Yt-neuvottelut koskevat 67:ää henkilöä. Luoman-konserni työllistää 160 ihmistä.
Yt-neuvotteluista kertoi ensimmäisenä sanomalehti Pohjalainen.

| 03:16 | Niinistö esittäytyy presidenttikollegoilleen — MTV3.fi |
| 01:33 | Euroministerit antavat Kreikalle ehtoja — YLE Uutiset |
| 01:16 | Tukipaketista ei sopua - Kreikalle lyötiin kolme ehtoa Brysselissä — MTV3 Talous |
| 00:41 | Kodak lopettaa kameroiden valmistuksen — YLE Uutiset |
| 00:18 | Länsi-Savo: Kiireettömät "hätäpuhelut" soitetaan pian numeroon 0295 000 — MTV3.fi |
| 00:11 | Euroopan presidenttejä voi bongata tänään Helsingissä — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Voi voi
Tuliko pipi yrittäjälle kun joku puolusti oikeuksiaan?
Kova kovaa vastaan.
Ay-liikkeelle luu kurkkuun.
Jiihaa !
Ja tuotannollisista syistä irtisanotaan nimenomaan änkyrät. Ei sääliä.
Oikein
On täysin oikein aloittaa yt neuvottelut jos yrityksen toimintaa uhkaavat merkittävät muutokset. Mikäli ay liike uhkailee yritystä painostustoimilla niin varsin rakentava tapa on setviä asiaa yt neuvotteluilla. Yt tulee sanoista yhteistoiminta ja se ei tarkoita aina irtisanomisia vaan yhteistoiminnassa asioiden miettimistä.
Mutta uskon että paikalliset ay änkyrät saavat tästäkin vain tuulta purjeisiin. Änkyrät vaan kilometritehtaalle. Kyllä nälkä opettaa!
Tuhon tietä kuljemme
AY liike tyhjentää Suomen töistä! Varsinkin TU on kunnostautunut erinnomaisesti! Koska työläinen huomaa että on terroristien pelinappulana?
Ei syitä...
Yhtiö ilmoittaa julkisesti ettei sillä ole mahdollisiin lomautuksiin taloudellisia tai tuotannollisa syitä.
Siitä sitten vaan lomauttamaan ja irtisanomaan, jotta työntekijät saavat hyvät korvaukset lain vastaisista toimista!
yy tee
Toisaalla mediassa kerrotaan suunnitelmista siirtää tuotanto ulkomaille. Jos se ei ole syy järjestää yt:tä, niin mikä sitten, vaikka työpaikat säilyivätkin - mitenkähän sekin lienee mahdollista? Ja ei vain tuotannolliset ja taloudelliset syyt ole ainoa syy järjestää yt:t. Ja kolmanneksi kai yt:t voi järjestää työntekijöiden aloitteesta, vaikka tässä ei siitä ollutkaan kyse. Yt:iden ei ainakaan ollut tarkoitus olla lakisääteistä pakkopullaa.
Missä pihvi?
Tämä lienee ennokkotieto tulevasta uutisesta.
Jutusta ei ilmene ollenkaan uhkausten laatu.
Vai uhkailiko kukaan?
Ylistarossa näytetään
Ylistarossa näytetään mallia kuinka mafian edessä ei nöyristellä.
Ahonen teki suomalaiselle
Ahonen teki suomalaiselle paperimiehelle todellisen karhunpalveluksen. Tulos oli etukäteen nähtävissä. Silti oli pakko ajaa paperimiehet työttömiksi.
Koskahan SAK oppii pitämään duunareistaan kunnolta huolta. Varmaakin vasta sitten kun Sirola-opiston käyneet politrukit on saatu ajettua ulos liitoista. Häärääköhän kaiken takana hiljaisuudessa Jokkeli L. Onko SAK-pomo Heinäluomakin liittynyt samaan joukkoon. Duunareiden hyvinvoinnista viis. Maa on saatava vain sekaisin.
Keinot uusien äänestäjien saamiseksi ovat aika ala-arvoiset. Ihmiset työttömiksi ja liittymään vasureihin tai demareihin. Hävetkää pojat. Näinkö te pidätte huolta suomalaisista. En kovin paljon luottaisi teihin.
paperiteollisuus halusi pelastua ja neuvotella - ahonen palkkaa
lisää vain kapitalisteilta.
vaikka itse istuu isojen firmojen haliituksissa.
niin vain pitä ummistaa silmät globaalilta todellisuudelta.
olis tullut edes se telkkarin terveyssarja pari vuotta aiemmin, niin olisi ehkä muutama tehdas enemmän tälläkin hetkellä.