Sunnuntai 27.5.2012

Metsäteollisuudelle uusi luotsaaja

Luotu: 
27.11.2009 11:33
Päivitetty: 
27.11.2009 11:37

Metsäteollisuus ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Timo Jaatinen. Hän työskenteli aiemmin Satamaliiton toimitusjohtajana.

- Timo Jaatisen vahva edunvalvontatausta, monipuolinen suomalaisen elinkeinoelämän ja yhteiskunnan tuntemus sekä kokemus EU-vaikuttamisesta ja toiminnasta eurooppalaisissa elinkeinoelämän järjestöissä antavat hänelle hyvät edellytykset toimia Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtajana, sanoo järjestön hallituksen puheenjohtaja, pääjohtaja Kari Jordan tiedotteessa.

Ennen Suomen Satamaliiton toimitusjohtajan tehtäviä Timo Jaatinen on toiminut Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtajana sekä Elintarviketeollisuusliiton yhteiskuntasuhteista ja liiketoimintaprosessista vastaavana johtajana. Lisäksi hän on toiminut ministerin erityisavustajana eri ministeriöissä.

Henkilöt: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit