Sunnuntai 27.5.2012

Tilanneviesti

Yritit todennäköisesti avata vanhentunutta STT:n uutista, jota ei enää ole sivustollamme.

Suomalaisilla uraani-intoa

Luotu: 
16.2.2010 07:14
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi

Suomalaiset suhtautuvat myönteisesti uraanin hyödyntämiseen Kainuun Talvivaarassa. Kalevan ja viiden muun maakuntalehden teettämässä kyselyssä 66 prosenttia vastanneista piti uraanin talteenottoa melko hyvänä tai erittäin hyvänä asiana. Vain 12 prosenttia katsoi sen olevan melko tai erittäin huono asia.

Miehet ja yli 50-vuotiaat suhtautuivat myönteisemmin talteenottoon. Eniten kannattajia löytyi keskustan ja kokoomuksen kannattajista. 22 prosenttia vastaajista ei osannut sanoa kantaansa asiaan.

Taloustutkimuksen tekemään tutkimukseen vastasi 12.–15. helmikuuta tuhat suomalaista.

Talvivaaran Kaivososakeyhtiö on suunnitellut aloittavansa myös uraanin talteenoton kaivoksellaan Sotkamossa. Yhtiö kertoi viime viikolla selvittävänsä, voisiko muiden metallien liuotuksen sivutuotteena saatavaa uraania hyödyntää niin sanottuna puolituotteena, joka rikastettaisiin ydinvoimalaitoksien polttoaineeksi ulkomailla. Hanke vaatii valtioneuvoston luvan.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

hanari

että uraanijuttu on silkkaa pörssikurssin vedätystä. Talvivaaran tiedottaminen alkaa muistuttaa PROHAn ja Ruukki Groupin huuhaauutisointia. Odotellaan nyt laskelmia "oikeista" numeroista, ennenkuin rakennetaan taloutta uraanin varaan.

KysymysAsettelu

"uraanin talteenottoa" entä jos kyselyn kysymys olisi ollut suoremmassa muodossa "ulkomaisten yritysten uraanin louhintaa"?

Eikö kysymyksen asettelu ole ollut hiukan manipuloiva?