vesiomaisuuden käyttöä erityisesti liiketoiminnassa. Liitto muistuttaa, että kyse on suomalaislle tärkeiden marjastus- ja metsästysmaiden tulevaisuudesta."

http://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2009/08/luonnonsuojeluliitto_h...

Pitäisköhän jonkun vihajista Putinille ja Medvedille, että kohta täältä saa maata osteltua...

kaverille kans

Tässä sitä vastinetta vaalirahoille. Nyt pistetään valtionyhtiöitä lihoiksi pilkkahinnalla. Kotimaiset kokkareiden kaverit ja perässä ruotsalaiset ja norskit saavat puoli-ilmaiseksi taas markkinajohtajia Suomesta.

Miten ihmeessä tätä Lindenin jälkeen osaamattominta omistajaohjaaja ministeriä ei saada mäkeen. On muuten irvokas nimi sen toopen kohdalla tuo titteli, "omistajaohjaaja". Eihän se omista niistä firmoista yhtään mitään, eikä pian omista valtiokaan.

Alkaa oksettamaan heti kun se koiraslotan näkee määkimässä televisiossa.

Ei tarvitse nauraa venäläisille ja Venäjän yksityistämispolitiikalle, siellä sentään valtio on FSB:n avulla korjannut jälkiään.

tapio_o_neva

Minusta olisi aivan aiheellista, jos sisäministeri, yo-merkonomi Anne Holmlund (kok), pyytäisi FSB:n selvittämään Kokoomuksen puoluerahoituksen. Venäjällä on myös veropoliisi, joka tulee tarvittaessa vaikka singolla koputtaen sisään.

Erityisesti pitäisi selvittää asfalttikartelli alkaen Lemminkäinen konsernista ja jatkuen Destiaan. Myös kokoomuksen ministeriryhmän rahat pitäisi selvittää.

Suomi on niin sairas, ettei mikään Mikko Laaksonen- tai Kai Korte- tyyppinen toiminta enää pelasta, vaan tarvitaan putinilaisia otteita.

dilindarkastaja

Moniosaaja Arto Merisalo (harras uskovainen) konsultiksi Destian kauppaan, Merisalolla oli jo tyrkyllä 650.000 € palkkio Sjöholmin tai bommin jättikauppaan Destian kanssa. Lemminkäinen olisi sopiva ostaja ja voisi lahjoittaa kok.säätiölle parhaaksi katsomansa summan. Pidätetyt laaksovirta, merisalo ja wiitakorpi kaupanvahvistajiksi pienen loman avulla homma pyörisi taas entiseen malliin.
Poliittiset boilerit jatkakoot valtion omaisuuden myyntiä niin löysennetyn verotuksen jälkeen valtion varallisuutta kasvatettakoon autokatsatustuksesta saatavilla veroilla ja fortumin optioista saatavilla veroilla. Fantastista fantastista. Jyrki tyrki ja tyrki, puolue voi paksusti ja Tujunen seuraa kenttää tuntosarvillaan!

Voi voi...

Kauppalehti uutisoi hiljattain, miten yksityisiä tiefirmoja, kuten Lemminkäistä, jurppii suunnattomasti Destian hintojen polkeminen. Destia kun on tehnyt urakoita ainoastaan 2-3% katteilla.

Nyt on ilmeisesti sitten pyöräytetty korruptiopyörää ja pistetty Kokoomus, tuo yksityisomistuksen airue, hoitamaan homma. Dumpataan Destia hinnalla millä hyvänsä jollekin sijoitusyhtiölle, niin pääsee tiefirmat rahastamaan valtiota oikein kunnolla.

Eikö Kokoomus ole oppinut autokatsastuksen myymisestä yhtään mitään? Pitääkö Kokoomus tätä kansaa umpityhmänä?

Vieras

Tämähän ON tyhmä kansa, kun antaa näiden samojen amatöörien huseerata ikäänkuin ei mitään eikä mikään olisi muka mennyt pieleen.

Ja sitäpaisti, minkä ihmeen takia täälläkin vaan kitistään eikä kukaan tee yhtikäs mitään. Äksönii, please!