Uusi Suomi / Raha Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Googlen syytökset: Kiina vaatii todisteita

Googlen syytökset: Kiina vaatii todisteita
Julkaistu: 7.3.2010 8:22
Kuva: EPA / All Over Press
Kuva
Kiinan hallitus vaati Googlelta todisteita verkkohyökkäyssyytöksistä.
Kuva: EPA / All Over Press
Kiinan hallitus vaati Googlelta todisteita verkkohyökkäyssyytöksistä.
Kiina vakuuttaa rankaisevansa Googlea vastaan hyökänneitä hakkereita. Ehtona on, että hakukonejätti todistaa väitteensä verkkohyökkäyksistä. Kiinan mukaan se ei ole vielä saanut yhtiöltä valitusta tai muuta selvitystä asiasta.

-Jos Googlella on todisteita siitä, että hyökkäykset tulivat Kiinasta, Kiinan hallitus ottaa mielellään tiedon vastaan ja rankaisee syyllisiä lain mukaisesti, sanoi ministeri Miao Wei.

Ministerin mukaan Google saa mieluusti jatkaa liiketoimintaansa Kiinassa, mutta ehtona on, että yhtiö noudattaa maan lakeja. Kiina on jo aiemmin kiistänyt sekaantuneensa Googleen kohdistuneisiin verkkohyökkäyksiin.

Google ilmoitti tammikuussa, että sen palvelimet olivat joutuneet rajujen verkkohyökkäysten kohteeksi, todennäköisesti Kiinasta. Ilmoitus tulehdutti Kiinan ja Yhdysvaltain välejä. Samaan aikaan iskettiin myös useita muita yhtiöitä vastaan.

F-Securen tietoturva-asiantuntija Mikko Hyppönen kertoi Uudelle Suomelle viime kuussa, että Kiinasta on suunnattu verkkohyökkäyksiä myös Suomeen.

Google on uhannut vetäytyä Kiinan markkinoilta ja ilmoittanut, ettei se enää suostu sensuroimaan internethakujaan.

 

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Yritykset: Google
 
 
 
 

Tällä viikolla televisiossa oli hyvä juttu

Tallä viikolla oli saksalaisen Deutsche Wellen uutiskanavan englanninkielisessä osiossa mielenkiintoinen ja perusteellinen ohjelma, jossa tuotiin selkeästi esille, miten Kiina oli hyökkäyksiään mm. saksalaisia viranomaisia vastaan netissä tehnyt ja kuinka jäljet johtivat nimenomaan Kiinan hallinnon suuntaan.

Toivottavasti ko. ohjelma saadaan nähtäväksi myös suomalaisille tv-kanaville.

Totalitaarisen Vihreä

Mistä on synytynyt se käsitys, etä Vihreät olisivat jotenkin vapauden asialla.
Nämähän, jos ketkä, ajavat Pohjois-Korean kaltaista kontrolliyhteiskuntaa jossa mm:
- yksityinen aseenomistus,
- yksityisautoilu
- turha kulutus
- naisten meikaaminen
olisi kuolemanrangaistusken uhalla kieletty.

http://lindblomkimi.blogit.kauppalehti.fi/

Google aivan liian pieni

Google aivan liian pieni haastamaan Kiinan näissä asioissa

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely