Finnairin väistyvä toimitusjohtaja Jukka Hienonen arvosteli tänään tiedotustilaisuudessa lentäjiä siitä, että nämä tyrmäsivät sopimuksen, joka olisi yhtiölle kelvannut.
- Olen tänään hyvin surullinen ja järkyttynyt. Finnair on yhtiö, joka on olemassaan vain asiakkaitaan varten. Minusta on käsittämätöntä, että tällaiseen työtaisteluun ryhdytään kun koko lentoliikenne toimialana käy historian suurinta selviytymiskamppailua, Hienonen sanoi tiedotustilaisuudessa.
- Olen epäuskoinen, että reilun vuoden sisään kolmatta kertaa valtakunnansovittelijan tekemä sovintoesitys tulee lentäjien puolelta hylätyksi, Hienonen sanoi.
Hienonen ilmoitti, ettei Finnairin tavoite ole hankkia ulkopuolisia lentäjiä koneisiinsa. Mutta mikäli lentoliikenteeseen ei saada sovituksi kilpailukykyisiä ehtoja, kannattamattomia reittejä joudutaan sulkemaan tai hakemaan kumppaneita, jotka voivat lentää niitä kannattavasti, hän ilmoitti.
- SLL:n puheenjohtaja Rintala on sanonut, että hän pelkää halvempien ulkopuolisten lentäjien lennättävän Finnairin koneita jatkossa. Hän on pelkonsa kanssa oikeassa: voiko puheenjohtaja tuon selvemmin myöntää, että Finnairin lentäjien vanhat työehdot ovat kilpailukyvyttömät, Hienonen heitti.
Hienonen ilmoitti elokuussa eroavansa Finnairin toimitusjohtajan tehtävästä.
Tänään Uuden Suomen haastattelussa SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly puolusti lentäjien työtaistelua.

Kommentit
Taloudellista
Taloudellista realismia.
Finnair on muutakin kuin lentäjät.
Globaalilla markkinalla ei Lapin työehdot toimi.
MYYNTIIN KOKO FIRMA
Eikun valtion osakkeet heti myyntiin
jollekkin sellaiselle lentofirmalle
joka saa homman kannattamaan. Vaikkapa
ilman suomen lentäjiä.
Kun riitävän kauan jahdataan tuon firman
kanssa, niin taitaapa jäädä luu käteen.
Kukaan ei edes huoli sitä ilmankaan.
Hienonen tyri uudistuksen
Kaikki tietävät, että jotain on pakko tehdä. Mikä on loppujen lopuksi palkkojen osuus kokonaisuudesta, tietävät vain lukuja oikeasti pyörittäneet.
Hienonen tyri täydellisesti muutoksen. Finnairin kannalta on toivottavaa, että uusi toimitusjohtaja kykenee sen viemään läpi.
1156 osaketta
Nyt taistellaan suomalaisen työn puolesta!
Onko se oikea tapa taistella
Onko se oikea tapa taistella suomalaisen työn puolesta että ne joilla on (- kovapalkkainen!) työpaikka ei luovu mistään jotta samassa yhtiössä olisi töitä huomenna ja ensi vuonnakin. Ja voisiko sitä taistelua vaihteeksi harjoittaa joillain vähän kehittyneemmillä menetelmillä kuin tällä 'mistään emme luovu ja mikään meille ei sovi' -mentaliteetilla. Moni suomalainen on jo tottunut luopumaan jostain ja kaikilla ei ole siitä elämä edes mennyt sekaisin. Ja uskallan ennustaa että tulevaisuudessa pärjää ne jotka käyttää omia aivoja ja katsoo eteenpäin. Ei peruutuspeilistä autoakaan kovin kauan ajeta.
Nyt hakataan päätä seinään
Kyllä tyhmemmänkin pitäisi tajuta, että Suomessa ei sanella maailman työehtoja vaan meidän pitää elää muitten ehdoilla. Tyhmä ei opi edes historiasta. Suomalaisilla työehdoilla on hävitetty suomalainen merenkulku, hyvässä vauhdissa paperiteollisuus ja nyt lentoliikenne haluaa samaan putkeen ay-jyrien johdolla.
Lentäjien lakko
Ei kai kukaan täysissä järjissä oleva hyväksy sopimusta joka mahdollistaa potkut, sitähän se on jos käytetään ulkopuolista henkilökuntaa vaikka osa lentäjistä on lomautettuna.
Suomalaisen työn puolesta
viimeiseen mieheen. Niinkö?
Helanes
Aivan - ja ohjaimiin kiinalaiset kulit pikakoulutuksella. Ja lentäjille 3 päivän työaika tauotta niin päästään pikkuhiljaa eroon Suomen assosiaalisimmasta kansanosasta onnettomuuksien yleistyessä.
Kuinkahan monta kertaa
Kuinkahan monta kertaa pitäisi herra Hienosta käskeä itse hyppäämmään kaivoon, ennen kuin hän sen tekisi?
Eihän sillä ole mitään väliä, että sovintoa ehdotetaan kolmatta kertaa jos kerran ehdotus on joka kerralla sisältänyt työantajan esittämät mahdottomat vaatimukset!
Järki hoi!!
Työn puolesta taistellaan
Nyt taistellaan työn puolesta myös siinä saako Finnair vuokrata omia koneitaan omille kustannustehokkaammille tytäryhtiöilleen, joilla on toiset lentäjät. Vaikea sitä on KV-kilpaillussa liiketoiminnassa kieltää...
Toisaalta suomalaisen työn puolesta lentolippujen hinnat myös mitataan netissä vähintään tunneittain perustuen kunkin lentoyhtiön kustannusrakenteeseen.
Jos tässä kilpailussa ei pärjää, ei lentoyhtiöllä ole asiakkaita, johon suomalainen työ kohdistuu... ja taistelu taukoaa ihan luonnollisesti, eikä kyse ole suomalaisen työn kannalta tasapelistä.
Rengit isänniksi
Tunttuu,että lentäjiltä on mennyt oma työnkuvansa sekaisin.
Tuotantovälineistähän päättää aina omistajat.
Joo.
Säästäkää herrojen palkoissa 20% ja ensi kvartaalissa taas 20% jne jne... Niinhän muutkin joutuvat tekemään.
Tosiasia on että niinkauan kuin Suomalainen työ on kalliimpaa kuin Intialaisen lapsiorjan niin se on herrojen mielestä liian kallista.
Säästetään ja säästetään
Jos yrityksen tulot ovat pienemmät kuin menot, niin onko yrityksen olemassaololle silloin edellytyksiä? Jos kilpailijoiden lentäjät lentävät alle puolella palkalla Finnairin vastaavista, niin mistä sinä sääsätäisit, jotta lipun hinta voitaisiin pitää samalla tasolla? Jos esim. Bangkokkiin meno-paluu kilpailijalla maksaa 399 ja Finnair 499, kumman valitset? Haluatko tuolla ylimääräisellä 100 eurolla kustantaa lentäjien ylimääräisiä vapaapäiviä, vapaata autoetua+bensaa lähes rajoituksetta, 20000e/kk palkkaa, ilmaiset ruoat työaikana, taksilla 5-tähden hotelliin (joka sijaitsee yleensä kaupungin keskustassa), kuulutuslisiä (kun he puhuvat matkustajille reitin kulusta). Lentoemännät passaavat nuoret perämiehet piloille jo ammattinsa alkutaipaleella. Kaikki tuodaan valmiina kuin Manulle illallinen... Kyllä siinä pissa nousee päähän hyvin herkästi!
Joutaa jo ukko pihalle
On se hyvä, että päivittäistavarakaupan pikkujohtaja lähtee sotkemasta lentoliikennettä.
Reilun miljoonan vuosiansiot ja mistä??? Lupasi leikata omaa palkkaansa - EI leikannut!
Katkeran poistuvan "minkä-tähden-johtajan" piipitys jatkuu...
Ainakin
Ainakin päivittäistavarakaupan johtajaksi pääsemiseen vaaditaan työkokemusta alalta, toisin kuin esimerkiksi ylen toimitusjohtajalta loordi Jungerilta, hänelle riitti SDP:n jäsenyys. Ei vastaa mielestäni määrältään päivittäistavarakauppojen johtajien palkka heidän arvostustaan. Kyllä kauppiaiden palkkojen kovempia tulisi olla ainakin jos häneen verrataan kun on työkin vaativampaa ja paljon kiireisempää.
Suurten johtajien bonukset ja perheenjäsenten ilmaismatkat
Säästää voi muutkin kuin työntekijät:
Turhuuksien karsiminen: kuten Eduskunnan edustajien kahvitapaamiset kokouspalkkioineen ja koko perheen ilmaismatkat ja bonukset.
Suomalaiset lentäjät tekevät työtä ja ansaitsevat siitä palkkansa- turha on kiistää, että NYT tarkoituksena tuoda tilalle halpis-aasialais-kiinalaistyövoima.
Hyvä lentäjät!
Finnairin johto ottakoon lusikan kauniiseen käteensä ja suostukoon lentäjien kohtuullisiin vaatimuksiin työpaikkojensa puolesta. Johto näyttäköön myös itse esimerkkiä alentamalla tuntuvasti omia palkkojaan.
Hienonen varmaan katsoo joka
Hienonen varmaan katsoo joka aamu peiliin ja sanoo: Minussa ei ole mitään vikaa - eihän?
Huonoa johtamista Finnairissa,
Ehkä Hienonen saa katsoa peiliin, että tilanne on päässyt kriisiytymään.
Ongelmat on alkaneet Hienosen johtajakaudella, kun ei osaa johtaa ongelmat menee solmuun, jota pitää kutsua avaaman valtakunnansovittelija.
Ps. eikö tällä Hienosella ole ollut nokkapokkaa useamman henkilöstöryhmän kanssa.
Kun ei ole kykyä johtaa pitää korottaa ääntä.
Täysin käsittämätöntä
on Hienosen suureläke, jonka Finnair maksaa kunhan herra on käkäillyt firmassa vielä ensivuoden puolelle. Siinä selitys käsittämättömälle "irtisanomisajalle". Miksei media viitsi tuota tuoda esiin? Eikös kysymys ole siinäkin kanattavuudesta, vai eikö sitä lasketakaan?
Perusasioiden tunnustaminen
Jos otetaan joku, mikä tahansa, teollisuuden rekrytoinneissa ja palkanmuodostuksessa käytössä oleva työn vaativuuden/vastuullisuuden arviointimenetelmä, ei voi olla oikeutettua se,että lentokapteeni (verrattuna Suomen teollisuuden johtohenkilöihin) saa vähintään 20 - 40% parempaa palkkaa vähemmillä työtunneilla ja alhaisemmalla eläkeiällä kuin verrokkihenkilöt. Ne talouselämää pyörittävät verrokit siis. Ne, jotka käyttävät lentoyhtiöiden "palveluksia" tehdessään globaalia työtänsä.
Käsittämätöntä
Onhan uskomatonta, ettei kukaan kateuttaan ymmärrä , että nyt ollaan tuhoamassa maailman viidenneksi ja euroopan turvallisimman lentoyhtiön toiminta. Turvallisuus ei tule Hienosen eikä Komulaisen toiminnasta. Lentäjät tekevät Finnairista turvallisen. Finnairin Lentäjät.
Tervetuloa realimaailmaan...
...Jukka Hienonen !!1!
"Finnairin väistyvä toimitusjohtaja Jukka Hienonen arvosteli tänään tiedotustilaisuudessa lentäjiä siitä, että nämä tyrmäsivät sopimuksen, joka olisi yhtiölle kelvannut."
Täällä realimaailmassa työnantajat aina, siis poikkeuksetta, ehdottavat sellaisia sopimuksia jotka kelpaavat heille itselleen, ja työntekijät vastaavasti sellaisia sopimuksia jotka kelpaavat heille itselleen.
Jos joku sopimus sattumoisin(?) kelpaa yhtiölle, niin se ei ole tae siitä, että se kelpaa myös työntekijöille, joten ei ole aihetta järkyttyä, tälläinen realimaailma vain on.
Voi pyhä yksinkertaisuus
Kun luen noita kommenteja huomaan että lentäjät ovat joutuneet pahan Finnairin eroamassa olevan Hienosen potkimaksi köyhälistöksi.
Lentäjät tienaavat noin 500 000 euroa vuodessa (voi köyhä raukat) tekevät vuodessa noin 500 lentotuntia. Vastaavasti muiden yhtiöiden lentäjät ansaitsevat huomattavsti vähemmän ja tekevät töitä enemmän noin 600 -750 lentotuntia vuodessa.
Finnairin lentäjät kuuluvat palkaltaan yritysjohtjien kastiin kun vielä verrataan työmäärää lentäjien ja yritysjohtajien välillä.
Voi sitä parkua köyhien lentäjien puolesta.
Kaiken kukkuraksi lentäjät vaativat työnantajaltaan työnantajan direktiivioiketta itselleen. Tämä tarkoittaa sitä, että pieni loistavasti ansaiseva ryhmä voisi määrittää miten valtioenmistöinen Finnair (veronmaksajien rahoilla) voi käyttää miljoonia maksavaa omaisuttaan = lentokoneita.
Ahneudella ei näytä olevan mitään rajoja. Onnittelut liikelentäjien Liitolle Suomenennätyksestä ahneudessa. Taittapa jo Liljakkius Fortumilta jäädä toiseksi. Hänhän ei itse ahnehtinut vaan hyvät kaverit määrittelivät optiot, jotka talouselämää ymärtämöttät politikot siunasivat.
Seppo Tolonen
Toi 500.000€ vuodessa jäi
Toi 500.000€ vuodessa jäi hiukan epäselväksi? Voisitko tarkentaa miten maksimissaan 20000€ kuukaudessa muodostaa puolen millin vuosiansiota? Ja, by the way, kateellisuus paistaa niin pal läpi sun kirjoituksessa. Ahneutta saa hakea aivan toiselta suunnalta, esim. Arkadianmäki!
Yritysjohtajien palkkakeskustelu on tabu.
Parasta Tolosen sanomassa on se, että yritysjohto tienaa liikaa.
Jos parhaiten tienaavia palkkatyöntekijöitä verrataan yritysjohtajien palkkoihin, niin tässä tapauksessa olisi hyvä aloittaa tabukeskustelu yritysjohtajien palkoista.
Hienonen on kertonut ikävän totuuden
Täällä sitä puolustellaan lentäjien järjettömiä vaatimuksia.
Käytännössä samat puolustelijat ratkaisevat tämän pelin Finnairin ja muiden ylihintaisten valtion tuella elävien lentoyhtiöiden tappioksi.
Ts. ostatte halvemmalla samaa tai parempaa palvelua kilpailevilta uusilta lentoyhtiöiltä.
Patti tilanne
Onneksi huutoäänestys ei ole mahdollinen.
Mikäli ei neuvotellen saada Finnairin työehtosopimuksia sellaisiksi, että toimintamahdollisuudet kansainvälisillä markkinoilla ovat mahdollisia on parasta pilkkoa yhtiö osiin.
On järjetöntä pitkittää tilannetta huonoilla työehtosopimuksilla.
Hienosen johtoryhmä se vasta tienaa!!
Näin tälle superjohdolle maksetaan:
422 014 euroa Heinonen Lasse, talousjohtaja, varatoimitusjohtaja
416 009 euroa Vikkula Kaisa, lomaliikenteen ja matkap. johtaja
392 976 euroa Perho Mika, kaupallisen ryhmän johtaja
374 284 euroa Komulainen Anssi, henkilöstöjohtaja
366 575 euroa Haglund Christer, viestintäjohtaja
337 389 euroa Sievänen Veikko, lentotoimintaryhmän johtaja
Voisiko heidät korvat kiinalaisilla työntekijöillä?
Mitä muuten on tehnyt henkilöstöjohtaja Anssi Komulainen, kun ei ole saanut puolessatoista vuodessa sopimusta neuvoteltua firmansa avainhenkilöiden kanssa? Olisiko aika lyödä verokortti kouraan?
Pöljä maksaa
Hienonen sipsuttaa ulos Finnairista. Rotathan ensin uppoavan laivan jättävät, mutta ovat sentään hiljaa. Eivätkä lentäjät ahneita ole: ei se pöljä ole, joka pyytää, vaan se joka maksaa. Sitten siitä, että "Finnair on asiakkaitaan varten ..." Sitä ei aivan aina uskoisi.
Nerokasta!
>>>Sitten siitä, että "Finnair on asiakkaitaan varten ..." Sitä ei aivan aina uskoisi.<<<
Mitenhän ne nuo asiakkaat siitä hyötyvät, että Finnairin epäpätevä johto päätti tahallaan pitää koneet maassa?
Tässäkin lehdessä muuten uhotaan jossain kyselyssä, että tottahan vain pitäisi lakkoilevat lentäjät erottaa.
Siitä sitten vaan erottamaan (eiköhän se sopivalla kipurahalla, esim. vuoden palkalla, voisi onnistuakin), niin koneet pysyvät entistä tukevammin maassa.
Mikähän siinä on, kun palstojen joutomiehet ja muut jauhajat eivät millään ota onkeensa, että lentoliikennettä ei ole, elleivät lentäjät suostu niitä koneita lentämään?
PekPalo:lle Pöljä maksaa
Siitähän nyt onkin kysymys.
Pöljä ei enää maksa. Sentakia nyt ahneiden lentäjien vaatima lakko on päällä kolmen torjutun valtakunnan sovittelijan sopimusehdotuksen jälkeen. ( Vain ei ole kysymys ahneudesta, mistäs sitten?)
Tätä menoa uppoaa koko laiva rottineen päivineen ja hukkua voi pienemillä palkoilla elävät lentoemännät ja muu henkilöstö.
Seppo Tolonen
seppotoloselle
Veit sanat suustani, juuri noin ovat asiat. Ja kun Pöljä ei enää suostu maksamaan tyhjästä, niin pilotit yrittävät itkupotkuraivarilla saada tahtonsa läpi, kuten ovat saaneet aiemmin. Nyt on vain erilainen johto ja maailma vastassa.
saneeraus
Olen samma mieltä.
Nyt pitää sannerata koko firma ja kilpailuttaa kansainvälisesti kaikki työsuhteita myöten.
Hallinnollakin on mahtava palkkataso ja se on liian järeä.
Valtion pitää antaa Finnairin toimia markkinavoimien säännöillä, eikä tukirahoittaa sitä.
Ammattiliittojen toimintaa pitää rajoittaa varsinkin lama-aikana.
Mallia pitää hakea edullisemmista lentofirmoista, että tappiot ja matkustuksen hinnoittelu saadaan hyvin kilpailukykyiseksi. Se on asiakaslähtöisyyttä.
En oo samma mieltä!
Hyvä olavinieminen. Tavattaaisko esim Inarinjärvellä noin Tammikuun puolessavälin? Puhuttais noin mies miehelle tästä Globalisaatiosta. Kutsutaan mukaan muutaman paliskunnan Tirehtööri ja selvitellään Suomen asemaa maailmassa. Tämä edellyttäen että Finnair on saanut sotkunsa selviteltyä. Muussa tapauksessa kuljetaan Poron matkassa, vai löytyyköhän Suomesta vielä koiravaljakkoja kuljettamaan meitä takaisin globalisoituneeseen Suomeen?
tapaus
Hyvä vieras. Onkohan Inarinjärvellä silloin paljonkin vieraita?
Minulle tuolloin pakkaa saksanmatka päälle. Menen kylläkin autolla tai Air Berlin-lennolla. Tuo firma on edullisempi kuin Finnair ja kalusto hyvää.
Tunnen myös Finncomin koneet jotka ovat hyviä, samoin Ryanairin sekä tietysti Finnairin, SAS:in ja Lufthansan.
On muuten mielenkiitoista että esim. Saksaan tai aurinkorannikoille pääsee paljon halvemmalla kuin lapin tuntureille. Miksi muuten ulkomaille pääsee paljon halvemmalla kuin kotimaan sisäisessä liikenteessä.
Globalisaatio on siis halvempaa kuin kotimaisuus! Nyt pitää kaikki kilpailuttaa, että saadaan kaikki lennot halvemmiksi ja yhtiöt kannattaviksi.
Saneeraus on kaikkialla edessä. Sen aloitti näyttävästi metsäteollisuus.
Finnair on liian kallis mammutti nykymaailmaan.
Heh näitä kommentteja..
Taitaa lakkoilijoilla olla hyvin aikaa istua tietokoneen ääressä kommentteja väsäämässä. No, tosiasia on että tämä itse asiassa on lopun alku Finnairille nykymuodossaan. Puolen vuoden sisällä lentäjät voivat vain muistella vanhoja etuja. Nykyehdot ovat kestämättömät.
Kenessä vika? Pilootit vai Finnair?
Hienosella on ollut "sininen hetkensä" ratkaista monivuotinen riita lentäjien ja yhtiön kesken. Mutta kun kyseinen herra on omien sanojensa mukaan hiukan hätäinen/haluaa nopeasti tuloksia, niin onko sitten ihme että ongelma on vauhdissa kaatunut syliin? Minä, ja muut samassa koneessa olevat kolmesataa matkustajaa, haluamme että lentokoneen puikoissa on osaava ja ammattitaitoinen kuljettaja! Osaltamme osallistumme mielihyvin kyseisen kuljettajan palkanmaksuun, oli se sitten keskim. 11000€ kuukaudessa(-verot). Tämän taloudellisen yhtälön yhteensolmimiseksi on olemassa yhtiön johto, joka tässä tapauksessa on äärimmäisen hyvin epäonnistunut kun kerran on päästänyt asiat tähän pisteeseen! Ei voi kun toivoa että kvarttaalitalouden kannattajat, eli osakkeenomistajat, tässä asiassa kohdistavat huomionsa Finnairin johtoon ja sen tekemättömiin päätöksiin! Pilootit ovat tässä asiassa viimeinen oljenkorsi Finnairilaisille jotta koko yhtiö pysyy Suomessa, Suomalaisine työntekijöineen.
Meediakohu tässä asiassa taas johtuu vain siitä että Suomen maassa ei ole ollut "kriittisiä" lakkoja moneen herran vuoteen. Jos ei Oulusta saada posti etelään, niin vuokraa hyvä ihminen rekka, äläkä tee siitä uutisotsikkoa!
Olisin mielenkiinnolla seurannut kommentteja eilisillan Vanhasen selityksistä että miksi hän ei ole ilmoittanut ketään Suomen virallisia ehdokkaita EU:n johtotehtäviin? Mutta tämäkin ehdottomasti Suomalaisten kannalta tärkeä paljastus on jäänyt täysin "paikallisen lentoyhtiön lakon" varjoon!
Jos arvon lentäjät odottaa
Jos arvon lentäjät odottaa solidaarisuutta nyt ja varsinkin tulevaisuudessa, lentäjät varmaan osallistuu (kokoomushengessä) palkkatalkoisiin, eli maksaa muhkeasta pussistaan hieman korviketta nyt palkatta jääville kabiini- ja muille työläisille? Eli ensi maanantaista asti, kun reilut 3000 työläistä jää palkatta yhden pienen nihilistisen ylipalkatun ryhmän vuoksi. Mites ne loput 2000 jotka saavat palkkaa, ovatko he toimistossa istuvia pikkujohtajia. Entä miksi pääjohtaja ei osallistu näihin toivotalkoisiin?
konkurssi edessä
4 viikkoa lakkoa ja finnair on entinen lentoyhtiö; onneksi tuli myytyä osakkeet jo aikoja sitten.
toisalta miksi suomessa pitäisi olla tälläinen kansainvälisillä markkinoilla toimiva lentoyhtiö; kotimaan lennot voidaan hoitaa pienemmälläkin kalustolla ja kyllä kilpailijat lentävät helsingistä euroopan liikennekeskuksiin, josta sitten pääseekin minne vaan.
Lentäjät vs paperintekijät
Jotenkin tämä lentäjien intoilu kuulostaa tutulta.
Paperiporukka suorastaan lypsi etuja itselleen vuodesta toiseen, kunnes tuli pää vetävän käteen.
Huvitti, kun lentäjien pj puhui hyvin isänmaalliseen sävyyn tv:ssa siitä kuinka toivoo hyvää Finnairin tulevaisuudelle.
Tuota pj Rintalan puhetta kuunnellessa tuli mieleen hautajaispuhe, sävy ja sisältö kuulosti hyvin samanlaiselta.
Jospa sellaiset ovatkin edessä..?
Minä olen aina yksinkertaisuudessani ymmärtänyt, että työnantaja määrittelee sen, kuka yhtiötä johtaa.
Lentäjillä on itsekkyydessään käynyt ilmeisesti niin, että he jo uskovat johtavansa valtio-omisteista yhtiötä!
Aika uskomatonta! Tosin niinhän Paperialan työntekijätkin alkoivat uskoa.., siis olevansa osa yhtiön johtoa.
Ihme on, jos tämä lakko tulee päättymään hyvin.
Merkillistä, että yhteiskunnan hyväosaisimmat alkavat lakkoilla tässä tilanteessa!
Tottakai lentäjiä itkettää...
...kun tuo vanhempi kaarti tietää että vaikka palkkakatto asetettaisiin puoleen siitä mitä he saavat niin halukkaita riittää tungokseksi asti. Aiemmin he ovat voineet vedättää sille että koulutus on kestänyt pidempään kuin lentoliikenteen laskusuhdanne ja fysiologiset vaatimukset ovat olleet erittäin karsivia.
Nyt kun molemmat argumentit rapautuvat yhtä aikaa, eikä työkään juuri poikkea paperitehtaan valvomossa istumisesta + että lentoemoistakin jäljellä ovat vain ne "pisimpään palvelleet" niin ihmekkö tuo että vetää herkäksi :-(
Takana ovat ne vuodet kun Kallesta sai nuoria malleja mukaansa "pilotti-iltana" kertomalla olevansa lentäjä...
Vanhemmat meistä muistavat miten aikanaan herrat "autonkuljettajat" itkivät ihan samalla lailla univormujen katoamista uuden TES:in myötä...
Aijaa?
"Finnair on yhtiö, joka on olemassaan vain asiakkaitaan varten."
Tämä väittämä on niin p-puhetta, kun vaan voi olla. Finskiä huonompaa, asiakkaana-olen-väärässä-palvelua saa kyllä pitkään lentoyhtiöiden välillä hakea. Lentoemännissä välillä on poikkeuksia, mutta kaikki kentällä ja puhelimitse saatava palvelu on a. usein asiakasta epäkunnioittavaa, b. hiiiiiiidasta ja c. pääosin hyvin epätarkkaa, kun tiedot ovat puutteelliset.
Ja kun kuorrutuksena tarjotaan se tyhjä ilma, josta asiakas maksaa lentolipuissaan, ei voi kuin kiittää tätä valtion tukemaa puljua. Esim. business-luokan lippu jonnekin Kittilään +1000e? Siis mitä h______? 6000mk tunnin lennosta? Ilmeisesti yhtiöllä on oma euron devalvointi käynnissä, kun nollia on liikaa.
Jos sinä, facebookkaava ja välillä uutisiakin lukeva 8 tunnin kahvitaukoa pitävä asiakaspalvelija siellä finskillä luet tämän, niin lisääppä viesti palautteiden joukkoon ja kerro määrä parillakymmenellä tuhannella; jos vaikka jotakin tapahtuisi.
syyllisyys
Aina olet syyllinen jos haet oikeuksiasi Suomessa. Jostain pahanteosta epäillään aina. Se on maan tapa.
lentäjät on oikeassa
voi tulla lentoonnettomuuksia jos tehtävät ulkoistetaan. Suomalainen lentäjäaines on mailman paras. En ymmärrä että voittoa täytyy tehdä työntekijän selkänahasta....
lentäjät vauhdissa
Lentäjät on näköjään vauhdissa kommentoimassa joka keskustelua. Ihan turhaa hommaa. Kukaan ei puolusta teitä. Heinonen on täysin oikeassa. Touhunne on täysin käsittämätöntä! Hommassa käy niin kuin ahneille paperimiehille! Työpaikat siirtyy ulkomaille. Teille ei anneta ikinä tätä lakkoa anteeksi, vaikka siitä joskus joku sopu tulisikin. Se proffa on oikeassa - eikun potkut kaikille!
Voisiko lentäjät teloittaa työkarkureina?
Jotenkin tuntuu, että Finnair pitää ajaa konkurssiin samalla tavalla kuin Swissair ja aloittaa puhtaalla taseella.
Ihmettelen, ellei omistajapolitiikkaministeri Jyri Häkämiehellä olisi jo suunnitelmaa tai sitten hän taitaa olla vain kotkalainen kiintiömies Kari Häkämiehen, Pentti Tiusasen, Antero Kekkosen ja... ei niin kiintiömiehen, Kimmo Kiljusen tapaan.
Ehdotan, että Perustetaan Suomi Airways, joka perustaa itälen toja varten yhden lentoyhtiön Aeroflotin ja kiinalaisten kanssa ja toisen lentoyhtiön vaikka itävaltalaisten ja saksalaisten tai ruotsalaisten kanssa.
Juu, tähänhän suuntaan
Juu, tähänhän suuntaan kaikki viittaa. Kykenemätön Häkämies. Ja kun Valtio ei omistajana ota minkäänlaista kantaa oli sitten kyse telakoista, lentämisestä, metsäteollisuudesta etc. Niin mitä meille jää?? Eläköitynyt kansa jolle tarvii äkkiä saada maahanmuuttajia korvaamaan työelämästä poistuneita Suomalaisia! Anteeks vaan, en ole vieläkään ymmärtänyt tätä yhtälöä vajaa kuuskymppisenä. Siis tekisin töitä vaikka seitsämänkymppiseksi tai enemmän jos vain laki myöntyy ja kunto sallii, ja onhan puolipäivätyöläinen korkeimmissa ikäluokissa ajattelemisen arvoinen asia!
Toki maahamme voi tulla maahanmuuttajia, mutta tarve pitäisi analysoida hiukan tarkemmin.
Kysymys hallituksen puheenjohtajalle
Pilotit ovat tässä ehkä vain välikappaleina kun yhtiön kalusto ja kannattavimmat reitit järjestetään sen pahimmalle kilpailijalle.
Turvallisesti tuhon kiitoradalle
Jos nyt kuitenkin unohdettaisiin Hienonen. Lentoyhtiöt ovat kautta maailman tehneet viimeisen seitsemän vuoden aikana enemmän tappiota kun viimeisen neljänkymmenenseitsemän vuoden aikana kumulatiivisesti voittoa!!! Suurin yksittäinen tekijä kaikille muutoksille, joita vastaan nytkin halutaan taistella on yksinkertaisesti se, että ympärillä oleva maailma ja markkinat pakottavat siihen. Ei tämä ole lähtökohtaisesti Hienosen tai lentäjien vikaa tai syytä, näin vain maailma makaa. Lentäjien on myös turha puhutella turvallisuutta omaksi vahvuudekseen. Finnairin turvallisuuden tae on Finnair tekniikka! Tekniikka on vastannut Finnairin koneiden turvallisuudesta läpi historian ja nollatoleranssilla. Tekniikka on vienyt myös läpi toistuvasti merkittäviä, kipeitä, mutta väistämättämiä ja todellisia kustannussäästöjä tuovia uudistuksia omassa toiminnassaan. Tekniikka oli myös viime kierroksellan ensimmäinen liiketoimintayksikkö joka pääsi keskenänsä johtonsa kanssa sopeutussopimuksestaan. On toki hyvä, että lentäjätkin osaavat hommansa ja ovat näin osa turvallisuutta, mutta kunnia sille kenelle se oikeasti kuuluu vaikka heidänkin aikaansaamat säästöt syödään tämän lakon aikana parissa viikossa.
En käsitä miten valtio voi
En käsitä miten valtio voi omistaa tällaisen firman osakkeita joka ei kykene hoitamaan lentoliikennettään asiallisesti.
Kyllä sitä kaikki tietoliikkenne firmat myydään ja ostellaan ilmaa vieraista maista, ja samalla pidetään kynsin ja hampain kiinni jostain tällaisesta? ei mitään järkeä. Myyntiin vaan koko pulju ja saaduilla rahoilla rakennetaan kunnolliset raideyhteydet joka kaupungin välille.
Näin on
Jos tälle kansalaisia koettelevalla pelleilyllä saadaan aikaan mitään asiakasystävällisiä ja varmasti luotettavaa uutta Crueta, niin siitä vaan.
Tällä hetkellä en olisi mihinkään lakkoihin lähtenyt. On aivan liian höveliä perustaa koko höskälle tällainen lakko.
Kansa ei todellakaan myötäelä tässä tasan tarkkaan yhtään. Pankaa nyt jumalauta ne pyörät pyörimään siellä.
On täysin naurettavaa, että joku tällainen "todella eliitti hemkilöstö" saisi muka vielä vaatimuksensa läpi.
No way. Teillä lentäjillä on kaikki hyvin, eikä yhdessäkään suomalaisfirmassa henkilökunta päätä siitä, minkälaista stuffia heillä tulee olemaan. Kyllä se on ihan johtoportaan päätettävissä.
Kannattaa nyt joka pilotin miettiä asiaa uudemman kerran ja miettiä oikein tosissaan, että päästäänkö tällaisella "hirviporukalla" yhtään mihinkään....
Eeva
Jukka Hienonen osoitti olevansa vastuunkantaja
Finnairin toimitusjohtaja otti vastuun, erosi ja puhui suunsa puhtaaksi
(Uuden ajan taloushistorian yksi merkittävimmistä tapauksista uutisoitiin laajasti - Finnair Oyj:n toimitusjohtaja Jukka Hienonen erosi ja puhui asiat halki, jotka olisi pitänyt puhua jo vuosia sitten)
[ ... työntekijät elävät palkasta muodostuvalla ostovoimalla. Ostovoimaa tavoitellaan lisää, koska muutkin tekevät niin ja olemme osaksi halukkaita näyttämään muille, kuinka meillä ostetaan ja näytetään. Näyttötalous on lopuillaan oleva markkinatalousilmiö, jossa kulutusähkymme kaataa ympäristön, josta elämän ja koko toimeentulon ammennamme ... ]
Toimitusjohtaja Jukka Hienonen otti puhemiehen nuijan käteensä ja laukoi asiat julki, jotka on täysin tiedetty, mutta niistä on vaiettu.
Yhtiöt ovat tekijöidensä summa, ja niiden voima ja menestys lähtevät sopeutumisesta, kuten on tehnyt menestyksekäs eläinkunta jo vuosimiljoonien ajan. Palkkoja voidaan myös alentaa, kuten on silloin tällöin tapahtunut mm. provisiomyyjillä - jo vuosikymmenien ajan.
Palkka on yksi taloudenpidon ja kilpailukyvyn elementti, jonka pitää osata myös joustaa. Vastuuntuntoiset tekijät ymmärtävät tämän. On parempi säilyttää työpaikka pienemmällä palkalla kuin olla ilman koko työtä. Muu yhteiskunta ei voi loputtomiin maksaa korvauksia, sillä kameliltakin katkeaa selkä, lopulta. Jos taas uskoo itseensä, niin eroaa ja hakeutuu uusiin töihin, missä tekijänsä ammattitaito arvioidaan suuremman palkan arvoiseksi.
Finnair on noussut Hienosen ja hänen edeltäjänsä Keijo Suilan aikana yhdeksi maailman turvallisimmaksi lentoyhtiöksi 1/. Tämä on kertomusta siitä, että yhtiötä on johdettu hyvin ja työt on tehty oikein - oli pinnan alla sitten mitä tahansa. Finnairin onni oli tuottoisat Kiinan vuorot 2/. Finnairin saadessa nämä Kiinan ja muutkin kaukoidän vuorot, niin ainakin Kiinan osalta taustalla ja neuvotteluhuoneissa on vaikuttanut hyvä diplomatia ja taitava Kiina-politiikan hoito.
Jukka Hienonen otti median käteen ja puhui ajatukset julki, jotka piti puhua jo vuosia sitten
Tänään monien alojen kokonaiskustannukset ovat karanneet sinne, jossa kansainvälistä kilpailukykyä ei enää ole. Kurantit paperikoneet puretaan ja viedään halvempien tovereiden maihin suurempien markkinoiden keskelle. Lentoemännät esimerkiksi kaukoidästä hymyilevat yhtä vilpittömästi tarjoillessaan kuin omammekin, mutta noin 30 prosenttia pienemmällä palkalla.
Jatkuvasti vastikkeettomien palkkojen nostatteluralli on tiensä päässä - on löydyttävä vastaavuus ja kate, jolla nuo korotukset maksetaan. Nyt on palkan alennuksien aika ja se koskee kaikkia 3/ - lattialta johtotorneihin saakka. Suomen on saatava kilpailukykynsä takaisin 4/ tai emme löydä maksumiestä tuonnillemme. On tekojen aika ja toimitusjohtaja Jukka Hienonen aloitti keskustelun - samalla kuitaten lähes varman eduskuntaehdokkuuden ja läpimenon. Seuraavasta työpaikastakaan Hienosen ei tarvitse huolehtia - vastuunotto palkitaan.
Kirjoituksen alaviitteet:
1/ http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=finnairin+koneet+ovat
2/ http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=finnair+saa+runsaat
3/ http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=paikkansa+ansainnut
4/ http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=lentoliikenne+on+kasvun
Ilkka Luoma
0400 607080
ilkka.luoma@keskipiste.fi
http://ilkkaluoma.vuodatus.net
...
Kirjoitukseen liittyvät kuvakansiot,
joiden kuvia saa vapaasti käyttää ylläolevan tekstin yhteydessä - [C] Copyright by Ilkka Luoma 2004-2009.
Kuvakansio - Lentokoneet
"Onko lentoliikenne nousussa vai laskussa - ehkä laskussa kuten palkatkin"
- http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/28kvn+ilkka-luoma-from-finland-to-china....
- http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/28bcq+ilkka-luoma-airplanes.html
- http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/28kvu+ilkka-luoma-paluu-kiinasta-lapi-si...
...
Aiheeseen liittyvä kirjoitus vuosien takaa,
jolloin pohdittiin jo palkan alennuksia, joita ei tuolloin tullut. Nyt ne tulevat.
[ORIG. 01.marraskuuta 2006]
Lakkoilu johtaa palkanalennuksiin tai työtuntien lisäämiseen
Suomi on maailmanlaajuisessa työn uudelleen jaossa. Finnairin matkustamohenkilökunta päätti juuri Lahden huippukokouksen ja syyslomien kohdalle satuttaa lakkonsa. Lakko on laiton tai sitten laillinen - se ei ole asian ydin. Asian ydin on kyky pärjätä maailmanlaajuisessa kilpailussa.
Finnair oli rohkea ja kauaskatseinen yhtiö, vieläpä valtion enemmistöomisteinen, kuten Fortum. Finnair on myös yksi maailman turvallisimmista lentoyhtiöistä, jopa niin turvallinen, että tilastot ovat uhkaamasSa mielenrauhaa. Finnair oli myös pitkään monopoli kotimaamme taivaalla. Hinnat ryöstäytyivät siten, että Kuopioon oli kalliimpaa lentää kuin aika ajoin Brysseliin.
Finnair sai erinomaisen tuottavat Kiinan lennot edellisen pääjohtajansa Keijo Suilan aikana. Hän olisi ja on varmaan suuresti kiitollinen siitä Kiinan viranomaisille, kuin myös venäläisille ylilentoluvista. Kiinan omien lentoyhtiöiden koneita ei ole toistaiseksi näkynyt Helsinki-Vantaan lentokentällä. Olisivatko neuvottelemassa jo Venäjän ilmailuviranomaisten kanssa luvasta ylilentoon?
Lakko on menneen maailman ase, joka yleensä ainoastaan vahingoittaa asiakkaita, lakkoilijoita ja työnantajia. Elämme sopimusyhteiskunnassa, mutta kuitenkin markkinalakien alaisuudessa. Yhtiön menestys on henkilöstön menestys. Henkilöstön motivaatio nostaa yhtiön kykyä palvella asiakkaitaan paremmin.
Kustannukset ovat tekijä, jonka kanssa kaikki perinteelliset markkinatalouslänsimaat taistelevat. Lisäarvoa pitää saada erottuaksemme mm. kaukoidän kilpailusta. Henkilökunta johtajistoineen joustaa kulurakenteessa yhtiönsä edun ja menestymisen hyväksi.
Virolaiset lentoemännät tulevat 70%:lla toimeen Finnairin matkustamohenkilökunnan palkoista. Kiinalaiset, aina hymyilevät ystävällisen huomaavaiset lentoemännät saavat noin 30% Finnairin vastaavista palkoista. Tosin elinkustannukset Virossa ja Kiinassa ovat erilaiset meihin nähden. Ilmaa on kuitenkin palkoissa, jos 30 viikkotunnilla saadaan 40.000 euron vuosiansiot. Tarjoilijat saavat vähemmän maanpinnalla, ja heillä on vaarallisempi työ.
Vastuuntuntoinen toimitusjohtaja hakiessaan säästöjä yhtiölleen, aloittaa omasta palkastaan, seuraavana on hänen alla oleva johtajakaarti. Onko Finnairilla kilpailukyvyn nimissä johtajisto valmis pudottamaan palkkojansa? Jos näin kävisi, olisi alemman henkilökunnan helpompi ymmärtää yhtiötalkoot paremman huomisen toivossa. Yhteisesti toimien ’lentosää’ olisi kuulaampi ja yhtiö elinvoimaisempi.
On ajan kysymys, kun Kiinan koneet laskeutuvat myös Helsinkiin. Kiina on ostanut lähes 300 uutta matkustajasuihkukonetta, niin Euroopasta kuin Amerikasta. Koneita riittää kohta myös Helsingin vuoroille ja Venäjän ylilentolupa lienee leimoja vailla valmis.
Finnairin lakko aloittaa laajan kansalaiskeskustelun kilpailukyvystämme. Palkat kaikkinensa on eräs puheen aihe. Voimme myös lisätä työtuntejamme nostamatta palkkoja. Voimme saada hyvikkeeksi vuosibonuksen, joka jaetaan suhteessa koko henkilökunnalle vuosittain, mikäli yhtiö on tuottanut voittoa.
Omistajat ymmärtävät myös hiljalleen, että yhteiskunta jatkuu heidän osinkotilien ulkopuolellakin. Vastuullisuus leviää koko yhteiskunnassa. Meillä ei ole enää varaa yksinapaiseen laput silmillä ajatteluun. Kaikki liittyvät kaikkeen ja ongelmat vyöryvät kiivaasti nykyisiin elintason huippumaihin.
Viisain teko olisi nyt palata heti töihin palvelemaan asiakkaita, jotta Finnairin hyvä maine ei kärsi enempää. Suomalaiset voivat olla ylpeitä lentoyhtiöstänsä. Lakko on lopetettava heti. Osa Finnairin matkustamotyöntekijöistä toiveilee, että AKT:n Räty tulee hätiin ja julistaa logistiikka-ammattijyränä satamat kiinni ja kuorma-autot talleihin. On vaarallista elätellä tämän kaltaisia haaveita. Suomi elää viennistä ja on kaikin keinoin estettävä hoksaus, missä satamalogistiikka onkin solidaarisuutta lentologistiikalle.
Lopuksi kysymys Finnairin pääjohtajalle Jukka Hienoselle: ”Oletko valmis pudottamaan palkkaasi 10-20% Finnairin kustannuskilpailukyvyn eduksi ja hyödyksi? Saisitko näin paremman vastaanoton palkkakululeikkurillesi? Voisitko myös motivoida alemmat johtajat samaan ’uhraukseen’?”
Ilkka Luoma
[orig. 01112006]
Sent:
Cc: Ahonen Jouko ; lauri.lyly@sak.fi ; leif.fagernas@ek.fi ; jyrki.katainen@vm.fi ; jyri.hakamies@defmin.fi ; jukka.hienonen@finnair.fi
Sent: Saturday, August 08, 2009 11:39 AM
Subject: KANSALAISEN LENTÄVIÄ LAUSEITA - Finnairin toimitusjohtaja toimi hienosti ja otti osan vastuusta
...
Halpaa ja hyvää...
Tsemppiä vaan lakkoilemaan, ei tästa muuten mitään tule.
Suomalaiset eivät tunnu ymmärtävän että hyvää ja halpaa ei kertakaikkiaan ole. Saahan niitä pilotteja venäjältä vaikka kuinka halvalla, mutta niinkin kaukana kuin Venäjällä sattuu lento-onnettomuuksia niin usein, ettei ne enää ylitä uutiskynnystä edes kotimaan uutisissa! Siihen ollaan meilläkin menossa jos halutaan halvat pilotit.
Ja joo, onhan meillä Finncomm... Ne on "paljon halvempia". Eikö kukaan enää muista kun vuonna 2007 Finncomia kiellettiin lentämästä pilvisellä säällä - lentäjät oli 3 kertaa melkein aiheuttanut suuronnettomuuden. Syynä oli mm. puuttellinen koulutus, mutta olipa ainakin halpaa...
Säästöidea: Hankitaan johtajat afrikasta, sieltä saadaan varmasti paljon halvemmalla jannuja johtamaan Finnairia.
Henkilökunnan edusmies?
Toimitusjohtaja Heinonen ei ymmärtänyt, että yritystä edustaessaan hän edustaa myös henkilökuntaa/työntekijöitä. Yrittää ajaa myös heidän etuaan. Jos ei ole työntekijöitä, ei ole yritystä.
Älkää muut yritykset palkatko ikinä tuon tyyppisiä toimitusjohtajia. Jatkuvasti jonkun henkilöstöryhmän kanssa nokittain.
Miehekkäitä kommentteja
Moni kommentoija on niin perusteellisen isänmaallinen, että on valmis jo huomispäivänä vaihtamaan Suomalaiset lentäjät "isovelivenäläisiin". Samoin näyttää, että meillä on yllättävän suurta valmiutta saman innostuksen vallassa panna lihoiksi koko firma, mikäli se edesauttaa kotimaisesta henkilökunnasta irtipääsemisessä.
Moni puhuu ja kirjoittaa rohkeasti, koska ei ole oivaltanut, että seuraavassa lähdössä he ovat itse tilanteessa, jossa ei ole vaihto-ehtoja. Kenkää tulee suostuu mihin leikkaukseen hyvänsä.
Lentäjien lakko
Kuten aamun lehdessä mielipideosastolla todettiin ja kirjoittaja asian myös tiesi, toisin kuin täällä Nevat yms,
lentäjien työaika on EU:n määrittelemä ja lentäjien palkat eivät ole Euroopan suurimpia vaan keskitasoa ja niitäkin lentäjät ovat suostuneet laskemaan.
On ihan turhaa haukkua lentäjiä lakosta. Kukapa meistä haluaisi kouluttaa paikalleen ulkomaisia lentäjiä ja jäädä itse työttömäksi tai pakkolomalle? Kuka?
Kyllä tämän lakon syynä ovat Hienoset yms johtajat, Hienonen
heti ulos.
Dorkat ei hiffaa missä
Dorkat ei hiffaa missä mennään.
Niinpä niin
Ottamatta sen enempää kantaa kuka on oikeassa ja kuka väärässä, kerron miten tässä tulee käymään: Täsmälleen samoin kuin on käynyt paperiliiton väelle. Aika on ajanut ohi ja yli eduista, joita puolustetaan poteroista viimeiseen tilinauhaan asti. Valitettavasti näin.
Viimeiseen tilinauhaan,
Viimeiseen tilinauhaan, maksoi mitä maksoi.
Työttömyyden puolesta kannatti taistella!
Johtajien oikeus ahneuteen
Kuinkas paljon tämä Hienonen on sitten pudottanut omaa palkkaansa? Ja millaisella kädenpuristuksella se on eläkkeelle lähdössä?
Konstit on..
Kun johtaja epäonnistuu, niin erotetaan tytöntekijät.
Kun ei tulosta tule ilman työntekijöitä, niin siirretään toiminta ulkomaille, tai hommataan kiinanpoika tekemään työt.
Katetta pitää tulla, vaikka koko maa menisi konkurssiin.
Tosin nyt myös lentäjät liikkuvat sameissa vesissä.
Kohtuuton palkka, ja kohtuuttomat työsuhde-edut.
Kuka ja koska ottaa vastuun myös huomisesta ? Ei sitä ainakaan omistaja-sääty tunnu tekevän, eikä ylipalkatut työntekijät.
Turkinhihaan
koko firma. Saataisiin tilalle ehkä pienempi, mutta toimivampi yhtiö. Pois olisi ylipöhöttynyt, saamaton, ylikallis organisaatio. Voisi tulla tilalle ripaus palvelua ja matkustusmukavuutta, joka Finnairilta on puuttunut totaalisesti.
Suomalaiset lentäjät ovat osaavia ja luotettavia, mutta tolkku se on oltava ahneudessakin. Markkinat vapaiksi ja siitä voivat nykyisetkin Finnairin pilotit sitten saada osansa jos on taitoa ja kanttia.
Lisäkilpailu ei myöskään olisi pahitteeksi. Tervetuloa ulkomaiset yhtiöt tänne, ystävällisellä palvelulla ja vaikkapa vain hiukankin mukavimmilla matkustamoilla. Finnairin matkustamot ovat ahtaita, vetoisia ja kylmiä. Tarjoilu on kuin Pieksämäen rautatieasemalla, ei tiedä onko se palvelua vai v........a.
Islantilaiset olivat muutama
Islantilaiset olivat muutama vuosi sitten näyttävästi esillä vaatien Finnairin muuttamista kilpailukykyiseksi. Näin jälkikäteen voidaan hyvin todeta, että islantilaiset olivat oikeassa.
Islantilaiset olivat muutama
Islantilaiset olivat muutama vuosi sitten näyttävästi esillä vaatien Finnairin muuttamista kilpailukykyiseksi. Näin jälkikäteen voidaan hyvin todeta, että islantilaiset olivat oikeassa. Valtio näyttää omistajana huonoa mallia sallien pikkuprinsessojen kiukuttelun. Kunnon kapitalisti pitää yhtiön kunnossa ja siten työpaikat koko toimialan osalta sillä tasolla, kun kilpailullisilla markkinoilla on vain mahdollista.
Sitä saa mitä tilaa
Hienonen oli pollea poikaa kun Finnairillä meni hyvin.
Tuli lama, Finnairin tulos romahti. Mitä teki Hienonen ?
Löi hanskat santaan, erosi ja lähti käpykaartiin.
Ei edes miljoonan euron vuositulot riittäneet motivoimaan herraa.
Se kyllä täytyy sanoa, että Hienonen osaa selitellä: syyt on aina muissa tai muussa, mutta ei hänen päätöksissään.
Hienoselta joko petti kantti tai kyvyt eivät riittäneet.
Eikä Hienosen esiintymistyylikään ja ilmeisesti myös johtamistapa, suora kopio 1950-luvun alokaskouluttaja alikersantilta, ole tätä päivää.
KOva ulkopäin pehmeä sisältä.
Suomalainen työ?
Täällä huudetaan ja liputetaan suomalaisen työn puolesta. Ottaisiko joku selvää keitä ne FinnComm'in lentäjät on. Alipalkattuja ulkomaisia vai tavallisia suomalaisia joilla on järki päässä. Ei ole Lylykään mitään oppinut jos protektionismiä apuun huutelee - edelleen kaatuu metsäteollisuutta, mutta siellä juttu on hieman eri. Työ oli liian kallista mutta samalla teollisuus (lue omistajat) unohti tuotekehityksen ja vaatii aina vaan valtiota apuun kun sellun hinta tai taala laski. Lentäjien lakon jälkeen kortit jaetaan uudelleen. Arvelisin että parisataa lentäjää siirtyy työmarkkinoille työnhakijoiksi.
Näin On
Finskin kannattaisi aloittaa toiminnan tehostus omista esikunnan diipadaapa poppoosta, taitaa olla enemmän kuin Nesteellä tai YLEllä, näin säästyisi kädet jotka rahoittavat toiminnan jolla tehdään tulos. Puhumalla ei rahaa saada firmaan, aina tarvitaan se kuka tekee. Noista HN porukan vuosiliksoista voisi ensimmäiseksi pudottaa ½ maistuisikohan se miltä. Kriisi yhtiö > saneraukseen ennenkuin laskun maksaa suomen väki