Sunnuntai 27.5.2012

Asuntoromahdus odotettua pienempi

Luotu: 
13.10.2009 12:14
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Asuntotuotanto romahtaa Rakennusteollisuuden mukaan odotettua vähemmän. Elvytyksen ja asuntojen hyvän kysynnän ansiosta uusia asuntoja aletaan tänä vuonna rakentaa 20 000 eli 6 000 aiemmin ennustettua enemmän. Asuntojen aloitukset lisääntyvät ensi vuonna.

Rakentamisen alamäki kuitenkin jatkuu Rakennusteollisuuden ennusteen mukaan vielä ensi vuonna. Joillain toimialoilla on jo nähtävissä parempia aikoja.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Julkkikset.fi

No odotetaan siihen asti kun työttömien 500 päivän ansiosidonnainen on ohi. Sen jälkeen vasta alkaa tapahtua. Ansiosidonnaisilla lyhentää hyvin asuntolainaa, mutta kun tippuu peruspäivärahoille, niin sitten alkaa pakkomyynnit. Tämän vuoden aikana on vasta alettu irtisanomaan kunnolla ja siitä kun laskee eteenpäin 500 päivää, niin homman todellisuus alkaa realisoitumaan.