Sunnuntai 27.5.2012

Kannattaako yövuoro? Tämän verran kaupanmyyjälle maksetaan yölisiä

Luotu: 
17.1.2010 13:27
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Ruokakauppaan voi nykyisin päästä myös öisin.

Ilta- ja yöaukiolojen yleistyminen ruokakaupoissa ja huoltoasemilla lisää paitsi vartiointi- ja turvapalveluiden tarvetta myös ilta- ja yövuoroja kaupan työntekijöiden arjessa. Vaan kannattaako hämärävuorojen tekeminen - eli kuinka hyvin ilta- ja yövuoroja tekemällä tienaa lisiä?

Kaupan alalla 1. joulukuuta 2009 voimaan tulleet palkkataulukon mukaiset ilta- ja yölisät ovat myyjillä 3,83-4,09 euroa/tunti iltaisin kello 18-24 ja 5,75-6,14 euroa/tunti öisin kello 00-06.

Huoltamotyöntekijät huoltoasemilla, joissa on enintään 400 neliömetrin päivittäistavarakauppa, saavat lisiä seuraavasti: Iltalisä on 1,75 euroa/tunti (ennen 0,94 euroa/tunti) ja yölisä on 3,50 euroa/tunti (ennen 3,10 euroa/tunti).

Huolto- ja liikenneaseman yli 400-neliöisessä päivittäistavarakaupassa työskenteleville sovelletaan kaupan työehtosopimuksen myyjien määräyksiä sellaisenaan.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Ilborg

Kerrankin ovat yölisät järkevän suuruisia. Tuota luokkaa niiden pitäisi muuallakin olla. Tai oikeastaan koko vuorotyölisien pitäisi tulla sen mukaan paljon vuorokausirytmi vaihtelee, eikä niin suuresti kellon ajan mukaan. Vuorojen vaihtelu aiheuttaa tasaisesti kaikille univaikeuksia, mutta jatkuva yövuoro voisi sopiakkin monelle kohtalaisesti. Toki yöstäkin pitäisi lisät saada, sillä suomi toimii vain päivisin, jolloin esimerkiksi oman kämpän korjaukset yms. häiritsee oleellisesti unia.

Ainoa melkein mikä kaupan alalla tessissä on kunnossa onkin nuo vuoroista maksettavat lisät.

hmm

Aika hyvät lisät. Pari vuotta sitten tehtaalla ollessani sai iltalisää euron ja yölisää kaksi euroa tunnilta. Meni palkat teknologiateollisuuden sopimusten mukaisesti. Ihan hyvät lisät siitä silti tuli. Jos yövuoroja oli esim. 7 * 8 h (=7*2*8=112 euroa) ja iltavuoroja 7 * 8 h (=7*1*8=56 euroa), tuli joka kuukausi noista lisistä kuitenkin jo 168 euroa keskimäärin. Ja vuodessahan lisistä tuli tuolloin jo noin 2000 euroa. Ilmeisesti kaupan alalla yötyökorvaus on vielä isompi, mutta kaipa siellä työvuorot on sitten ikävämpiä. Teollisuudessa kun lepoaikoja tuli kuitenkin ihan hyvin, ja yövuoroista pois siirtymiset oli mietitty hyvin.

seppe

ottaisitte paperityöntekijät ja teollisuuden "köyhät" valittajat ensin selvää mikä on kaupan minimi peruspalkka, muistaakseni noin 8e, paperityöntekijät taitaa vedellä pikkusen eri liksoilla eli suu suppuun vaan.

vilpo

Asiakaspalvelu käy yhä vaarallisemmaksi maassamme.
Säästösyistä yksin työskentelevä myyjä,ei pärjää ryöstäjille tai muille syyntakeettomille ainehörhöille.
Oli sitten päivä tai yö, valvontaa ja vartiointia on tehostettava; lisäksi henkilökunnalle on maksettava vaarallisen työn lisää.

Robotti?

Meillä ei saa mitään. Jos ne menee ylitöiksi niin sitten saa ylityökorvaukset, mutta ilta- tai yölisiä ei ole. Vähänkö kivaa.

Vieras

Miten on teollisuudessa vuorojen kelloajat ja säännöllisyys?
Kaupan alalla aamuvuoro voi olla 9.00-17.00 ilta yleensä 13.00-21.00 ja lisäksi thdään ns.välivuoroja 11.00-18.00.
Ja näitä vuoroja tehdään sekaisin pitkin viikkoa
esim. aamu, väli, ilta, väli, aamu.
Siinä ei lisät liiku välivuoroissa ja koko päivä on "pilalla"
Perhe-elämä ja harrastukset???