Kaikkiaan työttömien määrä on tammikuussa kasvanut vuoden takaisesta 66 000 hengellä siten, että yhteensä työttömänä oli tammikuussa noin neljännesmiljoona suomalaista eli 250 000 henkeä, kertoo Tilastokeskus.
Työttömyysaste nousi Tilastokeskuksen mukaan 9,5 prosenttiin, mikä oli 2,6 prosenttiyksikköä synkempi lukema kuin vuosi sitten.
Työttömien miesten määrä oli vuodessa kasvanut 49 000:lla ja naisten 17 000:lla.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Ja vielä yllytetään hulluja jatkamaan työssä
Jossain tynnyrissäkö hallitus tilastojaan selailee? Työurien pidentämisvaateet ovat herkkua nille, jotka haluavat istuta tulppina työpaikallaan estämässä nuoria avaamasta omaa työuraansa. Nämä vanhat jäärät ovat jo ohittaneet pätemättömyytensä korkeimman asteen ja ovat pelkästään haitaksi omassa organisaatiossaan. Näin he estävät tarvittavan kasvun, mikä lisäisi työpaikkoja.
Voihan hallitus perustuttaa työttömyystoimistoilla vanhuspankkeja, missä nämä huru-ukot ja -akat ovat tekevinään töitä ja saavinaan palkkaa. Nyt näihin turhiin puuhiin ohjataan nuoria passivoitumaan ja masentumaan.
Aivan.
Mutta on tärkeää, että Vietnamilaisia ja kiinalaisia täydennykskoulutetaan suomeen paikkaamaan suunnatonta työvoimapulaa.
Kasvuko nuorten voimin
Yritysten kasvu ei ole sen käyttämän työvoiman ikäkysymys. Turhaa poliittista vastakkainasettelua. Tervettä sinänsä tunnustaa, että nuoret kenties tarvitsevat työpaikkoja tässä tilanteessa enemmän kuin jo eläkeikään ehtineet. Poliittiseksi ratkaisuksi ehdotan eläkeläisten käyttöä resurssina ja verotuksellisen porkkanan motivoimana kun ja jos kauan ennustettu työvoimapula kohtaa!
eroa Vanhanen, hajoa hallitus, hajoa eduskunta
" 15-24-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli tammikuussa 2010 peräti 22,7 prosenttia, eli yli seitsemän prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin. "
Tämmöistkö ovat kokoomuksen toivo-talkoot
Aivan
Kokoomus vain jatkoi saamattomana edeltäjänsä linjaa. Mutta hei, ainahan voimme nostaa veroja ja parantaa osaamatoman minipalkkaa, sosiaaliturvaa ja irtisanomissuojaa. Se varmasti poistaa nuorisotyöttömyyden.
Hallitus tekee työttömiä
Suomen hallituksen politiikkana on seurata työttömyyden kasvua katseella. Asuntorakentamiseen ei panosteta,teollisuuden investointitukea ei jaeta ja energiaratkaisuja pantataan. Tämän kyvyttömien ja avuttomien hallituksen pääministerinä toimiii poliittisesti rampa ankka. Ainoastaan EK:n ja Kehittyvien maakuntien vaalituella ostettu ääni kuuluu hallituksen päätöksissä.
Kiander on oikeassa
Muodollisella eläkeiän korotuksella ei työttömyyttä poisteta, nuorisotyöttömyyttä ei lainkaan. Sen poistamiseen tarvitaan uudet keinot, esim verovapaus 2000 €/kk asti. Myös tukien saamiseen on edellytettävä työntekoa, sillä tekemistä on kun se vain organisoidaan.
Kansallinen Häpeä
Mitä tässä Kreikan virkamiehiä moittimaan, hävettääkö:
-nuorisotyöttömyys,
-vanhustenhoito,
-opettajien lomautus,
-aikuistyöttömyys,
-vaalikorruptio,
-eduskunnan törsäys,
-etc,
Virkamiehiä ja politikkoja ?
lisäesimerkki hallituksen ja korkeimpien virkamiesten surkeudest
Tämä on lapsellista klemmareiden laskentaa - kun Suomen Itsenäisyyden Juhlarahaston SITRA:n pitäisi - jotta Suomi säilyisi itsenäisenä - keskittyä sisäpiiri-rahoja-taskusta-toiseen-siirtelyn-toiveena-että-ne-lisääntyy puuhastelun sijasta keskittytä rajusti Venäjän markkinan kehittämiseen.
Tämä on oikein hyvä esimerkki miten tyhmä kokoomus-keskusta hallitus meillä on ja toimet täysin kansallisstrategiatiedotonta typerää aatteellisidioottista puuhastelua. Tällaisten torveloitten käsissä maa menee katastrofiin että heilahtaa - se on aivan varma.
*******
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra on ryhtynyt vauhdikkaasti yksityistämään maan terveydenhoitoa tukemalla ja rahoittamalla osaa yksityisistä lääkärifirmoista ja hoiva-alan yrityksistä. Sitra on toiminut perustamansa rahaston kautta.
On se hurjaa menoa tämä
On se hurjaa menoa tämä Suomen työvoimapula.
Suomen työvoimapula ja ilmaston lämpeneminen
Suomen työvoimapula ja ilmaston lämpeneminen käyvät ylikierroksilla. Tarvittaisiin lisää työttömyyttä ja pakkasia niin asiat tulisivat vakaammalle pohjalle.
Moniosaajat
Jep ulkomaalaiset Kataisen moniosaajatkin ovat täysityöllistettyjä hyvin pyyhkii suomi.
Työ- ja elinkeinoministeriö
”Esimerkiksi Vietnamissa on valtavasti nuorta väestöä, joka ei työllisty kotimaassaan. Suomi voisi kouluttaa vietnamilaisia, jotka sitten tulisivat tänne töihin”, sanoo Jussi Toppila TEMistä.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/ty%C3%B6-ja-elin...
Käet on karanneet kellosta
”Esimerkiksi Vietnamissa on valtavasti nuorta väestöä, joka ei työllisty kotimaassaan. Suomi voisi kouluttaa vietnamilaisia, jotka sitten tulisivat tänne töihin”, sanoo Jussi Toppila TEMistä.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/ty%C3%B6-ja-elin...
Ei hyvää päivää, tämä Vihreän langan uutinen on päivätty 22.2.2010, ei parin vuoden taakse. Siis kuinka pihalla tuo TEM on näistä työttömyysasioista?!?
Huutava työvoimapula!
Äkkiä lisää huippuosaajia afrikan sarvesta!
lisää supertyperyyttä
Maahan on pesiytynyt suurista ikäluokista lähtöisin oleva supertyperyys kokooomusaatteen siivittämänä - varjellaan suurten ikäluokkien läjittäin homehtuvia pääomakasoja joille heillä ei ole edes mitään järkevää käyttöä ja tuolla tulonsiirrolla siirretään varoja nuorten työllistämisltä ja köyhiltä - siis niiltä joille rahaa antamalla aivan varmasti vireytetään kansantaloutta
KOSKA HEILLÄ ON OIKEITA INVESTOINTIPAINEITA JOITA RIKKAILLA JA HYVINVOIVILLA KAIKEN JO HANKKINEILLA SUURILLA IKÄLUOKILLA EI OLE
Edes sen verran suuret ikäluokat voisivat olla viisaita että laumoittain palkkaosivat nuoret tekemään lumitöitä ja kaikkea muuta sellaista millä voisivat tasoittaa aiheuttamaansa sikailua joka kaataa koko maan hyvin nopeasti erittyisesti sikatyhmän hallituksen ja suurten puolueiden toimesta.
läjittäin homehtuvia pääomakasoja
Kuule Jussi, ei pääoma jouda homehtumaan. Pääoma on vikkelä kuin kärppä. Menee sinne missä parhaiten tuottaa. Ilman pääomia ei työpaikkoja synny, eikä kenenkään oleteta antavan säästöjään sosialistisen humppaan. Silti olen samaa mieltä, että hallitus on pahasti hakoteillä turvatessaan tulevaisuuden vanhustan varaan. Nuorissa se voima on ja heidät pitää päästää toteuttamaan osaamistaan. Tämä työurien jatkokeskustelu peittää alleen sen, että suurten ikäluokkien maksamat eläkevarat on hassattu sosiaalisin perustein hölmöihin työllistämishankkeisiin. Nyt ei valtio olekaan enää veli niinkuin oli lainatessan eläkevarat. On takaisinmaksun aika. Omaisuutta vain myyntiin, kyllä valtion maille ja metsille ostajat löytyy. Se on holtittoman lainaajan kohtalo aina.
kuule hanari
ne pääomat eivät tavoita missään muodossa sitä mistä terveen kansantalouden pitäisi ponnistaa eli
oikeita investointipaineita joita on nuorilla ja köyhillä
sen terveen kansantaloiuden kivijalan sijaan on syntynyt epäterve kansantalous joka perustuu vain ja ainostaan
OPTIOIHIN ODOTETTAVISSA OLEVISTA TUOTOISTA
joissa optioissa on sitä vähemmän tekoa oikeiden investointipaineiden kanssa mitä pääomakasautumispianotteisemmaksi kansantalouskehittyy vaan sen sijaan painopiste siirtyy yhä enemmän ylellisyystavaroihin ja sijoitusskeidaan kuten yliarvostettu taide tai yliarvostetut asuinalueet jne
näin asia menee
Pääomalla on itsekäs omistaja
Ja saa ollakin, muuten se olisi sosiaalipääomaa.
Pääoma kaikkoaa sinne missä sen arvo säilyy
Pääoman säilyttämisen kalleus ja joskus epävarmuus, sitä ovat kyllä Vanhanen ja pojat kivasti ja sutjakkaasti säätäneet ja varmistaneet.
Se saattaa vaikuttaa halvalta keinolta laittaa aikuisia kilometritehtaalle, mutta jälkihoito tulee kalliiksi!
Suomesta on nopein harppauksin kehittymässä Pohjolan Haiti!
Tietty piiri suomessa on päättänyt: Me olemme niin päteviä ettei tavalliset junttisuomalaiset kelpaa!
Otetaan valtiotuella halpatyövoimaa balttimaista, Puolasta, Saksasta ja Kiinasta.
Porvarit mässää kuin mitkäkin kuninkaalliset!
Sit laittavat +70 porukkaa ihmettelemään suomalaisten lyhiksi jääviä työuria ja jakamaan eläkeplussapisteitä niille virkmiehille jotka tekevät duunia pari vuotta virallisen eläkeiän jälkeen.
Miten tällä nuorisotyöttömyys vähenee ja miten me ikäloput
50+ pystymme tällä jatkamaan muuta kuin "työttömyysuraa" alennetuilla eläkepisteillä ja peruspäivärahalla.
Näyttää olevan
Ongelmana ovat pienet ikäluokat, jotka ovat tottuneet saamaan kaiken valmiina. Työtäkään ei osata hakea ilman työnhakukurssia. Kuka teidänkin eläkkeet maksaa? Ei kukaan.
mitä tästä kaikesta opimme
kokoomus on suomen tyhmin puolue
keskusta on suomen epäeettisin puolue sen lisäksi että on vielä tyhmä
Totta kuin ..
Mutta se ei ole koko tarina, sillä kokoomus ja kepu eivät eroa tavoitteiltaan muista puolueista. Kaikkien valtapuolueiden tavoitteena on vahva totalitaristinen valtio, joka on juuri heidän mallinsa mukaan rakennettu. Valtion ryöväämäksi joutunutta ei juuri lohduta, minkä niminen puolue on vallassa jakamassa ryöstösaalistaan uskolliselle virkamiehistölleen ja kavereille yksityisellä sektorilla.
Totalitarismi on kasvanut jokaisen hallituksen aikana vääjäämättä. Ja jokaisen hallituksen aikana yhä suurempi osuus kerätyistä veroista päätyy virkamiehistön ahnaisiin suihin ja yhä pienempi osuus niille vähäosaisille, joiden auttamisella järjestelmän olemassaoloa perustellaan.
Todelliset luvut
Kuvaavampi luku olisi se, että kuinka moni 15-24 vuotiasta nuorista on oikeasti työllistynyt. Se taitaa olla niin karmea luku, että on salaista tietoa. Se luku kertoo todellisen karmeudem. Käsittämättömiä jonkun Anni Simnemäen lausunnot, että armeijapakko pois, jotta työurat pitenee... Mitkä työt Anni? Herää!
Eihän tuo ole yhtään
Eihän tuo ole yhtään karmea työttömyysluku maailman mittakaavassa tai kovaa huutavan työvoimapulan kannalta.
"Eurooppa ikääntyy, se on tosiasia. Samoin tiedämme, että Turkissa ja Pohjois-Afrikassa on paljon nuorta väestöä, myös sellaista nuorta väestöä, joka haluaa muuttaa Eurooppaan."
Lähde
”Esimerkiksi Vietnamissa on valtavasti nuorta väestöä, joka ei työllisty kotimaassaan. Suomi voisi kouluttaa vietnamilaisia, jotka sitten tulisivat tänne töihin”, sanoo Jussi Toppila TEMistä."
Lähde
15 - 24 -vuotiaana
Minä istuin mersun takapenkillä - nuoruuden hulluuttani tuo mersu - ja opettelin elämisen kuvioita . Ei siihen hässäkkään työpaikkaa kaivattu .
Nuoruus on tarkoitettu hauskanpitoon ja maailman kiertelyyn .
Ehtii sitä vanhempanakin työtä tehdä .
Hakeutuu vaikka media -alalle sitten pikkuhiljaa .
Tähän lukuun ei ole
Tähän lukuun ei ole laskettu niitä jotka ovat jonkin työllistämistoimenpiteen kohteena. Oikea luku lähentelee jo 400 000 tuhatta.
Eiköhän olisi jo aika
Eiköhän olisi jo aika työn uudelleenjaolle, jotta työttömillekin riittäisi leipää. Voitaisiin aloittaa verovaroilla pyöritettävistä töistä eli julkisen sektorin puolelta. Keskimäärin kuusi tuntia päivässä kaikille työajaksi, näin työtä riittäisi useammille.
Onneksi sentään
me valehdellaan itsellemme ja kaunistelemme nämäkin luvut, ettei tule paha mieli. Näin ei ainakaan mikään pääse muuttumaan. Heja Finland!
Paha moka jutussa
Tilastokeskuksen mukaan "15–24-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli tammikuussa 22,7 prosenttia, mikä oli 7,1 prosenttiyksikköä suurempi kuin edellisen vuoden tammikuussa."
Eli siis kerrotaan ko. työttömyysasteen nousseen 7,1 prosenttiyksikköä, eikä "yli seitsemän prosenttia". Prosentit ja prosenttiyksiköt ovat ihan eri asioita.
7,1 %-yksikön kasvu tarkoittaa tässä sitä, että vuosi sitten vastaava luku oli 22,7 % - 7,1 %-yks. = 15,6 %.
7,1 prosentin kasvu taas tarkoittaisi sitä, että vuosi sitten vastaava luku oli 22,7 % / 107 % * 100 % = 21,2 %. Tulos on siis täysin eri.
eikä tuota mokaa huomaa kuin kansa- ja oppikoulun käyneet.
aivan liian vaikeaa muille tuollaiset peruskäsitteet.
ei opita peruskoulussa (siellä ei tarvitse oppia mitään, koulussa on vain kivaa), eikä edes opeteta ammattikorkeakoulussa.
Prosentit ja
Prosentit ja prosenttiyksiköt on eri asia, joo, mutta mikä se todellisuus sitten on? Ei 7,1 prosenttiyksikön kasvu nuorten työttömyydessä mikään mahdoton lukema ole.
Nuorten työttömyysaste on
Nuorten työttömyysaste on kasvanut 7,1 prosenttiyksikköä, kuten uutisessa linkatusta Tilastokeskuksen jutusta voi jokainen käydä toteamassa. Arvioni mukaan enemmistö suomalaisista toimittajista ei tiedä, mikä ero on prosentin ja prosenttiyksikön välillä.
ja 7 prosenttiyksikön kasvu on paljon enemmän kuin 7 prosentin!!
vaan tuota eroa ja oikomisensa virheellisyyttä ei tajunnut edes uudensuomen toimitus!!!
mot.
Jep. Valituksen jälkeen
Jep. Valituksen jälkeen juttu on nyt "korjattu" muotoon "15-24-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli tammikuussa 2010 peräti 22,7 prosenttiyksikköä, eli yli seitsemän prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin". Toimittaja Jenni Tamminen kuuluu kiistatta näihin sankkoihin journalistijoukkoihin, joille prosentti ja prosenttiyksikkö ovat käsittämätöntä korkeampaa matematiikkaa. Lisää pakollisia matikan tunteja kouluihin!
Hallitusohjelman salaisessa
Hallitusohjelman salaisessa lisäpöytäkirjassa on maininta, että eläkkeelle pääsyn ikärajaa on nostettava. Sen on sinne sanellut EK Kokoomuksen kautta. Nyt sitä ajetaan myös OECD:n avulla. Täysin naurettavaa. OECD lähettää Suomeen EK:n kirjoittaman paperin.
Katastrofaalista on se, että näin ei synny yhtään uutta työpaikkaa, ja nuorisotyöttömyys on nuossut pilviin. Hallitus vaan puuhastelee epäolennaisen asian kanssa.
Oppivelvollisuus 24-vuotiaaksi
Yksi keino olisi pidentää peruskoulua 18-vuotiseksi. Näin ollen kukaan ei ehtisi nuoreksi työttömäks opinnoiltaan. Kun eläkeikää nostetaan 58-vuodesta 58-vuoten, on tietenkin selvää, että nuoret saavat ensimmäisen työpaikkansa noin 29-vuotiaina - 34-vuotiaina.
Sailas nuorempi ja Korkman ovat oikessa. Eläkeiän on noustava eliniän odotteen mukana. Meillä ei ole varaa eläkkeellä oleviin eläkeläisiin, koska nuorisoa pitää elättää sankat joukot peruspäivärahalla tai työmarkkinatuella. Yhden 2 500 euroa eläkettä saavan virkamiehen eläkkeillä elättää viisi perustuloista.
On siis selvää, että vanhojen on jatkettava ja nuorten odotettava vuoroaan 30-vuotiaiksi - 40 -vuotiaksi.
Hyvä havainto
Nuorisotyöttömyys poistuisi kertaheitolla, jollei sitten nuorisn määritelmää muutettaisi eliniän nousun myötä vastaavasti. 40 v. äitinsä helmoissa pyörivä peräkammarinpoika on tulevaisuuden nuori. Ehtisi pahus olla rumentamassa nurisotyöttömyystilastoja vaikka oppivelvollisuus kestäisi 30- vuotiaaksi.
Toinen vaihtoehto olisi alentaa valtaväestönkin eläkeikä 16-vuoteen.
Kolmas vaihtoehto on poistaa koko oppivelvollisuus. Eipähän kukaan valmistuisi peruskoulusta sosiaalitukilomakkeiden täytön ammattilaseksi.
löylyä lissää
Mitenkäs sitten suu pannaan, kun Lehtomäki kumppaneineen on myynyt meidän pohjavesivarat monikansalliselle yhtiölle. On se kumma, että meiltä annetaan oma kansallisomaisuus muille. Ei nuorten tai muukaan työttömyys sillä parane, että ulkomaiset tulevat huseeraamaan tänne ja ottavat todellisen hyödyn itselleen. Vettä voisi täällä järkiperäisesti myydä sitä tarvitseville (työllistävä vaikutus itsellemme)eikä monikansallisen yhtiön kautta. Meille käy tulevaisuudessa siten, että tuottavassa työssä on vain muutama ja vesikin maksaa niin, ettei ole varaa peseytyä. (googlatkaa, niin tiedätte enemmän.) Tämä nykyinen hallitus tulisi kaataa, mutta SDP Lipposen johdolla aloitti todellisuudessa meidän myymisen. Ensin kieli ruotslaisille ym. ja mitähän on vielä tulossa.
Mistäs lähtien alle
Mistäs lähtien alle 18-vuotiaat ovat työssä käyneet??? Työttömät ikähaarukkassa 15-24-vuotiaat ei mahdu, kuin kouluttamattomat, preka-eetut ja mamut.
Vihreiden työvoimapolitiikka puree
Työtä vieroksuvat Vihreät ovat istuneet jo liian kauan
työllisyyskysymysten päällä. Filatovkin alkaa jo näyttää aikaasaavalta ministeriltä.Ja Filatov jo aikanaan todelliin yhtä toimeliaaksi kuin Tutankhamon.
Sinnemäki ulos höpöttämästä latteuksiaan. Nyt tarvitaan ja pikaisesti asaintuntemusta!!! Aasintuntemus saa jo riittää.
Eräs Kokoomuksen keinoista
Eräs Kokoomuksen keinoista vaalitaistelussa oli haukkua SDP:n "tempputyöllistämistä". Nyt ovat sitten Kokoomuksen "temput" lopussa - jos edes koskaan alkoivatkaan - ja työttömyys senkuin kasvaa.
Olisiko
kuitenkin parempi laskea eläkeikää kuin korottaa sitä.
Käsittääkseni ei ole takeita (lue: asiantuntijat kahta mieltä), että työtä tulevaisuudessakaan riittäisi kaikille ja niin kauan kuin suuret ikäluokat "istuvat tulppana" ei nuorisolla ole mitään mahdollisuuksia pätkätöitä kummempiin töihin.
Mihkä duuniin ?
Sossusta saa ihan kliffasti toimentulotukea ja sit vaan frendien kanssa hengailemaan. V.tun urpot vaan paskaduunia vääntää. Mutsi duunaa safkat ku bunkkaa himassa ja faija tsöbaa tietsarit ja pleikkarit. V.ttu uus aiphounekin pitäs saada. Kyl tää työttömyys tai joku ottaa joskus kaaliin mut kyl siit keppanalla klaaraa. Lintsiltäkin stikattiin pari mun frendiä kuutamolle kesäduunista. Eihän ne v.ttu muuta ku vähä dokas bärtsillä sillee keppanaa ku ne v.tun pomot o iha urpoja.
Ja vielä karmeampaa on se
Ja vielä karmeampaa on se touhu työvoimatoimistoissa, jolla nuoret ehdollistetaan uusavuttomiksi "idiooteiksi".
Valhe, emävalhe, tilasto
Tilastokeskus kertoo työttömistä, miten paljon, miehiä, naisia, ikäryhmät, missä.
Mistä löytyisi tieto siitä, moniko julkisella sektorilla on joutunut työttömäksi ja moniko yksityissektorilla?
Työttömyys jatkaa kasvamistaan, jos kaikki veromarkat ja veronkorotukset menevät meitä holhoavien virkamiesten palkkoihin. Virkamiehiä on liikaa ja päällekkäin, "se on tiedossa", mutta mitään ei tehdä. Olisi korkea aika sopeuttaa byrokrattien määrä vastaamaan väestön tarpeita. Nyt tilanne on päinvastainen, väestö joutuu maksamaan byrokraattien tarpeet. Erkki Liikasen Kuuban matkaa myöten, sikareita ostamaan.
Paljonko on piilotyöttömiä?
Tuossa ikäryhmässä taitaa olla valtava piilotyöttömyys. Kun ei ole töitä, mennään jonnekin kouluun kuluttamaan aikaa, vaikka on jo yksi ammatti hankittuna.
Niin se on...
Ei sijoittajat työttömäksi joudu. Ne vain miettivät minne sinut sijoittaisivat, jotta pääsisivät käsiksi rahoisisi ja maksamiisi eläkkeisiin.
Ihan turhaa jauhamista
Pointti on siinä, mitä näille ihmisille tehdään. Oppivelvollisuusikäraja on yksi, ei rahaa sossusta ilman vastiketta - autettavia taatusti riittää, kumpi parempi, jakaa suoraan rahaa, vai teettää silläkin jotain hyödyllistä. Eihän ole pitkäkään aika siitä, kun jossain tutkimuksessa ilmeni, että työssäkäynti on pelottavaa nuorten mielestä. Mistä sen työelämän oppii, jollei vaikkapa mummoja auta valvotusti tai kerää esim. roskia, johon hommaan Helsingin kaupunki ihan ansiokkaasti palkkasi väkeä. Sitten, kun se työvoimapula ihan oikeasti iskee, eipä ole työllä tekijöitä kun on helppoon elämään totuttu. Sitten seuraa se työ- tai muuperäinen maahanmuuttoaalto. Vihreiden yksi tärkeimpiä asioita on saada kansalaispalkka aikaiseksi, ketut ja minkit tulevat perässä. Jossei tässä maassa oteta tosissaan itseään niskasta kiinni, kohta ollaan luusereiden yhteiskunnassa ja tällaiset easy living-kansat ovat tupanneet vuosituhanten kuluessa häviämään.
Niin
Lama ja työttömyys on iskenyt pahiten yksityissektorille ja siellä ensin vientiin ja sitä kautta sitä tukevaan toimintaan. Seurauksena pysyvä velkaantuminen ulkomaille, jos vientiä ei kyetä palauttamaan ennalleen. Näyttää siltä, että suurin osa suomalaisista naisista ja samoin melkein kaikki vihreistä eivät ymmärrä viennin ja kauppataseen merkitystä Suomen taloudessa. Jos vielä kauppatase nyrjähtää pahasti miinukselle , niin tästä maasta tulee Eu:n "alkuperäiskansa-reservaatti". Sehän me tosin taidamme ollakin, kun tarkemmin funtsailee.
Niin palatkaamme hevostalouteen ja kaupunkiomakotitalojen pihoille sikojen karsinat.
Vielä on vähän aikaa tehdä oikeita toimenpiteitä. En tosin usko niihin, vaan ajetaan Suomi karille, että jysähtää. Me äänestäjät olemme osaltaan syyllisiä tähän, koska olemme äänestäneet valtuustoihin ja eduskuntaan niin paljon julkisen puolen ihmisiä. Niin, julkisella puolellahan kaikki menee vielä jonkin aikaa aika hyvin ja kansa palvelee uskollisesti.
Eläkeiän nostotavoite kuuluu pitkälle tulevaisuuteen, hoidetaan akuutimmat vaivat ensin. Matin Rukan hiihtoretki oli kyllä suuri virhe, ajatus virkistyi liikaa ja liian kauas tulevaisuuteen.
Työllistävät vientiyritykset
hakeutuvat lähemmäs Euroopan markkinoita ja kauemmas riskitekijöistä. Jos AKT toteuttaa satamalakon, maasta häviää 120000 työpaikkaa alle vuodessa. Yrittäjällä ei ole varaa riskeerata toimituksia sataman muodostaman esteen taakse. balttiassa on tilaa ja työvoimaa, eikä pääomastakaan ole puutetta. Kannattaa muistaa, että pienet yritykset työllistävät yli 500000 suomalaista, toistaiseksi.
Itsekusetus
Suomalaisten kuninkuuslaji.
Lisää mamuja...meillä liian vähän työttömyyttä
Tässä on taas kerran näitä ylimaallisia yhtälöitä jossa tarvitaan toisen ulottuvuuden käsitteellistä ymmärrystä.
Työuraa on pidennettävä, vammaisia ja sairaseläkkeellä olevia työelämään, vierasmaalasia (mamuja sieltätäältä)tuotava tänne joukoittain.....ja mitä huutaa otsikot "vaikea jättimäinen nuorisotyöttömyys", "työttömien määrä noussut" "niin ja niin monta sataa pakkolomalle, irtisanotaan...jne"
Miten tämä on kuin salatieelistä asiaa, ihan niinkuin ilmastotiede ja moni muu asia....siis on ja ei kuitenkaan siltä miltä näyttää ja mitä äkkiseltään asian luulisi olevan.
On ymmärrettävästi vaikeaa ymmärtää asiaa perehtymättä syvällisemmin siihen moniseikkaisuuden kokonaisvaikutukselliseen....päläpälä (ote vaalipuhe selittelystä)